PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοτικό για περονοφόρο οχημα (κλαρκ)



diavatis
22-10-06, 12:22
μπορει ενα οχημα (κλαρκ) να παιρνει ρευμα απο το δικτυο μεσω καταλληλου τροφοδοτικου?
Δεν θα κινειται αλλα θα ανεβαζει ή κατεβαζει τις περονες.Η μπαταρια του οχηματος ειναι
485 Ah/5h ταση 48 V.

dal_kos
22-10-06, 12:49
Δηλαδη η μπαταρια του μπορει να δωσει 485Ah x 48V = 23280 Wh ??? :shock:
Μου φαινεται τεραστιο νουμερο...
Μηπως εχεις κανει καποιο λαθος ή δεν ειναι αυτος ο τυπος μετατροπης?

hlektrologos000
22-10-06, 16:08
Δεν κανει λαθος ,τοσο ειναι η μπαταριες του.
Μου φαινετε αδυνατη μια τετοια κατασκευη τροφοδοτικου ,και να γινετε θα εχει τεραστιο κοστος.

Μια ιδεα που μπορω να σου δωσω και μου φαινετε δυσκολη αλλα εφικτη ειναι ,να αλαξεις το μοτερ του συμπιεστη για τα λαδια(ανυψωση κτλ) και να βαλεις ενα 220V που θα περνει απο το δυκτιο.
Ετσι η μπαταριες σου δεν θα τελειωνουν σχεδον ποτε .θα τις φορτιζεις μια φορα την εβδομαδα και αν,μονο και μονο για συντηρηση.

Danza
22-10-06, 16:11
Σωστος ο ηλεκτρολόγος.. για να φτιάξεις τροφοδοτικό θές μετασχηματιστή να παρέχει γυρω στα 300Α :shock: :shock: δηλαδή όσο ενα τραπεζάκι :lol: δεν συμφέρει με τπτ....

nikoskourtis
22-10-06, 17:25
Τα 485 Ah η μπαταρια μπορει να τα δωσει σε 5h το ελαχιστο (485 Ah/5h). Δηλαδη 97Α μπορουμε να τραβαμε για 5 ωρες. Σιγουρα δε θα δουλευει σε αυτο το ρυθμο (μεγιστος της μπαταριας). Αρα θελει λιγοτερα απο 97Α τροφοδοτικο.

Μια λυση ειναι ενας μεγαλος μετασχηματιστης σε μεγεθος ηλεκτροκολλησης ή ενα παλμοτροφοδοτικο. Το παλμοτροφοδοτικο εχει τη δυσκολια της ευρεσης πυρηνα φερριτη σε αυτο το μεγεθος.

Μια ηλεκτροκολληση μηπως κανει γι' αυτη τη δουλεια; Το λεω γιατι ειναι πιο φθηνη η ηλεκτροκολληση απο την αγορα μετασχηματιστη και ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα. Εχω δει ηλεκτροκολλησεις με 120Α αρκετα λιγοτερο απο 100 ευρω. Ακομα κι αν η ταση π.χ. ειναι 40V μπορεις πολυ ευκολα να προσθεσεις σπειρες (λιγες θα χρειαστουν λογω μεγεθους) και να τη φερεις στην ταση που θες.

Επιστήμων
22-10-06, 19:40
Ρε παιδιά μήπως λέμε υπερβολές ?
Απο που θα τραβήξει τέτοιο ρεύμα έστω και με 220V ?
Εδώ μιλάμε για βιομηχανικό ρεύμα !

athalex
22-10-06, 19:49
Εμείς στην δουλειά έχουμε ένα φορτιστή μπαταριών ο οποίος όταν τα φορτηγά δεν έχουν καθόλου ρεύμα (24βολτ) τροφοδοτούμε την μπαταρία και παίρνει κανονικά μπροστά.
Από ότι υποψιάζομαι το θες για ασανσέρ .
Η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις το μοτέρ όπως είπε ένας φίλος παραπάνω. δώσε μάρκα να σου πω αν ξέρω κάτι.

diavatis
23-10-06, 08:38
εαν συνδεσω τον φορτιστη της μπαταριας να δινει κατευθειαν στο οχημα τι θα γινει ???
Ο φορτιστης παρεχει 48v και ξεκινα απο τα 80-100 Α και οταν φορτιζει εντελως την μπαταρια
πεφτει στα 40-50 Α.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-10-06, 09:35
Βρε παιδιά, το περονοφόρο χρησιμοποιεί τις μπαταρίες αυτές κατά κύριο λόγο για να κινείται. Από ότι κατάλαβα ο diavatis θέλει να χρησιμοποιήσει το μηχάνημα σε σταση, άρα θέλει μία τροφοδοσία μόνο για την αντλία υδραυλικού που τροφοδοτεί τις μπουκάλες του ανυψωτικού και όχι για τους κινητήρες των τροχών. Κάνω λάθος;;;. Αν όχι η λύση είναι απλή. Ή τροφοδοτεί μόνο το ηλεκτρομοτέρ της αντλίας υδραυλικού (που δεν πρέπει να είναι πάνω από 1000 watt συνήθως) ή την παρακάμπτει και χρησιμοποιεί μια ηλεκτραντλία υδραυλικού 220v ή 380v κατευθείαν από το δίκτυο η οποία θα τροφοδοτεί κατευθείαν το υδραυλικό χειριστήριο του ανυψωτικού.

hlektrologos000
23-10-06, 18:26
Βρε παιδιά, το περονοφόρο χρησιμοποιεί τις μπαταρίες αυτές κατά κύριο λόγο για να κινείται. τροφοδοτεί μόνο το ηλεκτρομοτέρ της αντλίας υδραυλικού (που δεν πρέπει να είναι πάνω από 1000 watt συνήθως)

Mια εποχη που δουλευα clark απο τι θυμαμε ,πρωτα σταματαγε να ανεβοκατεβαζει και μετα εμενε απο κινηση .και μαλον αυτο σημενει οτι η αντλια χρειαζετε περισοτερο ρευμα απο την κινηση του οχηματος.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-10-06, 20:41
Βρε παιδιά, το περονοφόρο χρησιμοποιεί τις μπαταρίες αυτές κατά κύριο λόγο για να κινείται. τροφοδοτεί μόνο το ηλεκτρομοτέρ της αντλίας υδραυλικού (που δεν πρέπει να είναι πάνω από 1000 watt συνήθως)

Mια εποχη που δουλευα clark απο τι θυμαμε ,πρωτα σταματαγε να ανεβοκατεβαζει και μετα εμενε απο κινηση .και μαλον αυτο σημενει οτι η αντλια χρειαζετε περισοτερο ρευμα απο την κινηση του οχηματος.

Δεν ισχύει πάντα κάτι τέτοιο. Αλλωστε στην δουλειά μου κάθε μερα εφαρμογές υδραυλικών αυτοματισμών σχεδιάζουμε και πραγματοποιούμε. Εξαρτάται την ταχύτητα των εβόλων και το βάρος που θέλουμε να σηκώσουμε. Ενδεικτικά να σου πώ ένας υδραυλικός κύλινδρος ανυψωτικής ικανότητας 1 τόννου με ταχύτητα ανύψωσης 10cm/sec απαιτούν το μέγιστο 1000 watts. Εαν μιλάμε για 48 volt τροφοδοσία τότε με 25 A νομίζω είμαστε καλά. Εάν πάμε στην περίπτωση της ηλεκτραντλίας 220V τότε τα πράγματα είναι πιο απλά με ένα μοτέρ 1,5 ίππων

venatici
23-10-06, 20:53
εαν συνδεσω τον φορτιστη της μπαταριας να δινει κατευθειαν στο οχημα τι θα γινει ???
Ο φορτιστης παρεχει 48v και ξεκινα απο τα 80-100 Α και οταν φορτιζει εντελως την μπαταρια
πεφτει στα 40-50 Α.

Αυτο ειναι το καλυτερο πειραμα που μπορεις να κανεις, η μπταταρια θα κινει το οχημα και ο φορτιστης θα την φορτιζει στα κενα. Επειδη ειναι μπαταρια μολυβδου δεν πρεπει να εχει κανενα προβλημα.

hlektrologos000
24-10-06, 01:49
Δεν ισχύει πάντα κάτι τέτοιο. Αλλωστε στην δουλειά μου κάθε μερα εφαρμογές υδραυλικών αυτοματισμών σχεδιάζουμε και πραγματοποιούμε. . Εάν πάμε στην περίπτωση της ηλεκτραντλίας 220V τότε τα πράγματα είναι πιο απλά με ένα μοτέρ 1,5 ίππων

Εφοσον ειναι η δουλεια σου παω πασο.
Πολυ καλη ιδεα μου φαινετε παντος αν δεν πετυχει το πειραμα με τον φορτιστη κατευθειαν να δινει στο μοτερ , να αλαξει την περιελιξη στο μοτερ και να την κανει 220v παρα να μπλεξει με μηχανικες μετατροπες τορνους και ιστοριες.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
24-10-06, 08:15
Δεν ισχύει πάντα κάτι τέτοιο. Αλλωστε στην δουλειά μου κάθε μερα εφαρμογές υδραυλικών αυτοματισμών σχεδιάζουμε και πραγματοποιούμε. . Εάν πάμε στην περίπτωση της ηλεκτραντλίας 220V τότε τα πράγματα είναι πιο απλά με ένα μοτέρ 1,5 ίππων

Εφοσον ειναι η δουλεια σου παω πασο.
Πολυ καλη ιδεα μου φαινετε παντος αν δεν πετυχει το πειραμα με τον φορτιστη κατευθειαν να δινει στο μοτερ , να αλαξει την περιελιξη στο μοτερ και να την κανει 220v παρα να μπλεξει με μηχανικες μετατροπες τορνους και ιστοριες.

Αν δεν πετύχει με τον φορτηστή και αποφασίσει να βάλει ηλεκτρομοτέρ 220V δεν χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο. Η "μετατροπή" είναι πολυ απλή (εκτός απροόπτου) και θα μπορεί να δουλέψει και με τις μπαταρίες και με το ηλεκτρομοτέρ ανά πάσα στιγμή. Εάν θέλεις diavatis πες μου να σου στείλω ένα σκαρίφημα το πώς θα γίνει αυτό.

diavatis
24-10-06, 10:39
το οχημα ειναι παλιο και δεν καταφερα να βρω στοιχεια για αντλιες κτλ.
πανω απο την μηχανη υπαρχει ενα κουτι (zapi srl ) κατι για συχνοτητες γραφει
και απο οτι μπορεσα να βρω μεσω ιντερνετ μαλλον ειναι 1,5 KW εως 3,5 KW,επισης
εκει κοντα στο σασσι καπου γραφει 50 Α.

ειναι εφικτο να μετρησω με απερομετρο ενω δουλευει τι αμπερ τραβαει ???

συνδεοντας απ'ευθειας τον φορτιστη στο οχημα υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια,
καψιμο μοτερ και τετοια ??

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
24-10-06, 11:33
το οχημα ειναι παλιο και δεν καταφερα να βρω στοιχεια για αντλιες κτλ.
πανω απο την μηχανη υπαρχει ενα κουτι (zapi srl ) κατι για συχνοτητες γραφει
και απο οτι μπορεσα να βρω μεσω ιντερνετ μαλλον ειναι 1,5 KW εως 3,5 KW,επισης
εκει κοντα στο σασσι καπου γραφει 50 Α.

ειναι εφικτο να μετρησω με απερομετρο ενω δουλευει τι αμπερ τραβαει ???

συνδεοντας απ'ευθειας τον φορτιστη στο οχημα υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια,
καψιμο μοτερ και τετοια ??

Το πιο πιθανό το κουτί να είναι κάτι σαν συθμιστής στροφών κινητήρα (κάτι σαν inevrter). Αν είναι έτσι, τότε πιθανόν να είναι μόνο για την κίνηση του κλαρκ. Εφόσον θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μόνο για ανύψωση, θα πρέπει να αμπερομετρήσεις το μοτέρ της αντλίας υδραυλικού του ανυψωτικού. Λογικά με τον φορτιστή που έχεις διαθέσιμο που λές (48v, 80~100 amp συνέχεια), δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, αρκεί το μοτέρ να παίρνει απευθείας συνεχές 48v. Απο την άλλη δεν μπορείς να μετρήσεις εύκολα πόσα amp τραβάει.Με τι θα το κάνεις;;; Οι αμπεροτσιμπίδες συνήθως μετράνε ρεύμα εναλασσομένου, μόνο καποιες ακριβές μετράνε και συνεχές.

venatici
25-10-06, 00:13
συνδεοντας απ'ευθειας τον φορτιστη στο οχημα υπαρχει περιπτωση να κανω ζημια,
καψιμο μοτερ και τετοια ??

Μαλλον οχι , αρκει να μην βγαλεις την μπαταρια , γιατι η μπαταρια ειναι αυτη που θα κινει το μοτερ