PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπομπή εκτός μπάντας...



Γιώργος Ανώνυμος
20-09-06, 16:20
Συνάδελφοι,

Όσο υπάρχει Ελληνικό και ερασιτεχνικό δαιμόνιο θα υπάρχουν και ιδέες αν όχι λύσεις...

Π.χ. δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν οι σταθμοί στα AM είναι εκ πεποιθήσεως 'μεσαιατζήδες' ή απογοητευμένοι (λόγω πληρότητας φάσματος) FM-τζήδες που έβαλαν νερό στο περί ποιότητας κρασί τους... Έτσι και αλλιώς και η ποιότητα με τις ψηφιακές διαμορφώσεις είναι πολύ σχετικός όρος... Εκτός αν σκέφτονται να εκπέμψουν στα AM Stereo... Τέλος παρατηρείται και το φαινόμενο SSB διαμορφώσεων μέσα στο ραδιοφωνικό φάσμα των ΑΜ..

Πάντως για κάποιους που θα ήθελαν να πειραματιστούν στα FM λιγάκι 'ξώφαλτσα' αν η λύση πάνω από τους 108 δεν ικανοποιεί, διότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν δέκτη με βελόνα καθότι οι ψηφιακοί πάνε αυστηρά μέχρι 108.00 και θέλουν να παίξουν λίγο και με το RDS (π.χ. αν ποτέ καταλήξει και το forum για το Airomate για το αν δουλεύει ικανοποιητικά και πως μπορούμε να βρούμε μία free εκδοχή του να πειραματιστούμε λιγάκι) μία λύση θα ήταν η 'Ιαπωνέζικη' μπάντα που ξεκινά από τους 76Mhz αν θυμάμαι καλά και υπάρχουν δέκτες που μπορούν να την επιλέξουν. Οι δέκτες είναι ψηφιακοί (π.χ. MP3 Players με FM ραδιόφωνο) και αν διαθέτουν και RDS τέλεια!!! Η μπάντα είναι κενή, με εξαίρεση κάποια είδωλα-αρμονικές από το standard FM φάσμα και μπορούμε να ακουστούμε λίγο μακρύτερα έτσι για την κ... μας.

Να διευκρινήσω ότι ο σκοπός παρόμοιων εκπομπών γίνεται για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους και με πλήρη επίγνωση αυτών που τις πραγματοποιούν για τις συνέπειες του νόμου πρί μη αδειοδοτημένης χρήσης. Σε κάθε περίπτωση επίσης αναφερόμαστε σε πολύ μικρές ισχύες εκπομπής. Μην ξεχνάμαι ότι υπάρχουν και οι FM-transmitter adaptors για να ακούμε το MP3 μας στο ραδιόφωνο του σπιτιού ή αυτοκινήτου μας (!).

Καλά πειράματα (RF ή AF),
Γιώργος

electron
20-09-06, 22:08
Με την ευκαιρία αυτή να αναφέρω ότι διαθέτω μικρό ψιφιακό δέκτη ,που ξεκινά από τους 75 και καταλήγει στους 108 μάρκας telco.Αυτό για όσους θα ψάξουν κάτι ανάλογο και φθηνό στην ελληνική αγορά.Να σημειώσω ωστόσο ότι τα είδωλα και τα <σπασίματα> από τους υπόλοιπους σταθμούς των fm είναι αρκετά έντονα όταν βρισκόμαστε κοντά στα σημεία εκπομπής αυτών ή σε μεγάλα αστικά κέντρα.

amiga
20-09-06, 22:51
έχω και εγώ ένα κινέζικο με 3 ευρώ (kibo νομίζω είναι η μάρκα)! που πάει απο 75 έως 110 ΜΗΖ αλλά όταν εκπέμπω έστω και με 5 watt πιάνει μόνο εμένα σε όλη τη μπάντα για 100 μέτρα γύρω απ το σπίτι και απο κει και πέρα μια πιάνει στην συχνότητα εκπομπής +- 2 MHZ!!!!!! αααα και μετά απο κάποια απόσταση (ανάλογα με τα watt εκπομπής) σταματάει να με πιάνει και το ράδιο του αυτοκινίτου με πιάνει για 4-5 km πιο πολύ καμπάνα χωρίς ξουυυ ξουυυ!!!

spiderman
26-09-06, 10:19
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 19.00 - 19.30 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΣΤΟΥΣ 79,15 ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 76,5 ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ. ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΟΙ. Η ΙΣΧΥΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ, ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 WATT, ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΒΟΥΝΑ.

Γιώργος Ανώνυμος
26-09-06, 14:13
Αν θες να κάνουμε καμμία προσπάθεια να σ'ακούσουμε δώσε και καμμία πληροφορία: Σε τί περιοχές ακούγεσαι ή και καμμία τεχνική (μηχάνημα, κύκλωμα συντονισμού εκεί χαμηλά, κεραία κλπ.)...!!!