PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι εστι "Gain" σε ενισχυτη?



dal_kos
20-09-06, 21:25
Θα φτιαξω εναν ενισχυτη βασισμενο στο lm4780TA της national.
Το προβλημα μου ειναι πως δεν ξερω ποσο gain να του βαλω... :roll:
Αν μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο τι επηρεαζει η τιμη του gain...Θα σας ημουν ευγνωμων :D
Φιλικα,
Κωστας

MHTSOS
20-09-06, 22:01
Λογικά θα έχεις ήδη κατεβάσει το datasheet http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/77264/NSC/LM4780TA.html. Στο figure 1 μπορείς να δεις την τυπική συνδεσμολογία του ολοκληρωμένου. Οι αντιστάσεις Ri1, Ri2, Rf1 και Rf2 δίνουν αρνητική ανάδραση στον ενισχυτή και έτσι περιορίζουν την ενίσχυσή του που θεωρητικά είναι άπειρη. Μεταβάλοντας τον λόγο τον αντιστάσεων Ri1/Rf1 και Ri2/Rf2 μπορείς να μεταβάλεις και την ενίσχυση. Εγώ θα πρότεινα να βάλεις τις αντιστάσεις που έχει στο σχέδιο και αν δεν σου κάνουν πειραματίζεσαι με ένα τρίμμερ στην θέση τους.

dal_kos
20-09-06, 22:16
Εχω κατεβασει το datasheet και εχω κανει εκτενεστατους υπολογισμους για τις τιμες των υλικων.... :)
Στο πρωτο σχηματικο ειναι το typical application. Εγω ομως θα το γεφυρωσω. ;)
Εχω υπολογισει ολα τα εξαρτηματα και εχω υλικα για gain 33, 39, 42 αλλα δεν ξερω ποιο απ ολα πρεπει να χρησιμοποιησω ;)
Στο Application Information αναφερει πως το gain πρεπει να ειναι 10<gain<50
Αλλα οπως ειπα και παραπανω δεν γνωριζω ποια ειναι μια καλη τιμη :roll:

[Σε περιπτωση που παιζει ρολο... να αναφερω πως απο αυτον τον ενισχυτη θελω να βγαζω ~110W]

Danza
20-09-06, 23:40
Κοιτα στο figure που λέει πως να το γεφυρώσεις. με τις τιμές των υλικών που σου δίνει η κατασκευάστρια εταιρία η ενίσχυση θα είναι άπειρη :wink:

eebabs2000
21-09-06, 10:41
Προτείνω να φτιάξεις το κύκλωμα που έχει στη σελίδα 5. Αν βάλεις το κατάλληλο σήμα στην είσοδο θα βγάλει τα 110W που ζητάς!!!
Στο κάτω κάτω μπορείς να φτιάξεις και έναν ενισχυτή τάσης στην είσοδό του και να ρυθμίζεις από εκεί το όλο κέρδος του ενισχυτή.

dal_kos
21-09-06, 13:57
Οταν λες καταλληλο σημα τι εννοεις?

Danza
21-09-06, 15:38
Οταν ενας ενισχυτης για να βγάλει 100watt στην εξοδο του θέλει π.χ 1v ταση στην είσοδο. ο δικός σου για 110 θέλει π.χ. 1,5v τάση στην είσοδο να βγάλει αυτην την ισχύ :wink:

dal_kos
21-09-06, 17:15
Τα ποσα volt θελει για να βγαλει καποια watt, δεν το καθοριζεις απο το gain? η κανω λαθος? :roll:

Danza
21-09-06, 17:24
Οταν ο ενισχυτης ειναι ρυθμισμένος για πληρη ενισχυση δίνεις μονο τα αναλογα V στην εισοδο για να σου βγάλει την ισχυ που θές στην είσοδο

kopla
21-09-06, 17:24
Όταν λέμε gain ή αλλιώς κέρδος, συνήθως εννοούμε το κέρδος τάσης. Είναι ενας καθαρός αριθμός >0. Με τιμή μικρότερη του 1 έχουμε υποβιβασμό, ενώ για >1 πραγματικό κέρδος (τάσης ή ρεύματος). Υπάρχει μαθηματικός τύπος για τον υπολογισμό.

dal_kos
21-09-06, 17:44
Εγω εχω υπολογισει υλικα για κερδος 33v/v 37v/v και 45v/v .
Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποια τιμη θα εχει πιο καλη συμπεριφορα [βαττ και παραμορφωση]

dal_kos
24-09-06, 00:42
Κανεις δεν μπορει να πει ποια ειναι καλυτερη τιμη? :( Και ποσα βολτ εισοδο θα θελει?

Danza
24-09-06, 00:49
Θα έλεγα 45v/v να ειναι το κέρδος. οσο πιο πολυ τοσο πιο δυνατα θα ακούγεται.. πχ στο αμαξι εχω εναν 4καναλο Pionner και έχει τρίμμερ διπλα απο τα level για να ρυθμίζεις το κέρδος σε front/rear εγω τα έχω τέρμα αυτά.. τώρα με 2V στην είσοδο θα είσαι υπερκαλυμμένος

dal_kos
24-09-06, 00:55
Η εξοδος των συστηματων για ακουστικα ποσα βολτ βγαζει?[η εξοδος που μπορουμε να συνδεσουμε "ψειρες" και τετοια...]Θα ειναι αρκετη?

Danza
24-09-06, 00:57
Αυτές συνηθως δίνουν μεχρι 5v oπως και τα r/cd αυτοκινήτου.. αλλά αν δώσεις πολυ ένταση "μπουκώνει" η είσοδος του ενισχυτη και παραμορφώνει

dal_kos
24-09-06, 01:23
Αρα θα βαλω ενα τριμερακι που εχω 25στροφο και θα ρυθμισω την αντισταση εισοδου, και μετα θα βαλω μια αντιστοιχη αντισταση. Ετσι δεν θα δουλεψει?
Α και κατι αλλο, στο σχηματικο της γεφυρωσης, δινει διαφορετικο κερδος στο θετικο και διαφορετικο στο αρνητικο καναλι :roll: μηπως θα επρεπε το ιδιο να κανω κι εγω?

Danza
24-09-06, 01:30
Θα πρότεινα να μην αλλάζεις τα σχέδια.. γιατι το έχω κανει και εγώ αυτο για να έχω μεγιστο κέρδος αλλα το μονο που πήρα ηταν παραμόρφωση :roll:

dal_kos
24-09-06, 01:41
Ωχ... καλα, θα δειξει. θα δοκιμασω και αν εχει παραμορφωση θα βαλω τις προτεινομενες :)

eebabs2000
24-09-06, 21:35
Είναι κάτι που θα δεις στη πράξη. Βάλε σήμα από την έξοδο κάποιας συσκευής ήχου που θες, π.χ. CD player. Μέτρα την ισχύ στην έξοδό σου (με παλμογράφο ή αξιόπιστο Vumeter). Αν η ισχύς δε φτάσει τα 110W που ζητάς βάζεις ένα προενισχυτάκι στην είσοδό του, χαμηλού κέρδους, και σίγουρα θα πετύχεις την ισχύ που θες. Πάντα οι δοκιμές να γίνονται με ένα τρίμμερ η ποτενσιόμετρο στα 10Κ ή και μεγαλύτερα.

dal_kos
26-09-06, 14:29
Παλμογραφφο δεν εχω...
Για Vumeter, σκοπευω να φτιαξω αυτο απο τον Θειο σαμ που μετραει τα watt μεχρι τα 100 αλλα δεν νομιζω πως μπορει να θεωρηθει αξιοπιστο...
Υπαρχει καποια αλλη λυση? [με διαιρεση τασης και να το περασω μεσα στον υπολογιστη απο την καρτα ηχου???και να χρησιμοποιησω καποιο απο τα τοσα προγραμματα που υπαρχουν?]

eebabs2000
28-09-06, 11:42
Και αυτό σωστό!!! Γίνεται αν θες πολύ εύκολα. Το VUmeter του ΣΑΜ είναι αρκετά αξιόπιστο. Το έχω δοκιμάσει. Αρκεί να χρησιμοποιήσεις αντιστάσεις που να κάνουν για τα Ωμ του ηχείου σου (διάβασε τις σημειώσεις του). Επίσης ο μπαρμπαΣαμ έχει προγράμματα παλμογράφων. Κατέβασε μερικά και προσπάθησε έτσι όπως λες!!!