PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για οθόνη TFT



robotakias
20-10-06, 10:55
Καλημερίζω όλο το φόρουμ! Λοιπόν, τελικά πήρα την οθόνη TFT που σας έλεγα..Πήγα σε έναν δικό μου που έχει κατάστημα με Η/Υ service και αλαλώσιμα..Αρχικά ψάξαμε για LG αλλά επειδή υπήρχε έλλειψη πήγαμε σε ViewSonic διότι τις δουλέυει συνέχεια ο ίδιος και με διαβαβαίωσε οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Πήρα μια 17' στα 215 ευρώ με εγγύηση 3 χρόνια on site με 0 pixel. Με το που ανοίγω την οθόνη βλέπω στα δεξιά ένα κόκκινο σημάδι.. :( :evil: Λέω όχι ρε γ@μώτο, ακόμα δεν την πήρα..Τέσπα, παίρνω τηλ. την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι το κόκκινο σημάδι είναι υποπίξελ και όχι πίξελ. Για να είναι πίξελ πρέπει να είναι χρώματος μαύρου ή άσπρου..Ισχύει κάτι τέτοιο? Και μάλιστα μου είπαν οτι και να έρθουν να την πάρουν πίσω την οθόνη θα μου την επιστρέψουν αφού δεν είναι πίξελ αυτό που κάηκε..

TEON
20-10-06, 14:50
οχι ειναι καθαρο πιξελ.μαλον επρεπε να παρεις lg(στην αντιπροσωπια της lg στη θεσσαλονικη δουλευω..).
πες τους οτι ζητας αντικατασταση συσκευης λογο πιξελ και αστους να λενε..

dal_kos
20-10-06, 15:15
Καθε πιξελ αποτελειται απο τρια υποπιξελ.
Αν δεν καει ολοκληρο το πιξελ δεν θα στην αλλαξουν που να χτυπιεσαι.
Φυσικα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι κολλημενο πιξελ και υπαρχει μια διαδικασια με την οποια κανεις μασαζ στο πιξελ.
Θα σου δωσω λινκ σε λιγο γιατι τωρα δεν το εχω προχειρο ;)

dal_kos
20-10-06, 15:39
Οδηγιες για διορθωση καμμενου υποπιξελ
http://www.pcdoctor-guide.com/wordpress/?p=2650
http://www.jeffpatch.com/?p=11
Video με οδηγιες
http://www.jeffpatch.com/movies/M4V56052.MP4.zip

TEON
20-10-06, 17:07
στην lg της αλαζουμε κατευθειαν η περιπτοση να υπαρξει μαυρο πιξελ η ασπρο ειναι 1 στις 100
τα ποιο συνηθησμενα ειναι πρασινα κοκινα μπλε ποιο σπανια διχρομια και μαυρα.
προσεχε γιατι αν πας να κανεις το μασαζ που λεει μπορει να δημειουργησεις μουρο(μια μαυρη σκια..)και ειναι πιο ενοχλητικο απο το πιξελ.

robotakias
20-10-06, 17:45
Αυτό που είναι με το βιντεάκι λέτε να δουλέψει? Λέω να το αφήσω το βραδάκι να παίζει το βίντεο στο σημείο που υπάρχει το πρόβλημα. Όσο για να πιέσω την οθόνη, ψιλοφοβάμαι μην γίνει καμιά στραβή και τα κάνω τα πράγματα χειρότερα..

dal_kos
20-10-06, 20:22
Κοιτα... Ο,τι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη...
Εγω χρησιμοποιω οθονη καθοδικου και ποτε δεν χρειαστηκε να εφαρμοσω την παραπανω διαδικασια..
Οι οδηγιες αυτες ειχαν χρησιμοποιηθει απο αλλο φορουμ στο οποιο ειμαι μελος και το ατομο που τις χρησιμοποιησε μπορεσε να επαναφερει την οθονη του.
Το τι θα κανεις ειναι στη δικη σου κριση ;)

chris_20
21-11-06, 02:04
λοιπόν βάλε στο paint μπλέ χρώμα και βάλτο πάνω στο καμμενο ,
μετά κόκκινο
και μετά πράσσινο

σε όποιο χρώμα βλέπεις κενό στο pixel έχεις καμμένο subpixel
άμα δεις και στα 3 λογικά έχεις ολόκληρο pixel οπότε αλλάζεις :wink: ...

robotakias
21-11-06, 18:28
λοιπόν βάλε στο paint μπλέ χρώμα και βάλτο πάνω στο καμμενο ,
μετά κόκκινο
και μετά πράσσινο

σε όποιο χρώμα βλέπεις κενό στο pixel έχεις καμμένο subpixel
άμα δεις και στα 3 λογικά έχεις ολόκληρο pixel οπότε αλλάζεις :wink: ...

Το εκανα φίλε μου και στα τρια χρώματα υπάρχει το κενό..Θα τους πάρω τηλ. και αν μου ξαναπούν οτι επειδή το σημάδι δεν είναι άσπρο σημαίνει οτι δεν είναι πίξελ, τι να τους πώ? Γιατί και την πρώτη φορά μου τα έπρηξαν..

makis_d
21-11-06, 23:01
Μάλλον τη πάτησες φίλε μου,γιατί θα έπαιρνες μια LG 17 με 180€ και πιστεψε με υπάρχουν ικανοποιητικά αρκετές στην αγόρα,και με το πρώτο pixel θα ερχόταν τα παιδία απο την LG θα παίρνανε την παλια και θα σου φέρνανε μια καινούργια.Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους κράξεις για να βρείς το δίκιο σου!

PCMan
22-11-06, 00:15
Εγώ πρίν καμια βδομάδα πήρα αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.155602 και είμαι απόλητα ευχαριστημένος. Ούτε θολούρα, ούτε καμμένα pixels ούτε ατέλειες ούτε τίποτα. Διέθετα μέχρι 200€ και ετοιμαζόμουν για 17άρα αλλά αφού βρήκα 19αρα σε αυτή την τιμή την τσίμπησα. Η ίδια αλλά 17άρα έχει 160€ ενώ η 19άρα 195€

chris_20
22-11-06, 01:52
τώρα άμα σου πώ να πάρεις μεγενθυτικό φακό και να τσεκάρεις την ομάδα των pixel ?

δηλαδή θα δείς απο πάνω την ομάδα red green blue πάνω απο το καμμένο pixel

και απο κάτω αντίστοιχα ποιά subpixel pixel λείπουν σε ασπρο φοντο

άμα σίγουρα λείπουν και τα 3 έφιγες .. αλλα για να λές κόκκινο ... μήμπως έχει καεί και ένα πράσσινο απο δίπλα? γιατι μου είπες οτι έβαλες τα χρώματα τα 3 και είδες κενό και στα 3 ...


άμα βαριέσαι όλα αυτά απλά πες τους να πάρουν την οθόνη και να τη τσεκάρουν οι ίδιοι ..

δέν ξέρω αμα έχει χρέωση ... ίσως να μήν έχει ...

παιδιά συμβένει και στις καλύτερες οικογένειες , ένας γνωστός πήρε tft eizo 17"
πρίν κανα χρόνο 600 ε και του είχε καμμένο pixel και αυτού δέν του το άλλαζαν (4 καμμένα ηθελε!)!!
αυτός τί να πεί ...


γιά τσέκαρε και πές

chris_20
22-11-06, 02:11
noo!

pc man με 219 έπερνες lg 19 απο cosmodata !! :o

PCMan
22-11-06, 02:58
E, 216 έχει στο e-shop http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168296
Δεν ήθελα να δώσω πάνω από 200€
Βασικά ξέρεις πως το σκέφτηκα?

Η οθόνη μου είναι no-name και την βγάζει το e-shop αφού κοτσάρει την φίρμα "innovator". Δηλαδή είναι δικό της προϊόν, άρα αν παιχτεί κάτι με την οθόνη και θελήσω να την στείλω πίσω με εγγύηση θα την πάρουν για να μην δυσφημιστεί το e-shop. Αν έκανα οποιαδήποτε άλλη αγορά πχ. lg κτλ. θα μεσολαβούσε τρίτος(η εταιρία lg) και άντε μετά να βγάλεις άκρη. Να συνεννοηθείς με το e-shop δεν μπορείς γιατί αυτοί απλά πουλάνε τις lg.
Ασε που αφού είναι no-name δεν πληρώνω το όνομα (όπως θα το πλήρωνα σε lg) και μπορέι να είναι και καλύτερη απο μία επώνυμη.


Με ποιάνεις? Έτσι το σκέφτηκα :)

Προς το παρών δουλεύει ασταμάτητα μια βδομάδα τώρα και είναι μιά χαρά. Δεν έχει κανένα ψεγάδι

chris_20
22-11-06, 03:09
πόσα χρόνια εγγύηση έχουν αυτές ? 0 pixel?

PCMan
22-11-06, 03:23
Θα σε γελάσω. Λογικά πρέπει να είναι όσο υσχύει η απλή εγγύηση.

antonis_p
22-11-06, 07:57
Η οθόνη μου είναι no-name και την βγάζει το e-shop αφού κοτσάρει την φίρμα "innovator". Δηλαδή είναι δικό της προϊόν, άρα αν παιχτεί κάτι με την οθόνη και θελήσω να την στείλω πίσω με εγγύηση θα την πάρουν για να μην δυσφημιστεί το e-shop. Αν έκανα οποιαδήποτε άλλη αγορά πχ. lg κτλ. θα μεσολαβούσε τρίτος(η εταιρία lg) και άντε μετά να βγάλεις άκρη. Να συνεννοηθείς με το e-shop δεν μπορείς γιατί αυτοί απλά πουλάνε τις lg.

ειδικα το e-shop δεν εχει τετοιες ευαισθησιες,
κυκλοφορουν τα χειροτερα γυρω απο το ονομα του και την υποστηριξη του.

Για την LG εχω τις καλυτερες εντυπωσεις, μου εφτιαξε χαλασμενο dvd
και με ειδοποιησε να το παραλαβω σε 4-5 ωρες!!!!!!!!!!!!!
ειναι απιστευτοι!!!! Στο service τους διπλα στην Αχαρνων, στον Αγιο Παντελεήμονα.

chip
22-11-06, 10:07
Είσα σίγουρος οτι η viewsonic έχει 0 pixel εγγύηση? Τσεκαρέ το!
Επίσης αυτό με τα subpixel ισχύει! Δεν στην αλλάζει καμία μάρκα με ένα subpixel! Αν στην αλλάξουν θα είναι επειδή έκανε λάθος ο υπάλληλος που την παρέλαβε... και δεν την επέστρψε. Ούτε η LG δεν καλύπτει ένα subpixel!
Όταν λέτε LG με 180 ευρώ εννοείτε το μοντέλο 1718? Αν ναι προσέξτε γιατί δεν είναι αντικατάσταση του ακριβότερου 1717 αλλά απλά νεό φθηνό μοντέλο που νομίζω δεν έχει ρυθμιστικά! (επιβεβαιώστε το!) Φυσικά βέβαια διατηρεί την ποιότητα της LG.

PCMan
23-11-06, 01:08
antonis p τι εννοείς?
Του e-shop ή της innovator?

antonis_p
23-11-06, 05:44
του e-shop,
κυκλοφορουν και στο διαδικτιο καποιες κακες αναφορες...

Anyway, με γεια!!!

chris_20
23-11-06, 16:34
εγώ περιμένω τον robotakias να μας πεί τί του είπαν τελικά ή άμα έκανε το πειραμα με το μεγενθυτικο φακο ., !

chip
23-11-06, 23:37
Όταν το eshop δουλεύει με 5-6% ποσοστό κέρδους μην του ζητάτε υποστήριξη!
Δηλαδή πουλάει οθόνη 200 euro και βγάζει 10. Αν την έπαιρνε πίσω θα έπρεπε να πουλήσει άλλες 20 για να αποσβέσει την ζημιά. Και φυσικά δεν θα μπορούσε να δεχτεί κάτι τέτοιο όταν είναι αρκετές οι οθόνες με καμένα Pixel.
Μην θέλουμε λοιπόν και φθηνό και υποστήριξη.
Μου θυμίζει κάτι PC απο multirama με ταινία ασφαλείας που σου τα δίνουν "τσάμπα" και μετά σου λένε θέλεις να βάλεις σκληρό δίσκο? Θα στον βάλουμε εμείς για να μην χάσεις την εγγύηση. Δίνεις 1-2 ευρώ λιγότερο από τα μικρά μαγαζιά για δίσκο και πληρώνεις καμια 30-40 για εγκατασταση :hammer:

PCMan
23-11-06, 23:46
Ευχαριστώ antonis p :)
Χρόνια ψωνίζω από e-shop και το θεωρώ αξιόπιστο γιατί δεν μου έχει κάνει ποτέ νερά.
Έχω ακούσει πολλά παράπονα προς το e-shop(σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) αλλά σε εμένα είναι όλα καλά.