PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για πλακετα...



dal_kos
14-09-06, 20:30
Καλησπερα!
Στους οδηγους του site βλεπω πως στις φωτοευαισθητες χρησιμοποιειται πρωτα διαλυμα νιτρικης σοδας και μετα FeCl3.
Εγω εχω μονο FeCl3 και με ενδιαφερει να ασχοληθω με φωτοευαισθητες...
Ετσι ηθελα να ρωτησω, αν ειναι απαραιτητη η χρηση νιτρικης σοδας ή μπορει να παραλειφθει το συγκεκριμενο βημα. :roll:

Καθε απαντηση και συμβουλη[μια και πρωτη φορα θα ασχολειθω με φωτοευαισθητες] θα ειναι χρησιμη.

Ευχαριστω,
Κωστας

kopla
14-09-06, 20:42
Καλησπέρα.

Με την καυστική σόδα ή την UV ακτινοβολία, γίνεται απομάκρυνση της φωτο-ευαίσθητης επιφάνειας. Έπειτα με τριχλωριούχο σίδηρο απομακρύνεται ο χαλκός, εκεί δηλαδή όπου δεν υπάρχει φωτο-ευαίσθητη επιφάνεια. Τέλος με έκθεση σε UV ή με καυστική σόδα ξανά, απομακρύνουμε τη λοιπή φ-επιφάνεια.

Σόδα εάν αποτυπώσεις το κύκλωμα με laser printer ή αν χρησιμοποιήσεις water proof μαρκαδώρο.
UV radiation εάν εκτυπώσεις το κύκλωμα σε διαφάνεια.

FalconX
14-09-06, 20:52
Κώστα,

Είναι απαραίτητη η χρήση της για να απομακρυνθεί από τό κύκλωμα που ήταν σκεπασμένο όταν το φώτισες το υπόλοιπο τμήμα του φωτοευαίσθητου υλικού που είναι άχρηστο. Θέλει λίγο προσοχή όταν το χρησιμοποιείς θα κάθεσαι από πάνω του και θα παρατηρείς τη διαδικασία απομάκρυνσης, θα κουνάς και το λεκανάκι που και που (το ίδιο ισχύει και για την αποχάλκωση διότι επιταχύνει τη διαδικασία) και όταν καθαρίσει το κύκλωμα εντελώς το ξεπλένεις καλά με κρύο νερό (βρύσης)
Το μίγμα που θα κάνεις είναι καλύτερα να είναι με χλιαρό νερό (το ίδιο και στην αποχάλκωση) και θα προσθέσεις περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού νιφάδες νιτρικής σόδας σε ένα ποτήρι νερό περίπου και θα παρακολουθείς τη διαδικασία. Αν δείς ότι αργεί η εμφάνιση προσθέτεις σιγά σιγά και άλλη. Μη το παρακάνεις διότι το κύκλωμά σου θα εξαφανιστεί μαζί με το υπόλοιπο φωτοευαίσθητο υλικό.

Σημ: Καλό είναι να φοράς γάντια λάτεξ (εγώ το κάνω) διότι ό καλύτερος τρόπος που βρήκα ήταν να κρατάω τη πλακέτα και να τη κουνάω μέσα στο νερό. Με αυτό το τρόπο τη βγάζω συνεχώς και την ελέγχω, και όταν κάποια πλευρά της δεν έχει εμφανιστεί ίδια όπως και στις άλλες πλευρές τη βάζω στραβά μέσα και έτσι πετυχαίνω ελεγχόμενη εμφάνιση. Χρόνος εμφάνισης 2 - 3 λεπτά ανάλογα το μίγμα και το μέγεθος της πλακέτας.

Χρήστος

gsmaster
14-09-06, 23:14
Πάααλι τα ίδια θα λεμε.... μα αν μπορούσε να παραλειφθεί δεν θα το βάζαμε για να σας παιδεύουμε. Όλα έχουν τον λόγο τους.


Καλησπέρα.

Με την καυστική σόδα ή την UV ακτινοβολία, γίνεται απομάκρυνση της φωτο-ευαίσθητης επιφάνειας. Έπειτα με τριχλωριούχο σίδηρο απομακρύνεται ο χαλκός, εκεί δηλαδή όπου δεν υπάρχει φωτο-ευαίσθητη επιφάνεια. Τέλος με έκθεση σε UV με καυστική σόδα ξανά, απομακρύνουμε τη λοιπή φ-επιφάνεια.

Σόδα εάν αποτυπώσεις το κύκλωμα με laser printer ή αν χρησιμοποιήσεις water proof μαρκαδώρο.
UV radiation εάν εκτυπώσεις το κύκλωμα σε διαφάνεια.

Μερικές διευκρινήσεις στο παραπάνω:

Καλησπέρα.

Με την καυστική σόδα ΚΑΙ μετά με την UV ακτινοβολία, γίνεται απομάκρυνση της φωτο-ευαίσθητης επιφάνειας. Έπειτα με τριχλωριούχο σίδηρο απομακρύνεται ο χαλκός, εκεί δηλαδή όπου δεν υπάρχει φωτο-ευαίσθητη επιφάνεια. Τέλος με έκθεση σε UV και με καυστική σόδα ξανά, απομακρύνουμε τη λοιπή φ-επιφάνεια. (αυτό δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να το τρίψεις με σύρμα κουζίνας)

Τριχλωριούχο σίδηρο εάν αποτυπώσεις το κύκλωμα με laser printer ή αν χρησιμοποιήσεις water proof μαρκαδώρο. (χωρίς χρήση φωτοευαίσθητης πλακέτας)
UV radiation -> Καυστική σόδα -> Τριχλωριούχο σίδηρο ή περιντρολ εάν εκτυπώσεις το κύκλωμα σε διαφάνεια. (με φωτοευαίσθητη πλακέτα)


Εναλλακτική λύση για τον τριχλωριούχο σίδηρο είναι το περιντρολ που είναι πιο γρήγορο, αλλά είναι πολύ πιο επικύνδινο. Παράγει αέρια, και είναι εξαιραιτικά καυστικό για το δέρμα

dal_kos
15-09-06, 11:58
Μια στιγμη...
Εχω τριχλωριουχο σιδηρο.
Αν παρω και εκτυπωσω σε μια διαφανεια ενα τυπωμενο και μετα βαλω την πλακετα[μαζι με τη διαφανεια] κατω απο μια λαμπα γραφειου, δεν θα φυγει η φωτοευαισθητη επιφανεια? απλα θα αλλαξουν τα χημικα χαρακτηριστικα της και μετα θα πρεπει την απομακρυνω με νιτρικη σοδα?

Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα μην παει τσαμπα η πλακετα.. :(

chip
15-09-06, 18:22
Κατ αρχήν, εκτός και είσαι πολύ τυχερός, η πρώτη πλακέτα δεν θα πετύχει, γι αυτό πρώτα θα πειραματιστείς με μικρά κοματάκια.
Ύστερα η φωτοευαίσθητες είναι φτιαγμένες να εκτίθενται σε UV και όχι σε ορατό φως. Αν χρησιμοποιήσεις απλή λάμπα (φθορισμού) θα χρειαστεί πολύ περισσότερη ώρα έκθεση και ενδεχομένος το αποτελέσματα να μην είναι ιδίαίτερα καλό!
Αν δεν βάλεις UV λάμπα βάλε τουλάχιστον black-light.

chip
15-09-06, 19:01
Ξέχασα... όταν λέμε UV εννοούμε UVA με μήκος κύματος 370nm.
Εννοείτε οτι δεν πρέπει να την κοιτάξεις όταν είναι αναμένη και το σωστό είναι να μην σε ακτινοβολεί καθόλου.
Η σωστή λυση είναι σε κάτάλληλο κουτί ενώ η εναλακτική είναι να την έχεις σε ενα δωμάτιο και με μπαλαντέζα να την βάλεις σε λειτουργία ενώ είσαι σε άλλο δωματιο.
Η UV ακτινοβολία είναι πολύ επικύνδινη για τα μάτια γιατί αν και δεν είναι τόσο υσχυρή σε αυτή τη λάμπα ώστε να έχεις άμεσα συμπτώματα, δημιουργεί ζημιά στο μάτι η οποία είναι άθροιστική και φαίνεται με τα χρόνια...
Προσοχή να μην αγοράσεις germicidal lamp γιατί είναι ακατάλληλη για τυπωμένα! και εξαιρετικά επικύνδινη! Το διευκρινίζω γιατί είναι πολύ συνηθισμένες στα καταστήματα με λάμπες και μπορεί να στην πασάρουν!
Οι germicidal χρησιμοποιούνται για απολυμάνσεις και είναι κατάλληλες για να σβήσεις EPROM. Αν δεν λένε germicidal θα λένε UV-C και όσες έχω δεί ήταν διαφανείς (δεν ήταν άσπρες όπως οι φθορισμού).
Απλά για ενημέρωση οι ακτινοβολίες UV χωρίζονται σε UVA (400–315 nm), UVB (315–280 nm), UVC (< 280 nm)
Οι UVB (biological active) προκαλούν καρκίνο! Οι UVC είναι ακόμα ησχυρότερες!!!

Η καταληλότερη λάμπα για να φτιάξεις pcb είναι η TLD15W/05 της philips (την χρησιμοποιούν και τα επαγγελματικά μηχανήματα). Επειδή δεν έχω την καμπύλη με το μήκος κύματος που παράγει δεν ξέρω αν παράγει σε κάποιο ποσοστό και UV-B οπότε συνιστώ να πέρνεις μαζί της όλα τα μέτρα προφίλαξης.

Επίσης τα γάντια με την καυστική σόδα επιβάλονται! και να είναι latex όχι τα φτηνιάρικα naylon που σπάνε.
Καλό είναι να έχεις και προστατευτικά γυαλιά! Μία σταγόνα στο μάτι και μπόρεί να χάσεις το μάτι σου με το καυστικό νάτριο!

dal_kos
15-09-06, 19:17
1ον) το καυστικο νατριο?? που κολλαει?
2ον) αν φτιαξω τον θαλαμο υπεριωδους που υπαρχει στις κατασκευες θα ειμαι οκ?
3ον) για να μη με πιασουν αδιαβαστο... ποσο παει μια λαμπα υπεριωδους?
4ον) αυτη που πρεπει να παρω ειναι αυτη στη φωτογραφια του οδηγου?

Αυτα τα ολιγα :)
Ευχαριστω για την κατανοηση.

ΥΓ: Αλλη μια απορια... τελικα αξιζει να χρησιμοποιησω φωτοευαισθητες ή μπορω να εχω εξισου καλα αποτελεσματα με τις κανονικες? :-k

chip
15-09-06, 20:23
Καυστικό νάτριο είναι η καυστική σόδα..... για την εμφάνιση!
Δεν ξέρω τι λέει ο οδηγός. Πιθανόν ο οδηγός να χρησιμοποιεί λάμπα ατμών υδραργύρου.
Η λάμπα που προτείνω TLD15w/05 μοιάζει εμφανησιακά με λάμπα φθορισμού και τις έχω βρει με γύρω στα 2,5- 3 ευρώ τη μία (αν και στο δίκτυο τις βλέπω να κυμένονται στα 15-20) Μάλλον 5 ευρώ είναι η σωστή τιμή!!
Τέτοιες λάμπες χρησιμοποιούν τα εργοστασικά μηχανήματα εμφάνησης, αυτά που είνα σα βαλιτσάκι, και κλίνουν με καπάκι την πλακέτα.

Τι εννοεις κανονικές? διατρητες? Εξαρτάται τη φτιάχνεις και πως! Πάντως οι φωτοευαίσθητες δίνουν άριστα αποτελέσματα!
Α και να θυμάσε! Όταν τις τρυπάς να μην φυσάς για να φύγει η σκόνη που δημιουργείται! απλά θα την απομακρίνεις με το χέρι σου. Έτσι αποφεύγεις να την αναπνέεις που είναι κάτι ιδιαίτερα βλαπτικό και επικύνδινο! Αν χρησιμοποιούσες μάσκα θα ήταν καλό αλλά κανείς δεν το κάνει (ίσως επειδη δεν ξέρουν τους κινδύνους). Φυσικά το καλό είναι να έχει φτιάξει κανείς συκευη που αποροφά τη σκόνη με τη βοήθεια ηλεκτρικής σκούπας....ξέρω είναι επιστημονική φαντασία αυτά που λέω.

dal_kos
15-09-06, 22:37
Με το "κανονικες" εννουσα της απλες χαλκου, με το μαρκαδορακι. ;)
Οκ σχετικα με τα υπολοιπα. Μασκες εχω αρκετες. Θαδω και τα υπολοιπα και μαλλον θα παω προς φωτοευαισθητες.

chip
16-09-06, 09:33
Με μαρκαδοράκι μπορείς να φτιάχνεις μόνο απλές πλακέτες και συνήθως έχουν κοψίματα (έστω και αν δεν έχει κοπεί πληρως η γραμμή) επίσης με το μαρκαδοράκι δεν υπάρχει τρύπα στο κέντρο του pad οπότε δυσκολεύει το τρύπημα γιατί γλυστρά πάνω στο χαλκό το τρυπανάκι.
Ακόμα, με το μαρκαδοράκι, αν κάτι δεν πάει καλά στην αποχάλκωση, είτε χρειάζεται αλλαγές στην πλακέτα, είτε θέλεις να φτιάξεις δεύτερη πρέπει να ζωγραφήσεις όλη την πλακέτα από την αρχή.
Με την φωτοευαίσθητη μπορείς να φτιάχνεις σχεδόν οτιδήποτε θέλεις (ένα ή δύο επίπεδα).

dal_kos
16-09-06, 12:33
Με μαρκαδοράκι μπορείς να φτιάχνεις μόνο απλές πλακέτες και συνήθως έχουν κοψίματα (έστω και αν δεν έχει κοπεί πληρως η γραμμή) επίσης με το μαρκαδοράκι δεν υπάρχει τρύπα στο κέντρο του pad οπότε δυσκολεύει το τρύπημα γιατί γλυστρά πάνω στο χαλκό το τρυπανάκι.
Ακόμα, με το μαρκαδοράκι, αν κάτι δεν πάει καλά στην αποχάλκωση, είτε χρειάζεται αλλαγές στην πλακέτα, είτε θέλεις να φτιάξεις δεύτερη πρέπει να ζωγραφήσεις όλη την πλακέτα από την αρχή.
Με την φωτοευαίσθητη μπορείς να φτιάχνεις σχεδόν οτιδήποτε θέλεις (ένα ή δύο επίπεδα).

[Πραγματι τις περισσοτερες φορες μου γινονται χαλια!
Προβλημα σχετικα με τις τρυπες δεν υπαρχει γιατι χρησιμοποιω βαση αλλα και παλι δεν ειμαι ικανοποιημενος με την ποιοτητα λογω του οτι οι διαδρομμες ποτε δεν βγαινουν "καθαρες"[χωρις κοψιματα ή λακουβες].
Την φωτοευαισθητη την σκεφτομαι κιολας γιατι με ενδιαφερει να ασχοληθω με δυο επιπεδων.]

Την λαμπα υπεριωδους θα μπορεσω να την βρω σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου ή θα πρεπει να την ψαξω στην αθηνα? :?

NUKE
16-09-06, 13:54
Εγω κανω τα εξης:
1)Φτιαχνω το κυκλωμα στον υπολογιστη
2)Το εκτυπωνω σε διαφανεια ρυθμιζοντας τον εκτυπωτη για διαφανεια και το βαζω στην βελτιστη ποιοτητα
3)Βαζω την διαφανεια πανω στο κομματι της φωτοευαισθητης πλακετας και ολο αυτο μεσα σε ενα κουτι που εχω φτιαξει και υπαρχει μια λαμπα ατμων υδραργυρου νομιζω 120W
4)Πρωτα ζεσταινω την λαμπα για 4 λεπτα
5)Μετα αφηνω την λαμπα για αλλα 4 λεπτα να φωτοβολει πανω στην πλακετα.
6)Βγαζω την πλακετα και την βουταω σε ενα δοχειο με καυστικη σοδα η ποτασσα η αλλιως υδοξειδιο του νατριου η καλιου η ΝαΟΗ ή ΚΟΗ.Περιπου για 45 δευτερολεπτα
7)Ξεπλαινω την πλακετα με νερο αλλα δεν την τριβω με πολυ δυναμη
8)Βαζω σε ενα λεκανακι την πλακετα και λιγο νερο.Στην συνεχεια προσθετω περιδρολ.Οι ποσοτητες ειναι οσες χρειαζονται για να καλυψουν λιγο τις πλακετες
9)Ριχνω λιγο υδροχλωρικο οξυ και αρχιζει να φτιαχνεται η πλακετα η οποια ειναι ετοιμη μετα απο λιγα λεπτα.Οποτε νομιζεις οτι εχει φαγωθει ο χαλκος εκει που πρεπει ριχνεις πολυ νερο και ξεπλενεις την πλακετα
10)Σκουπιζω την πλακετα με οινοπνευμα και ενα βαμβακι γιατι αλλιως υπαρχει ενα υλικο απο πανω που δεν ειναι αγωγιμο.
11)Κοβω πιο σωστα την πλακετα, διορθωνω τυχον λαθη και ανοιγω τρυπες.

Να σημειωσω οτι για οσα προβληματα μου ειχαν σημειωθει το λαθος ηταν στην εμφανιση μεσα στην καυστικη σοδα διοτι μετα απο μερικες εμφανισεις χανει την χρησιμοτητα του.Πρεπει να αλλαζεται συχνα.Αλλα επειδη στα καταστημα με ηλεκτρονικα σας κλεβουν για μερικα γραμμαρια απο αυτο στην Αθηνα δινουν με τα κιλα με μερικα ευρω.Εγω χρησιμοποιω καυστικη ποτασα γιατι ειχα 2 κιλα και ειναι πιο ισχυρη.
Εννοειται οτι τα φωτα ειναι κλειστα μεχριν να περασει το σταδιο 6
Καλο ειναι να πλενεται τα χερια σας πολλες φορες γιατι ολα αυτα τα χημικα δεν ειναι και τα πιο ακακα
Προσεχτε ειδικα τα 8 και 9.Πολυ καυστικα υγρα.Πολυ νερο κοντα σας

chip
17-09-06, 16:01
Η λάμπα TLD15w/05 δεν είναι οτι πιο εύκολο! (αλλά κατά παράξενο λόγο την βρικά και σε επαρχία χωρις παραγγελία)
Όμως πριν κατέβεις αθήνα πες τους να σου την παραγγείλουν!

lynx
18-09-06, 00:45
συγουρα εχουν απαντηθει αρκετες φορες και σε πολλα τοπικ, ομως
μιας και αυτο ειναι active... 8) αν θελετε πειτε μου που μπορω να βρω ολλα
αυτα που απαιτουνται για την εμφανιση και σε τι τιμες...


ευχαριστω!

spirakos
02-05-11, 12:49
Ας στριμωξω αλλη μια ερωτηση
Πηρα απο φαρμακειο ποτασα του τυπου καθαρισμος πλυντηριων κ ξεβουλωματα
Θελω να μου πειτε ποσο νερο χρειαζεται για καθε κουταλια ή γενικοτερα αναλογια σκονης/νερου

kwstas92
08-05-11, 23:10
Παιδια και μια ερωτηση ακομα απο αλλον εναν αρχαριο..Οταν μεταφερω το σχεδιο με το σιδερωμα μετα χρειαζεται και καυστικη σοδα η μονο τριχλοριουχο σιδηρο???Εχω μπερδευτει λιγακι....:confused1:...δωστε βοηθεια....

kwstas92
10-05-11, 16:39
κανεις????

mariosm
10-05-11, 16:46
Μονο τριχλωριουχο. Σοδα μονο σε φωτοευαισθητη.
Υπαρχουν δεκαδες post σχετικα μεσα σε αυτο το forum.

kwstas92
10-05-11, 16:58
Ευχαριστω πολλυ.Το ξερω οτι υπαρχουν δεκαδες ποστ αλλα μπερδευτικα με τις φωτοευαισθητες και τις απλες χαλκου.

paul333
10-05-11, 19:06
να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις της λαμπες απο υπολογιστη

που ειναι UV κανουν ειναι 3W η καθε μια 4 συνολο 12W μηπως ειναι λιγα.?

γιατι δεν παει αλλο το σιδερο.:lool:

argix69
08-05-12, 15:14
Καλησπερα,στο video που ακολουθει θα δεις ακριβως πως θα επεξεργαστεις την φωτοευαισθητη πλακετα

http://www.youtube.com/watch?v=tWnfnt2rNO0&feature=related

Επισης θα προτεινα να μην χρησιμοποιησεις περιντρολ γιατι σε περιπτωση που η πλακετα εχει χρωμα(πχ πρασινο) θα φυγει και αυτο με τον χαλκο.Δες το βιντεακι και δε θα εχεις κανενα προβλημα,ειναι πολυ κατατοπιστικο.

bchris
08-05-12, 15:57
Καλησπερα,στο video που ακολουθει θα δεις ακριβως πως θα επεξεργαστεις την φωτοευαισθητη πλακετα

http://www.youtube.com/watch?v=tWnfnt2rNO0&feature=related

Επισης θα προτεινα να μην χρησιμοποιησεις περιντρολ γιατι σε περιπτωση που η πλακετα εχει χρωμα(πχ πρασινο) θα φυγει και αυτο με τον χαλκο.Δες το βιντεακι και δε θα εχεις κανενα προβλημα,ειναι πολυ κατατοπιστικο.

Οι πλακετες οπως τις παιρνεις απο το μαγαζι, δεν εχουν χρωμα (ασε που δεν ειναι χρωμα αυτο) επανω τους.
Ειναι καλυμενες με χαλκο.

kioan
09-05-12, 15:06
να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις της λαμπες απο υπολογιστη
που ειναι UV κανουν ειναι 3W η καθε μια 4 συνολο 12W μηπως ειναι λιγα.?

Με 2 λάμπες UV για case modding εμφανίζω μια χαρά πλακέτες. Δες παράδειγμα (http://techteam.gr/forum/topic/119892-Eykolh-kai-grhgorh-kataskeyh-thalamoy-ektheshs-UV---/) χρήσης.

thanasis 1
11-07-12, 16:58
Βρηκα καυστικη σοδα σε σακουλακι ενος κιλου και σε καλη τιμη πιστευω απο εδω http://www.aroma-eshop.com/product.php?products_id=156.Κανει για εμφανιση πλακετων να φανταστω ετσι δεν ειναι??Επισης αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ τριχλωριουχου και sodium persulfate ποιο θα ηταν καλυτερο για αποχαλκωση??Για τριχλωριουχο ξερετε κανενα καταστημα που να τον αγοραζεις χυμα??