PDA

Επιστροφή στο Forum : οθονη στο θυροτηλεφωνο



KarlBarks
27-08-06, 13:42
θυροτηλεφωνο


στην πολυκατηκια μου εχουμε εγκατασταση για να βλεπεις ποιος χτυπαει το κουδουνι σου .


στο δικο μου το σπιτι δεν εχω βαλει οθονη παρα μονο ενα απλο θυροτηλεφωνο .

αραγε θα μπορουσα να κανω καποιο κυκλωμα ετσι ωστε να το συνδεσω με το Pc μου και να βλεπω τι γινεται απο την καμερα κατω ?



αμα εχω κανει την δημοσιευση σε λαθος υποενωτητα ας μεταφερθει στην αντιστυχη που πρεπει παρακαλω

gsmaster
27-08-06, 17:37
ΑΝ στο σπίτι σου έρχεται καλώδιο με σήμα video, τότε αν το συνδέσεις σε τηλεόραση ή στο video in της κάρτας τηλεόρασης στο pc σου θα δεις. Όλα αυτά ΆΝ το σήμα της εικόνας έρχεται με καλώδιο ξεχωριστό. Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα θυροτηλέφωνα.

ok1gr
27-08-06, 20:17
Δεν νομίζω να είναι της οικοδομής αλλά κάποιου συγγεκριμμένου ενοίκου....

k_sotiris
28-08-06, 02:53
Πρώτα – πρώτα τι μάρκα είναι;
Εάν η εγκατάσταση της οικοδομής ήταν για θυροτηλεόραση θα έχει κάποιο καλώδιο ομοαξονικό, οπότε μπορείς να δεις στην τηλεόραση σου ή στο PC.
Εάν η εγκατάσταση δεν έχει ομοαξονικό μπορεί να σου δείχνει αλλά όχι και τόσο καλά.

KarlBarks
31-08-06, 15:45
Δεν νομίζω να είναι της οικοδομής αλλά κάποιου συγγεκριμμένου ενοίκου....


οχι παιδια ειναι της οικοδομης το εχουν πολλοι ενοικοι θα το ξηλωσω αμα ειναι να δω τι καλοδιο παιζει .

ωστε παιζει να ειναι ομοαξονικο ε ?

KarlBarks
31-08-06, 16:23
http://img357.imageshack.us/img357/9886/dsc06109ac3.th.jpg (http://img357.imageshack.us/my.php?image=dsc06109ac3.jpg)
http://img381.imageshack.us/img381/9258/dsc06111oe0.th.jpg (http://img381.imageshack.us/my.php?image=dsc06111oe0.jpg)


το ανοιξα .


λοιπον οντος ναι εχει ομοαξονικο καλοδιο .

απλα το βαζω στην καρτα τηλεορασης στο Pc η σε μια τηλεοραση και βλεπω εικονα ?

τα αλλα τα καλοδια τι μπορει να κανουν ?

ααααα και κατι που μου φανηκε περιεργο γιατι ενωνειι την θωρακιση του καλοδιου με το συρμα του καλοδιου με μια αντισταση ?

ok1gr
31-08-06, 16:46
Ίσως να είναι κάτι σαν τερματισμός και να χρειάζεται να την βγάλεις αλλά δεν ξέρω ακριβός....

homo mathematicus
31-08-06, 17:00
Εγώ πιστεύω ότι αν συνδέσεις το ομοαξονικό στον Η/Υ ή στην τηλεόραση δεν θα δουλέψει γιατι λογικά η κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας δεν θα είναι ανοιχτή συνέχεια, και θα υπάρχει ένας διακόπτης στο θυροτηλέφωνο που την ενεργοποιεί.
Δεύτερη εκδοχή: η κάμερα να είναι ανοιχτή συνέχεια (δεν μου φαίνεται πιθανό λόγω άσκοπης κατανάλωσης ρεύματος) και να υπάρχει πάλι διακόπτης που θα ενεργοποιεί το μόνιτορ (άρα αυτή η περίπτωση δεν μας προξενεί πρόβλημα καθώς σήμα θα έχεις. Τι πρέπει να κάνεις: αρχικά σύνδεσε το ομοαξονικό με ένα μόνιτορ και έλενξε αν έχεις εικόνα. Αν όχι τότε πρέπει να βρείς ποιό από τα καλώδια που έχεις χύμα ενεργοποιεί την κάμερα.
Καλή επιτυχία!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

KarlBarks
31-08-06, 20:23
Εγώ πιστεύω ότι αν συνδέσεις το ομοαξονικό στον Η/Υ ή στην τηλεόραση δεν θα δουλέψει γιατι λογικά η κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας δεν θα είναι ανοιχτή συνέχεια, και θα υπάρχει ένας διακόπτης στο θυροτηλέφωνο που την ενεργοποιεί.
Δεύτερη εκδοχή: η κάμερα να είναι ανοιχτή συνέχεια (δεν μου φαίνεται πιθανό λόγω άσκοπης κατανάλωσης ρεύματος) και να υπάρχει πάλι διακόπτης που θα ενεργοποιεί το μόνιτορ (άρα αυτή η περίπτωση δεν μας προξενεί πρόβλημα καθώς σήμα θα έχεις. Τι πρέπει να κάνεις: αρχικά σύνδεσε το ομοαξονικό με ένα μόνιτορ και έλενξε αν έχεις εικόνα. Αν όχι τότε πρέπει να βρείς ποιό από τα καλώδια που έχεις χύμα ενεργοποιεί την κάμερα.
Καλή επιτυχία!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D



το λογικο ετσι οπως το βλεπω ειναι να ειναι ανοιχτη η καμερα συνεχεια και οταν χτυπαει το κουδουνι με καποιο τροπο να ανοιγει το μονιτορ οταν καποιος χτυπαει το κουδουνι .

ομως πως θα βρω ποια ειναι τα καλοδια που κανουν την δουλεια μου χωρις να βραχυκηκλωσω κατι ?

ok1gr
31-08-06, 20:39
Απλό είναι.... Ρώτα έναν γείτονα! ;) :)

KarlBarks
31-08-06, 21:16
αραγε υπαρχει καμια στανταρ συνδεσμολογια ?

ισως τα χρωματα στα καλοδια !!!!!!!!!


το γειτονα τι να τον πω ξηλωσε το θυροτηλεφονο σου να δω τι κανει τι ?

αυτος κραταει σημειωσεις για το πως να αλλαξει λαμπα !!!!!!!!

k_sotiris
31-08-06, 23:38
Αγαπητέ KarlBarks. Το ομοαξονικό σου δινει το σήμα της εικόνας.
Η αντίσταση όπου έχει επάνω είναι τερματική 75Ω και ίσος να σου χρειαστή και στην σύνδεση σου με την TV.
Οσο για την camera, ανάλογα τη μάρκα είναι μπορεί να δουλεέυει συνέχει και μπορεί όχι. Εγώ αυτές τις θυροτηλεόρασεις όπου δουλευω συστήνω να μη δουλεέυουν συμέχεια.
Όσο για την ενεργοποίηση της cameras εάν είναι σβηστή, όταν σε καλέσουν στο διαμέρισμα αυτη ενεργοποιήτε οπότε και τότε τηα βλαίπεις ποιός είναι στην πόρτα.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορεία ευχαρίστος να σε βοηθείσω.

homo mathematicus
01-09-06, 11:11
Αγαπητέ KarlBarks. Το ομοαξονικό σου δινει το σήμα της εικόνας.
Η αντίσταση όπου έχει επάνω είναι τερματική 75Ω και ίσος να σου χρειαστή και στην σύνδεση σου με την TV.
Οσο για την camera, ανάλογα τη μάρκα είναι μπορεί να δουλεέυει συνέχει και μπορεί όχι. Εγώ αυτές τις θυροτηλεόρασεις όπου δουλευω συστήνω να μη δουλεέυουν συμέχεια.
Όσο για την ενεργοποίηση της cameras εάν είναι σβηστή, όταν σε καλέσουν στο διαμέρισμα αυτη ενεργοποιήτε οπότε και τότε τηα βλαίπεις ποιός είναι στην πόρτα.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορεία ευχαρίστος να σε βοηθείσω.
Η σκέψη σου έχει κάποια λογική... :wink: Ας δοκιμάσει να συνδέσει το ομοαξονικό με την τηλεόραση και βλέπουμε πως λειτουργεί η εγκατάσταση! #-o

KarlBarks
01-09-06, 11:52
Αγαπητέ KarlBarks. Το ομοαξονικό σου δινει το σήμα της εικόνας.
Η αντίσταση όπου έχει επάνω είναι τερματική 75Ω και ίσος να σου χρειαστή και στην σύνδεση σου με την TV.
Οσο για την camera, ανάλογα τη μάρκα είναι μπορεί να δουλεέυει συνέχει και μπορεί όχι. Εγώ αυτές τις θυροτηλεόρασεις όπου δουλευω συστήνω να μη δουλεέυουν συμέχεια.
Όσο για την ενεργοποίηση της cameras εάν είναι σβηστή, όταν σε καλέσουν στο διαμέρισμα αυτη ενεργοποιήτε οπότε και τότε τηα βλαίπεις ποιός είναι στην πόρτα.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορεία ευχαρίστος να σε βοηθείσω.


σε ευχαριστω πολυ φιλε θα το δοκιμασω και θα σας πω συντομα .

gsmaster
01-09-06, 18:45
Αγαπητέ KarlBarks. Το ομοαξονικό σου δινει το σήμα της εικόνας.
Η αντίσταση όπου έχει επάνω είναι τερματική 75Ω και ίσος να σου χρειαστή και στην σύνδεση σου με την TV.
Οσο για την camera, ανάλογα τη μάρκα είναι μπορεί να δουλεέυει συνέχει και μπορεί όχι. Εγώ αυτές τις θυροτηλεόρασεις όπου δουλευω συστήνω να μη δουλεέυουν συμέχεια.
Όσο για την ενεργοποίηση της cameras εάν είναι σβηστή, όταν σε καλέσουν στο διαμέρισμα αυτη ενεργοποιήτε οπότε και τότε τηα βλαίπεις ποιός είναι στην πόρτα.
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορεία ευχαρίστος να σε βοηθείσω.
Η σκέψη σου έχει κάποια λογική... :wink: Ας δοκιμάσει να συνδέσει το ομοαξονικό με την τηλεόραση και βλέπουμε πως λειτουργεί η εγκατάσταση! #-o

Να διευκρινήσουμε ότι πρέπει να το συνδέσει στην είσοδο video της τηλεόρασης και όχι στην είσοδο κεραίας. Αν δεν έχει τέτοια είσοδο, αλλά έχει scart, τότε πρέπει να πάρεις έναν αντάπτορα για scart που δίνει εισόδους για video και ήχο σε rca. Είσοδος video είναι το κίτρινο RCA.

k_sotiris
01-09-06, 21:45
Πολύ σωστά gsmaster, έτσει είναι :D