PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με θερμοστατη



akisbach
31-08-06, 00:20
Χαιρεται,
καταφερα επιτέλους να φτιάξω τον ηλεκτονικό θερμοστάτη με BD137 που περιγράφετε στα κυκλώματα.Το πρόβλημα είναι οτι το συστημα 'παιζει' (τρέμει) οταν φτάσει στην θερμοκρασία αναφοράς.ΜΠορώ κάτι να κάνω για να το βελτιώσω?Όπως επίσης και για να πιάνει μικρότερες θερμοκρασίες.
Ευχαριστώ.
Άκης.

DT200
31-08-06, 12:48
Εγώ , χωρείς να έχω μελετήσει το κύκλωμα και εντελώς επιφυλακτικά σου προτείνω το εξής , μπορείς να βάλεις έναν πυκνωτή περίπου 100μF σε σειρά με μια αντίσταση 100ΩΜ στην βάση του TR2 , την χωρητικότητα του πυκνωτή
μπορείς να την αλλάξεις με όποια θέλεις εσύ βλέποντας το αποτέλεσμα (δεν ξέρω πόσο γρήγορα τρέμει)
ίσος να χρειαστεί και μία αντίσταση 220ΩΜ ανάμεσα στο LM311 και στο TR2 ώστε να μην φορτίζετε γρήγορα ο
πυκνωτής από το LM311 .

Υπάρχει και μια άλλη λύση ο πυκνωτής (100μf) με την αντίσταση (100ΩΜ) να τοποθετηθεί πάνω στον εκπομπό και στον συλλέκτη του TR2.

Υ.Γ. προσοχή στην τάση του πυκνωτή και την πολικότητα. Καλή επιτυχία . :D

gsmaster
31-08-06, 18:27
akisbach, βάλε μια αντίσταση ή τρίμμερ απο την έξοδο (πιν7) στην + είσοδο (πιν2) του τελεστικού για να αποκτήσει υστέρηση. Να γίνει δηλαδή όπως αυτό το κύκλωμα, http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519 όου περιγράφεται και το συγκεκριμένο πρόβλημα στην παράγραφο ανάλυση. :)