PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή ενεργου ηχείου PA



Paris
25-08-06, 21:19
Σκεύτομαι να φτιάξω ένα ενεργό ηχείο 2 δρόμων με ενα γεφυρωμένο ενισχυτη 200W
16Ω στο κάθε μεγάφωνο.

Το woofer και το tweeter πρέπει να εχουν την ίδια ισχύ ή το tweeter χρειάζεται λιγότερα watt?
Μήπως χρείζεται να αντέχουν ελαφρώς περισοτερα watt απο αυτά του κάθε ενισχυτή?

Επίσης τι μεγάφωνα θα προτείνατε έτσι ώστε να εχω καλή ποιότητα ήχου χωρίς πολύ μεγάλο κόστος (λιγότερο απο 50€/μεγάφωνο)

dal_kos
25-08-06, 21:52
Τα τουιτερ σχεδον σιγουρα θα χρειαστουν εναν εξασθενιτη για να ταιριαξουν σε db με τα γουφερ. :)

Καλο ειναι να αντεχουν λιγα βαττ παραπανω. :ok:

Της tonsil τα ηχεια ειναι σχετικα οικονομικα. Εγω σκεφτομαι να παρω απο αυτην 2 10" 80watt που κανουν 35 ευρωπουλα το καθενα. ;)

Paris
25-08-06, 22:35
Ο εξασθενιτής τι ακριβώς είναι?

Απο ποιότητα πως πάνε? Που τα βρίσκω(site???)?
Εγώ έχω εντοπίσει κάποια selenium, είναι γνωστή εταιρεία? δεν ξέρω τι λένε. Στο www.stollas.gr τα βρήκα.

dal_kos
26-08-06, 01:35
Ο εξασθενιτής τι ακριβώς είναι?

Ο εξασθενιτης ειναι ενα κυκλωμα με αντιστασεις που το βαζεις πριν το ηχειο ωστε να μειωσεις τα db που αποδιδει για να ταιριαζει με τα db του υπολοιπου συνολου. Χρειαζεται γιατι τις περισσοτερες φορες τα τουίτερ βγαζουν περισσοτερα db στα ιδια βαττ σε σχεση με τα γουφερ. Τη διαφορα db την καταλαβαινεις απο την ευαισθησια που ειναι ουσιαστικα η μετρηση των db του ηχειου οταν τροφοδοτειται με 1W σε αποσταση ενός μέτρου. :wink:


Απο ποιότητα πως πάνε? Που τα βρίσκω(site???)?

Απο ποιοτητα απο ο,τι εχω ακουσει ειναι καλα τα Τονσιλ σε σχεση με τη τιμη τους παντα. :)
Το site της εταιριας ειναι το h**p://www.tonsilspeakers.com. :!:
Στην Ελλαδα αντιπρoσωπος ειναι ο:
Γραμμενος Γεωργιος
τηλ 2109655756

Δυστυχως δεν φερνει ολοκληρη τη σειρα :( αλλα φερνει αρκετα.


Εγώ έχω εντοπίσει κάποια selenium, είναι γνωστή εταιρεία? δεν ξέρω τι λένε. Στο www.stollas.gr τα βρήκα.

Εγω προσωπικα δεν τα ξερω. :roll:
Απο χαρακτηριστικα [db, watt, τιμή] φαινονται καλα.
Ωστοσο πουθενα δεν αναφερονται τα Thiele-Small Parameters του μεγαφωνου το οποιο θα σε δυσκολεψει πολυ στην κατασκευη κουτιων. :evil:

Thiele-Small: ειδικες παραμετροι που καθοριζουν την συμπεριφορα του ηχειου σε σχεση με τα watt που μπορει να δεχθει, το μεγεθος του κουτιου...

Για να φτιαξεις ενα σχετικα καλο ηχειο θα χρειαστεις τα Thiele-Small των μεγαφωνων και ενα προγραμμα εξομοιωσης συμπεριφορας ηχειου οπως το bassbox pro.
Τελος να αναφερω πως τα Τονσιλ εχουν χαρακτηριστικα Thiele-Small. :wink:

Ελπιζω να σε καλυψα και να μην εκανα κανενα λαθος :D
Φιλικά Κωστας

ΥΓ: Βλεπω εχει μεγαλη ποικιλια η συγκεκριμενη εταιρια οποτε καλυτερα παρε ένα τηλεφωνο και ρωτα μηπως υπαρχει μανουαλ με τα Thiele-Small ;)

dal_kos
26-08-06, 12:10
Λοιπον χαρακτηρηστικα για τα Selenium βρηκα. Φαινονται πολυ καλα.

Θα τρεξω καποιες εξομοιωσεις και θα σου πω αποτελεσματα.

Παντως απο μια που εκανα ειδα οτι δεν εχουν τοσο γραμμικη αποδωση οσο τα τονσιλ. :(

ΥΓ με το ΡΑ τι εννοεις?

Paris
26-08-06, 15:51
PA λέγονται τα ηχεία τα οποία χρησιμοποιούνται για μεγάλους χώρους π.χ. θέατρα, συναυλίες κλπ.
Νομίζω οτι ειναι αρχικά του Public Adress, αν θυμάμαι καλά.

dal_kos
26-08-06, 15:56
Α για τοσο μεγαλα δεν γνωριζω :(
Εγω ξερω καποια βασικα για τα "οικιακα"

Τελικα τα Selenium αποδιδουν πολλα db στην περιοχη 500-4000Hz. Πριν και μετα η αποδωση τους ειναι πολυ χαμηλοτερη. Παντως απο την ευαισθησια του φαινεται οτι πιθανον να σου κανουν και για ανοικτο χωρο [στο 1w αποδιδουν τεραπλασια ενταση απ οτι τα τονσιλ]
Παντως το σκεφτομαι μηπως βαλω γουφερ της selenium ;)

Paris
26-08-06, 21:02
Κατι για το tweeter:
Εφόσον το ηχείο θα είναι ενεργό γιατι να μην φτιάξω τον ενισχυτή του tweeter λιγότερα watt αντι να βαλω εξασθενιτή?

Για παράδειγμα εδώ www.fbt.it θα βρείς πολλά ηχεία ενεργά με λιγότερα watt στο tweeter.
Π.χ. το FBT MaxX A4 έχει 100W tweeter και 300W Woofer.

dal_kos
26-08-06, 22:27
Φιλε μου ακριβως αυτο θα κανω εγω.
Απλα δεν στο προτεινα διοτι δεν ξερω το επιπεδο γνωσεων σου.
Ειναι λιγο δυσκολο να τα ταιριαξεις γιατι παιζουν λογαριθμικες σκαλες και τετοια.

Εγω πχ θα βαλω 1w στο τουιτερ και 120w στο woufer ;)

Καλυτερα ομως να αναλυσεις που θα τα χρησιμοποιησεις ποσα βαττ θελεις, τι θες να κανεις και τετοια ωστε να ξερω κι εγω και οι αλλοι τι να σου προτεινουμε :)

ΥΓ και πανω απο ολα ποσα σκοπευεις να διαθεσεις για τα μεγαφωνα [δεν μετραμε καμπινες κι ενισχυτες]

dal_kos
02-10-06, 22:47
Φιλε μου τελικα τι εγινε?
Εκανες τπτ με τα ηχεια? Εμεινες ευχαριστημενος?

Paris
02-10-06, 23:16
Τελικά αποφάσισα να πάρω παθηκό για να γίνει σωστό.
Άλλωστε βρήκα ένα της behringer (καταξιωμένη στον χώρο της εταιρεία ) μόλις 237€ στα 400W Rms.

Όσο για την ενισχυση σκέφτηκα να γεφυρώσω 4, ανα δυο παράλληλα, TDA 7293 τα οποία στα 40V δίνουν 400W (οκ μπορεί να έχει λιγο παραμόρφωση στα 400W αλλα στ 350 θα είναι εντάξει)

Έφτιαξα λοιπόν τις πλακέτες (προενίσχυσης, τροφοδοσίας, ενίσχυσης, καθυστέρησης με ρελεδες) σε PCB εννοείται. Τις πλακέτες τισ σχεδίασα στο sprint layout 4.

Τώρα έχω κολλήσει με ένα πρόβλημα στην ενίσχυση και συγγεκριμμένα στον ένα απο τους δύο γεφυρωμένους ενισχυτες (ο άλλος δούλεψε μια χαρά) ο οποίος μου έσκασε 3 πυκνωτές, και μου έκαψε 3 TDA 7293 τα οποία είναι πανάκριβα (10€-11€ το ένα). Και σήμερα έφτιαξα καινούρια πλακέτα για το συγγεκριμμένο, ατίθασο, πεισματάρη ενισχυτη γιατι είχε γίνει χάλια κόλλα-ξεκόλλα θα πάω αύριο να πάρω τα εξαρτήματα και βλέπουμε...[/url]

dal_kos
02-10-06, 23:22
Μια ερωτηση... τον ενισχυτη τον εχεις δοκιμασει καθολου? Ποσα περιπου βαττ θα "καιει"?
Καλη συνεχεια στα πειραματα σου :)
ΥΓ Το κυκλωμα καθυστερησης που αναφερεις θα με ενδιεφερε.

Paris
02-10-06, 23:35
Έχω δοκιμάσει το έναν απο τους δύο. Όπως σου είπα τα 400W θα μου τα δώσει με γεφύρωση στα 8Ω.
Σε θερμότητα καταναλώνει το πολύ 40W το κάθε TDA, όλα μαζί 160W. Άμα βάλεις και τα 400W θέλω μετασχηματιστή τουλ. 560W άρα θα πάρω έναν στα 600W να έιμαι ΟΚ.

Στο κύκλωμα αυτο αυτοσχεδίασα λίγο. Χρησιμοποίησα ενα κλασσικό κύκλωμα καθυστέρισης με το 555 το οποίο κλείνει δυο ρελε λιγα δευτερόλεπτα αφού τροφοδοτηθεί με ρεύμα. Στο ένα διπλό (2Χ3) relay έχω συνδέσει τα mute / standby των TDA και στό άλλο την έξοδο της προενίσχυσης.