PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αναγνώριση σκληρού δίσκου



robotakias
24-10-06, 14:36
Γεια χαρά παίδες! Ο σκληρός μου δίσκος είναι χωρητικότητας 120 GB και τον έχω χωρίσει σε δύο μέρη...Στις προάλλες που ήθελα να ξανάβαλω τα windows γιατί κόλλαγαν, το bios δεν αναγνώριζε τον σκληρό δίσκο σαν δύο μέρη C και D στα οποία τον είχα χωρίσει αλλά τον αναγνώριζε όλον σαν C. Αναγκάστηκα λοιπόν να αντιγράψω τα περιεχόμενα του D σε DVD για να μην τα χάσω γιατί μετά που έκανα φορματ τα διέγραψε όλα αφού όπως ανέφερα αναγνώριζε το σκληρό δίσκο σαν C..Μήπως ξέρει κανείς κάτι?

dal_kos
24-10-06, 14:46
Πιθανοτατα επρεπε να "εμφανισεις" το partition στο συστημα σου αν και δεν μπορω να πω πως καταλαβα τι ακριβως ειχες κανει.
Ισως να ειχες κανει PseudoPartition απο το συστημα των Win κι οχι απο καποιο εξειδικευμενο προγραμμα οπως το Partition Magic... και γι αυτο το dos δεν εβλεπε το partition ;)

Danza
24-10-06, 15:14
Το bios αναγνωρίζει μόνο ένα σκληρό δίσκο και όχι τα διαμερίσματα που μπορεί να έχεις δημιουργήσει έσυ :wink: ...
Γενικά το bios εξετάζει αν λειτουργεί η οποιαδήποτε μονάδα ειναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή την ωρα του POST (Power On Self Test) για αυτό στον βγάζει σαν ένα σκληρό και όχι δύο.. περεταίρω ειναι δουλειά του λειτουργικού να αναγνωρίσει τα διαμερίσματα :)

robotakias
24-10-06, 16:51
Αυτό μου το έχει κάνει πρώτη φορά..Τις άλλες φορές που ήθελα να ξαναβάλω τα Windows διότι κλασσικά μου κόλλαγαν, έβαζα το cd που έχει τα windows, έκανα restart, διάβαζε το cd και με πήγαινε στην μπλε οθόνη απο όπου εκεί αναγνώριζε τα particion C και D, επέλεγα το C, επέλεγα να γίνει format και στη συνέχεια αφού γινόταν το format με πήγαινε στη διαδικασία εγκατάστασης των windows..

gsmaster
24-10-06, 23:26
Το bios αναγνωρίζει μόνο ένα σκληρό δίσκο και όχι τα διαμερίσματα που μπορεί να έχεις δημιουργήσει έσυ :wink: ...
Γενικά το bios εξετάζει αν λειτουργεί η οποιαδήποτε μονάδα ειναι συνδεδεμένη στον υπολογιστή την ωρα του POST (Power On Self Test) για αυτό στον βγάζει σαν ένα σκληρό και όχι δύο.. περεταίρω ειναι δουλειά του λειτουργικού να αναγνωρίσει τα διαμερίσματα :)

Δίκιο έχεις, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα του robotakia, Στην εγκατάση των windows λέει ότι δεν του εμφανίζει κανονικά τα παρτίσιον. Παράξενο πάντως...