PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικοινωνια υπολογιστων στα FM?



panossss
14-10-06, 18:22
Γεια σας ειμαι νέος στο φορουμ .
Θα ήθελα να μου πειτε αν μπορει να γινει και ποσ περιπου.
Θα ηθελα αν γινεται να συνδεσω δυο υπολογιστές μεταξυ τους ασυρματα .Πχ να εχω εναν δεκτη στον εναν υπολογιστή εναν πομπο στον αλλο, και να στέλνω μεσω της παραλληληςη σειριακής θύρας καποια δυαδικι παρασταση πχ:110111 .και να μετατρεπετε σε αναλογικο σημα ωστε ο πομποσ να το στελνει και να το δεχεται ο δεκτης και ο αλλοσ υπολογηστης να το αναγνοριζει.

Αυτο μπορει να γινει? Απο την στιγμη που στέλνω το σημα απο την θυρα τι αλλο χρειαζεται να κατασκευασω πχ πομπο -δεκτη?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

kostas30
14-10-06, 20:35
παρε 2 ασυρματες καρτες για δικτυο pci ή usb. :wink:

Giannis511
14-10-06, 23:00
Πάνο μην ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό! Θες να κάνεις FSK διαμόρφωση έτσι για χαβαλέ?Μην τρελαίνεσαι...!


παρε 2 ασυρματες καρτες για δικτυο pci ή usb. :wink:

Α μπράβο!

panossss
14-10-06, 23:03
Βασικα δεν θέλω τετοια λυση .Θέλω να φτιαξω εγω τον πομπο και τον δέκτη .Ο δευτερος υπολογιστης βασικα θα ειναι ένας μικροεπεξεργαστής.Βασικα δεν εχω καταλαβει κατι :οταν το σημα βγει απο την θυρα του υπολογηστη τι χρειαζεται για να το μετατρεψω σε σημα FM ωστε να το στειλω μεσω του πομπου.ΒΑσικα θέλω να εινα δομήμένο απο την αρχη γιατι ειναι μια εργασία που εχω να κανω.ΣΑσ ευχαριστω παρα πολυ για τισ απαντησεις

gsmaster
15-10-06, 03:07
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις την σειριακή, οι περισσότεροι μικροελεκτές έχουν σειριακή. Πάρε και κάτι έτοιμα μοντουλάκια πομπού και δέκτη που υπάρχουν στα 433MHZ και κάνε την δουλειά σου.

d.r soutras
15-10-06, 11:48
Κάνε search στο google γράφωντας packet radio fm έχει συνδεσμολογίες γιαυτό ακριβώς που θες να κάνεις, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου όταν έψαχνα τι είναι το pacet radio για την πτυχιακή μου, νομίζω πως είναι σε μορφή pdf.