PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για κυκλωμα



dal_kos
09-09-06, 01:37
Γεια σε ολους!

Θελω να φτιαξω ενα κροσοβερ και ενω ειχα φτιαξει τη πλακετα σε μορφη .pcb [Pad2Pad] μου ειπαν πως ειναι ακαταλληλη για κατασκευη πλακετας[απο laser cnc] :evil: οποτε αναγκαστικά τις ξαναεφτιαξα στο Eagle. :shock:

Επειδη ομως ειχα την δωρεαν εκδοση αναγκαστικά χρειαστηκε να φτιαξω το κυκλωμα σε περιορισμενο χωρο[λογω του γνωστου περιορισμου της δωρεαν εκδοσης]. :twisted:

Ετσι θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι υπερβολικα κοντα τα εξαρτηματα ετσι οπως τα εχω βαλει και αν πιστευετε πως μπορει να εχω προβληματα. :roll:

Ευχαριστω. :D

ΥΓ αν καποιος ειχε την δυνατοτητα, το χρονο και τη διαθεση να την αραιωσει λιγακι και να την κανει με λιγο πιο σωστη ταξινομηση των εξαρτηματων, θα του ημουν ευγνωμων[η πλακετα μπορει να ειναι μεχρι 10*10cm].

chip
09-09-06, 23:50
Δεν μπορεσα να το ανοιξω! Δεν έχω το Pad2pad. ORCAD εχω που έχω πει οτι δεν θα το ξαναδουλέψω (γιατι δεν το έχω νόμιμα) αλλα το δοκίμασα και δεν το άνοιξε! :cry:

dal_kos
10-09-06, 00:10
Με το Eagle το εχω φτιαξει ;)

Δεν ξερω γιατι εχεις προβλημα..[η εκδοση μου δεν ηταν... "πονηρη"]

Με την δωρεαν εκδοση το εχω φτιαξει και αν ειχε προβλημα πιστευω θα το ειχε αναφερει καποιος απο τους υπολοιπους 10 που "κατεβασαν" τα σχεδια. :roll:

FalconX
10-09-06, 11:59
Φίλε dal_kos,

Αν δε βιάζεσαι φοβερά μπορώ να σου φτιάξω τη πλακέτα σου στο EAGLE. Πες μου μόνο τι διαστάσεις τη θέλεις ή απλά να την αραιώσω λίγο κατά βούληση.

dal_kos
10-09-06, 12:54
Και μια βδομαδα να αργησει δεν πειραζει... Εχω παρει κι εγω και προσπαθω τωρα να την κανω να εχει οσο το δυνατο μικροτερες διαδρομες[για να μην υπαρχει θορυβος], και να ειναι ενος επιπεδου....
Η πλακετα θελω να ειναι μεχρι 10*10 και αν γινεται ενος επιπεδου. Ασε δυο μερες να δοκιμασω εγω και να πω τα αποτελεσματα.. μην παιδευεσαι αδικα... ;)

Ευχαριστω πολυ παντως. :)

FalconX
10-09-06, 13:12
ΟΚ όταν είναι πες μου.

dal_kos
10-09-06, 15:50
Θα σου πω αν και τελικα μετα απο 6 πλακετες που ηταν ακυρα τα σχεδια, κατι παω να κανω στην τελευταια :D
Αλλα εχω την εξης απορια: Τα jumpers στο Eagle πως μπαινουν?[εννοω τα καλωδια που ειναι στον αερα για να κανουν συνδεσεις μεταξυ δυο διαδρομμων.]

dal_kos
02-10-06, 15:54
Τελικα οι δυο μερες εγιναν σχεδον ενας μηνας.... :shock:
Πολυ δυσκολο ηταν και πολυ κουραστικο αλλα τελικα τα καταφερα :)
Την πλακετα την εκανα ενος επιπεδου και μαλιστα καταφερα να τα χωρεσω ολα μεσα της!!! και σε λιγοτερο χωρο μαλιστα :D

Τελος να ευχαριστησω τον φιλο FalconX που προσφερθηκε να βοηθησει κι ας μην χρειαστηκε τελικα η βοηθεια του ;)

Εχω επισυναψει τα σχεδια για οποιον ενδιαφερεται. :wink:

ΥΓ: Φιλε Chip ισως το προβλημα σου να οφειλοταν στο οτι εβαλες το αρχειο καπου, οπου το "path" ειχε κι ελληνικους χαρακτηρες(το Eagle δεν ανοιγει ελληνικους χαρακτηρες). Το λεω γιατι το αντιμετωπισα κι εγω τωρα που το ξανακατεβασα σε αλλο pc για να το δω ;)