PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες σε δέκτη



Giannis511
08-09-06, 18:04
Θέλω να κατασκευάσω το παρακάτω κύκλωμα (ενισχυτής IF 455ΚΗz και αποδιαμορφωτής ΑΜ) θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής ερωτήματα:
1) Θα υπάρχει πρόβλημα αν αντί για EF93 (6BA6) βάλω EF94 (6AU6)?
2) Τις εξόδους του AGC πρέπει να τις συνδέσω όλες μαζί (AGC ενισχυτή RF, μίκτη και του ενισχυτή IF) όπως είναι?
3) Η μία δίοδος αποδιαμορφώνει την AM. H άλλη πιο ρόλο παίζει στο κύκλωμα?

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και για την όποια βοηθειά σας εκ των προτέρων!

ReFas
08-09-06, 19:04
Γεια σου Γιαννη :wink:

1) Ναι θα υπαρχει προβλημα γιατι η μια -6ΒΑ6- ειναι remote cutoff και η άλλη sharp cutoff
2) Θα απαντησω στο 3
3) Η πανω διοδος βγαζει αρνητική τάση ανορθωνοντας την RF, οσο πιο δυνατο σημα τοσο πιο πολυ αρνητικη ταση AGC.
και φυσικα πρεπει να ενωθει με το οδηγο της λυχνιας ετσι ωστε να κραταει οσο γινεται σταθερο επιπεδο σηματος οπως
σημαινουν και τα αρχικα AGC=Αuto Gain Control

Giannis511
09-09-06, 00:59
Φίλε μου έχω φάει τον τόπο να βρώ 6ΒΑ6 το μόνο που βρήκα (και αγόρασα από ένα παλιατζίδικο) ήταν μόνο μία 12ΒΑ6 ενώ 6AU6 μπορώ να βρώ. Μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάπου? Ποια η διαφορά μεταξύ remote - sharp cutoff έχει να κάνει με τάσεις αποκοπής στο οδηγό κλπ?

stainless
09-09-06, 09:25
Φίλτρα IF 455 έχεις βρεί? Αλλά να αντέχουν σε τάση μέχρι 250 - 300 V.

Giannis511
09-09-06, 14:43
Ναι από παλιά ραδιόφωνα. Σε κανένα παζάρι (Σχιστό, Μοναστηράκι κλπ.) μπορείς να βρείς από παλιά ραδιόφωνα που δε δουλεύουν με 10Ε.

ReFas
09-09-06, 18:26
Φίλε μου έχω φάει τον τόπο να βρώ 6ΒΑ6 το μόνο που βρήκα (και αγόρασα από ένα παλιατζίδικο) ήταν μόνο μία 12ΒΑ6 ενώ 6AU6 μπορώ να βρώ. Μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάπου? Ποια η διαφορά μεταξύ remote - sharp cutoff έχει να κάνει με τάσεις αποκοπής στο οδηγό κλπ?

Μπορεις να βαλεις την 12ΒΑ6 στη δευτερη βαθμιδα και την 6AU6 στην πρωτη , αν και νομιζω δεν εχεις ολο το κυκλωμα,
Αν δηλαδη και η πρωτη παίρνει ανατροφοδοτηση στο οδηγο απο AGC τοτε δεν θα δουλευει οπως με την 6ΒΑ6.

Η sharp cutoff κοβει αποτομα το ρευμα μεγαλώνοντας την αρνητικη στο οδηγο, ενω η remote κρατάνε για πολυ περισσοτερο αγώγιμες, ότι πρέπει για τέτοιες βαθμίδες.

Giannis511
10-09-06, 11:50
Μπορεις να βαλεις την 12ΒΑ6 στη δευτερη βαθμιδα και την 6AU6 στην πρωτη , αν και νομιζω δεν εχεις ολο το κύκλωμα

Ναι ο μίκτης με την 6BE6/EK90 είναι από άλλο σχέδιο το οποίο θα προσπαθήσω να ανεβάσω. Δηλαδή εννοείτε οτι η 6AU6 θα συμπεριφέρεται με την ανατροφοδότηση σαν remote cutoff?

ReFas
11-09-06, 11:37
Γεια σου Γιάννη..
Οχι δεν εννοώ αυτό,δεν αλαζει η λυχνια ειναι χαρακηριστικό απο κατασκευής.
Οι remote-cutoff είναι ίδιες με τις variable-mu (μεταβλητου μ ή μεταβλητης διαγωγιμότητας)
Θα σου αντιγραψω ενα κειμενάκι απο ενα βιβλιαρακι που είχα πριν 20 χρόνια στο τεχνικο λύκειο που είμουν.

''Μια λυχνία 6ΒΑ6 μεταβλητού μ, έχει διαγωγιμότητα 4 mA/V όταν η πόλωση του οδηγού της πλέγματος είναι -3 V, οπότε μπορεί να δώσει ενίσχυση 400 με φόρτο 100 ΚΩ. Αν η πόλωση της γίνει -20 V, η διαγωγιμότητα της γίνεται 0.04 mA/V και η ενίσχυση της 4.
Το οδηγό πλέγμα των λυχνιών αυτών είναι κατασκευασμένο έτσι, ώστε οι σπείρες του να παρουσιάζουν πυκνώματα και αραιώματα. Οι χαρακτηριστικές τους δέν αποκόπτονται τόσο απότομα όσο στις συνηθισμένες λυχνίες. Χρησιμοποιούνται όταν θέλουμε να ρυθμίζουμε αυτόματα την ενύσχιση έτσι ώστε, όταν τα σήματα εισόδου είναι ισχυρά, η ενίσχυση να είναι μικρή, ενώ, όταν είναι ασθενή, η ενίσχυση να είναι μεγάλη.
Ετισ το σήμα εξόδου κρατείται σε μία σταθερή στάθμη. Στους δέκτες, π.χ. στη βαθμίδα AGC (αυτόματης ρυθμίσεως της ενίσχυσεως) χρησιμοποιούνται τέτοιες λυχνίες,''

Δες και το σχηματάκι που εχω βάλει πιο κάτω, είναι κατατοπιστικο.
Αν φτάσεις στη κατασκευη θα σου δοσω εγω λυχνίες, είχα αγορασει απο εξωτερικό μπόλικες ανταλακτικες για το δεκτη, και θα ξαναπαρω καποια στιγμη.

Giannis511
11-09-06, 12:32
Την έχω αρχίσει ήδη την κατασκευή έχω κάνει τον ακουστικό ενισχυτή, την τροφοδοσία και τώρα (αν και δεν έχω πολύ χρόνο) σιγά σιγά θα αρχίσω και τον ενισχυτή IF. Τώρα κατάλαβα τι γίνεται με αυτές. Στο ίντερνετ μάλιστα κάπου διάβασα ότι το σπείρωμα του οδηγού πλέγματος έχει στην κάτοψη ελλειψοειδές σχήμα και αυτό είναι που της δίνει αυτή την ιδιότητα.