PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα ποτενσιομέτρων...



Γιώργος Ανώνυμος
25-09-06, 10:18
Συνάδελφοι,

προκειμένου να επισκευάσω ένα ραδιοξυπνητήρι αρκετά καλής ποιότητας (SANYO) και συγκεκριμένα να αντικαταστήσω το ποτενσιόμετρο volume που ναι μεν καλά τα Ιαπωνεζάκια στην κατασκευή αλλά κάνουν και τις κατασκευαστικές μ... τους: Δηλαδή γκοτζάμ ποτενσιόμετρο που χρησιμοποιείται συχνά να στηρίζει σε μία βιδούλα το πλαστικό ανεβοκατεβάσματός του. Έτσι πήγα αναγκαστικά στην λύση νέου ποτενσιομέτρου βιδωτού στο πλαστικό κάλυμμα αποσυνδέοντας το παλιό. Η τιμή του 47Κ. Πήγα λοιπόν σε επώνυμο κατάστημα και αγόρασα ένα καινούργιο με τιμή περί τα 1.3Ε. Ο ηλεκτρονικός μου πρότειναι και ένα καλύτερο με τιμή περί τα 5Ε. Επέλεξα το πρώτο γιατί είπα ένα ραδιοξυπνητήρι είναι, βάζω και άλλα τόσα και αγοράζω ένα καινούργιο. Παρατήρησα λοιπόν τα ακόλουθα:

- Το ποτενσιόμετρο στις χαμηλές εντάσεις κάνει ΄χράτσα-χρούτσα'.
- Στις μεγαλύτερες εντάσεις σε σταθερή θέση δεν δημιουργεί συνήθως πρόβλημα. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως ο άξονάς του θέλει λίγο κούνημα γιατί αλλιώς δείχνει ότι δεν κάνει καλή επαφή και ο ήχος βγαίνει μπουκωμένος...

Να σημειωθεί ότι μηχανικά δείχνει εντάξει δηλ. δεν μπαλαντζάρει ο άξονας!

Αναρωτιέμαι αν είναι απλά κακής κατασκευής ή αυτής της κατηγορίας τα ποτενσιόμετρα προορίζονται για άλλες κατασκευές (π.χ. ρύθμιση τάσης σε τροφοδοτικά). Η τιμή του δεν είναι ασήμαντη να δικαιολογεί τόσο κακή ποιότητα.

Έχετε καμμία ιδέα τί ποτενσιόμετρο χρειάζεται να χρησιμοποιήσω ή να σκάσω τα 5Ε να πάει στο καλό... Περισσότερο μου τη σπάει που έχω ξανά να το ανοίγω να ξεκολλήσω κλπ...!!!

Γιώργος

Lykos1986
25-09-06, 10:29
Αυτά τα συμπτώματα που λες τα παρουσιάζουν τα παλιά χρησιμοποιημένα ποτενσιόμετρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα σπρέι που είναι για καθαρισμό ποτενσιόμετρων. Το θέμα είναι πως κάνει περίπου στα 5 ευρώ οπότε καλύτερα να πάρεις ένα άλλο ποτενσιόμετρο (φθηνό) και θα κάνεις την δουλειά σου.

Danza
25-09-06, 10:41
Συμφωνω με τον Lykos1986 οτι προέρχεται απο παλιό ποντεσιόμετρο. λογικά θα έχει πιάσει "σκουπιδάκια".. γενικά μην δώσεις 5Ε για ποντεσιόμετρο (πάρα πολλά :roll: )