PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ενισχυτή ισχύος



leosedf
18-09-06, 16:37
Χέρετε.
Κοιτούσα στο χωριό σε ενα ντουλάπι έχω εναν τοροιδη μετασχηματιστή 600VA με 2 εξόδους 42,5 V η κάθε μια. Μαζι με αυτό δυο μεγάλες ψύκτρες και 8 πυκνωτές των 10.000μF.
Πριν απο μερικές ημέρες ο θείος μου με ρώτησε για το πού θα βρεί κάποιον ενισχυτή.
Ρωτώ λοιπόν αν εχει κάποιος κάποιο σχέδιο για ενισχυτή ήχου που να ταιριάζει λίγο με αυτή την τροφοδοσία.
Ακόμα και με χαμηλότερες τάσεις ας είναι.
Με άλλα λόγια ψάχνω κάποιο κύκλωμα τροφοδοτικού και ενισχυτή.


Ευχαριστώ.

babisko
18-09-06, 17:36
Ισως αυτό το κύκλωμα κάνει για την περίπτωσή σου: http://users.otenet.gr/%7Eathsam/power_amp_300w.htm
Βέβαια χρειάζεται Μ/Τ με δευτερεύον 47 βολτ, αλλά....
Το ενισχυτή αυτόν ΔΕΝ τον έχω κατασκευάσει, αλλά ακούω ότι το site αυτό έχει αξιόπιστα σχέδια.
Επίσης έχω ένα άρθρο και τα σχέδια παρόμοιου ενισχυτή από το Elektor ισχύος και ο οποίος χρειάζεται Μ/Τ με δευτερεύον 2Χ42,5 Volt.
Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι παρακάτω:



Technical data (measured with power supply shown in Fig. 2)

Input sensitivity 1 Vrms
Input impedance 17.8 kΩ
Power output (0.1% THD) 164 W into 8 Ω
275 W into 4 Ω
Music power(500 Hz burst 176 W into 8 Ω
5 cycles on, 5 cycles off) 306 W into 4 Ω
Power bandwidth (90 W into 8 Ω) 7 Hz–67 kHz
Slew rate 20 V/μs
Signal-to-noise ratio (referred >96 dB (A-weighted)
to 1 W into 8 Ω)
Harmonic distortion (THD+N) at 1 W into 8 Ω: <0.004% (1 kHz)
(bandwidth 80 kHz) at 150 W into 8 Ω: <0.001% (1 kHz)
<0.05% (20 Hz–20 kHz)
Intermodulation distortion at 1 W into 8 Ω: <0.003%
(50 Hz:1 kHz; 4:1) at 100 W into 8 Ω: <0.0035%
Dynamic IM (rectangular 1 W into 8 Ω: <0.004%
wave + 15 kHz sine wave) 150 W into 8 Ω: <0.06%
Damping factor (at 8 Ω) <345 at 1 kHz
<275 at 20 kHz

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου το στείλω (είναι σε μορφή PDF) σε κάποιο μέιλ. Το μειλ σου στο προφίλ λειτουργεί; Αν όχι, στείλε Π.Μ. με το μέιλ.

Φιλικά
Μπάμπης

ok1gr
18-09-06, 19:51
Φίλε μπάμπη αν θες στείλε το και σε εμένα στο panos_grATotenetDOTgr .

leosedf
18-09-06, 20:59
Λειτουργεί αλλα ο μετασχηματιστής δεν ταιριάζει για stereo ενισχυτή. Πρέπει να βρώ και δεύτερο και θα μου βγεί πολύ το κόστος.

netline
18-09-06, 21:25
Φίλε Μπάμπη εαν μπορείς μου στέλνεις το pdf στο pm μου!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

babisko
19-09-06, 08:58
Φίλε Μπάμπη εαν μπορείς μου στέλνεις το pdf στο pm μου!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

netline και ok1gr, το άρθρο εστάλη στα μειλ σας, με ΠΜ δεν μπορεί να σταλεί λόγω μεγέθους (ζιπαρισμένο 847 ΚΒ).

Μπάμπης

netline
19-09-06, 13:52
Φίλε Μπάμπη χίλια ευχαριστώ!!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ!!

leosedf
19-09-06, 14:48
Ναι... Μετα απο ολα αυτά.
Υπάρχει κάποιος έστω μικρός ενισχυτής πχ 100w που να μήν έχει συμμετρική τροφοδοσία?

babisko
19-09-06, 20:54
Ναι... Μετα απο ολα αυτά.
Υπάρχει κάποιος έστω μικρός ενισχυτής πχ 100w που να μήν έχει συμμετρική τροφοδοσία?

Μα γιατί να μην έχει συμμετρική τροφοδοσία;
Αν δεν έχει συμμετρική τροφοδοσία, θα έχει στην έξοδό του ηλεκτρολυτικό πυκνωτή ο οποίος θα υποβαθμίσει την ποιότητα του ήχου.
Εξάλλου ο Μ/Τ σου έχει δυο τυλίγματα των 42,5 Volt, όπως αναφέρεις. Γιατί να μην κάνεις έναν ενισχυτή ο οποίος να τροφοδοτείται με σχεδόν 2Χ60 Volt που θα σου δώσει ένα τροφοδοτικό χρησιμοποιώντας τον Μ/Τ αυτόν που έχεις. Η ισχύς του είναι 600VA αρκετά για να τροφοδοτήσει έναν από τους ενισχυτές που αναφέρθηκαν.
(Η άποψή μου βέβαια είναι αυτή που δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή. Εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου και τα χρήματα που διαθέτεις).

Φιλικά
Μπάμπης.

ΥΓ. Σου στέλνω το άρθρο με το σχέδιο του ενισχυτή του Ελέκτορ και αποφασίζεις και μόνος σου.

leosedf
19-09-06, 20:58
Σωστά!
Απλά ο μετασχηματιστής είχε αγοραστεί για μονοφωνικό ενισχυτή.
Μπορώ να τροφοδοτήσω και τις δυο πλακέτες με τις δυο εξόδους του μετασχηματιστή? λίγο περίεργο μου φένεται, απ οτι ξέρω δεν είναι και τοσο καλό.

babisko
19-09-06, 21:03
Σωστά!
Απλά ο μετασχηματιστής είχε αγοραστεί για μονοφωνικό ενισχυτή.
Μπορώ να τροφοδοτήσω και τις δυο πλακέτες με τις δυο εξόδους του μετασχηματιστή? λίγο περίεργο μου φένεται, απ οτι ξέρω δεν είναι και τοσο καλό.

Καλύτερα είναι να έχεις διαφορετικό τροφοδοτικό για κάθε κανάλι, αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος αν τροφοδοτήσεις και τα δυο κανάλια με το ίδιο τροφοδοτικό. Ο Μ/Τ και οι πυκνωτές που έχεις, 8 των 10.000 μF αρκούν για να τροφοδοτήσεις άνετα την στέρεο έκδοση του ενισχυτή.

leosedf
19-09-06, 21:08
Και εγώ αυτό σκεφτηκα τώρα.
Ετσι κι αλλιώς ποτέ δεν πρόκειτε να οδηγηθεί στα άκρα η συσκευή αυτή.
Το σχέδιο του ελέκτορ ποιό ακριβώς είναι?

babisko
19-09-06, 21:16
Το σχέδιο είναι από το αγγλικό Ελεκτορ PA300 POWER AMPLIFIER και υπάρχει στο τεύχος Νοεμβρίου 1995. Το έχω σε μορφή pdf που έχει κατασκευαστικές λεπτομέρειες και τις πλακέτες του. Προσπάθησα να στο στείλω στο μειλ που έχεις στο προφιλ σου, αλλά μάλλον δεν είναι έγκυρο. Αν θέλεις να στο στείλω δώσε μου ένα έγκυρο μειλ (με ΠΜ αν δεν θέλεις να το δημοσιεύσεις).

leosedf
19-09-06, 21:33
Ειναι έγκυρο αλλα μπορεις να στείλεις και στο leosedf@gmail.com
Ευχαριστώ :)

Danza
19-09-06, 21:39
Οντως ειναι πολύ καλο.. :twisted:

babisko
19-09-06, 21:49
Ειναι έγκυρο αλλα μπορεις να στείλεις και στο leosedf@gmail.com
Ευχαριστώ :)

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το στείλω στο μειλ που έχεις στο προφιλ σου, αλλά μόλις τώρα σου το έστειλα στο gmail.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 10:03
Μάλλον αυτόν εδώ τον ενισχυτή εννοείτε.

hlektrologos000
20-09-06, 11:19
Το αλλο το μικρο κυκλωματακι τι ειναι ? καποιο κυκλωμα προστασιας ή προενισχυτης?

αν ειναι προενισχυτης θα μπορουσες να μου δωσεις το σχεδιο η την διευθυνση που το βρηκες..?

για ηχο τον χρησιμοποιεις τον ενισχυτη ή για καποιο sub..?

ευχαριστω.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 11:34
Το κύκλωμα το μικρό είναι soft start για να μην ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα.Με μετασχηματιστή 630VA και τους πυκνωτές τα πραγματα για εκίνηση θα ηταν δύσκολα.Για δυκάναλο ηχο τον εχω.Υπάρχει βέβαια και ο αντιστοιχος ενισχυτης για το άλλο κανάλι.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 11:49
Για προενισχυτή θα σου πρότεινα αυτό το σχέδιο.
http://users.otenet.gr/~athsam/preamp_line_2_gr.htm
Και για κατι πιο εξεζητημένο εδώ.
http://www.diyaudio.gr/home_gr.htm

Danza
20-09-06, 13:46
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ ναι αυτός ο ενισχυτης ειναι :twisted: πολυ ωραία κατασκευή και προσεγμένη οχι χύμα :wink: έχω μια απορια. δηλαδη αν έχουμε εναν μετασχηματιστή 1kVA για 2 κανάλια και πυκνωτές υπάρχει περίπτωση να πέφτει η ασφάλεια? ενδιαφέρωμαι να τον κατασκευάσω για αυτό ρωτάω

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 14:01
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ ναι αυτός ο ενισχυτης ειναι :twisted: πολυ ωραία κατασκευή και προσεγμένη οχι χύμα :wink: έχω μια απορια. δηλαδη αν έχουμε εναν μετασχηματιστή 1kVA για 2 κανάλια και πυκνωτές υπάρχει περίπτωση να πέφτει η ασφάλεια? ενδιαφέρωμαι να τον κατασκευάσω για αυτό ρωτάω
Εαν εχεις 10Α ασφάλεια στον πίνακα θα την ριχνει τις περισσότερες φορές.Καλό ειναι 16Α και να ειναι ασφαλεια για moter και εαν γίνεται ξεχωριστη γραμμή για τα μηχανηματα.Παντως δεν θα προτιμουσα εναν μετασχηματιστη και για τα δυο κανάλια.Καλο θα ηταν πάντως να δεις για κανεναν πιο απλο ενισχυτή.

Danza
20-09-06, 14:11
16A ασφάλεια έχω στο δωμάτιο και μου τιν έριξε μονο ένας ενισχυτης που είχε κατανάλωση 1,5kW(επαγγελματικός) σε ενα πάρτυ που είχα κανει και δούλευε σε πλήρη ισχύ :shock:

babisko
20-09-06, 17:39
Για προενισχυτή θα σου πρότεινα αυτό το σχέδιο.
http://users.otenet.gr/~athsam/preamp_line_2_gr.htm
Και για κατι πιο εξεζητημένο εδώ.
http://www.diyaudio.gr/home_gr.htm

Αυτόν το προενισχυτή http://users.otenet.gr/~athsam/preamp_line_2_gr.htm τον κατασκεύασες εσύ ή και κάποιος άλλος;
Έχει πολλές δυνατότητες και είναι ενδιαφέρουσα κατασκευή. Λειτουργεί κανονικά;
Όσο για τον άλλο http://www.diyaudio.gr/home_gr.htm εκτός από την φωτογραφία υπάρχει κάτι άλλο; Γιατί στο λινκ που δίνεις έχει μόνο την φωτογραφία που έχεις και συ, ενώ η σελίδα εδώ και μήνες είναι υπό κατασκευή.

Στην φωτογραφία που έχεις στον ενισχυτή (εκεί που αναφέρεις "Μάλλον αυτόν εδώ τον ενισχυτή εννοείτε", το κουτί είναι πολύ όμορφο. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για αυτό (εταιρία, τύπος, κατάστημα πώλησης, τιμή κ.λ.π.). Με ενδιαφέρει και το μεγάλο μου πρόβλημα στις κατασκευές είναι ένα καλό (και φθηνό κουτί).

Υ.Γ. off topic Πως κάνουμε παράθεση σε δύο ή περισσότερα posts;

babisko
20-09-06, 18:50
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ ναι αυτός ο ενισχυτης ειναι :twisted: πολυ ωραία κατασκευή και προσεγμένη οχι χύμα :wink: έχω μια απορια. δηλαδη αν έχουμε εναν μετασχηματιστή 1kVA για 2 κανάλια και πυκνωτές υπάρχει περίπτωση να πέφτει η ασφάλεια? ενδιαφέρωμαι να τον κατασκευάσω για αυτό ρωτάω

Για να μην πέφτει η ασφάλεια πρέπει να βάλεις ένα κύκλωμα καθυστέρησης. Το κύκλωμα αυτό όταν ανοίγεις τον ενισχυτή, παρεμβάλει μια αντίσταση σε σειρά με το πρωτεύον του Μ/Τ τροφοδοσίας για ελάχιστο χρόνο (π.χ. 1-2 δευτερόλεπτα) και μετά την βραχυκυκλώνει με έναν ρελέ, ώστε να μην τραβάει υπερβολικό ρεύμα κατά την φόρτιση των πυκνωτών του τροφοδοτικού. Ένα τέτοιο κύκλωμα μπορείς να βρείς εδω.

http://users.otenet.gr/%7Eathsam/protection_1.htm

Εδώ ένα κύκλωμα ομαλής εκίνησης από το Ελεκτορ

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 18:54
Aυτον τον προενισχυτή εχω κατασκευάσει ο οποίος ειναι κατι παρομοιο.Στο site της MTZAUDIO σε λιγο καιρο θα ανεβει ολη η κατασκευη.Το κουτι ειναι fisher αλλα ειναι αρκετα ακριβο.Πριν 9 χρονια ειχε 34000δρχ.www.fischerelektronik.de.
Στην Ελλάδα τα φέρνει ο BAKIS 210-3426650

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 19:07
http://www.fischerelektronik.de/fischer/uploadfischerfcase/Fischer/N.2.2.3.pdf
Το pdf για το κουτι του ενισχυτη.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-09-06, 19:12
Μπάμπη το πρώτο link που εβαλες είναι για προστασια των ηχείων.

hlektrologos000
20-09-06, 23:43
SARAKHNE Δεν ειναι ο ενισχυτης του sam

μοιαζει παρα πολυ αλλα αλλα δεν ειναι ο ιδιος ακριβως .

ο ενισχυτης του sam ειναι ο παρακατω , και ειναι σε πλακετα διπλης οψης (νομιζω οτι ο δικος σου ειναι σε μονης -δεν φαινετε και πολυ καλα στην φωτο) .
:) [/b]

Υ.Γ το πανω μερος της πλακετας ειναι κανονικα σαν στον δικο σου, μονο που εγω εκοψα την πλακετα στο πανω μερος και θα βαλω αλλου τα τελικα τρανζιστορ .κατεθειαν πανω στην μεγαλη ψυχτρα δηλ.

babisko
21-09-06, 07:07
Μπάμπη το πρώτο link που εβαλες είναι για προστασια των ηχείων.

Δεν συμφωνώ. Είναι μεν για προστασία ηχείων, αλλά αν προσέξεις στο σχέδιο τον ρόλο του ρελέ RL1 που οδηγείται από το πιν 2 του J3 θα δεις ότι βραχυκυκλώνει μια αντίσταση στο πρωτεύον του Μ/Τ τροφοδοσίας. Συμφωνοι, έχει περισσότερα πράγματα να κάνει το κύκλωμα, όπως η προστασία των μεγαφώνων από υπεροδήγηση ή ύπαρξη συνεχούς στην έξοδο κ.λ.π. Είναι δηλαδή ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα προστασίας μεγαφώνων με δυνατότητα soft start του ενισχυτή.

Το κουτί είναι πολύ όμορφο, αλλά έλεος ρε παιδιά. τι τιμή είναι αυτή; Όσο κοστίζει όλος ο ενισχυτής κοστίζει μόνο το κουτί, ίσως και περισσότερο! Κάτι πιο φθηνό έχει κανείς υπόψη του;

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
21-09-06, 09:08
Φτηνό είναι το κουτί του προενισχυτή που ειναι ελληνικό και είναι από την εταιρία prisma.Nομιζω εχει γύρω στα 20-25ευρώ.Βεβαια μπορεις να φτιαξεις το δικο σου κουτι και το κανεις τουλαχιστον και όπως θέλεις.Πάρε μια ιδεα απο εδώ.

Danza
21-09-06, 09:56
Οσο για το κουτί με λίγη φαντασία τα καταφέρνεις παρε και απο μένα μια ιδέα :wink: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=3776

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
21-09-06, 10:00
Δημήτρη καλό ειναι στον ενισχυτή σου οι ψυκτρες να μπουνε ορθιες για να εχεις καλύτερη φυσική ροη του αέρα.

Danza
21-09-06, 10:03
ο ενισχυτης ειναι εκτος λειτουργείας εδω και κανα μήνα (γιατι ψάχνω τρανζίστορ μεγαλυτερης ισχύως), επειδης ειναι κολλημένες με τα ξύλα λέω να τις "βοηθήσω" με μεγάλους ανεμιστήρες.
ευχαριστώ για το tip παντως :D

babisko
21-09-06, 17:37
Φτηνό είναι το κουτί του προενισχυτή που ειναι ελληνικό και είναι από την εταιρία prisma.Nομιζω εχει γύρω στα 20-25ευρώ.Βεβαια μπορεις να φτιαξεις το δικο σου κουτι και το κανεις τουλαχιστον και όπως θέλεις.Πάρε μια ιδεα απο εδώ.

Εντάξει και το κουτί του προενισχυτή είναι καλό. Αλλά σε πιο μαγαζί θα το βρω στην Θεσσαλονίκη; Στο site της εταιρίας prisma (www.prisma.gr) δεν υπάρχει κατάλογος υλικών ούτε για δείγμα (εκτός κι αν δεν βλέπω καλά :roll: ).
Στην φωτογραφία που επισυνάπτεις οι κατασκυές είναι από αλουμίνιο, έτσι δεν είναι; Οι αλουμινάδες στην περιοχή μου έχουν μόνο πολύ λεπτά φύλλα αλουμινίου που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τέτοιου είδους κατασκευές (στραντζάρισμα, γώνιασμα κ.λ.π.)

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
21-09-06, 17:49
Τα κουτια της prisma θα τα βρεις σε ολα τα καταστήματα με ηλεκτρονικά.To δεύτερο είναι φύλο αλουμινιου 2mm.Το site δεν ειναι της prisma.

socrates82
31-01-08, 14:20
Mετά από δύο χρόνια και κάτι είπα να ξαναζωντανέψω αυτό το post. Για το http://users.otenet.gr/~athsam/preamp_line_2_gr.htm του θείου Sam έχει κάποιος το σχέδιο για το τύπωμα? Μέχρι τώρα έχω ασχολειθεί μόνο τυπωμένα που έβρισκα την εικόνα έτοιμη. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να φτιάξω εγώ εκεί το κύκλωμα, όπως αυτό φαίνεται στο link ας πούμε και να μου βγάζει το σχέδιο του τυπωμένου ή πολλά ζητάω? Αν θέλω να έχω και είσοδο για μικρόφωνο μπορώ να φτιάξω έναν προενισχυτή μικροφώνου και να το έχω πρίν από τον κανονικό προενισχυτή? Ευχαριστώ

eebabs2000
31-01-08, 17:29
Φίλε leosedf εγώ θα σου πρότεινα κάτι πολύ απλό και δυνατό και αυτό έχει αποδειχτεί από πολλούς...

Αφού έχεις τόσο μεγάλο μετασχηματιστή και έχεις και τους πυκνωτές, φτιάξε δύο τέτοιες μονάδες και δε θα το μετανοιώσεις, και είναι και στη τάση που ζητάς...
http://www.aurelienr.com/electronique/stkampli/STK4048XI.pdf

Ή αλλιώς, αν θες δύο σε ένα, πάς εδώ
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=6371