PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Web Camera...



Lykos1986
16-09-06, 22:36
Γνωρίζει κανείς τι εξάγει από την θύρα USB μια Web Camera;;; Τι πρωτόκολλο ίσως ή γενικότερα την δομή της πληροφορίας;;; Κάτι για βοήθεια;;;

aeonios
17-09-06, 11:06
Aν δουλεύεις σε java σε περιβάλλον Linux μπορείς να κατεβάσεις το USB API για JAVA και να δουλέψεις έτσι...
Αν πάλι θες Win$ δες εδώ : http://www.steelbrothers.ch/jusb/

Lykos1986
17-09-06, 11:12
Ξέχασα να πω πως θα το δουλέψω με μC ή μάλλον με FPGA. Οπότε καλύτερα θα ήταν να ξέρω το πρωτόκολλο!

aeonios
17-09-06, 11:19
Oκ για κοίτα μήπως βρεις κάτι εδώ γιατί με fpga δεν μου προέκυψε ακόμα κάτι :

http://www.lvr.com/usbcode.htm

Lykos1986
17-09-06, 11:24
Θα κοιτάξω!!!


PS:
Κάμερες που να βγάζουν στην έξοδό τους κανονικά ψηφιακά δεδομένα σε στάθμες CMOS, για άμεση σύνδεση με τέτοιες συσκευές (όπως μC ή FPGA) υπάρχουν. Το πρόβλημα είναι πως κοστίζουν πάρα πολλά (οι τιμές ξεκινάνε από 150Euros) οπότε και είπα να πάρω μια USB Web Cam και να κάνω μέσω αυτής την δουλειά μου.

PS2: Έχω ένα βιβλίο που αναφέρετε γενικά για το πρωτόκολλο USB αλλά δεν ξέρω αν συμβαδίζουν με αυτό το πρωτόκολλο και οι usb Web Cams! Λέτε όλες οι συσκευές που συνδέονται στην usb να έχουν ακριβός το ίδιο πρωτόκολλο;;;

Chris Valis
17-09-06, 15:12
Γνωρίζει κανείς τι εξάγει από την θύρα USB μια Web Camera;;; Τι πρωτόκολλο ίσως ή γενικότερα την δομή της πληροφορίας;;; Κάτι για βοήθεια;;;

Βασικά τα λινκς που σου έδωσαν τα παιδιά δεν θα σε βοηθήσουν. Αυτό που θέλεις είναι ένα λεγόμενο usb host δηλαδή οι συσκευές που συνδέονται πάνω στο usb όπως webcam printer audio adapter κλπ είναι ας πούμε "slave devices" εσύ θέλεις το "master" για να τους μιλήσεις. Αυτός ο "master" λέγεται usb host. Υλοποιόντας αυτό στην κατάσκευή σου δεν σε νοιάζει το πρωτόκολλο. γιατί το usb host μιλαει κατευθείαν με την κάμερα.

Καλλίτερα να δεις το usb host στα AT43USB370/AT43USB380. Για περισσότερα εδώ είμαστε. Όσο για συνθεση usb host σε FPGA αν δεν το βρεις έτοιμο, μην το επιχειρήσεις, είναι ΠΑΡΑ πολύ δουλεια δυστυχώς. Για άλλα Host devices δες και εδώ: http://www.lvr.com/usbchips.htm

Chris Valis
17-09-06, 15:17
Θα κοιτάξω!!!

PS2: Έχω ένα βιβλίο που αναφέρετε γενικά για το πρωτόκολλο USB αλλά δεν ξέρω αν συμβαδίζουν με αυτό το πρωτόκολλο και οι usb Web Cams! Λέτε όλες οι συσκευές που συνδέονται στην usb να έχουν ακριβός το ίδιο πρωτόκολλο;;;

Στο βιβλίο που έχεις δες αν λέει για usb host αν δεν λέει δεν σου κάνει. Όλα τα Usb devices μιλάνε με 4 διαφορετικούς τρόπους
(Control Transfers, Interrupt Transfers, Isochronous Transfers, Bulk Transfers) ανεξάρτητα από το τι είναι. Οι περισσότερες κάμερες από ότι ξέρω είναι interrupt transfers αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

chip
17-09-06, 15:47
Διπλωματίκή εργασία είναι? Αν ναι πολύ υψηλού επιπέδου.. πολύ ωραία αλλά να την ξεχάσεις! πηγανε άλλαξε την γιατί διαφορετικά θα μπλέξεις άσχημα!

Αυτό που σου είπαν για USB host είναι πολύ σωστό! Αν είναι να κάνεις κάτι σίγουρα χρειάζεσαι έναν ελεγκτή host, και μέχρι πριν λίγο καιρό θα πρότεινα κι εγώ τον Atmel . Τώρα προτείνω vinculum της www.ftdichip.com επειδή η ftdi υποστηρίζει πολύ καλά με λογισμικό τα chip της. Δυστυχώς όμως πρέπει να περιμένεις λίγο γιατί πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε το προιόν και δεν είναι έτοιμα τα εργαλεία ανάπτυξης, (σε κάνα μήνα λένε θα τα παρουσιάσουν). Αν όντως κάνουν ένα μήνα δεν είναι πολύ δεδομένου της δυσκολίας και του χρόνου ανάπτυξης που χρειάζεται ένα τέτοio project.

Πέρα από αυτά πρέπει να σκεφτείς την πραγματική δυσκολία! ουσιαστικά πρέπει να φτιάξεις device driver, πράγμα δύσκολο ή και αδύνατοο δεδομένου οτι πιθανότατα δεν θα ξέρεις το προτόκολο που θα χρησιμοποιεί η web camera. (αν ήταν κοινό θα το ήξεραν εξαρχής τα windows και δεν θα απαίτούσε η κάθε καμερούλα το δικό της δισκάκι με driver)

Ίσως αν ήθελες να συνδεθείς με καμερούλα να ήταν πιο εύκολο να ανοιξεις την κάμερα και να παρακάμψεις τον usb controller της πέρνοντας απ ευθείας τα σήματα που δίνει ο CCD αισθητήρας. (αυτό με την προυπόθεση οτι βρίσκεις τα datasheet αισθητήρα)

Έχω το usb complete (παλαιά έκδοση) από τις εκδόσεις της LVR και διαβάζοντας ένα τέτοιο βιβλίο δε νομίζω οτι επαρκεί απο μόνο του για να γράψει κανείς driver (αν και σίγουρα είναι πολύ καλό βιβλίο).

Chris Valis
17-09-06, 16:44
Τώρα προτείνω vinculum της www.ftdichip.com επειδή η ftdi υποστηρίζει πολύ καλά με λογισμικό τα chip της. Δυστυχώς όμως πρέπει να περιμένεις λίγο γιατί πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε το προιόν και δεν είναι έτοιμα τα εργαλεία ανάπτυξης, (σε κάνα μήνα λένε θα τα παρουσιάσουν).

Α εσύ είσαι με το νέο ftdi!!! Το περιμένω και εγώ πως και πως!!!

GEWKWN
18-09-06, 19:44
βασικα το προτοκολο usb ειναι στην ουσια ενα
Πολυ γρηγορο serial-system τα δεδομενα που
Διερχονται Απο αυτο δυστηχως δεν ειναι
Στανταρ για αυτο υπαρχουν και "οδηγοι"
για τις συσκευες. Εγω προσωπικα θα σου προτεινα
(αν τελικα το επιλεξεις για διπλωματικη,δεδομενου
της δυσκολιας που ανεφεραν τα παιδια), να ψαξεις
info απο την εταιρια που κατασκευασε την καμερα
γιατι αυτο θα σου υποδειξει ακριβως τον τροπο
που η καμερα στελνει την εικονα στο usb και ετσι
θα βγαλεις ακρη.
Φιλικα Γιωργος.

Lykos1986
18-09-06, 19:51
Ένα ευχαριστώ σε όλους!!! Δεν είναι διπλωματική εργασία για την ώρα αλλά σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά να πάρω κάτι τέτοιο. Αν μπορούσα να διαβάσω την κάμερα τότε τα θέματα επεξεργασίας της εικόνας δεν θα ήταν και τόσο δύσκολα μέσα σε ένα FPGA. Θα κοιτάξω να βρω πληροφορίες μέσα από την κατασκευάστρια εταιρία της κάμερας ή μάλλον θα στείλω e-mail στο τεχνικό τμήμα για να δω τι απάντηση θα πάρω. Τα λέμε σύντομα…