PDA

Επιστροφή στο Forum : AM287512



alexandrosp910i
03-10-06, 20:52
Έχω αυτό το chipaki AM28F512-90JP είναι πρόγραμμα από CITROEN τι χρειάζεται για να το αντιγράψω που θα βρω τους κατάλληλους αντιγράφεις για να τα κάνω, καλά το CHIPAKI ξέρω από που θα το πάρω να κάνω και εγώ κάτι :lol:
http://img214.imageshack.us/img214/5479/chipakigy3.jpg

MHTSOS
03-10-06, 21:57
www.sivava.com Εγώ αυτή την προγραμματίστρια έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αντιγράφει τσιπάκια από 13άρια, 1.6 8ν και 1.6 16ν. Έχει υποστήριξη και για τα τρίφυσα αλλά θα πρέπει να ξεκολήσεις το τσιπάκι από τον εγκέφαλο και μετά να το ξανακολήσεις μιας και δεν υπάρχουν βάσεις για TSOP σε λογική τιμή.

chip
03-10-06, 23:42
Κοιτα στους προγραμματιστές της xeltek www.xeltek.com (τους φέρνει η micrelec στην ελλάδα)- στο σιτε της xeltek αναφέρει ποια chip προγραμματίζει κάθε προγραμματιστής.
Το chip που δείχνεις στην φωτογραφία το προγραμματίζει ο sp280u.
Ευτυχώς στην πλακέτα που δείχνεις δεν είναι TSOP αλλά plcc σε βάση, οπότε το αφαιρείς εύκολα απο τη βάση του το
διαβάζεις ή το προγραμματίζεις και το βάζεις πάλι στην βάση του.
Επειδή ο προγραμματιστής που θα αγοράσεις δεν θα έχει (σχεδόν σίγουρο εκτος και αγοράσεις τίποτα πανάκριβο) βάση για plcc αν θες να γλιτώσεις καμιά 100-150 ευρώ (κάπου τόσο πρέπει να έχει η βάση) μπορείς να την φτιάξεις πάμφθηνα (1-5 ευρώ) μόνο σου πάνω σε μια μικρή διάτρητη πλακέτα (προσωπικά έτσι έχω κάνει).

Ένα λιγο λεπτό σημείο είναι το οτι το chip που δείχνεις αν ήταν σε dip θα το προγραμμάτιζε και ο ποιο φθηνός προγραμματιστής της xeltek αλλά επειδή είναι Plcc αν το καταλάβει ο προγραμματιστής θα το απορίψει (ίσως το καταλάβει διαβάζοντας το Id του chip)- διαφορετικά θα το τακτοποιείσει και το Plcc.

chip
03-10-06, 23:57
Ρίχνοντας μία ματιά στο datasheet φαίνεται οτι το id του chip δεν αναφέρεται στο package οπότε εκτιμώ οτι δεν θα το καταλάβει ο προγραμματιστής. Συνεπώς εκτιμώ οτι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ένα xeltek superpro/z (έχει 249 ευρώ + φπα).
Βέβαια στη βάση μετατροπής που απαραίτητα θα φτιάξεις θα αντιστοιχήσεις τα πόδια της plcc βάσης σε dip συμβουλευόμενος το datasheet της μνήμης. Αυτό είναι πολύ βασικό γιατί η dip έκδοση έχει 28 πόδια και η plcc 32 (έχει και αχρησιμοποίητα). Για το λόγω αυτό δεν είναι δυνατόν να αγοράσεις και έτοιμη βάση μετατροπής αλλά πρέπει να την κατασκευάσεις γι αυτό τον προγραμματιστή.

alexandrosp910i
04-10-06, 00:42
Τη βάση την κόλλησα εγώ δεν είχε βάση. Αυτό κάνει http://www.sivava.com/image_A04n.htm