PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ασφαλεια σε τροφοδοτικο?



WiMax
23-10-06, 16:58
ΗΙ σε ολους ειμαι νεος και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι ! εκανα το τροφοδοτικο 1138 της smart kit το οποιο ομως δεν ειχε ασφαλεια με αποτελεσμα με το που βραχικυκλωσα το θετικο με το αρνητικο να καει κατι! το εστειλα και μου το εκαναν ! αλλα θελω να βαλω και ασφαλεια γιατι θα το καψω παλι καταλαθος ! που θα πρεπει να τοποθετιθει και ποσα amber? αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να την βαλω πριν τον μετασχηματιστη! περιμένω βοηθεια! ευχαριστω πολυ!

nitako
23-10-06, 22:43
Ποσα volt ειναι και ποσα amper?
μπορεις να βαλεις δυο ασφάλειες μια για DC και μια για AC

WiMax
24-10-06, 12:08
ειναι 30v και 3amber γιατι 2 αφαλειες?

ALAMAN
24-10-06, 12:41
Στην είσοδο του μετασχηματιστή νομίζω οτι πάντα πρέπει να βαζεις ασφάλεια
για να υπολογίσεις την τιμή ασφάλειας πρέπει να ακολουθίσεις τον παρακάτω τύπο.
Είναι εύκολο κάνεις απλώς αντικατάσταση: όπου F είναι ασφάλεια, Vδ είναι η τάση που
βγάζει ο μετασχ. , Ιδ είναι το ρέυμα που βγάζει ο μετασχ. δηλαδή απο ότι είδα παραπάνω 3Α
και τέλος Vπ είναι η τάση προτεύοντος του μετασχ δηλαδή 220V

F=(Vδ*Iδ)/Vπ

Τώρα για την έξοδο του τροφοδοτικού βάλε μία ασφάλεια στα 3Α ή καλύτερα ψάξε για κανένα κύκλωμα
προστασία βραχυκυκλώματος

homo mathematicus
24-10-06, 12:44
μπράβο είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.... :wink:

WiMax
24-10-06, 13:28
Στην είσοδο του μετασχηματιστή νομίζω οτι πάντα πρέπει να βαζεις ασφάλεια
για να υπολογίσεις την τιμή ασφάλειας πρέπει να ακολουθίσεις τον παρακάτω τύπο.
Είναι εύκολο κάνεις απλώς αντικατάσταση: όπου F είναι ασφάλεια, Vδ είναι η τάση που
βγάζει ο μετασχ. , Ιδ είναι το ρέυμα που βγάζει ο μετασχ. δηλαδή απο ότι είδα παραπάνω 3Α
και τέλος Vπ είναι η τάση προτεύοντος του μετασχ δηλαδή 220V

F=(Vδ*Iδ)/Vπ

Τώρα για την έξοδο του τροφοδοτικού βάλε μία ασφάλεια στα 3Α ή καλύτερα ψάξε για κανένα κύκλωμα
προστασία βραχυκυκλώματος

Δηλαδη αν θα βαλω μια ασφαλεια 3A στην εξοδο του τροφοδοτικού και ενωθει το θετικο με το αρνητικο θα κανει η ασφαλεια και οχι το τροφοδοτικό? σε ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!

nitako
25-10-06, 00:16
ειναι 30v και 3amber γιατι 2 αφαλειες?


Μια ασφαλεια για το ρευμα (220) πριν παει στον μ/τ και μια στην συνεχη ταση δηλαδη στην εξοδο του τροφοδοτικου.

Η ασφάλειες συνδεονται σε σειρα με το ενα ακρο, η το θετικο η το αρνητικο..

eebabs2000
25-10-06, 00:23
Προτείνω στην έξοδο του τροφοδοτικού σου (στο DC) το παρακάτω πολύ απλό κύκλωμα για να μην αλλάζεις συνέχεια τις ασφάλειες!
http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_fuse.htm

WiMax
25-10-06, 15:38
Προτείνω στην έξοδο του τροφοδοτικού σου (στο DC) το παρακάτω πολύ απλό κύκλωμα για να μην αλλάζεις συνέχεια τις ασφάλειες!
http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_fuse.htm

ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ!

billtech
25-10-06, 16:02
ρε παιδια πολυ ωραιο κυκλωμα αλλα οταν στη εξοδο μπορω να παρω 10Α(τοσα μου βγαζει το τροφοδοτικο) πως το προστατευω απο βραχυκυκλωματα;
μολις καταλαθος βραχυκυκλωσει η εξοδος μου καιει τα τρανζιστορ ισχυος (MJ2955).

WiMax
25-10-06, 16:32
ρε παιδια πολυ ωραιο κυκλωμα αλλα οταν στη εξοδο μπορω να παρω 10Α(τοσα μου βγαζει το τροφοδοτικο) πως το προστατευω απο βραχυκυκλωματα;
μολις καταλαθος βραχυκυκλωσει η εξοδος μου καιει τα τρανζιστορ ισχυος (MJ2955).

3A βγαζει το τροφοδοτικο πυ εκανα εγω! Τωρα που το σκεφτομαι αν θα το εχω ρυθμισει να μου δινει 1Α θα με προστατεψει η ασφαλεια των 3Α που θα εχω στην εξοδο του τροφοδοτικου? ή θα καει αυτη που εισαι πριν τον μετ/στη?

jakektm
25-10-06, 17:49
Η ασφάλεια θα καεί εφόσον περάσουν παραπάνω απο 3Α. Αν το ρυθμίσεις στο 1Α, η ασφάλεια δε θα καεί. Αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο πιθανόν (πιθανόν γιατί δε ξέρω το κύκλωμα ) να γονατίσει η τάση στην έξοδο.

WiMax
25-10-06, 17:56
Η ασφάλεια θα καεί εφόσον περάσουν παραπάνω απο 3Α. Αν το ρυθμίσεις στο 1Α, η ασφάλεια δε θα καεί. Αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο πιθανόν (πιθανόν γιατί δε ξέρω το κύκλωμα ) να γονατίσει η τάση στην έξοδο.


οταν λες να γονατισει δηλαδη?

ALAMAN
25-10-06, 18:38
οταν λες να γονατισει δηλαδη?
Να μηδενίσει ή να πάει κατω απο το 1V
Στην περίπτωσή σου αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο θα μηδενίσει

ALAMAN
25-10-06, 18:58
Αυτό είναι το κύκλωμα :?:

jakektm
25-10-06, 20:18
Ρυθμίζεις τα Αμπέρ , σε περίπτωση που ξέρεις πως ένα κύκλωμα που θα τροφοδοτήσεις δεν θέλει παραπάνω πχ απο 1Α να λειτουργήσει.¨΄Ετσι βάζοντας μέχρι 1Α να δώσει το τροφοδοτικό , αν για κάποιο λόγο το κύκλωμά σου έχει κάποια εξαρτήματα (πχ διόδους αντίθετα τοποθετημένες ή ΄κάποιο καμμένο ολοκληρωμένο κτλ) τότε το ρεύμα στο τροφοδοτικό δε θα ξεπεράσει το 1Α, πράγμα που θα σου προστατέψει το κύκλωμα απο ανεπιθήμητα καψίματα κάποιων εξαρτημάτων.

billtech
26-10-06, 00:58
αυτο το κυκλωμα το κατασκευασα και ειναι πολυ επικυνδινο για την τροφοδοτουμενη συσκευη.αν δεν ρυθμησεις σωστα το ρευμα απο πριν να τροφοδοτισεις οποιαδηποτε συσκευει μπορει να στη καταστρεψη.

gsmaster
26-10-06, 03:51
Αν η συσκευή έχει πρόβλημα και τραβάει ανεξέλεκτα ρεύμα (πράγμα που σημαίνει ότι δεν δουλεύει φυσιολογικά) λογικό είναι να καταστραφεί.

WiMax
26-10-06, 13:32
AN ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ! ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΒΡΑΧΙΚΥΚΛΩΣΩ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΕΙ! ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

WiMax
26-10-06, 13:36
Αυτό είναι το κύκλωμα :?:

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ

jakektm
26-10-06, 22:46
Απλα βάλε σε σειρά μια ασφάλεια. Τα ποσα αμπερ εσυ ταποφασιζεις, με βαση το κυκλωμα σου.

gsmaster
27-10-06, 01:51
Λοιπόν. Αφού το τροφοδοτικό σου έχει περιορισμό και είναι κατασκευασμένο σωστά, βραχυκυκλώνωντας την εξοδο, θα περάσει το ρεύμα που έχεις ορίσει απο το ποτενσιόμετρο του ρεύματος και μετά θα γονατίσει η τάση. Όλα αυτά αν είναι σωστά κατασκευασμένο. Αν όμως το βάλεις στα 3 V και του τραβάς 3Α για πολλή ώρα, χωρίς την κατάλληλη ψύξη στα τρανζίστορ, τότε αυτά λογικό είναι να καούν. Καλή ψύξη λοιπόν.

WiMax
27-10-06, 21:34
Λοιπόν. Αφού το τροφοδοτικό σου έχει περιορισμό και είναι κατασκευασμένο σωστά, βραχυκυκλώνωντας την εξοδο, θα περάσει το ρεύμα που έχεις ορίσει απο το ποτενσιόμετρο του ρεύματος και μετά θα γονατίσει η τάση. Όλα αυτά αν είναι σωστά κατασκευασμένο. Αν όμως το βάλεις στα 3 V και του τραβάς 3Α για πολλή ώρα, χωρίς την κατάλληλη ψύξη στα τρανζίστορ, τότε αυτά λογικό είναι να καούν. Καλή ψύξη λοιπόν.

Επειδη το εκαψα μια φορα βραχυκυκλωνοντας τις εξοδους του τροφοδοτικου για ενα δευτερολεπτο υπαρχει περιπτωση να μην ειναι σωστα κατασκευασμένο? Μου δινει ομως εξοδο 0-30volt!!!

gsmaster
28-10-06, 13:12
Δοκίμασε το εξής.
Βάλε μια κατασκευή στο φορτίο που να τραβάει πχ 200mA. Αν βάλεις το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζεις το ρεύμα πολύ χαμηλά θα δεις και την τάση να πέφτει όταν περάσεις κάτω απο τα 200mA τότε ο περιορισμός ρέυματος δουλεύει.

Μπορεί όταν εσύ έφτιαξες το κιτ να είχες κάνει κάποιο λάθος, και όταν το πήγες να στο φτιάξουν να διόρθωσαν και το λάθος σου, μπορεί όμως και όχι.

john_b
24-07-13, 22:49
Στην είσοδο του μετασχηματιστή νομίζω οτι πάντα πρέπει να βαζεις ασφάλεια
για να υπολογίσεις την τιμή ασφάλειας πρέπει να ακολουθίσεις τον παρακάτω τύπο.
Είναι εύκολο κάνεις απλώς αντικατάσταση: όπου F είναι ασφάλεια, Vδ είναι η τάση που
βγάζει ο μετασχ. , Ιδ είναι το ρέυμα που βγάζει ο μετασχ. δηλαδή απο ότι είδα παραπάνω 3Α
και τέλος Vπ είναι η τάση προτεύοντος του μετασχ δηλαδή 220V

F=(Vδ*Iδ)/Vπ

Τώρα για την έξοδο του τροφοδοτικού βάλε μία ασφάλεια στα 3Α ή καλύτερα ψάξε για κανένα κύκλωμα
προστασία βραχυκυκλώματος

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά τον τύπο, για έναν μ/σ που βγάζει 24V-5A θέλει μόνο 0,5 Α περίπου ασφάλεια στα 220;