PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για ραδιοσταθμό



PCMan
25-09-06, 06:47
Καλημέρα.
Απο μικρός, μου άρεσαν τα ηλεκτρονικά (και είχα/έχω κάποιες γνώσεις πάνω σ'αυτά) αλλα στην πορεία το "γύρισα" σε πληροφορική και τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι μ'αυτά.

Λοιπόν
Παράγγειλα τον πομπό 4W για αρχή απο το smartkit.gr και μόλις μου έρθει θα αρχίσω να το φτιάχνω.

Έχω μία απορία:
Τι πιθανότητες υπάρχουν για να τσακώσουν? (Καλά αν με πιάσουν την έκατσα... Είχαν πιάσει τον πατέρα μου την δεκαετία του 70-80 για πομπόυς(σόι πάει το βασίλειο :P )) και τέτοια και άστα να πάνε... Έ, αν περάσουμε τα ίδια πάλι... καταλαβένετε..)
Να κάνω άφοβα εκπομπές ή να μαι με την ψυχή στο στόμα?


Και μία ερώτηση:
Ο τυπάς που παράγγειλα τον πομπό, μου είπε οτι έχει εμβέλεια μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι αλλα δεν τον πίστευω. Πόσο πραγματικά έχει?

Είμαι σε ένα μικρό χωριό(και είμαι πιό ψηλά απο την πόλη) και η πόλη απο δώ είναι 10χλμ.

electron
25-09-06, 11:15
Οποιαδήποτε εκπομπή χωρίς άδεια θεωρείται παράνομη,από κει και πέρα ο καθένας πέρνει τα ρίσκα του.Σχετικά με το τελευταίο ερώτημά σου και εφόσον βρίσκεσαι σε ύψωμα,η ισχύς αυτή θα καλύψει την πόλη που είσαι και ίσως πας μακρύτερα,πάντα με την προϋπόθεση ότι θα έχεις φτιάξει μια σωστή κεραία και θα έχεις συντονίσει σωστά τον πομπό σου.

Giannis511
25-09-06, 14:25
Θεωρητικά τα VHF (που περιλαμβάνουν και την περιοχή ραδιοφωνικών εκπομπών) διαδίδονται μέχρι εκεί που υπάρχει οπτική επαφή. Αυτό είναι μέχρι το πολύ βασικό - θεωρητικό επίπεδο καθώς επί της ουσίας παίζουν ρόλο αρκετά πράγματα όπως το πληθος και η ισχύς των πομπών που υπάρχουν γύρω σου, η κεραία σου, η μορφολογία του εδάφους, οι απορροφήσεις του εδάφους, το σημείο εκπομπής. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το 4βατο της σμάρτ είναι καλό μόνο για να μάθεις τα βασικά π.χ. πως να συντονίζεις, πως να αναγνωρίζεις καμμένα τρανζίστορ, να μάθεις τι σημαίνει τσούλημα (ολίσθηση αλλιώς) κλπ. Δε λέω και εγώ πρίν τρία χρόνια με αυτό το κύκλωμα ξεκίνησα αλλά στην πορεία έπαθα την νόσο των λυχνιών που είναι αλλιώς...

Σου εύχομαι καλή αρχή και σωστή κατασκευή ώστε να μη σε μαζέψουν!

antonis_p
25-09-06, 14:56
Λοιπόν
Παράγγειλα τον πομπό 4W για αρχή απο το smartkit.gr και μόλις μου έρθει θα αρχίσω να το φτιάχνω.
Και μία ερώτηση:
Ο τυπάς που παράγγειλα τον πομπό, μου είπε οτι έχει εμβέλεια μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι αλλα δεν τον πίστευω. Πόσο πραγματικά έχει?1ον, εκει που φτανει το ματι, αυτος που θα σε ακουει θα χρησιμοποιει ραδιοφωνο αυτοκινητου, walkman, εξωτερικη κεραια ή τρανζιστορακι κινεζου μικροπωλητη; Η δικη σου κεραια θα ειναι στο μπαλκονι ή προκειται για μια καλη κεραια σε καλο υψος πανω απο την ταρατσα; Τα 4W ειναι η ισχυς που θα φτανει στην κεραια; (αποκλειεται!!!)
Ο τυπας που παραγγειλες τον πομπο, πιο πριν ηταν στα τυρια στον Σκλαβενιτη;

PCMan
25-09-06, 17:43
@antonis_p στο site της smartkit λεει "Είναι ένα κύκλωμα με πάρα πολύ καλές δυνατότητες. Το κύκλωμα του πομπού αποτελείται από τρία στάδια RF και μία βαθμίδα προενίσχυσης AF. Στην είσοδο μπορεί να δεχθεί σήμα απο μικρόφωνο ή από προενισχυτή. Αποδίδει στην κεραία 4 Watt. Σαν κεραία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα δίπολο εκπομπής ή μία GROUND PLANE. Κατάλληλο τροφοδοτικό είναι τα SMART KIT 1061 ή 1068 ή 1171. Τάση τροφοδοσίας: 12-18 VDC."

Στην σκεπή θα βάλω ένα ανοιχτό δίπολο (αλλα δεν ξέρω πόσα μέτρα κτλ.. πείτε μου τον τύπο)

@Giannis551 Για αρχή το κάνω αυτό. Θα μπορούσα να το κάνω εξ'ολοκλήρου όλο μόνος μου αλλα κολλάω στην πλακέτα(που πουλάνε, πως να την φτιάξω, οξύ, θάλαμοι με υπεριώδης λάμπες κτλ.), δεν έχω ξαναφτιάξει γιαυτό. Ξερω, δε θάναι δύσκολο αλλα...

@electron Δε λέω, όλοι με ρίσκο βγαίνουν αλλά άλλο θέλω να πω. Πότε σε ποιάνουν? Με το που βγείς σε παίρνουν πρέφα? Αν σε καταλάβουν πότε έρχονται σπίτι σου? Πείτε κι άλλα για να μαθαίνω.
Οταν έποιασαν τον πατέρα μου,είχε έρθει ο εισαγγελέας με 3 αστυνομικούς, τα κατάσχεσαν όλα και πήγε 3 μήνες φυλακή(πλήρωσε) και 3 χρόνια αναστολή.
Τωρα τί γίνεται?

Εγω θα βγαίνω λίγες ώρες και όχι συγκεκριμένες,

kostas30
25-09-06, 18:00
φιλε κανε την πλακα σου και γραφτους στα αρ......α σου ας πανε πρωτα να πιασουν τους μεγαλους παρανομους και τους διαπλεκομενους τους και μετα το 4βαττο της smart kit :evil: :evil: :evil: :evil:

electron
25-09-06, 19:03
Pcman ο φίλτατος Κώστας30 είναι παθών και γνωρίζει να σου πει από πρώτο χέρι τι μπορεί να γίνει αν σε <καρφώσουν>.αλλά καλύτερα είναι να μην φτάσεις σε αυτό το σημείο.Πάντως καλοθελητές υπάρχουν πολλοί και για διάφορους λόγους.

AKIS
25-09-06, 19:11
@antonis_p στο site της smartkit λεει "Είναι ένα κύκλωμα με πάρα πολύ καλές δυνατότητες. Το κύκλωμα του πομπού αποτελείται από τρία στάδια RF και μία βαθμίδα προενίσχυσης AF. Στην είσοδο μπορεί να δεχθεί σήμα απο μικρόφωνο ή από προενισχυτή. Αποδίδει στην κεραία 4 Watt. Σαν κεραία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα δίπολο εκπομπής ή μία GROUND PLANE. Κατάλληλο τροφοδοτικό είναι τα SMART KIT 1061 ή 1068 ή 1171. Τάση τροφοδοσίας: 12-18 VDC."

Στην σκεπή θα βάλω ένα ανοιχτό δίπολο (αλλα δεν ξέρω πόσα μέτρα κτλ.. πείτε μου τον τύπο)

@Giannis551 Για αρχή το κάνω αυτό. Θα μπορούσα να το κάνω εξ'ολοκλήρου όλο μόνος μου αλλα κολλάω στην πλακέτα(που πουλάνε, πως να την φτιάξω, οξύ, θάλαμοι με υπεριώδης λάμπες κτλ.), δεν έχω ξαναφτιάξει γιαυτό. Ξερω, δε θάναι δύσκολο αλλα...

@electron Δε λέω, όλοι με ρίσκο βγαίνουν αλλά άλλο θέλω να πω. Πότε σε ποιάνουν? Με το που βγείς σε παίρνουν πρέφα? Αν σε καταλάβουν πότε έρχονται σπίτι σου? Πείτε κι άλλα για να μαθαίνω.
Οταν έποιασαν τον πατέρα μου,είχε έρθει ο εισαγγελέας με 3 αστυνομικούς, τα κατάσχεσαν όλα και πήγε 3 μήνες φυλακή(πλήρωσε) και 3 χρόνια αναστολή.
Τωρα τί γίνεται?

Εγω θα βγαίνω λίγες ώρες και όχι συγκεκριμένες,

θα συμφωνηση με τον Κωστα και τον electron

Αλλα θελω να επισημανω οτι πανω κατω τις ιδιες αποριες ειχαμε ολοι οταν πρωτοβγηκαμε στον αερα :-k :-k

AKIS
25-09-06, 19:13
@antonis_p στο site της smartkit λεει "Είναι ένα κύκλωμα με πάρα πολύ καλές δυνατότητες. Το κύκλωμα του πομπού αποτελείται από τρία στάδια RF και μία βαθμίδα προενίσχυσης AF. Στην είσοδο μπορεί να δεχθεί σήμα απο μικρόφωνο ή από προενισχυτή. Αποδίδει στην κεραία 4 Watt. Σαν κεραία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα δίπολο εκπομπής ή μία GROUND PLANE. Κατάλληλο τροφοδοτικό είναι τα SMART KIT 1061 ή 1068 ή 1171. Τάση τροφοδοσίας: 12-18 VDC."

Στην σκεπή θα βάλω ένα ανοιχτό δίπολο (αλλα δεν ξέρω πόσα μέτρα κτλ.. πείτε μου τον τύπο)

@Giannis551 Για αρχή το κάνω αυτό. Θα μπορούσα να το κάνω εξ'ολοκλήρου όλο μόνος μου αλλα κολλάω στην πλακέτα(που πουλάνε, πως να την φτιάξω, οξύ, θάλαμοι με υπεριώδης λάμπες κτλ.), δεν έχω ξαναφτιάξει γιαυτό. Ξερω, δε θάναι δύσκολο αλλα...

@electron Δε λέω, όλοι με ρίσκο βγαίνουν αλλά άλλο θέλω να πω. Πότε σε ποιάνουν? Με το που βγείς σε παίρνουν πρέφα? Αν σε καταλάβουν πότε έρχονται σπίτι σου? Πείτε κι άλλα για να μαθαίνω.
Οταν έποιασαν τον πατέρα μου,είχε έρθει ο εισαγγελέας με 3 αστυνομικούς, τα κατάσχεσαν όλα και πήγε 3 μήνες φυλακή(πλήρωσε) και 3 χρόνια αναστολή.
Τωρα τί γίνεται?

Εγω θα βγαίνω λίγες ώρες και όχι συγκεκριμένες,

θα συμφωνηση με τον Κωστα και τον electron

Αλλα θελω να επισημανω οτι πανω κατω τις ιδιες αποριες ειχαμε ολοι οταν πρωτοβγηκαμε στον αερα :-k :-k

PCMan
25-09-06, 19:36
Εγω τι να προσέξω? Καμία συμβουλή? Τι να τους πω αν θα με ποιάσουν?

Να με καρφώσουν αποκλείεται εδώ στο χωριό, εκτός αν έχω εμβέλεια μεχρι την πόλη όπου εκεί υπάρχει ανταγωνισμός κτλ...

Κώστα ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί σταθμοί παράνομοι που δουλεύουν κανονικά αλλα εκεί δεν κάνει κάτι η αστυνομία για κάποιους λόγουςπου δεν ξέρω. Αν ποιάσουν εμένα τι να τους πω? Πηγέντε ποιάστε πρώτα αυτούς? Για πες τα δικά σου αν θέλεις για να καταλάβω τι παίζει.

electron δεν έχει... Μαρέσει(όπως εσάς) και θα το κάνω. Απο κει και πέρα θα καλύπτωμαι όσο μπορώ.

antonis_p
25-09-06, 20:16
με 4 βατακια, χωρις οικονομικο οφελος και στην ακρη του πουθενα,
δεν ασχολειται κανεις μαζι σου!
Αν ομως σε πιασουν, χαρισε τους το φοβερο smart kit!

να εισαι σιγουρος οτι δεν εκπεμπεις (χωρις να το ξερεις) στην airband
πανω απο τους 107 MHz.

itta-vitta
25-09-06, 21:38
..............

gRooV
25-09-06, 22:07
Παρακαλώ να αναφέρεστε μόνο σε τεχνικά θέματα.. δεν μας νοιάζει ούτε η χρήση του πομπού, ούτε οι συνέπειες.

itta-vitta
25-09-06, 22:34
................

AKIS
25-09-06, 23:22
<<<Για πες τα δικά σου αν θέλεις για να καταλάβω τι παίζει.>>>

ψαξε ενα ενα παλιο ποστ που ειχε ανοιξει ο Κωστας

PCMan
25-09-06, 23:55
@antonis_p "να εισαι σιγουρος οτι δεν εκπεμπεις (χωρις να το ξερεις) στην airband
πανω απο τους 107 MHz."
Τι εννοείς?

@itta-vitta Γενικά, ότι γράφει πάνω smartkit είναι για τα σκουπίδια ;), απλά για μένα πιστεύω είναι μία καλή(?) αρχή.
Στο 2006 που ζούμε, υπάρχουν ακόμα λυχνίες?
Βασικά πρέπει να βρώ κανα μαγαζί που να πουλάει πλακέτες και τέτοια για να αρχίσω να φτίχνω και μόνος μου διάφορα πράγματα. Τότε θα χρειαστώ τα σχέδια σου :)
18χρονών είμαι.
Α, όχι πακμαν, πισι-μαν(PCMan) :P

@AKIS τί τίτλο έχει?

antonis_p
26-09-06, 06:34
@antonis_p "να εισαι σιγουρος οτι δεν εκπεμπεις (χωρις να το ξερεις) στην airband
πανω απο τους 107 MHz."
Τι εννοείς?

Γενικά, ότι γράφει πάνω smartkit είναι για τα σκουπίδια ;), απλά για μένα πιστεύω είναι μία καλή(?) αρχή.
Στο 2006 που ζούμε, υπάρχουν ακόμα λυχνίες?

οι διαφορες εφαρμογες της αεροποριας-αεροναυτιλιας ξεκινουν απο τους 107! (οχι τους 108), το ξερουν βεβαια οτι μεχρι τους 108 γινεται χαμος και αποφευγουν να εχουν ραδιοβοηθηματα πριν τους 108 MHz, αλλα εσυ καλο ειναι να μην ανεβαινεις τοσο στην συχνοτητα. Κανε την πλακα σου αλλα δεν χρειαζεται να σε ακουν και εκει ψηλα! Εκτος απο την κυρια συχνοτητα, τετοια "σκουπιδια" ειναι σε θεση να εκπεμπουν μερος της ισχυος τους και σε αλλη συχνοτητα, βεβαια οταν μιλαμε για τετοια πραγματα ειναι πρακτικα αδυνατον να εκπεμψουν καποια αξιοποιησιμη ισχυ και καπου αλλου.

Το οτι χρησιμοποιουνται ακομα λυχνιες δεν λεει τιποτα, οταν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις σε ισχυ, τα τρανζιστορ δεν αρκουν. Βεβαια αντιθετα σε μικρες απαιτησεις σε ισχυ, οταν επιμενεις να χρησιμοποιεις λαμπες απλα καις το ρευμα σου. (κακη οικολογικη νοοτροπια) Εξαλλου τι και αν υπαρχουν διαστημοπλοια; καποιοι δεν πανε στην δουλεια τους με τα γαϊδουρια τους;;;
Ποια ειναι η θεση της λυχνιας στην σημερινη τεχνολογια το βλεπεις μεσα απο τις εμπορικες εφαρμογες, μην βγαζεις συμπερασμα γιατι καποιοι φοιτητες εφτιαξαν ενα αυτοταλαντωτο επανω σε καποιο ταψι μπακλαβα! καλα εκαναν και ασχοληθηκαν με καποια εφαρμογη προκειμενου να μαθουν και αυτην την τεχνολογια, αλλα μεχρι εκει!

itta-vitta
26-09-06, 10:27
......................

Giannis511
26-09-06, 13:26
Aν βάλεις ένα βαθυπέρατο φίλτρο στην έξοδο του πομπού σου δε θα έχεις πρόβλημα κάνε το κέφι σου και όπως πιο πάνω ειπώθηκε κανείς δεν θα ασχοληθεί με σένα αν δεν ενοχλήσεις. τώρα και να σου "κατασχέσουν" στην χειρότερη το σμαρτ ποιος χέ>τηκε! Να ήταν κανένα pll εντάξει αλλά για το σμαρτ μη σε νοιάζει.

Ένα αυτοταλάντωτο με EL84 ή και 504 για αρχή θα το προτιμούσα. Είναι πιο σοβαρό πράγμα σε σχέση με το σμαρτ. Και ότι θες από λυχνίες εδώ είμαστε . Έχουν κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τα τρανζίστορ. Έχουν πολύ πιο απλά κυκλώματα -> λιγότερα εξαρτήματα -> μικρότερο κόστος, σου αφήνουν πολλά περιθώρια για πειραματισμό όπως αύξηση τάσης για μεγαλύτερη ισχύ, αντέχουν σε στάσιμα ενώ τα τρανζίστορς καίγονται με το παραμικρό. ΟΜΩΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΙ ΑΚΟΥΜΠΑΣ)!!!!

Με πολύ εκτίμηση, Γιάννης 511!

PCMan
27-09-06, 03:22
Σημερα το μεσιμέρι μου ήρθε και έκατσα και το έφτιαξα.
Έφτιαξα και την γέφυρα που είχε μέσα για να το συντονίσω.

Πρώτα πρώτα έβαλα έναν μετασχηματιστή 12V γύρω στα 8A και το δοκίμασα με φιλτρα(4700μF) και ιστορίες αλλά το μόνο που άκουγα ήταν ένας υπέροχος βόμβος...
Ύστερα έβαλα ένα τροφοδοτικό απο pc(το οποίο το έχω βγάλει απο το κουτί του και έχω φτιάξει κουτί απο πλέξι γκλάς, φωτιζόμενο κτλ.) και δούλευει μιά χαρα.
Από τσούλημα τίποτα το σημαντικό. Αν το ρυθμίσεις και έχει σταθερή θερμοκρασία δεν έχει πρόβλημα.

Έπαιξα κανα 2ωρο έτσι μέχρι να μάθω απ'έξω τι κάνει το κάθε τριμερ.


Θα φτιάξω ένα κουτάκι απο πλέξι γκλάς και θα το βάλω κι αυτό μέσα με ανεμιστήρες κτλ.

Η πιό καθαρή συχνότητα που βρήκα είναι 89,80 και εκεί βγήκα και έκανα αναμετάδοση εναν άλλο σταθμό έτσι για δοκιμή.
Μόνο με την γέφυρα και χωρίς κεραία έποιανε γύρω στα 200μετρα μέσα απο έναν τοίχο.

Αύριο μάλλον θα φτιάξω την κεραία. Πείτε μου λίγο τον τύπο και ένα παράδειγμα για τα μέτρα του διπόλου στους 89,80.
Να βάλω σωληνάκια αλουμινίου ή χάλκινα?

@giannis551 τί είναι το βαθυπέρατο φίλτρο?
Να τα κατασχέσουν δε με πειράζει, φτιάχνω άλλα, καλύτερα γιατί χαίρομαι να τα φτιάχνω. Αν με τραβολογάνε θα πειράξει.

electron
27-09-06, 10:49
Το κυκλωματάκι συντονισμού που σου δίνει το κιτ δεν είναι γέφυρα αλλά τεχνιτό φορτίο που στα άκρα του με την βοήθεια ενός πολυμέτρου μετράς την τάση και έτσι βλέπεις την απόδοσή του.Αν φτιάξεις μια κεραία θα πρέπει να έχεις μια απλή γέφυρα ώστε να μπορείς να βλέπεις την ισχύς που βγάζει ο πομπός αλλά και τα στάσιμα (επιστρεφόμενα watts).Αυτά τα θέλουμε τουλάχιστον κάτω ή τουλάχιστον ίσα με 1.5.
Για το δίπολο ο τύπος είναι λ= c / f => 300 / 89.8 = 3,34m / 4 = 0,83m x 0,96 = 0.80m. Αυτό θα είναι το μήκος του κάθε στοιχείου του διπόλου.Καλή επιτυχία :)
Να πω επίσης ότι κάποτε αυτό το κιτ έχοντας βάλει πάνω του ως τρανζίστορ εξόδου το 2Ν3553 και με τροφοδοσία 24βολτ περίπου,έβγαλε σχεδόν 8watts.Φυσικά του είχα βάλει και κατάλληλη ψύξη με ανεμηστηράκι

Giannis511
27-09-06, 15:39
O ταλαντωτής επειδή εκτός από την συχνότητα στην οποία τον έχεις βάλει εσύ να ταλαντώνει, ίσως να παράγει και κάποιες άλλες ανεπιθύμητες συχνότητες πάνω από την βασική. Βέβαια η ισχύς των είναι μικρή αλλά αν ενισχυθούν, εκπέμπονται. Επίσης μπορεί (συνήθως έτσι γίνεται) να αυτοταλαντώνει και κάποια ενισχυτική βαθμίδα λόγω κακής απομόνωσης, αναδράσεων κλπ. Όλες αυτές οι ανεπιθύμητες συχνότητες είναι οι λεγόμενες αρμονικές και έχουμε την πρώτη, την δεύτερη, την τρίτη αρμονική κλπ αλλά ισχύς τους μετά την δεύτερη είναι αμελητέα εως μηδαμινή. Το ίδιο το καλώδιο της καθόδου όπως η σειρά RG 32(τηλεόρασης), RG58(αυτό θα τις εξασθενεί σίγουρα γιατί έχει κάποιες απώλειες), RG213 το πιο διαδεδομένο για 30 W και πάνω κλπ. Το βαθυπέρατο φίλτρο (low pass filter) είναι μια παθητική διάταξη που εξασθενεί σε ικανοποιητικό βαθμό ή και αποκόπτει τις αρμονικές. Συνδέεται σε σειρά πάνω στην έξοδο του πομπού. Εδώ σου δίνω ένα δοκιμασμένο σχέδιο. Βέβαια κόβει περίπου 500-800mW αλλά είσαι σίγουρος. Στην κεραία αλουμίνιο και κάπως καλής ποιότητας (καθαρό) ο χαλκός σκουριάζει γρήγορα και εύκολα!

PCMan
27-09-06, 16:17
@electron για να καταλάβω.. Όταν βάλω πάνω την κεραία θα συνδέσω και αυτό το κυκλωματάκι που μου έδωσε η smart? ή όχι?
Κατευθείαν την βάζω μάλλον.

@Giannis551 Τα πηνεία με τι σύρμα να τα κάνω? Να βάλω απο ομοαξονικό?

electron
27-09-06, 18:01
Pcman για τα πηνία το κατάλληλο σύρμα είναι το επάργυρο όμως αν δεν καταφέρεις να βρείς ,μπορείς να χρησιμοποιήσεις χάλκινο που όμως δεν θα το συνιστούσα γιατί όπως είναι γνωστό ο χαλκός με τον καιρό οξειδώνεται και αυτό θα επιρέαζε την αυτεπαγωγή των πηνίων.
Όταν θα φτιάξεις την κεραία θα συνδέσεις σε σειρά με αυτή μια γέφυρα στασίμων,αμέσως μετά την έξοδο του πομπού, που μπορείς να αγοράσεις από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.Από το ίδιο κατάστημα μπορεί να βρείς και επάργυρο πηνιόσυρμα.

PCMan
27-09-06, 18:56
Για κάτσε, αν βάλω την κεραία απ'ευθείας στην έξοδο του πομπού τι θα γίνει?

electron
27-09-06, 19:08
Αν κάνεις κάτι τέτοιο και επειδή η κεραία δεν λειτουργεί γραμμικά και ιδανικά όπως ένα ωμικό φορτίο που είναι μια αντίσταση,θα χρειαστεί και πάλι να πειράξεις τους μεταβλητούς του πομπού προκειμένου να το φέρεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ισχύος αλλά και λόγου στασίμων.Στο τεχνητό φορτίο επειδή όπως είπα και πιο πάνω έχει καθαρά γραμμική συμπεριφορά είναι σαν να εκπέμπεις ιδανικά χωρίς στάσιμα.Για το λόγο λοιπόν που ανέφερα χρειάζεσαι μια γέφυρα στασίμων αν θες να κάνεις μια ολοκληρωμένη μελέτη της λειτουργίας και της συμπεριφοράς του πομπού.

ok1gr
27-09-06, 19:17
Μή κάνεις μακροχρόννιες δοκιμές χωρίς κεραία γιατί μπορεί μετά να ψάχνεις και για transistor... ;)

PCMan
27-09-06, 20:44
Μμμ. Πως φτιάχνω γέφυρα στασίμων?

Σας ζαλίζω ε?... Κι έχω ερωτήσεις ακόμα...

ΥΓ. Τελειωσα το κουτί και έβαλα πάνω βεντιλατέρ. Αυριο βάζω τον πομπό, διακόπτες, λαμπάκια, φυσάκια και είναι έτοιμο.

electron
27-09-06, 23:13
Θα σου πρότεινα αντί να κάνεις τον κόπο να φτιάξεις ο ίδιος μια γέφυρα,να αγοράσεις μια έτοιμη γιατί ίσως μια τέτοια κατασκευή να μην σου βγεί λειτουργική και τόσο αξιόπιστη.Μπορείς να αγοράσεις μια γέφυρα από 30ευρώ και πάνω.

PCMan
28-09-06, 01:34
30ΕΥΡΩ??? :shock: :shock:

Δε νομίζω να την αξίζει την γέφυρα το σμαρτ κιτ.

To low pass filter θα φτιάξω, το δίπολο και τέλος.

Να ξαναρωτήσω κάτι γιατί μπερδέυτηκα. Αυτό το κυκλωματάκι που μου έδωσε η σμαρτ κιτ είναι μόνο για να κάνω τις ρυθμίσεις ή θα το συνδέσω και μετά απο αυτό θα βάλω την κεραία?

electron
28-09-06, 01:44
Μην τρελένεσαι :) Αν αγόρασεις μια γέφυρα θα σου μείνει δεν θα πάει χαμένη,ωστόσο εσύ ξέρεις τις οικονομικές σου δυνατότητες.Για το κύκλωμα που ρωτάς είναι θεωρητικά πάντα για την ρύθμιση του πομπού,όταν βάλεις κεραία δεν το χρειάζεσαι.

PCMan
28-09-06, 02:04
Τότε θα δω αργότερα...

Εεεεχω ακόμα, εξ'άλλου τώρα άρχισα :)

amiga
28-09-06, 10:53
Το θέμα είναι ότι τώρα άρχισες! και δεν θέλουμε να απογοητετείς αν δεν μπορέσεις να τον κάνεις να αποδόσει το μέγιστο ή αν κάθε βδομάδα αλλάζεις τρανζίστορ που θα χει πάει βόλτα απο στάσημα και κοστίζει και 4-5ευρώ το 2Ν3553! μια γέφυρα είναι απαραίτητη, και όχι απ αυτές του cb αλλά να πάει τουλάχιστων 200MHz.

PCMan
28-09-06, 16:52
Οταν καίγεται ένα τραντζίστορ, καίγεται απο την θερμοκρασία έτσι?

Danza
28-09-06, 17:01
τα τρανζίστορ καιγωνται: αμα δεν καταναλώνεται το φορτίο που παράγουν, απο υπερβολική θερμοκρασία απο υπερβολική τροφοδοσία και σε πομπούς αν δεν "φευγει" το σήμα απο την κεραία και επιστρέφει πίσω (στάσιμα)

Δεν ξέρω αμα τα είπα καλά για τους πομπούς :oops: :oops: :roll:

PCMan
28-09-06, 17:20
To πρώτο δε μ'άρεσε... Απο ρεύμα του δίνω 12V σταθερά (και αντέχει μέχρι 18 ) και απο ψύξη του έχω βάλει ενα 10αρι βεντιλατέρ να φυσάει απο πάνω του.

Θα το δουλεύω 1-2 ώρες την ημέρα οπότε δεν πιστεύω να καεί..

Danza
28-09-06, 17:24
οχι δεν θα καεί απο την τάση.. αντέχει μεχρι 18 και του δίνεις 12 οπότε εισαι καλυμένος. βεβαια να είσαι σίγουρος οτι η ισχύς που παράγει καταναλώνεται και δεν επιστρέφει :wink:

PCMan
28-09-06, 17:27
"βεβαια να είσαι σίγουρος οτι η ισχύς που παράγει καταναλώνεται και δεν επιστρέφει"
Δεν το κατάλαβα αυτό

Danza
28-09-06, 17:30
εννοω να μην έχεις στάσιμα

chris_20
17-10-06, 16:57
Γειά σας !
Έχω και γώ το ίδιο smart kit και έχω μερικές απορίες:

1)το τρανζίστορ PH BFS22A με τη ψύχτρα (ενισχυτής FM δέν είναι?) είχε πρόβλημα στο ένα ποδαράκι του καθώς αυτό ήταν ασταθές σάν να είχε ξεκολλήσει απο μέσα γιατι γύρναγε δεξιά αριστερά.
Πήγα σήμερα και πήρα άλλο (2,10 EURO) αλλά ο 3ος κωδικός αλλάζει

το νέο είναι PH BFS22A m9220 ενώ το παλιό είχε διαφορετικό τον 3ο μαυρισμένο κωδικό αλλα ήταν και αυτό PH BFS22A .. λέτε να υπάρχει πρόβλημα?


2)άμα βάλω κεραία μεγαλύτερη απο ότι κανονικά τότε μήμπως δέν έχω στάσιμα?
3)το κυκλωματάκι άμα το έχω συνδεδεμένο για μέτρηση εχω στάσιμα?
4)έχω φτιάξει δίπολο απο κεραία τηλεόρασης ! κάνει?

5)επίσης ζεστενόταν το τρανζίστορ θυμαμαι... μήμπως απο το ποδαράκι?η ψύχτρα δέν εφάπτεται καλά με το τρανζίστορ να του βάλω θερμοεπαγωγική αλοιφή? την ασημένια ή την άσπρη?


ευχαριστώ και σορυ για το ζάλισμα :wink:

amiga
17-10-06, 23:08
To transistor είναι ίδιο, οπότε ως εδώ καλά πάμε!!!!
Το ποδαράκι δεν θα πρεπε να γύρναγε πέρα δώθε αλλά αν σου έκπεμπε σωστά τότε το τρανζίστορ δούλευε.
Η κεραία πρέπει να είναι κομμένη στο σωστό μήκος αν είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη θα έχεις στάσιμα!
Και εμένα το πρώτο μου δίπολο πριν πολλά πολλά χρόνια ήταν από κεραία VHF τηλεόρασης και μάλιστα με καλώδιο TV 75Ω και έπαιζε με 0 στάσιμα! (δεν είναι ότι καλύτερο αλλά για τον συγκριμένο πομπό και για παιχνίδι καλή είναι)
Εδώ το θέμα είναι να έχεις συνδεδεμένη τη γέφυρα και να κόβεις το δίπολο μέχρι να μην έχεις στάσιμα.
Αν το τρανζίστορ ζεσταίνεται βάλε ένα μικρό ανεμιστηράκι!!!!
Αααα και αν έχεις συνδεδεμένο το κυκλωματάκι με τις αντιστάσεις δεν θα έχεις στάσιμα ΑΛΛΑ δεν θα ακούγεσαι πιο πολύ από 50 μέτρα!!!!!

chris_20
18-10-06, 02:24
χμμ... ξέρω γω άμα μου εξέπεμπε σωστα ; 200 ώρες το ρύθμιζα , ψηνόταν το τρανζίστορ και μετά απο λίγη ώρα έχανε το σήμα! :P
τώρα που το λές δέ με χάλαγε ... γιατι μένω αθήνα και θα με κυνηγίσουν :P
τη γέφυρα μπορώ να τη φτιάξω μόνος μου?

το κυκλωματάκι που εξαλειφει τις αρμονικές να το βάλω?

amiga
18-10-06, 18:31
Γέφυρα καλύτερα πάρε μια μάρκας!
το φίλτρο θα το βάλεις οπωσδήποτε και με τα 4W που βγάζει αυτός + το φίλτρο που θα κόβει τις παρεμβολές δεν θα σου πεί κανένας τήποτα
έτσι και αλλιώς στην Αθήνα με αυτο θα σε ακούνε το πολύ 800 μέτρα max 1χμ.
τώρα αν το πάς σε κανα χωριό με μια κατευθυνόμενη κεραία μπορεί και να ακουστείς και 10 χμ![/img]

Giannis511
18-10-06, 19:10
Παιδιά Αθήνα προσπαθώ εδώ και 2,5 χρόνια να εκπέμψω αλλά δεν το κατάφερα ακόμα το μόνο μηχάνημα που βγήκε σωστά και ακούστηκε σχετικά μακρυά ήταν ένα PLL 30 W με μια 829Β στην έξοδο όχι δικό μου. Το λειτουργησα με κατευθυνόμενη κεραία έξοδο συντονισμένο 120 W στον Βοτανικό μέχρι το Σύνταγμα ακουγόταν μετά χανόταν. Το Smart εκτός του ότι είναι κάπως άχρηστο δεν πρόκειται να περάσει και όπως είχα πει το σημαντικότερο πρόβλημά του εκτός της πολύ μικρής ισχύος που βγάζει, είναι τα καμένα τρανζίστορ. Φτιάξε ρε φιλαράκο κάτι μόνος σου τουλάχιστον να σου μείνει και κάτι ή έστω να το ξέρεις κατασκευαστικά. Δεν αξίζει τον κόπο φίλε μου άλλωστε το είχε επισημανθεί από την αρχή ότι είναι μια ...κακή αρχή!Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μαζέψεις φράγκα, να βγάλεις ένα καλό PLL μέχρι 10 W (8W είναι OK) και να βάλεις μια EL504 στην έξοδο ώστε να έχεις ένα σωστό πομπουδάκι στα 50W. Με μια yagi θα σκοτώνει στην επαρχία!

Φιλικά πάντα, Γιάννης 511.

itta-vitta
18-10-06, 21:58
Τα καλά τρανζιστορικά μηχανήματα κοστίζουν, όπως και τα τροφοδοτικά τους.
Τα λαμπάτα είναι πιο εύκολα και έχουν μικρότερο κόστος. Με ένα μικρό λαμπάτο πχ ελ84 και 6146 στα 500 βολτ, σε μια μέση επρχιακή πόλη
ακούγεσαι πολύ καλά κι ας είναι γεμάτη η μπάντα. Με ένα τέτοιο βγαίνω κάπου κάπου, μόνο για συνομιλίες στους 110.
- Με 30 βαττ οδηγούνταν η 829;
- Γιάννη το σχέδιο του Μάρσαλ δε σου βγήκε:

radioamateur
18-10-06, 23:04
Με την ευκαιρια θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ψηφιακοί κωδικοποιητές λήψεως επίγειου τηλεοπτικού σήματος επιρρεάζονται ή όχι από τις αρμονικές των ραδιοφωνικών πομπών στα FM.
Σας ευχαριστώ!!!

chris_20
18-10-06, 23:36
α μή σκοτίζεστε παιδιά δέν είμαι πορωμένος με FM ειδικά .. για τη πλάκα μου το φτιάχνω

για πειράματα πιό πολύ ..στιν ελλεινή πόλη που μένουμε και μας καταπιέζει ... άντε ούτε να εκπέμψουμε δε μας αφήνουν :P

ευχαριστώ για όλα! θα σας ξανα ενοχλίσω λογικά γιατι όλο και κάτι θα πάει στραβά!

PCMan
03-12-06, 04:15
Καλημέρα παιδιά.
Έβαλα τον πομπό μπρός χτες που τον είχα παρατήσει τόσο καιρό.
Έπαιζα κανα 3ωρο χωρίς προβλήματα και αποσυντονισμούς(δεν τσούλισε καθόλου), βγήκα σε κάποια φάση για να δω εμβέλεια και είδα ότι με το ζόρι πήγαινε μέχρι 500 μέτρα.
Η κεραία έχει 10μέτρα καλώδιο και έιναι σωστά συνδεμένη.
Το τελικό τρατζίστορ ήταν πάντα κρύο.
Τι φταίει?

antonis_p
03-12-06, 09:20
η γεφυρα τι ελεγε;
ισχυς; στασιμα;
τα amperes στο τροφοδοτικο;

PCMan
03-12-06, 14:43
Δεν έβαλα καθόλου γέφυρα,

Για τροφοδοτικό έχω ένα απο pc. Λέει ότι βγάζει 8A στα 12V

electron
03-12-06, 15:16
Υπάρχει και η περίπτωση να έχεις κάψει το τρανζίστορ εξόδου.Φυσιολογικά μια μικρή θερμοκρασία κατά την λειτουργία θα έπρεπε να την είχε.Ξεκόλλησε το και μέτρα το.

PCMan
03-12-06, 15:23
Οταν λέω κρύο δεν εννοώ .. παγωμένο.
Μια θερμοκρασία την έχει. Η ψύκτρα που ακουμπάω έχει ίδια θερμοκρασία με το χέρι μου περίπου και μερικές φορές την ξεπερνάει αλλά πολύ λίγο.

Πως να κάηκε έτσι στα καλά του καθουμένου και να δουλεύει κιόλας?

electron
03-12-06, 15:33
Eφόσον έχει μια θερμοκρασία τότε είναι εντάξει.Αυτό που θες απαραίτητα είναι μια γέφυρα για να μπορείς να το συντονίσεις αλλά και για να ξέρεις τι βγάζει.Το κιτ της smart έχει και ένα κύκλωμα για συντονισμό χωρίς κεραια.Στην ουσία πρόκειται για ένα τεχνητό φορτίο του οποιού στην έξοδο αναρθώνεται η τάση και την μετράς με ένα πολύμετρο.Αν θες κάνε αυτό το κύκλωμα και δες την συμπεριφορά του πομπού.Αν θυμάμαι καλά,στην περίπτωση που το έχεις συντονίσει σωστά θα πρέπει να μετρήσεις 30βολτ dc.

PCMan
03-12-06, 15:37
Ποιά τριμμερ να πειράζω για να το συντονίσω καλά? Μόνο το δύο τελευταία που είναι για την κεραία ή πρέπει να τα πειράξω όλα?

electron
03-12-06, 15:47
Εδώ είναι τα δύσκολα της υπόθεσης.Αρχικά πρέπει να ρυθμίσεις αυτό του ταλαντωτή ώστε να βρείς το βασικό φέρον σήμα.Εδώ θέλει λίγη προσοχή μην τυχόν αυτό που ακούσεις στον δέκτη έιναι κάποια μεταφορά ή αρμονική.Επειτα ρυθμίζεις όλα τα υπόλοιπα τρίμερ με τελευταία αυτά που λες για την κεραία και είναι του τελικού τρανζίστορ.
Αν δεν έχεις γέφυρα ή το κύκλωμα που σου ανέφερα πιο πάνω,μια πρακτική λύση έιναι να έχεις συνδέσει σε σειρά με την τροφοδοσία του πομπού ένα αμπερόμετρο και να κοιτάς την κατανάλωση του.Στην μέγιστη λοιπόν κατανάλωση θα πρέπει να βγάζει και την μέγιστη δυνατή ισχύς.Πρέπει όμως να σου πώ ότι αυτή η μέθοδος δεν είναι και η πιο αξίόπιστη.

PCMan
03-12-06, 17:33
Λοιπόν, έβαλα το βολτομετρο και μου έβγαζε γύρω στο 1V. Οτι ρύθμιση και να εκανα δεν πήγαινε παραπάνω.
Σήμα είχα κανονικά.
Εβγαλα το τελικό τρανζιστορ και το μέτρησα με Ωμόμετρο(δεν νομίζω να τα μετράνε έτσι) αλλά ο δείκτης δεν κουνιώταν καθόλου.Το ίδιο έκανα και με το τρίτο τρανζίστορ με την μόνη διαφορά ότι το Ωμόμετρο κουνήθηκε λίγο.

Εβαλα τον πομπό μπρός χωρίς το τελικό τρανζίστορ και συνέχιζε να δίνει σήμα και ~1V.

Εγώ καταλήγω στο ότι κάηκε το τελικό :P
Υπάρχει κανένα με πιό πολλά Watt? Πόσο έχει περίπου? Πως λένε αυτό που έχω τώρα?

Α, το τρανζιστορ αυτή τη φορά ηταν κρύο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως :)

electron
03-12-06, 17:50
Αν άκουγες κανονικά στον δέκτη το φέρον του πομπού αλλά αυτός δεν έβγαζε ισχύς τότε μαλλον το τρανζίστορ εξόδου κάηκε.Όπως καταλαβαίνω όμως δεν γνωρίζεις να μετράς ένα τρανζίστορ.Σώστα δοκίμασες με το ωμόμετρο αλλά πρέπει να το βάλεις στην κλίμακα με το σύμβολο της διόδου και να μετράς την κάθε επαφή του τρανζίστορ ορθά και ανάστροφα.Ορθά θα πρέπει να μετράς μια τίμη από 600 μέχρι 800 το πολύ Ωμ,ενώ ανάστροφα μια πολύ μεγάλη ή άπειρη αντίσταση.Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις ένα πιο μεγάλο σε ισχύς τρανζίστορ αν πρώτα δεν εξοικιωθείς με το κύκλωμα ως έχει.

PCMan
03-12-06, 18:45
Ναι αυτό λέω κι εγώ. Το τελικό τρανζίστορ κάηκε.
Μου κάηκε το πολύμετρο που είχα και πήρα ένα έντελώς για τα μπάζα το οποίο δεν έχει θέση για δίοδο. Ξέρω ότι μετριούνται εκεί τα τρανζίστορ.
Πως καταλαβαίνω ότι είναι καμένο? Δεν θα βγάλει καμία ενδειξη σωστά?

Ποιό τρανζίστορ έχω τώρα? Ξέρω ότι το λέει στα χαρτιά αλλά δεν τα βρίσκω τώρα.
Ποιό είναι αυτό που βγάζει ποιό πολλά watt? Δεν θα το βάλω τώρα. Θα δώ αν με καλύπτει το μανίσιο και ύστερα θα το βάλω μάλλον.

Πόσο έχει το καθένα?
Πόσα W βγάζει το μεγαλύτερο?

electron
03-12-06, 20:01
Αν δεν έχει κλίμακα με ένδειξη διόδου μπορείς να το βάλεις στην κλίμακα των 2Κ.Θα καταλάβεις αν κάηκε όταν πάρεις διαφορετικές τιμές στις επαφές του από αυτές που προείπα.Πάνε αρκετά χρόνια που είχα κάνει και γω αυτό το κύκλωμα,νομίζω ότι έχει επάνω το 2Ν3924 ή 2Ν3553.
Aντί αυτού μπορείς να βάλεις το 2Ν6553 Στο λέω αυτό με επιφύλαξη όπως είπα πανε αρκετά χρόνια που το είχα δουλέψει,εναλλάκτικά μπορείς να βάλεις το BD139.Τα πρώτα 2 κοστίζουν γύρω στα 3 ευρώ.Πάντως με το 2Ν3553 και με τάση 24 βολτ θυμάμαι ότι είχα καταφέρει να του βγάλω σχεδόν 8watts και πάντα με καλή ψύξη για να μην το πάρω στο χέρι.

PCMan
03-12-06, 22:07
24V? Μέχρι 18 λέει ότι μπορώ να βάλω.

Τι μπορεί να γίνει αν βάλω το μεγαλύτερο?

johny16
04-12-06, 00:21
η γεφυρα τι ειναι?

Danza
04-12-06, 01:15
γεφυρα ειναι 4 δίοδοι σε ένα κέλυφος και μετατρέπουν την AC τάση σε DC

electron
04-12-06, 11:32
24V? Μέχρι 18 λέει ότι μπορώ να βάλω.

Τι μπορεί να γίνει αν βάλω το μεγαλύτερο?

Με 24βολτ καλή ψύξη και φυσικά καλό συντονισμό,δεν θα έχεις πρόβλημα.Εννοείτε ότι αν σε αυτή την τάση ανεβάσει στάσιμα πάνω από τα επιθυμητά δεν θα αντέξει για πολύ.

Σχετικά με τον φίλο που ρωτά τι είναι γέφυρα,στην προκειμένη περίπτωση δεν εννοούμε την γέφυρα ανόρθωσης από εναλλασόμενη σε συνχής τάση,αλλά ένα κύκλωμα το οποίο παρεμβάλεται σε σειρά με το κύκλωμα πομπού κεραίας και μας δείχνει τον λόγο στασίμων καθώς και την ισχύς που εκπέμπεται.

PCMan
04-12-06, 20:02
electron, δεν μου απάντησες τι κύνδυνος υπάρχει με το άλλο τρανζίστορ

electron
04-12-06, 22:21
Γενικά σε ένα κύκλωμα δεν μπορούμε να παραβλέπουμε ότι έχει και κάποιες προδιαγραφές,έτσι δεν μπορούμε να βάλουμε ένα οποιοδήποτε τρανζίστορ γιατί ενδέχεται να είναι διαφορετικού case,που σημαίνει ότι δεν θα ταιρίαζει στην πλακέτα μας,όπως επίσης γιατί οι απαιτήσεις του σε ρεύμα ή οδήγιση δεν θα μπορούν να δοθούν.Ωστόσο τα τρανζίστορ που ανέφερα μπορεί να τα δεχτεί το υπόλοιπο κύκλωμα του πομπού,αρκεί φυσικά να έχεις και ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις σε τάση και ρεύμα.

PCMan
04-12-06, 23:24
Από πόσα V μέχρι πόσα χρειάζεται αυτό?

Πόσα watt αποδίδει?
Κάνεις μία σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο?

electron
04-12-06, 23:39
Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος για το τύπο του 2Ν6553 για να σου δώσω ακριβής πληροφορίες,ωστόσο αν το κύκλωμα έχει επάνω ήδη το 2Ν3553 δοκίμασε αρχικά να παίξεις πάντα με προσοχή,την τάση και να δεις στην πράξη τα αποτελέσματά του.Θα πρότεινα όμως πριν κάνεις μια τέτοια δοκιμή να μάθεις πως γίνεται ένας σωστός συντονισμός με την προβλεπόμενη τάση των 12βολτ.
Εχε επίσης υπόψην σου ότι αν επιχειρίσεις να ανεβάσεις την τάση, το φέρον σήμα σου θα μετατοπιστεί προς τα πάνω,επομένως θέλει προσοχή να μην το χάσεις και να μην μπερδευτείς και πάλι με μεταφορές και αρμονικές που τώρα θα είναι πιο δυνατές αφού συνολικά θα ανεβεί και η ισχύς.

PCMan
06-12-06, 01:57
Βασικά δεν μπορώ να ανέβα πάνω από τα 12V. Χρησιμοποιώ τροφοδοτικό από pc για σταθερότητα και καλό φιλτράρισμα.
Είχα βάλει και μετασχηματιστή με 2χ 4700μf πυκνωτές, αλλά έβαζε θόρυβο.
Τροφοδοτικό(έτοιμο) με πάνω από 12V δεν υπάρχει, οπότε μένουμε στα 12V.

Πήγα σήμερα να πάρω τα τρανζίστορ. Θα έπαιρνα ένα 2Ν3553 και ένα 2Ν6553 αλλά μάλλον βαριόταν να ψάξει κιάλο ο τυπάς και του είπα να φέρει 2 2Ν3553.
3€ Τα πήρα. Νομίζω ότι έχει 2-2.5€ το ένα, άρα καλά τα πήρα(ας πουμε..).

Το έβαλα πάνω και προσπαθούσα ώρες να το συντονίσω.
Έβαλα το κυκλωματάκι που έχει το smart kit και στις άκρες του το πολύμετρο.
Στην αρχή το συντόνιζα στην συχνότητα που ήθελα και όσο πείραζα τα τριμμεράκια για να ανέβει η τάση έχανα την συχνότητα.
Σε κάποια φάση μετά από 2-3 ώρες, κατάφερα να το φτάσω στο μέγιστο σήμα του και την συχνότητα που ήθελα.
Έβγαλα το κυκλωματάκι και έβαλα κατ'ευθείαν την κεραία. Παρατήρησα όμως ότι ενώ το είχα συντονίσει στους 104,7, με το που έβαλα την κεραία, έπεσε στους 103,4...

Βγάζω την κεραία και προσπαθώ να το ξανασυντονίσω αλλά μου σπάει τα νέυρα. Όταν ανεβαίνει το σήμα αλλάζει η συχνότητα. Αν πάω να αλλάξω την συχνότητα απο το τριμερ του ταλαντωτη τότε πέφτει το σήμα και πάλι απ'την αρχή.

Το τρίμερ του ταλαντωτή είναι το πιό μεγάλο έτσι?

Έχω αγανακτήσει..
Τι κάνω λάθος?

electron
06-12-06, 15:59
Το έχω ξανα πεί πολλές φορές αυτό που θα σου πω.Ο συντονισμός ενώς τέτοιου πομπού θέλει μεράκι και πάνω απ όλα ΥΠΟΜΟΝΗ!Όλα αυτα που μου περιγράφεις κάποτε όταν μάθαινα και γώ τα είχα συναντήσει.Όντως επειδή το κύκλωμα επιρεάζεται πολύ από τις αλλαγές της αντιστάσεως του φορτίου γι αυτό σου μετατοπίζεται η συχνότητα όταν βάζεις την πραγματική κεραία.Με το τεχνιτό φορτίο,ο πομπός συμπεριφέρεται στην ιδανική του κατάσταση,με το δίπολο όμως που η σύνθετη αντίστασή του δεν είναι όπως ενός γραμμικού φορτίου που εχει μια αντίσταση,τα πράγματα αλλάζουν.Αν τελικά δεν μπορείς να πάρεις από κάπου μια γέφυρα,κάνε και το πρακτικό συντόνισμα με το αμπερόμετρο σε σειρά με την τροφοδοσία και ως φορτίο την κανονική σου κεραία.Ρύθμισέ τον πομπό στην συχνότητα που θες και με τα υπόλοιπα τρίμερ,φτάσε τα αμπέρ στο μέγιστο δυνατό σημείο.Μπορεί και πάλι λίγο να σου ξεφύγει η συχνότητα όμως θα την φέρεις από το τρίμερ του ταλαντωτή το οποίο είναι κοντά στο πρώτο τρανζίστορ 2Ν2219.

pk239
11-12-06, 17:13
Πόσο σου κόστισε ο πομπός αυτός??

PCMan
11-12-06, 23:22
Εμένα ρωτάς?
20-25€ όλα μαζί. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή.