PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαι λίγο μπερδεμένος...



robotakias
13-10-06, 20:01
Χαιρετώ όλο το φόρουμ! Επειδή είμαι λίγο μπερδεμένος με τις έννοιες και τα σύμβολα, θέλω να ρωτήσω...Όταν λέμε ότι μια μπαταρία μας δίνει 7.2 Ah, τι εννοούμε? Έχω κάτι υπ'οψην μου αλλά δεν είμαι και σίγουρος..Θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ!

Επιστήμων
13-10-06, 20:14
Θεωρητικά τουλάχιστον σημαίνει ότι μπορεί να δώσει 7,2 αμπέρ για 1 ώρα .
:D

robotakias
13-10-06, 20:22
Θεωρητικά τουλάχιστον σημαίνει ότι μπορεί να δώσει 7,2 αμπέρ για 1 ώρα .
:D

Προφανώς τότε αν εγώ καταναλώσω π.χ. 2 Αμπέρ η μπαταρία θα διαρκέσει πολύ περισσότερο απο μια ώρα, έτσι δεν είναι?

Επιστήμων
13-10-06, 20:31
Αν η μπαταρία είναι καλή και σωστά φορτισμένη τότε ... ναι ! :D

robotakias
13-10-06, 20:40
Λοιπόν..Το θέμα μου είναι οτι έχω μια μπαταρία που δουλεύει στα 12 V και μπορεί να δώσει 7.2 Ah...Έχω ένα ρομποτάκι που δουλεύει με τάσεις απο 9-15 V, οπότε απο τάση είμαι οκ! Το manual λέει πως όταν το ρομπότ μένει ακίνητο καταναλώνει 0,4 Αμπέρ ενώ όταν βρίσκεται σε κίνηση καταναλώνει 1 Αμπέρ. Αν εγώ βάλω αυτή την μπαταρία στο ρομποτάκι θα έχω κάποιο πρόβλημα? Υπάρχει περίπτωση να καεί το κύκλωμα που έχει το ρομποτάκι?

kopla
13-10-06, 22:25
μπαταρία που δουλεύει στα 12 V ???
> Συνήθως κάτι άλλο δουλεύει πχ στα 12V. Όχι η μπαταρία.. η μπαταρία "δίνει" . Αλλά τέσπα.

Υπάρχουν κάτι ειδικές δίοδοι.. νομίζω Schottky ή κάπως έτσι λέγονται (δίοδος για τροφοδοτικό). Αλλά κάτι που θα έκανα εγώ είναι να έβαζα ένα τριμεράκι και να τροφοδοτούσα (ρεύμα δηλαδή) σιγά σιγά το ρομπότ.

Danza
13-10-06, 22:58
Δεν νομιζω να πάθει κάτι το κύκλωμα γιατι η μπαταρία μπορεί να δώσει μέχρι 7,2Α (ένα κύκλωμα ζητάει οτι ρευμα χρειάζεται για να εργαστεί, αν του δώσεις παραπάνω απλα τραβάει αυτό που χρειάζεται δεν το τραβάει όλο, ενω αν του δώσεις λιγότερο απλα θα υπολειτουργεί, φυσικά αμα γίνει καμια στραβή στο κύκλωμα θα πάθει αμέσως ζημιά με περισσότερα αμπέρ ενώ με λιγότερα αμπέρ έχεις περισσότερες πιθανότητες οτι δεν θα καεί εντελώς).. το ρομποτάκι ζητάει μόνο 1Α. με λίγα λόγια δεν θα θέλει συνεχεια φορτισμα η μπαταρία..


Συγχωρέστε με αν είπα βλακεία :oops:

hlektrologos000
13-10-06, 23:03
Δεν νομιζω να πάθει κάτι το κύκλωμα γιατι η μπαταρία μπορεί να δώσει μέχρι 7,2Α (ένα κύκλωμα ζητάει οτι ρευμα χρειάζεται για να εργαστεί, αν του δώσεις παραπάνω απλα τραβάει αυτό που χρειάζεται δεν το τραβάει όλο, ενω αν του δώσεις λιγότερο απλα θα υπολειτουργεί, φυσικά αμα γίνει καμια στραβή στο κύκλωμα θα πάθει αμέσως ζημιά με περισσότερα αμπέρ ενώ με λιγότερα αμπέρ έχεις περισσότερες πιθανότητες οτι δεν θα καεί εντελώς).. το ρομποτάκι ζητάει μόνο 1Α. με λίγα λόγια δεν θα θέλει συνεχεια φορτισμα η μπαταρία..


Συγχωρέστε με αν είπα βλακεία :oops:

πολυ σωστα τα ειπες...:ok:

kopla
13-10-06, 23:23
Μου'ρχεται να διαφωνήσω..
Ανέφερες τη μαγική λέξη "υπολειτουργεί". Υπάρχει ακόμα η κανονική και υπερλειτουργία. Ένα απλό πχ είναι μία μπαταρία, ένα ποτεσιόμετρο και μία λάμπα πυρακτώσεως. Όταν ίσα που φέγγει (πορτοκαλί χρώμα) -> υπολειτουργεί, ... η κανονική και όταν υπερλειτουργεί έχουμε φωτεινότατο κίτρινο προς λευκό (χρώμα του ήλιου).

_________
Αυτό που θα προκελέσει τη ζημιά (αν) είναι το πολύ ρεύμα.. το οποίο το 'κουμαντάρεις' με αντίσταση εν σειρά.

:?:

robotakias
13-10-06, 23:38
Αμέσως μετά απο την τροφοδοσία το ρομπότ έχει ασφάλεια που αντέχει ρεύμα μέχρι 4Α..Και εγώ συμφωνώ μαζί σας, δεν νομίζω να πάθει κάτι το ρομπότ!

dal_kos
13-10-06, 23:45
Εγω πιστευω πως θα καει[και το ξερω απο πρωτο χερι δυστυχως... :P ]

GEWKWN
14-10-06, 00:04
και ο λογος ειναι η μπαταρια?
πως γιναται αυτο ρε παιδια?
θεωριτηκα αν η μπαταρια
ειναι 7,2 ah και λειτουργει με
καταναλωση 1Α θα κρατισει 7 και κατι ωρες
Τι γινεται αν τραβηξει παραπανω ρευμα
απο την μπαταρια?
δεν ξερω απολυτα αλλα μου φαινεται περιεργο.
Φιλικα Γιωργος

gsmaster
14-10-06, 00:13
Εγω πιστευω πως θα καει[και το ξερω απο πρωτο χερι δυστυχως... :P ]

Γιατί ρε Κώστα να κάει.
- Η συσκευή λέει ότι μπορεί να δουλέψει απο 9-15V
- Η μπαταρία όταν είναι πλήρως φορτισμένη θα έχει ~14V
- H μπαταρία μπορεί να δώσει πολύ ρεύμα.
- Η συσκευή μπορεί να τραβήξει όσο ρεύμα χρειαστεί.

Άρα: Αν η συσκευή έχει ασφάλεια, ότι και να γίνει, αν πάει κατι στραβά θα καεί η ασφάλεια. Το ότι η ασφάλεια που έχει είναι 4Α ίσως είναι τόσο μεγάλης τιμής για να μην καίγεται η ασφάλεια απο τα μεγάλα ρεύματα εκκίνησης που μπορεί να τραβάνε τα μοτέρ του ρομπότ. Αν και γι αυτό υπάρχουν οι Slow blow αλλά αυτό είνα θέμα του σχεδιαστή...

dal_kos
14-10-06, 00:18
Εγω ειχα βαλει μετασχημ,ατιστη να τροφοδοτισει ενα led και το εκαψε στα 1,5 βολτ! Ο μετασχηματιστης ηταν στο 1,5Αμπερ!
Δεν ξερω... Ισως να ηταν καπου αλλου το προβλημα :(

gsmaster
14-10-06, 00:37
Αντίσταση έβαλες? αν όχι λογικό είναι να στο κάψει το λεντ, γιατί αυτά δεν έχουν καθόλου περιορισμό και στα 1,5 θα έβγαζε καμια 2-3 V

dal_kos
14-10-06, 00:43
ΑΑΑ.... ετσι εξηγειται... ;)

robotakias
14-10-06, 14:37
Τελικά όλα εντάξει με το ρομποτάκι! Του έβαλα την μπαταρία και δουλεύει μια χαρά :D !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Γαληνίτης
25-02-09, 23:38
...Όταν λέμε ότι μια μπαταρία μας δίνει 7.2 Ah, τι εννοούμε?...
Εννοούμε ότι έχει χωρητικότητα 7.2 αμπερώρια. Προφανώς πρόκειται για την γνωστή και κοινή στεγανή (sealed) μπαταρία μολύβδου που προορίζεται για συναγερμούς, UPS κλπ. Στις μπαταρίες αυτές η χωρητικότητα αναφέρεται σε 20 (και όχι 10) ώρες. Άρα μπορεί να δώσει 7.2:20=0.36Α (=360 mA) επί 20 ώρες (ή περισσότερο ρεύμα για λιγότερες ώρες).

Mousakias
26-02-09, 00:23
Αντίσταση έβαλες? αν όχι λογικό είναι να στο κάψει το λεντ, γιατί αυτά δεν έχουν καθόλου περιορισμό και στα 1,5 θα έβγαζε καμια 2-3 V
Μου εξηγεί κάποιος τί είναι αυτός ο περιορισμός????

gsmaster
26-02-09, 00:56
Τα ΠΑΚ πρίζας έχουν δύο κουσούρια...
- Δεν είναι σταθεροποιημένα και βγάζουν ότι τάσεις νάναι. Το τι είναι σταθεροποιημένο τροφοδοτικό δες στο στη θεωρία. Βέβαια έχω πετύχει και πακ μεταβλητών τάσεων που είχε μεσα LM317, αλλά αυτό είναι η εξαίρεση.

- Δεν έχουν περιορισμό ρεύματος, δίνουν δηλαδή όσο ρεύμα χρειαστεί η κατανάλωση μέχρι εκεί που αρχίζει η πτώση τάσης, μέχρι δηλαδή να γονατίσει ο μετασχηματιστής. Μεταβλητό περιορισμό ρεύματος εξόδου θα βρείς μόνο σε εργαστηριακά τροφοδοτικά.

Mousakias
26-02-09, 02:39
Δηλαδή κάθε τροφοδοτικό που είναι σταθεροποιημένο δίνει κάποια τιμή έντασης ρεύματος που καθορίζεται από τον περιοριστή. Και δεν μπορεί να την υπερβεί. Τον μικροελενκτή με τέτοιο πακ τον τροφοδοτώ και είχα ζητήσει 5 volt αλλά με το πολύμετρο είναι τελικά 5,24V. Στα 6 πχ σύμφωνα με το βιβλιαράκι του θα καιγόταν. Σορυ που ξαναρωτάω. Αλλά αυτή είναι βασική μου απορία εδώ και καιρό.
Λοιπόν αφού το κύκλωμα λέμε πως τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται πχ 2Α και εμείς έχουμε σταθεροποιημένο με 1 Α τότε αυτό μπορεί να ζητήσει 2 Α αλλά λόγω περιοριστή δεν θα τα πάρει. Μόνο μέχρι 1 θα πάρει ε?
Είχα διαβάσει για τροφοδοτικά επειδή φτιάχνω μιά κατασκευή τροφοδοτικό 0-30V με 0-5A.

Εδώ η ρύθμιση 0-5Α είναι ο περιοριστής όπως στο εργαστήριο.

Παρακαλώ επιβεβαιώστε με πως τα κατάλαβα καλά.

xifis
26-02-09, 03:00
επισης τα ΠΑΚ που λεει ο φιλος πιο πανω (αληθεια τι σημαινει ΠΑΚ?) μπορει να τοχεις στα 4,5 V ρυθμισμενο κ αν παρεις ενα πολυμετρο κ το μετρησεις μονο 4,5 δε θα δεις.7-8 μεχρι κ 9 καμια φορα.σε ενα που ελεγε 12,το πολυμετρο μου μετραγε 18! βεβαια μαλλον φταιει που ηταν στον αερα η μετρηση κ οχι πανω σε φορτιο,βαλε και την υπερκατασκευη του φυσικα (Μ/Τ-ανορθωση-470μf) :lool::lool::lool:...

..και μετα λες εκαψα το ταδε...

(κ κατι που θυμηθηκα μιας και λετε για πακακια,μια φορα ειχα βαλει σε ενα μεγαφωνακι απο ραδιο,την εξοδο ενος τετοιου πακακιου..ακουγοταν η κυματωση μια χαρα...τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ...:lool::lool:)

gsmaster
26-02-09, 13:32
Τι σημαίνει ΠΑΚ? έλα ντε.... ορολογία της πιάτσας μάλλον είναι.

Σταθεροποιημένο είναι ένα τροφοδοτικό το οποίο μέσα στα όρια λειτουργίας του η τάση έξόδου του είναι σταθερή ανεξάρτητα απο το ρεύμα που τραβάμε απο αυτό.
ΠΧ αν έχεις ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό χωρίς περιορισμό το οποίο μπορεί να δώσει 12V 1A τότε:
- Αν το έχεις στον αέρα θα μετρήσεις 12V με μηδενικό ρεύμα.
- Αν το φορτίο τραβάει 0,5Α ρεύμα, η τάση εξόδου θα είναι 12V
- Αν πας να τραβήξεις περισσότερο απο 1Α τότε η τάση δεν θα είναι 12V αλλά θα μειωθεί. Ανάλογα τώρα με την σχεδίαση του τροφοδοτικού, είται θα έχει σταθερό περιορισμό ρεύματος οπότε θα ρίξει την τάση εξόδου κρατώντας το ρεύμα στο 1Α, είται θα κάψει τα τρανζίστορ ισχύος.

Αν το τροφοδοτικό του παραδείγματος έχει ρυθμιζόμενο περιορισμό ρεύματος τότε το 1Α μπορείς να το πας όπου θέλεις. Βραχυκυκλώνοντας την έξοδό του με ένα αμπερόμετρο μπορείς να μετρήσεις το μέγιστο ρεύμα που ρυθμίζεις. Προσοχή μόνο σε τροφοδοτικά με περιορισμό ρεύματος μπορούμε να το κάνουμε αυτό.