PDA

Επιστροφή στο Forum : damping factor



hlektrologos000
30-08-06, 10:57
Καλημερα παιδια , μια απορια που εχω εδω και καιρο....

1)Τι ειναι το damping factor .?
2)πως μετριετε..?
3)τι ειναι καλυτερο σε εναν ενισχυτη να εχει μεγαλο ή μικρο damping factor..?
4)ποια τιμη damping factor θεωρητε καλη και ποια ελιπης..?

και γενικα οποια αλλη πληροφορια για το damping factor περιμενω να την ακουσω.

Ευχαριστω.

eebabs2000
30-08-06, 11:39
Ρίξε μια ματια εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Damping_factor).

dal_kos
30-08-06, 11:41
Γεια σου Μπαμπη!

1)Damping factor ειναι τα V/ms ή μs[αλλου το εχω δει millisecond κι αλλου microsecond] που μπορει να "αλλαξει" ο ενισχυτης ηχου στην εξοδο του. Δηλαδη να παει απο τα 5V στα 20V.
2)Αν εννοεις τι οργανα χρησιμοποιουνται... θα σε γελασω :)
3)Ενας ενισχυτης οσο μεγαλυτερο damping factor εχει τοσο το καλυτερο διοτι σημαινει πως θα εχει καλυτερες εναλλαγες ;)
4)Αποδεκτη τιμη απ οτι εχω ακουσει σε αλλα φορουμ,για βασικη χρηση παντα,[δεν μιλαμε για κορνες και τρελα συστηματα!απλα ηχεια] θεωρειται γυρω στο 20-25.

20-25 βγαζουν συνηθως οι ψηφιακοι. Οι τρανζιστορικοι διαφερουν κατα πολυ. Εγω προσωπικα εχω δει απο τον θειο Σαμ εναν @65w με damping factor 160 κι εναν αλλο @170w με damping factor 275!!!

Εγω τα παραπανω εχω ακουσει αλλα απο μια ματια που εριξα στο λινκ λεει πως ειναι αλλο :-k

m28
30-08-06, 16:33
Η σωστή ερμηνεία είναι αυτή που έστειλε ο eebabs2000.
Αυτό που περιγράφει ο dal kos είναι η ταχύτητα ανόδου.

dal_kos
30-08-06, 16:36
To slew rate σωστα? Μαλλον καπου τα εχω μπερδεψει...

hlektrologos000
01-09-06, 09:16
παιδια καλημερα, με συγχωρητε αλλα επισκευτικα την σελιδα που εδωσες eebabs2000 αλλα τα αγγλικα μου δεν με βοηθησαν και πολυ να καταλαβω τι ειναι αυτο το damping factor ,προσπαθησα και με προγγραματα αυτοματης μεταφρασης στα ελληνικα αλλα και παλι δεν εβγαλα σιγουρο νοημα..

Οποιος εχει χρονο ας γραψει 2-3 σειρες στα ελληνικα ...

Ευχαριστω και παλι .

eebabs2000
01-09-06, 13:55
Απ' ότι έχω καταλάβει damping factor είναι συντελεστής απόσβεσης που εκφράζει τη δυνατότητα του ενισχυτή να ελέγχει πλήρως τις μετακινήσεις του κώνου του μεγαφώνου, κυρίως δηλαδή μετά από ένα σύντομο ήχο να μη γίνονται περιττές μετακινήσεις. Όλα αυτά μετριούνται στη κεντρική περιοχή ακουστικών συχνοτήτων (συνήθως 1ΚHz). Όσο μεγαλύτερος είναι ο συντελεστής αυτός τόσο ποιοτικότερος είναι ο ήχος που παραγέται. Ένας τύπος που εκφράζει όλα αυτά είναι:

συντελεστής απόσβεσης = Σύνθετη αντίσταση φορτίου (μεγαφώνου) / σύνθετη αντίσταση πηγής (του ενισχυτή)

DF=ZL / Zs

Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση του ηχείου τόσο καλύτερος ο ήχος που παράγεται!!!

hlektrologos000
01-09-06, 14:38
Σε ευχαριστω πολυ eebabs2000 ....

καποια δικα μου συμπερασματα τοτε ειναι ...οτι οι καλοι ενισχυτες που παιζουν στα 2Ω ακομα και 1Ω φορτιο ηχειων εχουν πολυ καλο (μεγαλο ) damping factor .

πες μου αν συμφωνεις..

eebabs2000
02-09-06, 20:52
Με όσο μικρότερη αντίσταση φορτίου ηχείων παίζουν τόσο μικρότερος είναι ο συντελεστής αυτός σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο. Όμως:
Οι ενισχυτές αυτοί έχουν αντίσταση εξόδου μερικά δέκατα του ωμ για να μπορούν να σηκώνουν τόσο μεγάλα φορτία (μικρή αντίσταση = μεγάλο φορτίο) οπότε είναι εξίσου καλοί με αυτούς που δουλεύουν 4 και 8 Ωμ με αντίσταση εξόδου γύρω στο 1Ωμ.
Γενικά αν γνωρίζεις την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή σου και την αντίσταση του μεγαφώνου σου και κάνεις τη διαίρεση θα προκύπτει αμέσως ο συντελεστής και θα βγάζεις τα συμπεράσματά σου!!!