PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερασιτεχνικες Πλακετες - Πλατος διαδρόμων



zxnikos
19-09-06, 04:22
Σε πλακέτες που φτιάχνονται με τις μεθόδους που περιγράφονται στο forum ποιο είναι το ελάχιστο πλάτος των διαδρόμων?? Και 2 παράλληλοι διάδρομοι πόσο πρέπει να απέχουν?

chip
19-09-06, 09:47
Με διαφάνεια σε inkjet (με φωτοευαίσθητη πλακέτα) 12mils πλάτος γραμμής και απόσταση γραμμών χωρίς κανένα πρόβλημα και μπορείς να φτάσεις και τα 10 Mils.
Με διαφάνεια τυπωμένη σε Photoploter (τυπογραφείο) πας στα 8 mils (απόσταση γραμμής και πλάτος γραμμής).

chip
19-09-06, 09:51
Σημείωση: Εννωείτε τα υλικά θα είναι καλής ποιότητας. Πχ bungard πλακέτα που ΔΕΝ έχει περάσει η ημερομηνία ληξεώς της, και διαφάνειες της 3M.

zxnikos
19-09-06, 14:11
Να ρωτήσω και κάτι άλλο επειδή τώρα έχω αρχήσει να ασχολούμαι με το θέμα και δεν ξέρω πολλά. Το mil με το mm λογικά δεν είναι ισάξια. Τί σχέση έχουν? (Βρήκα ότι 8mil = 0.2032mm Σωστό είναι?)
Όταν λές για Photoploter δεν είναι το ίδιο με εκτύπωση σε laser?
Ευχαριστώ

babisko
19-09-06, 21:20
Να ρωτήσω και κάτι άλλο επειδή τώρα έχω αρχήσει να ασχολούμαι με το θέμα και δεν ξέρω πολλά. Το mil με το mm λογικά δεν είναι ισάξια. Τί σχέση έχουν? (Βρήκα ότι 8mil = 0.2032mm Σωστό είναι?)
Όταν λές για Photoploter δεν είναι το ίδιο με εκτύπωση σε laser?
Ευχαριστώ

1 mil = 1/1000 της ίντσας
1 ιντσα = 25,4 χιλιοστά

Τα υπόλοιπα αφήνονται σαν άσκηση.

Photoploter είναι μεγάλες εκτυπωτικές μηχανές που μπορούν να εκτυπώσουν σε μεγάλων διαστάσεων χαρτιά.

zxnikos
20-09-06, 22:56
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχωντας φτιάξει το κύκλωμα και τυπώνωντας το σε απλό χαρτί στο inject εκτυπωτή μου βλέπω ότι σε κάποιους διαδρόμους η απόσταση είναι αρκετά μικρή.(Υπάρχει βέβαια κενό ενδιάμεσα) Θα το τυπώσω σε φωτοτυπάδικο σε διαφάνεια και μετά θα το σιδερώσω στην πλακέτα. Θέλω να ρωτήσω αν κάτι πάει στραβά και το ενδιάμεσο των διαδρόμων δεν αποχαλκωθεί σωστά και βραχυκυκλώνουν μπορώ να βγάλω το χαλκό ενδιάμεσα? Ή πρέπει να την ξανακατασκευάσω και να αλλάξω το σχέδιο?

chip
21-09-06, 09:48
Ο photoploter τυπώνει πάνω σε ειδικό φωτογραφικό film (μεγάλων διαστάσεων). Σήμερα χρησιμοποιούν laser παλαιότερα χρησιμοποιούσαν απλό φώς καλά εστιασμένο. Η ακρίβεια και η ποιότητά τους δεν συγκρίνεται με κανένα εκτυπωτή.
Οι photοploters χρησιμοποιούνται στα τυπωγραφεία (και στις βιομηχανίες κατασκευής τυπωμένων κυκλωμάτων). Την ποιότητα τους την βλέπει κανείς κρατώντας ένα περιοδικό ή ένα διαφημιστικό flyer!
Αν σου βραχυκυκλώσει θα αφαιρέσεις τον χαλκό με μία λεπίδα (ξυράφι) από χαρτοκόπτη. Πρόβλημα μπορεί να έχεις αν η κατασκευή εργάζεται σε υψηλές συχνότητες γιατί η μεταβολή του πλάτους του διαδρόμου θα προκαλέσει μεταβολές στη σύνθετη αντίσταση της γραμμής και συνεπώς ανακλάσεις στο σήμα.

gsmaster
24-09-06, 15:54
Σε πλακέτες που φτιάχνονται με τις μεθόδους που περιγράφονται στο forum ποιο είναι το ελάχιστο πλάτος των διαδρόμων?? Και 2 παράλληλοι διάδρομοι πόσο πρέπει να απέχουν?

Έβγαλα με την μέθοδο σιδερώματος με press n peel (μου είχε ξεμείνει απο παλιά) αγωγούς πάχους 10mil μια χαρά. Το κακό είναι ότι η παραμικρή σκόνη να πέσει πάνω στο τονερ τότε αυτό δεν κολλάει στην πλακέτα και δημιουργείται κενό, που σημαίνει ότι αν πέσει πάνω σε τόσο λεπτό αγωγό, αυτός θα κοπεί. Το να διορθώσεις με μαρκαδοράκι απο πάνω δεν είναι εύκολη υπόθεση γιατί οι αγωγοί είναι πολύ λεπτοί....

Επίσης αν κατα το σιδέρωμα βάλετε πολύ πίεση και απλώσει το τονερ τότε αυτό είναι περισσότερο εμφανές σε αυτό το πλάτος αγωγού.

Επισυνάπτω μερικά αποτελέσματα...

dal_kos
02-10-06, 16:17
Φοβερη ακριβεια!
Μπορει κανεις να την πετυχει και με διαφανεια η πρεπει να χρησιμοποιηθει press 'n' peel?
Κι αν ναι μηπως υπαρχει κανενα καταστημα στην Αθηνα που να εχει?

Και κατι αλλο... Υπαρχει τροπος να βαζουμε legend στις πλακετες μας? :roll: [τυπογραφημενο γιατι με μαρκαδορακι βαζω ανετα]

gsmaster
02-10-06, 17:04
Φοβερη ακριβεια!
Μπορει κανεις να την πετυχει και με διαφανεια η πρεπει να χρησιμοποιηθει press 'n' peel?
Κι αν ναι μηπως υπαρχει κανενα καταστημα στην Αθηνα που να εχει?

Δεν δοκίμασα με διαφάνεια γιατί χρειαζόμουν την πλακέτα και ήθελα να βγεί με την πρώτη, έτσι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Κάποια στιγμή που θα έχω τον χρόνο (ε? τι είναι αυτό?) θα κάνω κάποιες δοκιμές.
Για μαγαζί δεν ξέρω.




...
Και κατι αλλο... Υπαρχει τροπος να βαζουμε legend στις πλακετες μας? :roll: [τυπογραφημενο γιατι με μαρκαδορακι βαζω ανετα]

Κανονικά, όπως το σιδερώνεις για την αποχάλκωση, σιδερώνεις και για το legend. Εδώ δεν έχει και τόσο σημασία το τι θα χρησιμοποιήσεις, (χαρτί ή διαφάνεια ή PnP) γιατί και να δημιουργηθούν κενά, δεν θα επηρρεάσει την λειτουργία του κυκλώματος. Εγώ πάντα χρησιμοποιώ απλή διαφάνεια. Το PnP εκτός του ότι δεν το έχω για ξόδεμα, (μου έχει μείνει για 3-4 μικρές πλακέτες μόνο) αφήνει και μια μπλέ απόχρωση. Καλύτερα είναι το μαύρο.

Εγώ το κάνω σε όλες τις πλακέτες που βγάζω, είναι πολύ απλή η διαδικασία για να μην την κάνεις.

dal_kos
02-10-06, 21:58
Εγω μεχρι τωρα τις εκανα με μαρκαδορακι...
Αφου εκανα την ερωτηση σκεφτηκα οτι ισως μπορουσε να γινει κι ετσι το legend, κατι το οποιο ειναι απαραιτητο σ αυτες τις πλακετες που θα φτιαξω αφου αριθμουν 50+ εξαρτηματα οποτε το λαθος δεν ειναι και δυσκολο να γινει...
Ευχαριστω για την πληροφορια.
Αυριο θα βγαλω την πρωτη μου πλακετα μ αυτη τη μεθοδο :)

tzitzikas
08-10-06, 20:02
gsmaster για τα smd υλικα τι κολητηρι χρησιμοποιεις?

gsmaster
08-10-06, 20:09
gsmaster για τα smd υλικα τι κολητηρι χρησιμοποιεις?

Πονεμένη ιστορία.
Έχω ένα ERSA 25W με την δικιά του μύτη (~1,5mm στρόγγυλη). Βρήκα μετα κόπο και βασάνων μια 0,5mm αλλα μετά απο μισή ώρα δυαλύθηκε. Το παραπάνω το κόλλησα με την μέθοδο της πλυμμήρας. Βάζεις μπόλικη κόλληση πάνω στα πιν αδιαφορώντας αν βραχυκυκλώνουν και μετά τραβας την κόλληση με το κολλητήρι.
Μέχρι να πάρουμε κανα σταθμό Weller....

chip
09-10-06, 09:45
ERSA και ξερό ψωμί! (αν και έχω antex) Απλά ίσως να μην έχεις την κατάλληλη μύτη ή μοντέλο κολητηριού. Ζήτα μύτη πλακουτσωτή με γουβίτσα από κάτω (οτι καλύτερο υπάρχει για smd).

(εννοέις τραβάς την κόληση.. με πλάγμα αποκόλησης...)

goldeneagle
09-10-06, 09:58
Καλημερα. Παιδια υπαρχει μια αλοιφη στην αγορα, η οποια δεν αφηνει να βραχυκηκλωσουν τα πιν των ολοκληρωμενων κατα την κολληση τους. Παλια που δουλευα και εκανα αντικατασταση σε ολοκληρωμενα σε μηχανες ταμειακες SHARP, ειχα βρει μια τετοια αλοιφη. δεν θυμαμαι το ονομα της γ,τ!!!!!!!!!

gsmaster
09-10-06, 13:11
ERSA και ξερό ψωμί! (αν και έχω antex) Απλά ίσως να μην έχεις την κατάλληλη μύτη ή μοντέλο κολητηριού. Ζήτα μύτη πλακουτσωτή με γουβίτσα από κάτω (οτι καλύτερο υπάρχει για smd).

(εννοέις τραβάς την κόληση.. με πλάγμα αποκόλησης...)

Κανονικά έτσι πρέπει, αλλά την τράβηξα απλά με την μύτη του κολλητηριού. Όλως περιέργως η κόλληση έμενε στο κολλητήρι, δε χρειάστηκε κάν να χρησιμοποιήσω τρόμπα.
Φυτίλι δεν έχω, γιατί δεν πήγα να πάρω. Εντάξει δεν κολλάω κάθε μέρα τόσο μικρά smd. Προτιμώ αυτά με 50mil (1,25mm) ακροδέκτες.