PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΓΕΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΡΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ



baladofatsas
05-09-06, 10:59
Γεια σας παιδια!Κατ' αρχιν ειμαι πρωτο ετος φοιτητης στο τει ηλεκτρονικης Αθηνας και δεν ειμαι ακομα γνωστης πολλων πραγματων.
Θα ηθελα να προσαρμωσω μια πατεντα στις πορτες του αυτοκινητου μου ωστε αφου τις ξεκλειδωνω με το ασυρματο κεντρικο κλειδωμα
που ηδη εχει, να χρησιμοποιω 2 κουμπακια απο ενα τηλεχειριστηριο, τα οποια θα ενεργοποιουν το καθε ενα απο εναν απλο μηχανισμο με εναν ηλεκτρομαγνητη και εναν μοχλο και θα ανοιγουν την πορτα η οποια θα πεταγεται με ενα ελλατηριακι.Απλα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζομαι ως πομπο και ως δεκτη και αν καποιος μου εφτιαχνε ενα σχεδιακι θα του ημουν υποχρεος!!! :) (φυσικα δεν βιαζομαι αν καποιος εχει ορεξη να φτιαξει
το σχεδιακι)

gsmaster
05-09-06, 14:17
Το δύσκολο είναι το μηχανικό μέρος της κατασκευής, για τηλεχειρισμό υπάρχουν και έτοιμα κιτ.

DT200
05-09-06, 17:02
Θα συμφωνήσω απόλυτα ! φτιάξε πρώτα τον μηχανισμό να λειτουργεί σωστά και τον τηλεχειρισμό μετά.

Μερικά αυτοκίνητα αν είναι κλειδωμένα και τραβήξεις την μέσα μπετούγια ξεκλειδώνει το αμάξι ,
εσένα το κάνει αυτό ? διότι μετά τίθεται και θέμα ασφάλειας του αυτοκίνητου .
Π.Χ. κατά λάθος να βρει κάποιος την συχνότητα και να ανοίξει η πόρτα σου την ώρα που οδηγάς ή όταν είναι παρκαρισμένο .

homo mathematicus
05-09-06, 19:52
Θα συμφωνήσω απόλυτα ! φτιάξε πρώτα τον μηχανισμό να λειτουργεί σωστά και τον τηλεχειρισμό μετά.

Μερικά αυτοκίνητα αν είναι κλειδωμένα και τραβήξεις την μέσα μπετούγια ξεκλειδώνει το αμάξι ,
εσένα το κάνει αυτό ? διότι μετά τίθεται και θέμα ασφάλειας του αυτοκίνητου .
Π.Χ. κατά λάθος να βρει κάποιος την συχνότητα και να ανοίξει η πόρτα σου την ώρα που οδηγάς ή όταν είναι παρκαρισμένο .
Πολύ σωστή η σκέψη σου DT200. Ο τηλεχειρισμός που θα φτιάξεις πρέπει να προστατεύεται από κωδικό. Ο τηλεχειρισμός της smart kit που θυμάμαι είχα φτιάξει πριν 2 χρόνια είχε κωδικό μέσω dip στον δέκτη και στον πομπό.

baladofatsas
06-09-06, 23:24
ok αδερφια! θα το μελετησω και θα τα πουμε.Ευχαριστω!