PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρύψτε τα μικρόφωνα !!



aeonios
12-09-06, 01:28
Η Google έχει αναπτύξει τεχνολογία με την οποία μπορεί να ενεργοποιεί το μικρόφωνο που έχουμε τυχόν συνδεδεμένο στο PC μας και να ακούει τί παίζει η τηλεόρασή μας προκειμένου να διαμορφώσει ένα πιο ακριβές καταναλωτικό μας προφίλ και να μας διοχετεύει πιο στοχευμένες διαφημίσεις.
Η Google αναπτύσει μια τεχνολογία η οποία είναι σε θέση να συλλαμβάνει τους ήχους των τηλεοπτικών προγραμμάτων που παρακολουθούμε, να καθαρίζει το θόρυβο και να αξιοποιεί τη σημαντική ηχητική πληροφορία με στόχο την ταύτισή της με μοτίβα που εμφανίζονται στις τηλεοπτικές διαφημίσεις. Έτσι, εκτιμώντας αυτά που ακούει ο χρήστης μέσω της τηλεόρασης, η Google θα είναι σε θέση να φτιάχνει ένα ακριβέστερο καταναλωτικό προφίλ του εκάστοτε χρήστη, διοχετεύοντάς του διαφημίσεις που θα τον ενδιαφέρουν περισσότερο.
Η ηχητική πληροφορία μετατρέπεται σε ένα είδος ψηφιακού αποτυπώματος, το οποίο έχει μέγεθος λίγων bytes, ενώ η μετατροπή του ήχου σε αυτό το «αποτύπωμα» γίνεται από το PC του χρήστη. Η Google αναφέρει ότι δε λαμβάνονται στοιχεία όπως συνομιλίες, όμως αυτό μόνο καθυσηχαστικό δεν μπορεί να είναι, από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί τον κώδικα της Google για να καταγράφει προσωπικά δεδομένα. Τα ψηφιακά αποτυπώματα θα έχουν μέγεθος 32 bits και θα δημιουργούνται από σύντομα αποσπάσματα ηχητικής πληροφορίας μεγέθους 12ms, από ένα σύνολο μεγαλύτερων ηχητικών clips. Αυτά τα αποτυπώματα θα συγκρίνονται με πολλά άλλα σε μια απομακρυσμένη βάση δεδομένων της Google και θα κατατάσσονται θεματικά.
Αυτά δεν αποτελούν κάποιο ευφάνταστο σενάριο «Μεγάλου Αδελφού», αλλά επίσημη και στοιχειοθετημένη πρόταση των τεχνικών της Google, η οποία υποβλήθηκε, παρουσιάστηκε και συζητήθηκε στα πλαίσια του συνεδρίου Euro Interactive Television, που διεξήχθη στην Αθήνα στα τέλη Μαΐου, στα πλαίσια ενός συνολικότερου «πακέτου» μεθόδων βελτίωσης της interactive ψηφιακής τηλεόρασης. Ωστόσο παρόλη τη θεωρητική της αρτιότητα, αυτή η τεχνολογία μόλις τώρα απέκτησε ενδιαφέρον καθώς σύμφωνα με τις δηλώσεις του δ/ντή του τμήματος έρευνας της εταιρείας, Peter Norvig, αυτή η τεχνολογία πρόκειται να εφαρμοσθεί σύντομα, ασχέτως αν δε δίνονται περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις υπηρεσίες στις οποίες θα ενσωματώνεται και τον τρόπο που θα υλοποιείται.
Για όσους ενδιαφέρονται, το σχετικό paper βρίσκεται στη διεύθυνση
http://www.mangolassi.org/covell/pubs/euroITV-2006.pdf,
ενώ μια συνοπτική της περιγραφή βρίσκεται στο blog έρευνας της Google.


http://img.pathfinder.gr/CMAN/i/192/I1/214506-5920826.jpg



http://tech.pathfinder.gr/IT/news/214506.html

dal_kos
12-09-06, 12:53
Καταπατηση ιδιωτικου απορητου ο,τι μαμακιες κι αν λενε πως θα κραταει μονο 0,012s!!

Εχει καταλαβει κανεις πως δουλευει το google? Αμφιβαλλω... :evil:

Ασε που αν πεσει στα χερια κακοηθων? :?

Giannis511
12-09-06, 14:25
Eγώ πάντως ούτε μικρόφωνα ούτε κάμερες ούτε λοιπά κατασκοπικά έχω στον υπολογιστή. Άστους να χτυπιούνται. Όσο για την παραβίαση του ιδιωτικού απορρήτου θα το πει ο νόμος. Αυτές οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν τελικά είναι πολύ πιο τρομοκρατικές από τον πιο αδίστακτο "τρομοκράτη". Αυτό είναι το σκ@τομυαλό τους κύριοι! Είναι αλήτες.

dal_kos
12-09-06, 16:33
Πεστα ρε Γιαννη!

Danza
12-09-06, 17:29
Για σκευτείτε όμως να το χανε κανει ήδη εδω και καιρό και να το είπαν τωρα οτι και καλα θα γίνει στο μέλλον? έλεος πιά!!!

dal_kos
12-09-06, 20:56
Η παλκα ειναι πως οταν εμπαινα MSN για να μιλησω στην αδερφη μου που ηταν στο εξωτερικο, ο πατερας μου μου ελεγε "μηπως μας ακουνε κι αλλοι που εχουμε ανοικτο το μικροφωνο?" κι εγω του απαντουσα, "οχι ρε πατερα, χαλαρωσε! δεν μπορουν...".
Δηλαδη τωρα αν με ξαναρωτησει θα πρεπει να του πω "ναι αλλα μην ανησυχεις... ειναι για το καλο μας, για να μας βομβαρδιζουν με διαφημισεις που μας ενδιαφερουν περισσοτερο!" :lol:

antonis_p
12-09-06, 22:52
ειδες που σου ελεγα οτι το μικροφωνο ειναι κακο πραγμα?
πετα το το ρημαδι!

GEWKWN
12-09-06, 23:30
καλα που δεν πεταξα εκεινα τα αρχεια
ηχου με τον catman και τον Ταμπακη απο
τα παρατραγουδα εχουν να "φανε"
"ντουετο" που θα παει συνεφο
θα τους τρελανω τα μηχανηματα!!!!!


:twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol:

aeonios
13-09-06, 00:43
ειδες που σου ελεγα οτι το μικροφωνο ειναι κακο πραγμα?
πετα το το ρημαδι!

Σωστός ο Αντώνης! Αλλη φορά θα βαράω morse στα φιλαράκια στο ICQ/MSN και ιδίως οι κυρίες αμα καταλάβουν τίποτε εμένα να με χαιρετήσεις !

Ασε που θα ψάχνουν να δουν τι χάλασε στο pc τους και κάνει πιου πιου οι ξανθότερες από αυτές ! :P

@Giannis511 Αυτοί που έριξαν τα αεροπλάνα στους πύργους είναι οι ίδιοι που κάνουν αυτά στα πισι μας....και δεν είναι ταλιμπάν !

NUKE
13-09-06, 00:51
Συμφωνω απολυτα με τον Giaιnnis511 ειδικα για το τελευταιο περι τρομοκρατη.Αλλα τι να λεμε.Εγω που εχω φορητο και ενσωματωμενο μικροφωνο τι να κανω ρε παιδια?

Giannis511
13-09-06, 07:50
ειδες που σου ελεγα οτι το μικροφωνο ειναι κακο πραγμα?
πετα το το ρημαδι!

Για αυτό το λόγο είμαι οπαδός της "κουρτίνας". Πλέον αυτό που ονομάζαμε συνταγματικά ελεύθερη έκφραση της άποψής μας, το οτι έχουμε συνταγματικά κατωχυρωμένο το απαραβίαστο ιδιωτικό άσυλο και απόρρητο έχει καταρριφθεί και φοβάμαι για το αν τελικά μας έχουν φέρει προ τετελεσμένων γεγονότων και γινόταν από παλιότερα. Τι να πείς...! Μήπως θα έπρεπε να πάρουμε ένα αλυσοπρίονο και να αρχίσουμε να θερίζουμε... Λίγο πρωτόγωνο το βρίσκω! Είναι να τρελαίνεσαι!

antonis_p
13-09-06, 08:25
«Οταν συζητάτε κρίσιμα θέματα: Να βγάζετε τις μπαταρίες από τα κινητά σας. Να μη μιλάτε κοντά σε εξωτερικά τζάμια κτιρίων. Να κατασκευάσετε κλωβούς ασφαλείας σε αίθουσες ηλεκτρονικών υπολογιστών. Να μην εμπιστεύεστε κινητά τηλέφωνα που φαίνονται αδρανή δίπλα σας γιατί πιθανώς έχουν ανοιχτή ακρόαση χρησιμοποιώντας ειδικό λογισμικό». Αυτές είναι ορισμένες από τις οδηγίες που δίδονται τις τελευταίες εβδομάδες σε υψηλόβαθμους υπηρεσιακούς παράγοντες ελληνικών δημόσιων οργανισμών αλλά και επιχειρήσεων, οι οποίοι χειρίζονται κρίσιμα θέματα...........
δεν υπαρχει απορρητο... αυτα τα "συνταγματικα κατοχυρωμενα" ειναι για τα ματια του κοσμου. Διαβαστε και το υπολοιπο αρθρο εδω (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13396&m=A36&aa=1)

aeonios
13-09-06, 08:54
ειδες που σου ελεγα οτι το μικροφωνο ειναι κακο πραγμα?
πετα το το ρημαδι!

Για αυτό το λόγο είμαι οπαδός της "κουρτίνας"!

Γιάννη η κουρτίνα είναι το status που θέλουν αυτοί όλοι να έχουμε! Nα ακούμε και να μην μιλάμε....Δεν είναι λύση αυτό!

Λύση είναι το να "μιλάς" τόσο ώστε να τους βραχυκυκλώσεις όπως είχε γίνει πριν λίγα χρόνια:

http://www.thing.net/~rdom/ecd/jam.html

GEWKWN
13-09-06, 16:02
πολυ καλη σελιδα
Εχω ακουσει οτι υπαρχει ενα ειδος
υποκλοπης που το λενε "επιθεση θυελης"
που καταγραφει και την δραστιριοτητα της οθονης
με φωτονια νομιζω.
Δεν ειμαι σιγουρος αν ησχυει γιατι η πηγη μου
δεν ειναι αξιοπιστη.

Giannis511
13-09-06, 18:08
Αλλη φορά θα βαράω morse στα φιλαράκια στο ICQ/MSN και ιδίως οι κυρίες αμα καταλάβουν τίποτε εμένα να με χαιρετήσεις !

Ασε που θα ψάχνουν να δουν τι χάλασε στο pc τους και κάνει πιου πιου οι ξανθότερες από αυτές ! :P

:D :D :D :D :D Έτσι μπράβο! Το CW δε πεθαίνει ποτέ θα ρίχνουμε τόνο 700 Hz και να μου γράψουνε μετά! Δε φοβάμαι κανένα τους!

--./.-/--/.././-/.-/.. .... .-/--/./.-./../-.-/....

Killo_Watt
14-09-06, 00:15
«Οταν συζητάτε κρίσιμα θέματα: Να βγάζετε τις μπαταρίες από τα κινητά σας. Να μη μιλάτε κοντά σε εξωτερικά τζάμια κτιρίων. Να κατασκευάσετε κλωβούς ασφαλείας σε αίθουσες ηλεκτρονικών υπολογιστών. Να μην εμπιστεύεστε κινητά τηλέφωνα που φαίνονται αδρανή δίπλα σας γιατί πιθανώς έχουν ανοιχτή ακρόαση χρησιμοποιώντας ειδικό λογισμικό». Αυτές είναι ορισμένες από τις οδηγίες που δίδονται τις τελευταίες εβδομάδες σε υψηλόβαθμους υπηρεσιακούς παράγοντες ελληνικών δημόσιων οργανισμών αλλά και επιχειρήσεων, οι οποίοι χειρίζονται κρίσιμα θέματα...........
δεν υπαρχει απορρητο... αυτα τα "συνταγματικα κατοχυρωμενα" ειναι για τα ματια του κοσμου. Διαβαστε και το υπολοιπο αρθρο εδω (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13396&m=A36&aa=1)
:?

Killo_Watt
14-09-06, 00:18
Το άρθρο από το βήμα είναι πολύ ανακριβές και αυτός που το έγραψε είναι τουλάχιστον άσχετος…

GEWKWN
14-09-06, 01:13
Μια από τις πλέον σημαντικές «εισαγωγές» συσκευών απολύτου παρακολουθήσεως είναι αυτή που αφορά τις υποκλοπές συνδιαλέξεων κινητών τηλεφώνων. Οι συσκευές αυτές έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης από δύο ως 50 κινητών τηλεφώνων ταυτοχρόνως!

το αρθρο της εφημεριδας : Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2001 - Αρ. Φύλλου 13396
σας θυμιζει τπτ;

Αλλά το πλέον ενδιαφέρον είναι η προσπάθεια εγκατάστασης * πιθανώς και σε μια ελληνική υπηρεσία * ενός πλήρους, ογκώδους συστήματος παρακολούθησης κινητών τηλεφώνων, το κόστος του οποίου ανέρχεται σε 18 εκατ. δολάρια, δηλαδή περίπου 7 δισ. δρχ.

Η συσκευή Van Eck έχει τη δυνατότητα να «διαβάσει» την οθόνη του ηλεκτρονικού υπολογιστή μπλοκάροντας και αναπαράγοντας τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα που εκπέμπει. Η συσκευή αυτή που φέρει το όνομα του αρχικού εμπνευστή της (Wim Van Εcκ) μπορεί να υποκλέπτει όλα τα απόρρητα στοιχεία που εμφανίζονται σε οθόνες διωκτικών και μυστικών υπηρεσιών αλλά και δημόσιων ή ιδιωτικών οργανισμών που χειρίζονται κρίσιμα θέματα. Η διανομή αυτής της συσκευής ανάγκασε την αμερικανική κυβέρνηση και ειδικότερα την Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας (NSA - National Security Agency) να δημιουργήσει το πρόγραμμα «Tempest» («Αναταραχή») για να αποφύγουν δυσάρεστες συνέπειες. Είναι ενδεικτικό ότι στη χώρα μας, κατόπιν συστάσεων τεχνικών υπηρεσιών, έχουν δημιουργηθεί σε υπηρεσίες του υπουργείου Εξωτερικών που έχουν ηλεκτρονικούς υπολογιστές οι οποίοι αποθηκεύουν και αναλύουν απόρρητα στοιχεία και κρίσιμες εθνικές πληροφορίες οι επονομαζόμενοι «κλωβοί Faraday» που φέρουν ειδικά μεταλλικά πλέγματα.

Οι συσκευές αυτές, που εισάγονται κυρίως από τις ΗΠΑ και το Ισραήλ και η αξία τους φθάνει τις 10.000 δολάρια * δηλαδή περίπου 4 εκατ. δρχ. *, «εκτοξεύουν» ακτίνες λέιζερ σε εξωτερικά τζάμια κτιρίων. Μέσω λοιπόν των παλμών που μεταφέρουν από τα τζάμια οι ακτίνες λέιζερ μπορούν να καταγραφούν τα ηχητικά κύματα και να αναπαραχθούν οι συνομιλίες που γίνονται πίσω τους.
Αρθρο του 2001 ;
στο πρωτο μερος που μιλαει για τηλεφωνικες υποκλοπες σας θυμιζει τπτ;
Στο δευτερο μιλαει για ενα θεμα που εθιξα και εγω σε προηγουμενο ποστ
και στο τριτο; σιγουρα υπαρχει αυτο και για το πως το στηριζω;
απλα στην δουλεια εχουμε ενα συστημα με λειζερ που μετρα την διαθλαση
του αερα απο την θερμοκρασια και απεκονιζει την εν λογου θερμοκρασια
γιατι να μην μετρα και τις ταλαντωσεις απο την ομιλια;