PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία τροφοδοσίας



miza
15-09-06, 19:10
Θέλω να φτιάξω το εξής κύκλωμα: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=445
γιατί σχολη μου για μια εργασία που έχω αλλα δεν έχω πήρα επί του θέματος και είδα αυτό ψιλό εύκολο μου φάνηκε αλλα έχω μια απορία πως θα το τροφοδοτώ?Είναι επείγον.Επίσης δεκτες προτάσεις άμα έχετε κάτι στο μυαλό σας που να έχει 7-10 στοιχεια και να λειτουργεί με μπαταρία,ας κάνει ότι νάνε δεν με νοιάζει :P .

dal_kos
15-09-06, 19:14
Καλωσηρθες φιλε μου!
Λοιπον το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι για να τροφοδοτειται με 12-18V.
Οι περισσοτεροι το χρησιμοποιουν συνηθως σε συσκευες οπως πχ pc που εχουν ηδη τροφοδοσια +12V.
Τωρα αν εσυ δεν εχεις τροφοδοσια θα πρεπει ειτε να το τροφοδοτησεις απο τροφοδοτικο που θα φτιαξεις μονος σου, ειτε απο καποιο τροφοδοτικο τυπου "πακ".[αυτα τα μικρα μαυρα που συνηθως βγαζουν διαφορες τασεις ;) ]
Ακομα υπαρχουν και αλλες εναλλακτικες αλλα πρεπει να μας πεις που θα το χρησιμοποιησεις.
Πες μας που θες να το χρησιμοποιησεις για να σου δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες.

Φιλικα,
Κωστας

miza
15-09-06, 19:29
Όπως είπα έχω μια εργασία για την σχολη(πληροφοριακά σπουδάζω στο τει πειραιά ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).Αυτή εργασία απότελείται από σχηματικό,τυπωμένο και κατασκευή σε πλακέτα.Δεν με ενδιαφέρει με τι θα έχει να κάνει αρκεί να κατασκευάζεται εύκολα(7-10 στοιχεια) και να μπορώ να το τροφοδοτήσω εύκολα.Όσο αφορά για την τροφοδοσία τhς κατασκευής που έδειξα πριν έχω ένα περισσευούμενο τροφοδοτικό γιατί το άλλαξα πρόσφατα,άμα το συνδέσω χύμα το τροφοδοτικό στην πρίζα χωρίς να είναι σε pc απλά για να πάρο τα 12 volt θα είναι ένταξη?Όλες οι γνώμες δεκτες,fotsteme!!! :twisted:

dal_kos
15-09-06, 19:32
το τροφοδοτικο του υπολογιστη για να αναψει πρεπει να ενωσεις δυο πιν απο τον κονεκτορα που παει στην μητρικη. Αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι ποια ειναι αυτα τα πινς απ'εξω...
Παντως πιστευω πως ειναι πιο ευκολο να το τροφοδοτησεις απο ενα πακ.

miza
15-09-06, 20:31
Πόσο κοστίζει όμος ένα πακ;Δεν θέλω να χαλάσω τσάμπα λεφτά

kopla
15-09-06, 21:14
Όπως είπα έχω μια εργασία για την σχολη(πληροφοριακά σπουδάζω στο τει πειραιά ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).Αυτή εργασία απότελείται από σχηματικό,τυπωμένο και κατασκευή σε πλακέτα

Μάλλον ηλεκτρονική κατασκευή πρέπει να είναι :lol:

dal_kos
15-09-06, 22:40
Ενα πακ παει μεχρι 6ευρω!
Τωρα αν πρεπει να φτιαξεις μονος σου τροφοδοτικο... δεν ειναι τπτ!

Θα παρεις εναν μετασχηματιστη 12VA ή 18 VA στα 12Volt και θα του βαλεις μια γεφυρα.
Μετα θα συνδεσεις δυο πυκνωτες 2200μF 35V και τελος θα βαλεις ενα 7812 στην θετικη μερια της τροφοδοσιας..
That's it!

eebabs2000
16-09-06, 20:06
Επίσης πολύ απλό, καλό και δοκιμασμένο VU meter είναι και αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/vu_meter_4.htm). Το συνδέεις στην έξοδο ενός ενισχυτή και δείχνει την ένταση αναβοσβήνοντας τα LED.

miza
16-09-06, 21:56
Επειδή είμαι και λίγο noob στο θέμα,για να καταλάβω: τα + - είναι η έξοδος του ενισχυτή που πηγαίνει στα ηχεία κανονικά,το 0V είναι γιόσι.Το dot στο switch τι είναι?Επίσης άμα το συνδέσω σε έξοδο υπολογιστή θα δείξει τίποτα η μονο από ενισχυτή?

eebabs2000
16-09-06, 22:08
Ναι στα + - θα συνδεθεί η έξοδος του ενισχυτή. Βαλ' το στα ηχεία του υπολογιστή σου αν θες. Αρκεί να τα ανοίξεις και να βάλεις τα σημεία αυτά ακρίβως πάνω στο μεγάφωνο. Εκεί που λέει +12V θα συνδέσεις το + μιας μπαταρίας και στη γείωση είναι το - της μπαταρίας (θα χρειαστείς μία 9βολη και 2 μικρές των 1.5V όλες αυτές σε σειρά) αν θες να το κάνεις φορήτό αλλιώς το συνδέεις σε πακ τροφοδοσίας όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.
Στο μεταγωγό που λέει dot και bar δεν είναι τίποτα απλά σου λέει το τρόπο εμφάνισης της έντασης του ήχου, σαν μπάρα ή σαν τελεία να ανάβουν τα LED, ανάλογα που τον πηγαίνεις το διακόπτη. Φτιάχτο και θα το καταλάβεις στη πράξη.
Καλή επιτυχία!!!

miza
16-09-06, 22:19
Ευχάριστο για την βοήθεια παιδιά.Θα σας ενημερώσω για το αν τα κατάφερα.Ελπίζω να προλάβω την τεταρτη παραδίδω.Κλασικός τύπος τις τελευταίας στιγμής.

dal_kos
16-09-06, 23:22
Χαλαρα θα προλαβεις μην αγχωνεσαι ;)

Ο,τι αλλο θες, εδω ειμαστε :)

d.r soutras
19-09-06, 15:38
το τροφοδοτικο του υπολογιστη για να αναψει πρεπει να ενωσεις δυο πιν απο τον κονεκτορα που παει στην μητρικη. Αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι ποια ειναι αυτα τα πινς απ'εξω...
Παντως πιστευω πως ειναι πιο ευκολο να το τροφοδοτησεις απο ενα πακ.

Ο dal_kos έχει δίκιο ένωσε το πράσινο με το γκρί καλώδιο κ μπορεί να παίξει (λέω μπορεί γιατί μερικά ΑΤΧ βραχυκυκλώνονται αλλιώς). Το πρόβλημα είναι ομως ότι τα 12V του ΑΤΧ δίνουν 18Α, που δεν νομίζω να σηκώνει η εν λόγω κατασκευή.

miza
20-09-06, 19:45
Και η εργασία έφτασε στο τέλος :D . http://rapidshare.de/files/33814874/vumeter.rar.html
Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας.

dal_kos
20-09-06, 20:53
Καλη φαινεται... καλη επιτυχια ;)