PDA

Επιστροφή στο Forum : Analyse THIS!



Panoss
11-09-06, 12:53
Μην ψαρώνετε. Μια ανάλυση κυκλώματος θέλω (η ψυχανάλυση θα γίνει σε άλλη ευκαιρία)
Μπας και μάθω και εγώ τίποτας από ηλεκτρονικά. Έχω το παρακάτω κύκλωμα προενισχυτή όπου έχω σημειώσει
τα διάφορα σημεία του κυκλώματος με νούμερα, χάριν συντομίας και καλύτερης συνεννόησης.
ΔΕΝ έχουμε σήμα στην είσοδο, οπότε έχουμε ρεύμα ηρεμίας (αν λέγεται έτσι).
Στο σημείο 3 και 4, V=15, εφόσον έτσι θέλει ο σχεδιαστής.
Σημείο 10: οι D1=D2=600 ohm. Άρα I=Ve/(D1+D2+R3)=30/23200=0,001293 A-->V(10)=Ve-I*(D1+D2)=30-1,55=28,44V .
Η τάση στο σημείο 10 είναι 28,44V.
Όμως, στο σημείο 6, πώς θα υπολογίσουμε το ρεύμα? δηλαδή πώς υπολογίζεται εδώ το ρεύμα της βάσης του Q1?
H τάση στο σημείο 6 παραμένει 15 V?

Panoss
12-09-06, 11:18
Παιδια, ένας ένας παρακαλώ γιατί δημιουργείται συνωστισμός και θα πάθουμε τίποτα.
Θα καταρεύσει κανένας σέρβερ. Μη σπρώχνεστε.

ReFas
12-09-06, 11:52
Το D1=D2=600 ohm απο που βγαίνει???
Εγω βλέπω 2 διοδάκια σε σειρά με την αντίσταση R3, απο τα 30 βολτ προς τη γη.
Στο σημειο 10 θα έχει 30βολτ μειον την τάση πτώσης στα διοδάκια(1,4V περίπου) γυρω στα 28,6V.

Μετά στο σημείο 6 τι ρεύμα να υπολογίσεις???
Το σημείο 6 πολώνεται μεσω VR1 και αντιστάσεων R1-R2, και το ρευμα της βάσης του για να το υπολογίσεις πρέπει να ξερεις το β του τρανζιστορ και τι ρευμα τραβαει εκπομπο κτλ...

Panoss
12-09-06, 13:02
Το D1=D2=600 ohm απο που βγαίνει???
Τις μέτρησα με το Ωμόμετρο.


Στο σημειο 10 θα έχει 30βολτ μειον την τάση πτώσης στα διοδάκια(1,4V περίπου) γυρω στα 28,6V.
28,44V. Το αναφέρω στο πρώτο post.


πρέπει να ξερεις το β του τρανζιστορ και τι ρευμα τραβαει εκπομπο κτλ...
hfe=200 (το β). Το ρεύμα που τραβάει ο εκπομπός πώς θα το βρω?

valis
12-09-06, 13:55
Δυστυχώς ο σχεδιασμός δεν διδάσκεται σε καμμία σχολή στον κόσμο απ' οτι ξέρω.
Στο κύκλωμα που στέλνεις ισχύουν τα εξής : Τα D1,D2,R7,Q2 είναι πηγή ρεύματος και το ρεύμα του συλλέκτη του
Q2 είναι περίπου 7mA . Αυτό εξασφαλίζει ότι το Q3 δεν αποκόπτεται οπότε στην R6 η τάση θα είναι 0.7V οπότε το
ρεύμα στην R6 θα είναι 70μA περίπου ίσο με το ρεύμα του συλλέκτη του Q1 μείον το ρεύμα βάσης του Q3
Αν θεωρήσεις το ρεύμα βάσης του Q3 αμελητέο τότε το ρεύμα βάσης του Q1 είναι 70μA/hfe(Q1)

Panoss
12-09-06, 17:51
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω που μου απαντάτε. Ο λόγος που κάνω τις ερωτήσεις, είναι για να μάθω πώς δουλεύουν οι ενισχυτές με τρανζίστορ. Διαβάζω κάτι βιβλία που βρήκα στο ιντερνετ, αλλά δε μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω και πολλά. Επίσης δεν αναλύουν τα κυκλώματα, να λένε ότι εκεί υπάρχει αυτό το ρεύμα για αυτό και αυτό το λόγο και υπολογίζεται έτσι, αυτή η τάση για αυτό το λόγο και υπολογίζεται έτσι.

το ρεύμα του συλλέκτη του Q2 είναι περίπου 7mA
Πώς το υπολόγισες αυτό?

valis
12-09-06, 19:00
Πώς το υπολόγισες αυτό?
Οι 2 δίοδοι κανουν πτώση τάσης 1.4 V (χοντρικά) μειον 0.7V της τασης Vbe, υπόλοιπο 0.7 V δια 100 ωμ =7mA
Ενοείται ότι τα 0.7V και για τις διόδους και για τα transistors είναι τυπική τιμή γιατι παίζει και λογω θερμοκρασίας
και λογω ρεύματος και απο άλλους παράγοντες.
Μιλάμε πάντα βέβαια για επαφές NP πυριτίου. Στο γερμάνιο είναι πιο λιγο (0.25 V) αν θυμάμαι σωστά

Panoss
12-09-06, 19:44
Και το ρεύμα στον εκπομπό και το συλλέκτη του Q3 θα είναι επίσης 7mA?

Ρεύμα βάσης του Q1 είναι 70μA/hfe(Q1) =0,70/200=0,35μΑ. Πολύ μικρό δεν είναι?
Εφαρμόζω στη είσοδο ένα ράδιο που δίνει 75mV. Μέχρι τη βάση του Q1 μεσολαβούν ο C1 και η R2.
Τώρα πόσο γίνεται το Ρεύμα βάσης του Q1?

valis
13-09-06, 12:57
Και το ρεύμα στον εκπομπό και το συλλέκτη του Q3 θα είναι επίσης 7mA?

Περίπου το ίδιο. Αφαιρείται το ρεύμα του Q1 (70μA)
Το ρεύμα βάσης του Q1 μπορείς να το μετρήσεις εύκολα με ένα πολύμετρο με εσωτερική αντισταση
10 MΩ στην θέση για mV μετρώντας την τάση πάνω στην R1 και διαιρώντας την ένδειξη δια 100KΩ.
Το hfe δεν είναι σταθερό οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος απλά σου εξασφαλίζει μικρό ρεύμα βάσης
άρα και μεγάλη αντίσταση εξόδου.


Εφαρμόζω στη είσοδο ένα ράδιο που δίνει 75mV. Μέχρι τη βάση του Q1 μεσολαβούν ο C1 και η R2.
Τώρα πόσο γίνεται το Ρεύμα βάσης του Q1?

Ο C1 και η R2 δεν αλλάζουν τίποτε. Το ρεύμα βάσης του Q1 μένει σταθερό όσο ο προενισχυτής δουλεύει
χωρίς να ψαλλιδίσει. Αυτό γιατί το ρεύμα συλλέκτη του Q1 είναι και αυτό σταθερό και ίσο με vbe(Q3)/10ΚΩ

ReFas
13-09-06, 13:22
Να πουμε παιδια οτι με πολυμετρο δε μετράμε αντίσταση διοδου !!! για να υπολογισουμε ρευματα και πτωσεις τάσεων σε δυκτιώματα...
Το λεω γιατι βγάζει ματι...
Τα υπολοιπα οπως τα λέει ο valis, να πω μόνο οτι βαθμίδες που ενωνονται ως προς DC ειναι πολυ πιθανό να απέχουν οι μετρησεις στη πραξη, απο τους υπολογισμους μας αρκετα.

chip
13-09-06, 13:58
Βιβλία καλά με θεωρεία στο internet (νόμιμα όχι σκαναρισμένα) δύσκολα θα βρείς. Βιβλία να αγοράσεις θα βρείς πολλά και καλά ανάλογα με το επίπεδο που σε ενδιαφέρει. Πάντως στα πανεπιστήμια για τα μαθήματα αναλογικής σχεδίασης χρησιμοποιούν συμβατικά βιβλία (συνήθως συνδιασμό βιβλίων και συχνά και σημειώσεις του καθηγητή). Αν ψάξεις θα βρείς (νόμιμα) σημειώσεις απο τα μαθήματα που διδασκονται σε πανεπιστήμια (κυρίως από αμερικάνικα).
Εννοείτε οτι στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (ΑΕΙ και Α-ΤΕΙ) διδάσκεται σχεδιασμός!! (και στο εξωτερικό και στην ελλάδα) Τώρα αν κάποιοι φοιτητές δεν θέλουν να μάθουν δεν μαθαίνουν....

Panoss
13-09-06, 15:34
Ο C1 και η R2 δεν αλλάζουν τίποτε. Το ρεύμα βάσης του Q1 μένει σταθερό όσο ο προενισχυτής δουλεύει
χωρίς να ψαλλιδίσει
Τι σημαίνει να 'ψαλλιδίσει'?



Αυτό γιατί το ρεύμα συλλέκτη του Q1 είναι και αυτό σταθερό
Άρα δεν έχουμε ενίσχυση....Τώρα αρχίζω να μπερδεύομαι πάλι.
Να σου πω τι εντύπωση έχω για το πώς γίνεται η ενίσχυση:
Νόμιζα ότι ένα εναλλασόμενο ρεύμα στην είσοδο θα κάνει το ρεύμα της βάσης του Q1 να αυξομειώνεται,
και επομένως και το ρεύμα του συλλέκτη θα αυξομειώνεται ακολουθώντας ακριβώς το ρεύμα της βάσης,
απλώς θα είναι περισσότερα αμπέρ, οπότε έχουμε ενίσχυση.
Ισχύουν αυτά που λέω?


Το hfe δεν είναι σταθερό οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος απλά σου εξασφαλίζει μικρό ρεύμα βάσης άρα και μεγάλη αντίσταση εξόδου.
Αντίσταση εξόδου του ενισχυτή εννοείς?
Πώς υπολογίζεται?


Ρε chip, εδώ βρήκα τον προσωπικό μου καθηγητή! Τι βιβλία μου λες!....ελπίζω μόνο να μην αρχίσει τις απεργίες, τις καταλήψεις και τους συνδικαλισμούς...Δάσκαλε, καταλαβαίνω, αλλά ο προυπολογισμός...η Ευρώπη...σφίξιμο το ζωνάρι...ΟΝΕ...άντε μη σου στείλω φωτό της Γιαννάκου και σου βάλω τον Πολύδωρα να σου απαγγείλει ποίηση...
Πλάκα κάνω δάσκαλε, μην παρεξηγείς. Τι λες? Θα το καταλάβω καμιά μέρα το μάθημα ή θα με αφήσεις μετεξεταστέο?

valis
13-09-06, 19:47
Τι σημαίνει να 'ψαλλιδίσει'?
Παρασύρθηκα λόγω ενισχυτών. Αρκει να μήν υπεροδηγηθεί


Άρα δεν έχουμε ενίσχυση....Τώρα αρχίζω να μπερδεύομαι πάλι.
Να σου πω τι εντύπωση έχω για το πώς γίνεται η ενίσχυση:
Νόμιζα ότι ένα εναλλασόμενο ρεύμα στην είσοδο θα κάνει το ρεύμα της βάσης του Q1 να αυξομειώνεται,
και επομένως και το ρεύμα του συλλέκτη θα αυξομειώνεται ακολουθώντας ακριβώς το ρεύμα της βάσης,
απλώς θα είναι περισσότερα αμπέρ, οπότε έχουμε ενίσχυση.
Ισχύουν αυτά που λέω?

Ναί ισχύει απλά η μεταβολή του ρεύματος της βάσης οταν ο προενισχυτής τροφοδοτείται με σήμα
είναι κάτι που δεν λαμβάνουμε υπόψιν γιατί αντισταθμίζεται από το "σταθερό" ρεύμα συλλέκτη.
Ολες οι παράμετροι μεταβάλλονται (hfe, Vbe, Vf για τις διόδους) και διαφέρουν, οπως λέει και
ο ReFas, από τον θεωρητικό υπολογiσμό. Γι αυτό υπάρχουν και τα πολύμετρα οι παλμογράφοι κλπ


Αντίσταση εξόδου του ενισχυτή εννοείς
Πώς υπολογίζεται?

Ναι, έκανα λάθος. Η αντίσταση είσόδου χοντρικά είναι 50ΚΩ για to AC (R1//R9)


άντε μη σου στείλω φωτό της Γιαννάκου και σου βάλω τον Πολύδωρα να σου απαγγείλει ποίηση...
:lol: :lol: :lol:
Αλλά όποιος και να ήταν χάλια θα τα έκανε, Η χώρα δεν μαζεύεται με τίποτε

Κάνε μιά καλή επένδυση. Αγόρασε το Intergrated Electronics (Millman Halkias)
http://www.abebooks.com/servlet/BookDetailsPL?searchurl=y=9&AID=10306626&PID=1825695&SID=22-197&bi=509284212&an=Millman%2C+Jacob+and+Halkias%2C+Christos+C&tn=Integrated+Electronics
Είναι μια καλή αρχή


Εννοείτε οτι στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (ΑΕΙ και Α-ΤΕΙ) διδάσκεται σχεδιασμός!! (και στο εξωτερικό και στην ελλάδα) Τώρα αν κάποιοι φοιτητές δεν θέλουν να μάθουν δεν μαθαίνουν....
Τα βασικά σου λένε, τα υπόλοιπα πρέπει να ψάξεις να τα βρείς. Και αυτό ισχύει σε όλες τις σχολές
Πέρα από το δεν θέλουν υπάρχει και το δεν μπορούν
Υπάρχουν μέλη του hlektronika που χωρίς να έχουν σπουδάσει ξέρουν καλύτερα ηλεκτρονικά
από πτυχιούχους

chip
14-09-06, 00:20
Φίλα Valis
καλά τα λες!! υπόθέτω (και συμφωνώ 100%) οτι εννοείς οτι τα μέλη του forum που ξέρουν καλά ηλεκτρονικά τα ξέρουν επειδή κάθησαν και διάβασαν βιβλία μόνοι τους!
Και μένα σα βιβλία ηλεκτρονικής μου ρχετε παντα στο μυαλό milman-χαλκίας γιατι αν και αρχαιο αποτελεί πάντα στάνταρ! Απλά επειδή ο φίλος aetosa θα πει οτι είναι ακριβο το αγγλικό υπαρχει και μετάφραση (στην εξαιρετική τιμή 13,80ευρώ 2 τόμοι!! - λιγότερα ίσως απ' οτι χαλανει οι περισσότεροι φοιτητές σε μια νυχτερινή εξόρμιση...οπότε τις κλάψες για δωρεάν παιδεία δεν τις δέχομε) - ολοκληρωμένη ηλεκτρονική ΜΙΛΜΑΝ - ΧΑΛΚΙΑ από τις εκδόσεις του ΤΕΕ (1979)
Αν θέλει κάτι πιο βατό και ισαγωγικό πολύ ευανάγνωστο...
Electronic Devices and Circuit Theory των Boylestad και Nashelsky (ακριβούτσικο)
[/img]

Panoss
14-09-06, 09:43
To βιβλίο που λέτε, Intergrated Electronics (Millman Halkias) (μετάφραση), που θα το βρω στην Αθήνα? Στον Παπασωτηρίου να το χει άραγες?

chip
14-09-06, 10:57
Το έχει!
Αλλά κοίτα και άλλα βιβλία πριν αποφασίσεις μην σε πειράξει η καθαρεύουσα :D (είναι πολύ καλό αλλά λιγο βαρύ για αρχάριο) Αν έχεις βασικές γνώσεις πάρτο (αν και ξεκινάει από τα βασικά- υποτίθεται δεν χρειάζεται να έχεις πολλές γνώσεις όταν το πάρεις)
Εγω θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά σε MALVINO. (συχνά ο τζιόλας δείνει τις παλαιότερες εκδόσεις σε πολύ καλή τιμή)

Panoss
14-09-06, 16:43
Εντάξει, δεν πειράζει η καθαρεύουσα. To 'Malvino' και ο 'Τζιόλας που είναι? Στο κέντρο?
Θα το πάρω το βιβλίο, αλλά αυτό δε σημαινει ότι κλείνει το θέμα. Σίγουρα θα έχω απορίες καθώς θα το διαβάζω.
Ελπίζω μόνο να μη σας πρήζω με τις ερωτήσεις μου.
Άνθρωπος πριν διαβάσει ερώτηση μου :D
Άνθρωπος μετά την ανάγνωση ερωτήσεώς μου: :shock:
Άνθρωπος μετά από λίγη ώρα σκέψης πάνω στη ερώτησή μου: :cry:
Μετά... :hammer: :head: :psonio:

gsmaster
14-09-06, 23:27
Ο Τζιολας είναι http://www.tziola.gr/gr/default.asp και έχει έδρα στη Θεσσαλονίκη αλλά έχει παράρτημα και στην Αθήνα. Νομίζω στέλνει και με αντικαταβολή

Υπόψην το βιβλίο έχει τίτλο "Ηλεκτρονική" συγγραφέας "A.P.Malvino" και έχει γύρω στα 50 ευρωπουλάκια. Έχω ένα κατάλογο εδώ άμα θέλετε τιμές πείτε.

chip
15-09-06, 00:01
50 ευρωπουλάκια η τελευταία έκδοση, αν ψάξει και βρεί προηγούμενη έκδοση ίσως την βρει με 15-20 (καπου τόσο την έδινε παλαιότερα)

gsmaster
15-09-06, 00:28
Υπάρχει και το "Βασική Ηλεκτρονική" πάλι του Malvino το έχει 18,59 αλλα είναι το μισό απο το άλλο.

valis
15-09-06, 14:51
Και κάτι τσάμπα για audio. Το site του Douglas Self. Χρειάζεται αρκετές βασικές γνώσεις αλλά προχωράει πολύ
απομυθοποιώντας ταυτόχρονα τις ιστορίες με εξωτικά καλώδια special πυκνωτές και άλλα τέτοια.
http://www.dself.dsl.pipex.com/
Για μένα προσωπικά υπήρξε δάσκαλος (τον διαβάζω απο το 1988) και όχι μόνο για τα ηλεκτρονικά. :wink:

Panoss
25-09-06, 13:18
Τελικά πήρα το βιβλίο του Χαλκιά. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό :o : κάτι διαγράμματα, γραφικές παραστάσεις...Είναι αρκετά που δεν καταλαβαίνω, αλλά μάλον δεν χρειάζονται για να μάθω να αναλύω ένα κύκλωμα. Μεγάλη βοήθεια στην κατανόηση της ανάλυσης ενός κυκλώματος (και επομένως και της θεωρίας) είναι τα παραδείγματα που έχει, έστω και λίγα. Για αυτό θέλω τις λύσεις των προβλημάτων του βιβλίου, που έχει στο τέλος. Πιστεύω ότι μελετώντας τις λύσεις των προβλημάτων, θα μάθω ό,τι χρειάζεται. Πού θα τις βρώ? Υπάρχουν κατ'αρχάς?

ReFas
25-09-06, 18:05
Και κάτι τσάμπα για audio. Το site του Douglas Self. Χρειάζεται αρκετές βασικές γνώσεις αλλά προχωράει πολύ
απομυθοποιώντας ταυτόχρονα τις ιστορίες με εξωτικά καλώδια special πυκνωτές και άλλα τέτοια.
http://www.dself.dsl.pipex.com/
Για μένα προσωπικά υπήρξε δάσκαλος (τον διαβάζω απο το 1988) και όχι μόνο για τα ηλεκτρονικά. :wink:

Εξαιρετικό το βιβλίο του ''Audio Power Amplifier Design Handbook'' εξηγώντας πως δουλευει καθε βαθμιδα σε ενα ενυσχιτη ήχου, προτείνεται ανεπιφύλακτα...
Επίσης για γενικά ηλεκτρονικά και το κλασικό ''The Art of Electronics'' των Horowitz και Hill.