PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση ραδιοφώνου TDA7000



Panoss
30-08-06, 17:07
Έχω φτιάξει αυτό το ραδιόφωνο με το TDA7000 : http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=1185
Ο συντονισμός των σταθμών γίνεται με το ποτενσιόμετρο R6.
Το πρόβλημα είναι το εξής:
Το ποτενσιόμετρο έχει δυνατότητα περιστροφής 270 μοίρες (από το Α ως το Β), αλλά οι σταθμοί βρίσκονται σε 180 μοίρες (από το Γ ως το Δ). (οι μοίρες είναι στο περίπου)
Πώς θα το κάνω οι σταθμοί να ξεκινάνε απο το Α και να τελειώνουν στο Β? Να εκμεταλλεύομαι δηλαδή όλο το εύρος του ποτενσιομέτρου.

gsmaster
30-08-06, 19:35
Βάλε αντιστάσεις στα δυο άκρα του ποτενσιομέτρου. Τώρα για την τιμή τους, πειραματίσου, ή βάλε τρίμμεράκια 20k και τα ρυθμίζεις κατάλληλα.

tzitzikas
30-08-06, 23:42
μετα απο πολλους πειραματισμους συνδυασα δυο κυκλωματα δεκτων και μου δουλεψε καλα. παραθετω το σχεδιο,pcb και την τοποθετηση υλικων ( η παλια τοποθετηση ειναι αλλα με μικρες διαφορες απο αυτο το κυκλωμα) και μερικα tips.
παλια ειχα επιλογη συχνοτητας με τριμερ πυκνωτη αλλα μου σπαγε τα νευρα και προχωρησα σε αυτην την πατεντα με varicap-ποντεσιομετρο.
ο δεκτης εχει πολυ ισχυρη ληψη με κεραια 20 περιπου εκατοστα καλωδιο. με περισοτερο καλωδιο μπουκωνει.

Panoss
31-08-06, 16:56
Οκ, σας ευχαριστώ και του δύο, να στε καλά.

amiga
31-08-06, 22:14
Το καλύτερο θα είναι να τον κάνουμε pll αλλά άντε να πάρεις συχνότητα ταλάντωσης για τιν είσοδο του pll.....

tzitzikas
01-09-06, 17:31
με το SAA1057 δε θα μπορουσαμε να μκανουμε καμια πατεντα για να ειναι και pll. ιχα κανει μια ερευνα παλια στο ιντερνετ γι τετοια κατασκευη αλλα τιποτα.

Panoss
14-04-07, 21:56
Θέλω να κάνω μια βελτίωση στο ραδιόφωνο με το TDA7000.
Όταν το πλησιάζω, σε απόσταση 20-30 εκατοστά, ας πούμε, δεν πιάνει σωστά το σταθμό.
Αν απομακρυνθώ, φυσικά, λειτουργεί κανονικά.
Μπορώ να κάνω κάτι για να μη συμβαίνει αυτό?

Η κεραία του είναι 30 εκατοστά, και δε θα ήθελα να τη μακρύνω γιατί έχω διαπιστώσει ότι σε αυτό το μήκος πιάνει καλύτερα.

eebabs2000
15-04-07, 02:16
Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει ότι πιάνει καλύτερα αν γυρίζω τη κεραία κάτω απ' τη πλακέτα... Η κεραία που του έχω είναι περίπου 33cm. Για αλλάγή σταθμών έχω έναν μεταβλητό πυκνωτή ραδιοφώνων (υπάρχουν ακόμα)

ALAMAN
15-04-07, 03:23
ο δεκτης εχει πολυ ισχυρη ληψη με κεραια 20 περιπου εκατοστα καλωδιο. με περισοτερο καλωδιο μπουκωνει.
Τί ενοείς μπουκώνει; Δεν πιάνει καλά;

PCMan
16-04-07, 00:37
Βγάζει στερεοφωνικό ήχο αυτό?

eebabs2000
17-04-07, 10:03
Δυστυχώς δεν έχει αποκωδικοποιητή στέρεο για να βγάζει στερεο ήχο. Υπάρχει και το ΤΕΑ5711Τ που αναπαράγει στερεοφωνικά προγράμματα αλλά είναι SMD ολοκληρομένο.

Panoss
18-04-07, 11:59
Σχετικά με τα ποτενσιόμετρα τώρα.
Για το συντονισμό των σταθμών, χρησιμοποιώ ποτενσιόμετρα Piher των 100Κ . Σε αυτά όμως, δεν μπορείς να πετύχεις μεγάλη ακρίβεια, αφού λίγο να τα κουνήσεις ή να τα σκουντήσεις, αλλάζει η αντίστασή του και επομένως και ο σταθμός.
Υπάρχει κάτι σε καλύτερη ποιότητα από τα Piher?
Ρώτησα σε ένα μαγαζί με εξαρτήματα, και μου δείξαν ένα πολύστροφο, αλλά επειδή ακριβώς είναι πολύστροφο δε μου κάνει.
Εκτός του ότι ήταν και πανάκριβο (16 ε κανονική τιμή, 9.50 με την έκπτωση!!!)

eebabs2000
18-04-07, 15:21
Για τη ποιότητα των ποτενσιομέτρων δε γνωρίζω. Αλλά υπάρχει ένας τύπος πολύστροφου ποτενσιομέτρου που είναι φτηνά (περίπου 1,2 -1,5Ε) και είναι οριζόντια σαν βίδα σαν αυτά που είχαν οι πολύ παλιές τηλεοράσεις για την αλλαγή καναλιών. Το ωραίο είναι ότι έχουν και βελόνα πάνω, δηλαδή είναι ειδικά γι΄αυτή τη δουλειά! Ρώτα και σε κάποιο μαγαζί που έχει παλιά εξαρτήματα, μπορεί κάτι να βρεις.