PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα ενεργου κροσόβερ



dal_kos
28-08-06, 00:42
Για σας παιδια.

Θελω να κανω ενα ενεργο κροσσοβερ.

Αποφασισα να κανω αυτο εδω το κυκλωμα (http://users.otenet.gr/~athsam/2way_active_crossover_with_linear_phase.htm).

Το προβλημα ειναι πως ενω εκανα το σχεδιο της πλακετας διαπιστωσα πως στο IC1 δινει -15V στο πιν 4 και -15 στο 8 ενω στα αλλα δυο δινει ακριβως αντιστροφα την τροφοδοσια. :!:

Επίσης κοιτώντας το datasheet διαπιστωσα πως [μαλλον] εχει γινει κι αλλο λαθος κι αντι για το 8 πρεπει να δινει +15 στο 7 :shock: .

Ας το κοιταξει παρακαλω καποιος που να ξερει περισσοτερα να ξερω τι πρεπει να κανω.

Ευχαριστω,
Κωστας

xampos
29-08-06, 15:53
δικαιο εχεισ φιλε μου απο οτι ξερω αν τα βαλεισ αναποδα θα στειλεισ τον τελεστικο στον ταφο καλυτερα περιμενε και καμια αλλη απαντηση

gsmaster
29-08-06, 16:32
.... διαπιστωσα πως στο IC1 δινει -15V στο πιν 4 και -15 στο 8 ενω στα αλλα δυο δινει ακριβως αντιστροφα την τροφοδοσια. :!:....

Μάλλον εννοείς +15 στο 8 και αυτό ειναι το σωστό.



...Επίσης κοιτώντας το datasheet διαπιστωσα πως [μαλλον] εχει γινει κι αλλο λαθος κι αντι για το 8 πρεπει να δινει +15 στο 7 :shock: .
....

Δεν ξέρω ποιο datasheet είδεις (TL071 μήπως?) αλλά στο datasheet του TL072 θα δεις ότι στο 4 παίρνει - , και στο 8 + .

Αν έχεις όρεξη στείλε και ένα μαιλ στον sam να διορθώσει το σχέδιο

dal_kos
31-08-06, 14:34
Στο ιδιο κυκλωμα...
Βλεποντας τους τυπους διαπιστωνει κανεις πως η R1 πρεπει να εχει την ιδια τιμη με την R Ωστοσο κατι τετοιο δεν ισχυει. Το ιδιο συμβαινει και στους πυκνωτες [οπου κανονικα ειναι C1=C3=2C2=2C4 αλλα στα μεγεθη που εχει δωσει απο κατω ειναι αλλα αντι αλλων...] και στις υπολοιπες αντιστασεις του κυκλωματος[αυτες που καθοριζουν την συχνοτητα αποκοπης]...

Μηπως ξερει κανεις τους κανονικους τυπους ή απλα εγω δεν εχω καταλαβει σωστα?

GEWKWN
31-08-06, 20:15
το κυκλωμα δινει δυο ολοκληρωμενα
με διαφορετικη τροφοδοσια.
Απλα αναλογα με αυτο που θα χρει-
σιμοποιησεις κανεις και την αναλογη τροφοδοσια.

dal_kos
31-08-06, 21:04
Οριστε?! Εγω λεω πως οι αντιστασεις που θεωρητικα καθοριζουν την συχνοτητα αποκοπης δεν ανταποκρινονται στους τυπους που δινει. Τι σχεση εχει η τροφοδοσια? :?:

ReFas
31-08-06, 22:05
Στο ιδιο κυκλωμα...
Βλεποντας τους τυπους διαπιστωνει κανεις πως η R1 πρεπει να εχει την ιδια τιμη με την R Ωστοσο κατι τετοιο δεν ισχυει. Το ιδιο συμβαινει και στους πυκνωτες [οπου κανονικα ειναι C1=C3=2C2=2C4 αλλα στα μεγεθη που εχει δωσει απο κατω ειναι αλλα αντι αλλων...] και στις υπολοιπες αντιστασεις του κυκλωματος[αυτες που καθοριζουν την συχνοτητα αποκοπης]...

Μηπως ξερει κανεις τους κανονικους τυπους ή απλα εγω δεν εχω καταλαβει σωστα?

Δεν εχεις καταλαβει, σωστα ειναι στο σχεδιο..
Απλα εχουν αλλη αριθμιση οι αντιστασεις στο κανονικο κυκλωμα με αυτες στο θεωρητικο κατω...
Ας πουμε οι αντιστασεις που συμβολιζονται στο θεωρητικο κατω σαν R1,R2,R3,R4 στο κανονικο κυκλωμα ειναι οι R2,R3,R4,R5.
H R5 Στο θεωρητικο ειναι η R6 στο κανονικο η R9 στο θεωρητικο ειναι οι R12,13 κτλ...
Επισης για τις τασεις που λες...το+ ειναι στο 8 και το πλην στο 4 ....αυτο που λες για + στο 7 ποδαρακι εχεις μπερδευτει και κοιτας ΜΟΝΟ τελεστικο και οχι διπλο....

dal_kos
31-08-06, 22:19
Σ αυτο για το 7 εχεις δικιο και ειναι λαθος μου.

Α! τωρα το προσεξα! σωστα εχεις απολυτο δικιο!

dal_kos
07-09-06, 20:08
Εχω μια ερωτηση ρε παιδια![κι αλλη??? :P]

Στο κυκλωμα που αναφερω και παραπανω, μπορω στη θεση του IC1b να βαλω το IC1a ,στο IC2a to IC1b, στο IC1b το IC2a και στο IC3a το IC2b και ουτω καθεξης?
Αν γινεται θα διευκολυνθει πολυ ο σχεδιασμος του τυπωμενου ;) Λογικα πρεπει να γινεται αλλα μην τους στειλω στα θυμαρακια τους τελεστικους :lol:


Ευχαριστω

gsmaster
08-09-06, 00:09
Θεωρητικά ναι γίνεται, αρκεί τα IC1-2-3 να είναι ίδιου τύπου. Πρακτικά μπορεί να σου περάσει κάνα θόρυβο απο το ένα κύκλωμα στο άλλο αλλά απίθανο το κόβω να έχεις πρόβλημα.

dal_kos
08-09-06, 01:37
Ετσι κι αλλιως τα IC1,2,3 ειναι ιδιου τυπου, TL072 και στο κυκλωμα τα χρησιμοποιει σαν ανεξαρτητους τελεστικους[καθε TL072 εχει δυο τελεστικους μεσα του]. Οποτε δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα. Ευχαριστω παντως ;)