PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτές οργάνων



staaronis3
01-09-06, 11:18
Μήπως έχετε σχέδια απο τπτ εύκολους ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας ή ακουστικών οργάνων;;; (οταν λέω εύκολα εννοώ να μην είναι πολυ περίπλοκοι)

eebabs2000
01-09-06, 12:36
Για κιθάρα μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3541&start=15) το κύκλωμα που είναι ένας προενισχυτής που είχα σχεδιάσει γι' αυτο το λόγο και δουλεύει πολύ καλά ενώ στην έξοδό του βάζεις έναν τελικό ενισχυτή ανάλογα και με την ισχύ που θες. Ως πιο απλό και καλό θα πρότεινα το TDA7294 του οποίου το κύκλωμα και το τροφοδοτικό θα τα βρείς εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/Power_amp_60w_with_tda7294.htm). Τώρα αν θες για αρμόνιο η έξοδος θα πρέπει να συνδεθεί απ' ευθείας στον τελικό γιατί είναι ήδη προενισχυμένη.

staaronis3
01-09-06, 12:48
Βασικά αν γίνετε θα ήθελα ένα κύκλομα να έχει distortion για να παίζω rockιές.

eebabs2000
01-09-06, 13:19
Για distortion μπορείς να φτιάξεις ένα από τα παρακάτω κυκλώματα στη θέση του προενισχυτή. Είναι ο απλός περιοριστής ήχου και την ενίσχυση την παρέχει ό ίδιος ο τελεστικός. Αυτό σημαίνει ότι θά βάλεις έναν πιο ακριβό π.χ. τον LF351. Κοίτα στο datasheet πως πάνε οι ακροδέκτες. Για να δουλέψει με απλή τροφοδοσία πρέπει να τον πολώσεις με διαιρέτη τάσης όπως στο παραπάνω κύκλωμα που έδωσα. Παρόλα αυτα δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο και δε ξέρω πόσο θα σε ικανοποιήσει. Δοκίμασε και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε. Θα προσπαθήσω από βδομάδα να βάλω το σχέδιο ολοκληρωμένο επειδή δε μπορώ εδώ που είμαι!

staaronis3
01-09-06, 17:26
Βασικά πως δείνω ρεύμα σε αυτό το κύκλωμα;;;

gsmaster
01-09-06, 18:59
Τροφοδοτείς τον τελεστικό και είναι ΟΚ.
Είναι συνήθως σε συσκευασία 8πιν οπότε βλέπεις απο το datasheet τι τάση πρέπει να βάλεις και πού.

staaronis3
01-09-06, 19:28
Και ο τελεστικός ποιός είναι;;;

gsmaster
02-09-06, 00:50
To τρίγωνο στο σχέδιο με το + και το -

staaronis3
02-09-06, 01:40
Βασικα στο ολοκληρωμένο στο σχέδιο στην άλλη σελίδα το LM741 πως μετράω τα ποδαράκια ( 1 - 8 );;;
Ακόμα δεν κατάλαβα πως και πόσο ρεύμα θα δόσω.

Βασικά για τα κυκλώματα για την distrotion αγόρασα τον LF351 δυο φορές αντιστάσεις 4,7κ και αυτά τα τρίγονα με τη γραμή απο πάνω. Αγόρασα και κάμποσα led αν χρειαστούν.

Ακόμα σκεύτομε να συνδιάσω κάποια κιτ της smartkit για να κάνω ρυθμίσεις όπως βάθος πρίμα μπάσα αν βρω τίποτα για reverb τρέμολο κ.α.

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος για να αλάζω κανάλια πατώντας ενα στιγμιέο διακόπτη;;;

eebabs2000
02-09-06, 20:38
Για πρίμα μπάσα κτλ, μπορείς να κοιτάξεις εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/3_band_eq.htm) και γενικά σ' αυτή τη σελίδα θα βρεις πολλά κυκλώματα ιδιαίτερα γύρω απ' τον ήχο.
Τώρα για βάθος και echo ακόμα και' γω το ψάχνω. Κατασκευασε αυτά τα απλά που δώσαμε και αργότερα τα πιο πολύπλοκα.

staaronis3
02-09-06, 20:46
Βασικά τα σχέδια για τη distrotion θέλουν ρεύμα για να δουλέψουν;;; Αν ναι πόσο και απο πού θα το δόσω?

eebabs2000
02-09-06, 21:27
Εννοείτε ότι θέλουν ρεύμα!!! Απλά για τελεστικούς αποφεύγουμε τη σχεδίαση τροφοδοσίας για απλότητα στη σχεδίαση. Επίσης θέλουν και κάτι πυκνωτάκια και αντιστάσεις στην είσοδο και έξοδο που θεωρούνται γνωστά! Αφού έχεις αγοράσει τον LF351 θα προσπαθήσω από Δευτέρα - Τρίτη να σου βάλω ένα πλήρες σχέδιο. Το βιάζεσαι αυτό;

eebabs2000
02-09-06, 21:33
Κοίτα το datasheet εδώ! (http://www.datasheetarchive.com/search.php?q=LF351&sType=part&ExactDS=Starts). Αλλά έτσι όπως είναι πάλι θα υπάρχει πρόβλημα. Περίμενε αν θες να ανεβάσω ένα ολοκληρωμένο σχέδιο με την είσοδο και την έξοδο έτσι όπως πρέπει να συνδεθεί!!!

staaronis3
02-09-06, 21:48
Βασικά θέλω να δόσω ρεύμα να δω αν δουλέβει ο σκέτος προενυσχητής και θέλω να δω και αν δουλέβει και ο άλλος της distrotion τον οποίο προς το παρών τον έχω στην πλαστική πλακέτα για τα πειραματα για να δοκιμασω κατι. Αλλα με το φτιάξιμο του απλού προενυσχητη κατάλαβα που βρήσκετε το πρόβλημα στον κανονικό μου ενυσχητή.

eebabs2000
02-09-06, 21:57
Ο προενισχυτής που έδωσα στην αρχή δουλεύει εγκυημένα!!! Το σχέδιο επίσης είναι αναλυτικό και πολύ απλό. Αν θες περίμενε να ολοκληρώσω και το σχέδιο με τη distrotion να το δοκιμάσεις.

staaronis3
02-09-06, 22:15
οκ. Ρευμα πως θα δόσω γτ ειμαι λιγο μπουφος;;;

eebabs2000
02-09-06, 22:25
Εκεί που λέει Vcc στο σχήμα το ξαναβάζω εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3541&start=15), θα συνδέσεις το + του τροφοδοτικού σου και κάτω που είναι τα συμβολάκια της γείωσης θα συνδέσεις το αρνητικό άκρο (-). Προσοχή!!! Να το δουλέψεις με τάση 12V και καλά είναι να είναι σταθεροποιημένη για να μην έχεις παράσιτα μέσα.
Τσέκαρε να μην έχεις κάνει κανένα λάθος και με βρίζεις μετά...

Φιλικά

staaronis3
04-09-06, 02:11
Κατάφερα να κάνω τον ενυσχητή να δουλέψει με ρεύμα απο το pc βέβεα. Όμως τρίζει ο ήχος. Ένας μου ξάδερφος μου είπε να αντικαταστήσω τα καλώδια με θορακισμένα γτ ίσως αυτο φτέει.(αν φτέει αυτό θα βάλω τεθορακισμένα :lol: )

Βρήκα αυτό (http://www.headwize.com/projects/cavalli2_prj.php) . Μήπως γίνετε να το βάλω πριν από τον τελικό και μετά τον προενυσχιτή για να δήνει την αίσθηση ενός λαμπάτου ενυσχητή;;;

Σκεύτηκα να βάλω και ένα VU-Meter μετα τον προενυσχητή για να δώσει λίγο χρώμα στην κατασκευή. Θα δουλέψει;;;

Έχω ένα πρόβλημα με τον τελικό ενυσχητή ο οποίος θέλει +30volt για να δουλέψει. Μήπως υπάρχει κάποιο τροφοδοτικό που να δήνει απο 220v -> 30 και 12 volt και να είναι κατασκευασμένο;;;

dal_kos
04-09-06, 10:29
To VUmeter θα δουλεψει... Για τα αλλα ας σου απαντησουν οι υπολοιποι[μη σε παρω στο λαιμο μου] ;)

eebabs2000
04-09-06, 10:59
Τι εννοείς τρίζει ο ήχος; Μήπως κάνεις υπεροδήγηση; Για βάλε ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο του προενισχυτή. Τη μεσαία λήψη θα τη συνδέσεις στην είσοδο του τελικού ενισχυτή. Στη τελική κατασκευή, θα βάλεις θωρακισμένα καλώδια, αν και δεν προέρχεται το πρόβλημα από 'κει αν είναι τρίξιμο. Το κρίσιμο σημείο είναι από τη κιθάρα στο προενισχυτή, αν ακούσεις να βάζει θόρυβο. Τα υπόλοιπα δεν έχουν ανάγκη.

Μήπως δοκίμασες τον προενισχυτή με μικρόφωνο και είχες υψηλά την ένταση του ενισχυτή και έκανε ανάδραση;

Το κυκλωματάκι με τη λυχνία λογικά πρέπει να δουλέψει. Προσοχή στις υψηλές τάσεις (αν και στη θέση σου δεν θα έμπαινα στο κόπο να το φτιάξω).

eebabs2000
04-09-06, 12:28
Έδώ είναι ολοκληρωμένο το σχέδιο με τη distrotion!!! Θα περιμένω να το ακούσεις και να μου πεις αν αξίζει!!!

staaronis3
04-09-06, 12:30
Βασικά έκανε χαχανιτό αλλά μπορεί να οφειλόταν στον εξοτερικό δίσκο του Η/Υ μου γτ βρισκόταν πολύ κοντά.
Το ποτενσιόμετρο το έβαλα με το ενα ποδαράκι στη γείωση το άλλο το μεσεο στον ενυσχητή και το ακριανό στην έξοδο εκεί που στο σχέδιο λέει out.
Βασικά όταν παίζω τώρα ακούγετε σαν να έχω distrotion με χαμηλά το GAIN. Τι φτέει γι αυτό;;;

eebabs2000
04-09-06, 12:31
Οι τιμές των αντιστάσεων R1 και R3 είναι 2.2ΜΩ. Απλώς γράφτηκαν 2200ΚΩ για λόγους εξομοίωσης!!!

eebabs2000
04-09-06, 12:42
Βασικά έκανε χαχανιτό αλλά μπορεί να οφειλόταν στον εξοτερικό δίσκο του Η/Υ μου γτ βρισκόταν πολύ κοντά.
Το ποτενσιόμετρο το έβαλα με το ενα ποδαράκι στη γείωση το άλλο το μεσεο στον ενυσχητή και το ακριανό στην έξοδο εκεί που στο σχέδιο λέει out.
Βασικά όταν παίζω τώρα ακούγετε σαν να έχω distrotion με χαμηλά το GAIN. Τι φτέει γι αυτό;;;

Μπορεί να φταίει και ο ενισχυτής σου, αλλά υποψιάζομαι ότι κάποια κλειδιά πρέπει να ρυθμίσεις επάνω στη κιθάρα. Για πείραξε κάτι και πες μου. Φτιάξε και το κύκλωμα με το distrotion και πες μου αποτελέσματα, θετικά ή αρνητικά;

Μήπως έχεις ενισχυτή κιθάρας και κάνεις δοκιμές;

Giannis511
04-09-06, 15:27
Παιδιά μπορώ να σας ανεβάσω το σχέδιο του Marshall JCM-800 Lead Series που είναι με λυχνίες 3*ECC83 και ένα ζευγάρι EL34 και το έχω κατασκευάσει με επιτυχία αποδίδει 50W δεν έχει "βρώμικο" (thrash, παραμόρφωση ή όπως αλλιώς θέλετε) με μια προσεγμένη καμπίνα ακούγεται εξωτικά...

staaronis3
04-09-06, 16:58
Παιδιά μπορώ να σας ανεβάσω το σχέδιο του Marshall JCM-800 Lead Series που είναι με λυχνίες 3*ECC83 και ένα ζευγάρι EL34 και το έχω κατασκευάσει με επιτυχία αποδίδει 50W δεν έχει "βρώμικο" (thrash, παραμόρφωση ή όπως αλλιώς θέλετε) με μια προσεγμένη καμπίνα ακούγεται εξωτικά...

Ανέβασε το αν θες. Για distrotion έχω και το πετάλι αλλα θέλω να βάλω να έχει και αυτος που φτιάχνω τώρα.

staaronis3
04-09-06, 17:53
Βασικά έκανε χαχανιτό αλλά μπορεί να οφειλόταν στον εξοτερικό δίσκο του Η/Υ μου γτ βρισκόταν πολύ κοντά.
Το ποτενσιόμετρο το έβαλα με το ενα ποδαράκι στη γείωση το άλλο το μεσεο στον ενυσχητή και το ακριανό στην έξοδο εκεί που στο σχέδιο λέει out.
Βασικά όταν παίζω τώρα ακούγετε σαν να έχω distrotion με χαμηλά το GAIN. Τι φτέει γι αυτό;;;

Μπορεί να φταίει και ο ενισχυτής σου, αλλά υποψιάζομαι ότι κάποια κλειδιά πρέπει να ρυθμίσεις επάνω στη κιθάρα. Για πείραξε κάτι και πες μου. Φτιάξε και το κύκλωμα με το distrotion και πες μου αποτελέσματα, θετικά ή αρνητικά;

Μήπως έχεις ενισχυτή κιθάρας και κάνεις δοκιμές;
Τις δοκιμές στην αρχή της έκανα στο Line IN του ενυσχητή της κιθάρας και έκανε το χαχάνισμα αλλά την άλλη φορά τον έβαλα στο στερεοφονικό, και έκανε ένα περίεργο θόρυβο χωρις όμως καθόλου χαχάνησμα.

Danza
04-09-06, 17:54
Μηπως ειναι απο κακή γείωση?

staaronis3
05-09-06, 00:49
Μήπως φτέει το ότι δεν πέρνει τη σωστή τροφοδοσία;;; Επειδή δήνω απο μπαταρία λόγο ψηλοαποφόρτοσης βγάζει 11.30V. Ή μήπως φτέει επειδή δεν το έχω σε κανονικό τελικό ενυσχητή αλλά τo line in του στερεοφονικού;;;

Danza
05-09-06, 00:54
Μήπως φτέει το ότι δεν πέρνει τη σωστή τροφοδοσία;;; Επειδή δήνω απο μπαταρία λόγο ψηλοαποφόρτοσης βγάζει 11.30V. Ή μήπως φτέει επειδή δεν το έχω σε κανονικό τελικό ενυσχητή αλλά τo line in του στερεοφονικού;;;

Δεν πειράζει για το στερεοφωνικό.. το ίδιο πράγμα ειναι συνηθως... οσο για την τροφοδοσία παίζει να είναι απο κει... κανονικά ποση τάση θέλει?

Danza
05-09-06, 01:05
εως 25vDC ειδα στο σχέδιο.. λοιπόν.. ενα τροφοδοτικό +15vDC και με εναν πυκνωτή 2200-3300uF/25v θα ήταν ΟΚ.. βασικά τσεκαρε και τις γειώσεις... :D

Giannis511
05-09-06, 09:36
To σχέδιο που σας είχα υποσχεθεί. Είναι από την γερμανική σελίδα: http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Mat_Janssen-Gitarren-Amp/50W-Git-Amp.htm και το έχω κατασκευάσει με την πολύτιμη βοήθεια ενός φίλου μου. Ακούγεται φανταστικά, και του έχουμε συδέσει από μικρόφωνο και κιθάρα μέχρι και μπουζούκι. Εδώ σας έχω οτιδήποτε σχηματικό χρειάζεται σχετικά με την κατασκευή του.

staaronis3
05-09-06, 17:06
Τελικά αυτό που νόμιζα ότι είναι προενυσχητής (http://www.headwize.com/projects/cavalli2_prj.php) είναι ενυσχητής. Μήπως μπορεί κανεις να δει και να μου πει τι ηχείο πρέπει να βάλω γτ δεν καταλαβένω τπτ? Βασικά δεν λέει watt παρα μόνο Ωhm, Ampere και νομίζω Volt.

Danza
05-09-06, 17:31
Φιλε μου καλα νόμιζες.. προενισχυτής είναι.. απλα έχει βάλει μια λυχνία να οδηγεί εναν τελεστικό (OpAmp) για καλυτερη ποιότητα ήχου :wink: με αυτό οδηγείς εναν τελικό ενισχυτη και απο εκει και πέρα ηχείο...

staaronis3
05-09-06, 17:38
και μπενει δλδ μετα απο τον προενυσχητη;;; μην τα κάψω τελικά ο θορυβος οφείλετε στα καλώδια

Danza
05-09-06, 18:02
στο Line in βάζεις π.χ μια κιθάρα και στο Line out βάζεις τελικό ενισχυτη

staaronis3
16-09-06, 13:59
Η distrotion είναι τέλεια! Θα κάνω κάποιες αλαγές και θα στήλω σχέδιο!

Gant
16-09-06, 16:32
Τελικά αυτό που νόμιζα ότι είναι προενυσχητής (http://www.headwize.com/projects/cavalli2_prj.php) είναι ενυσχητής.

Είναι ενισχυτής για ακουστικά (Headphone Amplifier)

eebabs2000
16-09-06, 20:30
Η distrotion είναι τέλεια! Θα κάνω κάποιες αλαγές και θα στήλω σχέδιο!

Τελικά δε μας είπες πιο σχέδιο έφτιαξες;

staaronis3
16-09-06, 21:30
Η distrotion είναι τέλεια! Θα κάνω κάποιες αλαγές και θα στήλω σχέδιο!

Τελικά δε μας είπες πιο σχέδιο έφτιαξες;
Αυτό που μου έπεψες.

eebabs2000
16-09-06, 21:52
Σοβαρά; Και να σκεφτείς δε το άκουσα, το εξομοίωσα στο OrCad. Έχει αποδειχτεί καλό αυτό το πρόγραμμα για εξομοιώσεις... Να' σαι καλά!