PDA

Επιστροφή στο Forum : πηνίο ταλάντωσης για μεσαία



FMTRIKALA
14-10-06, 22:14
πως μπορω να κατασκευασω το πηνειο ταλαντωσης για εναν πομπο στα μεσαια με λαμπα????εννοω σπειρες,διαμετρο,σηρμα???

itta-vitta
14-10-06, 22:52
70 σπείρες, σύρμα εμαγιέ 0,3 mm, σωληνάκι πλαστικό 2cm, λήψη στην 20η σπείρα από το μέρος της γείωσης (για ταλαντωτή Χάρτλεϋ). Αυτεπαγωγή γύρω στα 65 μΗ.

Giannis511
14-10-06, 22:57
Για τυπικό ταλαντωτή Hartley θες (γνωστό και σαν πηνίο ταλάντωσης της 6SA7) σωληνάκι 2 cm για να το τυλίξεις με σύρμα 0,35 mm 80 σπείρες και λήψη στις 23 σπέιρες από το άκρο της γείωσης (60 σπείρες-λήψη-23 σπείρες-γείωση). Είναι το πλέον δοκιμασμένο σε συνδυασμό με πυκνωτή 500 pF μεταβλητό βγαίνεις "αβέρτα". Για να μην σου ξετυλίγονται οι σπείρες βάλε λίγο σελοτέιπ ανάποδα ούτως ώστε το σύρμα να "κολλάει" πάνω στο τούμπο και να μη σε παιδεύει. Κάνε καλή κατασκευή, κοντές συνδέσεις, θερμική μόνωση μεταξύ πυκνωτή και λυχνίας γιατί πιθανώς να έχεις ολίσθηση συχνότητας.

Καλή κατασκευή φίλε μου!

Το σχέδιο της 6C4 που σου είχα υποσχεθεί δεν μπορώ να σου το ανεβάσω θα προσπαθήσω όμως πάλι.

itta-vitta
14-10-06, 23:14
Και το πηνίο του Γιάννη είναι σωστό. Πρέπει να του το έχω δώσει εγώ. Βγαίνει λίγο πιο βραχέα, αν θυμάμαι καλά, μέχρι τους 2000 ΚΗΖ, άλλά κόβει από την κάτω μπάντα των μεσαίων. Το άλλο που έδωσα, βγαίνει μέχρι τους 1850, αλλά μπορεί να βγεί πιο μεσαία. ΦΜ Τρίκαλλα, διαλέγεις και παίρνεις.

phoenix_2007
15-10-06, 09:37
Και το πηνίο του Γιάννη είναι σωστό. Πρέπει να του το έχω δώσει εγώ. Βγαίνει λίγο πιο βραχέα, αν θυμάμαι καλά, μέχρι τους 2000 ΚΗΖ, άλλά κόβει από την κάτω μπάντα των μεσαίων. Το άλλο που έδωσα, βγαίνει μέχρι τους 1850, αλλά μπορεί να βγεί πιο μεσαία. ΦΜ Τρίκαλλα, διαλέγεις και παίρνεις.

:ok: :ok: :ok:

crown
19-10-18, 14:04
Για τυπικό ταλαντωτή Hartley θες (γνωστό και σαν πηνίο ταλάντωσης της 6SA7) σωληνάκι 2 cm για να το τυλίξεις με σύρμα 0,35 mm 80 σπείρες και λήψη στις 23 σπέιρες από το άκρο της γείωσης (60 σπείρες-λήψη-23 σπείρες-γείωση). Είναι το πλέον δοκιμασμένο σε συνδυασμό με πυκνωτή 500 pF μεταβλητό βγαίνεις "αβέρτα". Για να μην σου ξετυλίγονται οι σπείρες βάλε λίγο σελοτέιπ ανάποδα ούτως ώστε το σύρμα να "κολλάει" πάνω στο τούμπο και να μη σε παιδεύει. Κάνε καλή κατασκευή, κοντές συνδέσεις, θερμική μόνωση μεταξύ πυκνωτή και λυχνίας γιατί πιθανώς να έχεις ολίσθηση συχνότητας.

Καλή κατασκευή φίλε μου!

Το σχέδιο της 6C4 που σου είχα υποσχεθεί δεν μπορώ να σου το ανεβάσω θα προσπαθήσω όμως πάλι. Οι σπειρεs του συρματοs πρεπει να είναι η μια διπλα στην άλλη η όχι απαραίτητα?

^Active^
22-10-18, 14:32
Ετοιμο δεν υπαρχει πουθενα ρε παιδια να παραγγειλουμε?

Nightkeeper
22-10-18, 23:10
Ετοιμο δεν υπαρχει πουθενα ρε παιδια να παραγγειλουμε?

https://antreas555.webs.com/rfchokesinductorsmeters.htm

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-10-18, 23:14
-Υπάρχει εδώ. https://antreas555.webs.com/rfchokesinductorsmeters.htm

itta-vitta
23-10-18, 00:13
Αυτό είναι το πηνίο με τα κατασκευαστικά στοιχεία που αναφέρω στο ποστ της 14-10-2006 βλ φώτο.
Το πλαστικό σωληνάκι-τούμπο είναι από κόλλα ούχου στικ, το μικρό μέγεθος. Είναι Φ 20χιλ ή 2εκ 75782
Ένα κεντρικό σήμα μόνο, αρμονικές καθόλου. Αυτό βέβαια οφείλεται και σε άλλες παραμέτρους όπως στην ταλαντώτρια λυχνία, στην τάση, τα ρεύματα κλπ Λυχνία ταλαντώτρια η ελ90 με 180 βολτ στην άνοδο και 100-120ν (δεν θυμάμαι ακριβώς), στο σκρην. Λοιπές βαθμίδες ελ36 μπάφερ και 813 (φαίνεται η βάση κάτω από σασί, όσοι γνωρίζουν τη βάση της 813 την αναγνωρίζουν), στην έξοδο στα 1600ν ανοδικά και 300 στο σκρην (αρχικά, ύστερα έγινε μια αναβάθμιση στο μηχάνημα).

itta-vitta
23-10-18, 00:19
Όσο για τα έτοιμα πηνία με την κυψελοειδή περιέλιξη, εγώ προσωπικά δεν τα προτιμώ γιατί βγάζουν αρμονικές.

DGeorge
23-10-18, 07:18
Οι σπειρεs του συρματοs πρεπει να είναι η μια διπλα στην άλλη η όχι απαραίτητα?Στη photo φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι σπείρες είναι κολλημένες. Πάντως εξακολουθεί να 'παίζει' η ερώτηση:"..ή όχι απαραίτητα? "
Επειδή έχουν περάσει πολλάααααα χρόνια από τότε που ασχολιόμουνα (τα IC έκαναν πολύ δειλά την εμφάνισή τυς στην αγορά!!!! Η δε Πολιτική Αεροπορία κυνηγούσε τρελλά τους ερασιτέχνες, καθώς οι πομποί ήταν "κανονικά" στο πόδι φτιαγμένοι. έβγαζαν τρελλές ισχείς με κάτι αρμονικές ΝΑ 'με το συμπάθειο!' κι έπεφταν πάνω στις επικοινωνίες τωναεροπλάνων κατά τιν απο/προσγείωση) 'Τουλάχιστον αυτή ήταν η δικαιολογία δίωξης των ραδιοερασυτεχνών (χωρίς δίπλωμα!!!!!!!!!! )'.

Αυτό είναι το πηνίο με τα κατασκευαστικά στοιχεία που αναφέρω στο ποστ της 14-10-2006 βλ φώτο.
Το πλαστικό σωληνάκι-τούμπο είναι από κόλλα ούχου στικ, το μικρό μέγεθος. .....
Καλά...!!!! Ο Οδυσσέας (ο γνωστός μας παππούς/πρόγονος) έγραψε πάλι Ιστορία:hahahha::hahahha::hahahha:
Πλαστικό σωληνάκι, λέει, TUBO από UHU-Stick!:hahahha::hahahha:
Τι μας λες ρε τρελλαμένε;;; Έχω πέσει κάτω από το γραφείο, κλαίγοντας από τα γέλια!
Νά' σαι καλά πρωινιάτικο! Μου έφτιαξες τη μέρα!
Έτσι έτσι!! Πάντα τέτοια!!! Εύγε!!

nick1974
23-10-18, 13:08
πριν πολλα χρονια που ασχολουμουν εβαζα σε hartley 45+15 συρμα εμαγιε 0.3 σε τουμπο 1 inch για το πανω μερος της μπαντας.
Ο καλυτερος ταλαντωτης απο θεμα σταθεροτητας ομως που εφτιαχνα κατα κορον ηταν ο Tesla Vakar που περιεγραφε στο radio communication handbook της RSGB κι εκει χρησιμοποιουσα σε φεριττη 65 σπειρες 0.3.
Επισεις κι ο clap παρα πολυ καλος (καλυτεροι κι οι δυο απο hartley και colpits) αλλα δε θυμαμαι τι πηνιο χρησιμοποιουσα...
γενικα με πειραματισμο παντως βρισκεται πολυ ευκολα

λυχνιες συνηθως χρησιμοποιουσα ef184 ef183 και 6ak5 (ο ταλαντωτης δε χρειαζεται ισχυ, δε ζουμε στο μοναστηρακι του 50)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

itta-vitta
23-10-18, 21:06
Το πηνίο ταλαντώσεως μπορεί να κατασκευασθεί με διάφορους συνδυασμούς, με το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό που πρέπει να προσεχθεί κατασκευαστικά είναι το Q. Και για να είναι άριστο ή σχεδόν άριστο πρέπει το μήκος του πηνίου να είναι ίσο με τη διάμετρό του. Από τους ταλαντωτές πού λένε τα βιβλία, έχω κατασκευάσει εκτός από τον Χάρλεϋ και τον Κόλπιτς. Αν και τα βιβλία τον λένε για καλύτερο, εμένα δεν μου άρεσε ή δεν μου βγήκε σωστά, παρ' όλο που πειραματίστηκα αρκετά όσον αφορά τη χωρητική διαίρεση τάσης. Είχα δύο σήματα ένα πιο ισχυρό και ένα λιγότερο ισχυρό, αρμονικές, καθόλου. Με τον Χάρλευ πέτυχα να έχω μόνο ένα κεντρικό σήμα χωρίς αρμονικές.
Όσο για ταλαντώτριες λυχνίες, όπως είπε και ο φίλος, πιο σωστό είναι να χρησιμοποιούνται "μικρές" λυχνίες. 6ακ5 χρησιμοποίησα κι εγώ κάποτε. Καλή ταλαντώτρια.

itta-vitta
23-10-18, 21:22
Όσο για τον άλλο φίλο για τα περί "TUBO από UHU-Stick" , που ευθύμησε, υπάρχουν πολλά άλλα εύθυμα στα ραδιοπειρα(μα)τικά δρώμενα των 10ετιών '70 και '80, όπως κατασκευή πηνίου εξόδου μεσαίων σε χάρτινο κύλινδρο από χαρτί υγείας. Αυτή την ιδέα την εφάρμοσα κι εγώ κάποτε αλλά πρόσθεσα και μια βελτίωση. Το βούτηξα σε βερνίκι ξύλου. Όταν στέγνωσε σκλήρυνε και έγινε πρώτο τούμπο. Ακόμη, τσοκ φμ τυλιγμένα σε πλαστικό περίβλημα από στυλό μπικ. Καλά αυτό, γιατί είναι σχετικά σκληρό υλικό, αλλά τσοκ φμ τυλιγμένο σε κομμάτι από καλαμάκι πορτοκαλάδας;! Αυτό το είδα και σε "επαγγελματικές" κατασκευές λαμπάτων πομπών φμ (6146 αυτοταλάντωτο, ελ34-6146) της τελβα.

nick1974
23-10-18, 22:21
Το πηνίο ταλαντώσεως μπορεί να κατασκευασθεί με διάφορους συνδυασμούς, με το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό που πρέπει να προσεχθεί κατασκευαστικά είναι το Q. Και για να είναι άριστο ή σχεδόν άριστο πρέπει το μήκος του πηνίου να είναι ίσο με τη διάμετρό του. Από τους ταλαντωτές πού λένε τα βιβλία, έχω κατασκευάσει εκτός από τον Χάρλεϋ και τον Κόλπιτς. Αν και τα βιβλία τον λένε για καλύτερο, εμένα δεν μου άρεσε ή δεν μου βγήκε σωστά, παρ' όλο που πειραματίστηκα αρκετά όσον αφορά τη χωρητική διαίρεση τάσης. Είχα δύο σήματα ένα πιο ισχυρό και ένα λιγότερο ισχυρό, αρμονικές, καθόλου. Με τον Χάρλευ πέτυχα να έχω μόνο ένα κεντρικό σήμα χωρίς αρμονικές.
Όσο για ταλαντώτριες λυχνίες, όπως είπε και ο φίλος, πιο σωστό είναι να χρησιμοποιούνται "μικρές" λυχνίες. 6ακ5 χρησιμοποίησα κι εγώ κάποτε. Καλή ταλαντώτρια.

Ο κολπιτς ειναι μια απ τα ιδια με το Χαρτλει. Ο Κλαμπ ειναι η καπως πιο σοβαρη αναβαθμιση του (ειναι ουσιαστικα ενας Κολπιτς με LC σε σειρα)
Ταλαντωτης χωρις αρμονικες δε γινεται.
Εννωειται πως ολοι ανεξαιρετως οι ταλαντωτες βγαζουν αρμονικες, με περισσοτερο ενισχημενες τις αρτιες και περισσοτερο συμπιεσμενες τις περιττες. (εκτος αν αρμονικες εννωεις το σπλατερ σε γυρω συχνοτητες).
Απο κει και περα τα κυκλωματα συντονισμου και προσαρμογης των επομενων σταδιων και φυσικα η σωστη προσαρμογη κεραιας-γης ειναι αυτα που συμπιεζουν τις αρμονικες ωστε να μην εκπεμπονται απ την κεραια, τουλαχιστο οχι με ισχυ που να μπορει να προκαλεσει παρενοχληση


όπως κατασκευή πηνίου εξόδου μεσαίων σε χάρτινο κύλινδρο από χαρτί υγείας. Αυτή την ιδέα την εφάρμοσα κι εγώ κάποτε αλλά πρόσθεσα και μια βελτίωση. Το βούτηξα σε βερνίκι ξύλου.

κι εγω που νομιζα πως ημουν ο μονος που το χε κανει αυτο :lool: (οχι εξοδου, τετοια ειχα πορσελανης, αλλα σε buffer )

itta-vitta
23-10-18, 23:03
Λέμε για πηνίο εξόδου σε βερνικωμένο χάρτινο ρολό, για μικρό μηχάνημα 2Χ807 εξ στα 700. Βόλευαν πολύ για πηνία εξόδου τα καρούλια από εμαγιέ σύρματα, μεγέθη, Φ6, Φ7, Φ8, Φ10. Ζητούσαμε από τους κατασκευαστές μετασχηματιστών να μας κρατήσουν όταν τους τελείωνε το σύρμα. Με τον ταλαντωτή Κλαπ δεν ασχολήθηκα γιατί μοιάζει με τον Κόλπιτς ως προς την χωρητική διαίρεση τάσης, επειδή όπως είπα δεν μου βγήκε στον Κόλπιτς. Όσο για τον Βακάρ σκεφτόμουν να τον δοκιμάσω αλλά με φόβιζε η τάση ανόδου που περνούσε από το πηνίο ταλαντώσεως στον μεταβλητό 500 πικο και στον σύζευξης 100 πίκο και εκείνα τα χρόνια (10ετία '70) δεν έβρισκες 100 πικο σε πολλά βολτ. Επίσης φοβόμουν και τον τυχόν σπινθηρισμό στον μεταβλητό ταλαντώσεως. Για όσους δεν γνωρίζουν, στον 2ο τόμο του Τριλιανού που βρίσκεται στα downloads αρχεία του "Ηλεκτρονικά", γίνεται αναφορά στα είδη των ταλαντωτών και στην κατασκευή πηνίου ταλαντώσεως.

DGeorge
23-10-18, 23:52
Οι σπειρεs του συρματοs πρεπει να είναι η μια διπλα στην άλλη η όχι απαραίτητα?Μάγκες, ζητώ συγγνώμη, αν γίνομαι λίγο τσιμπούρι. Αλλά το παλληκάρι, μάλλον, περιμένει ακόμα μιαν απάντηση... Εκτός αν εγώ, ο στραβο-γκάβακας δεν την πρόσεξα!

Ετοιμο δεν υπαρχει πουθενα ρε παιδια να παραγγειλουμε?Γενικά, απόφευγε -όσο μπορείς- τα 'ετοιματζίδικα', από χωριάτικη σαλάτα, μέχρι ότι ηλεκτρονικό! Δεν θα έχεις τη δυνατότητα/ευελιξία πειραματισμών, όπως ειπώθηκε και από φίλο προηγουμένως!

DGeorge
24-10-18, 00:01
...... Για όσους δεν γνωρίζουν, στον 2ο τόμο του Τριλιανού που βρίσκεται στα downloads αρχεία του "Ηλεκτρονικά", γίνεται αναφορά στα είδη των ταλαντωτών και στην κατασκευή πηνίου ταλαντώσεως.¶ψογος!!!

nick1974
24-10-18, 00:54
Οι σπειρεs του συρματοs πρεπει να είναι η μια διπλα στην άλλη η όχι απαραίτητα?

θεωρητικα δεν παιζει κανενα ρολο, ενα πηνιο ειναι πηνιο ετσι κι αλλιως. Πρακτικα βολευει ωστε να χεις μεγαλυτερη αυτεπαγωγη σε μικροτερο χωρο (αρα και ευκολοτερα καλυτερο Q) οποτε, ΝΑΙ σε βολευει να το φτιαξεις με κολλητες σπειρες

itta-vitta
24-10-18, 23:57
70 σπείρες, σύρμα εμαγιέ 0,3 mm, σωληνάκι πλαστικό 2cm, λήψη στην 20η σπείρα από το μέρος της γείωσης (για ταλαντωτή Χάρτλεϋ). Αυτεπαγωγή γύρω στα 65 μΗ.
-----------------------------------------------------------------

Υπάρχει η παλιά μου πρόταση.