PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εκτύπωσης...



Lykos1986
27-10-06, 18:33
Λοιπόν πείτε μου την γνώμη σας γιατί θα τρελαθώ!!! Εκτυπώνω ένα κύκλωμα σε διαφάνεια Connect (τύπος: KF37011 B&W Laser Film) με έναν εκτυπωτή HP LazerJet 1020. Η διαφάνεια βγαίνει ναι μεν σε γενικές γραμμές καλά αλλά σε πάρα πολλά σημεία οι γραμμές στο εσωτερικό τους έχουν καινά. Τονίζω το εσωτερικό τους γιατί κατά περίεργο τρόπο μόνο εκεί εμφανίζετε η ατέλεια και όχι γενικός στον να κόβει ένα ολόκληρο κομμάτι της γραμμής. Προσπάθησα να αντιμετωπίσω το πρόβλημα με διάφορες ρυθμίσεις αλλά και πάλι τίποτα. Τα ίδια και τα ίδια. Το toner δεν είναι παλιό αν τυχόν σκέφτεστε αυτό. Ο εκτυπωτής είναι ολοκαίνουριος και τον χρησιμοποιώ μόνο για να βγάζω διαφάνειες που θα χρησιμοποιηθούν για αποχάλκωση. Δεν έχω βγάλει παραπάνω από 50 διαφάνειες!!!

Το καλό είναι πως αν χρησιμοποιήσω απλό χαρτί που πάνω του θα εκτυπωθεί το ίδιο κύκλωμα με την διαφάνεια τότε αυτό βγαίνει τέλεια!!!!!!! Κυριολεκτικά τέλεια όχι απλά σε πολύ καλύτερη ποιότητα από την διαφάνεια. Χωρίς κανένα ψεγάδι!!!!!!

Τι μπορεί να φταίει;;; Λέτε να αλλάξω διαφάνειες;;;

jakektm
27-10-06, 19:29
Πιθανότατα η διαφάνεια, εκτός και αν υπάρχει κάποια επιλογή στο μενού για την συγκεκριμένη διαφάνεια. πχ όπως για να εκτυπώσεις φωτογραφία επιλέγεις το κατάλληλο φωτογραφικό χαρτί. Αν θα μπορούσες κάνε ένα σκαναρισμα μιας διαφάνειας, θα είναι πιο αντιληπτό

Lykos1986
27-10-06, 19:48
Δεν έχει κάποια άλλη επιλογή για διαφάνειες παρά την κλασική για διαφάνειες.
Δεν μπόρεσα να σκανάρω γιατί το σκάνερ μου δεν είναι εδώ. Μπόρεσα να βγάλω μια φωτογραφία με το κινητό μου αλλά δεν είναι καλής ποιότητας. Για την ακρίβεια είναι πολύ χάλια ποιότητας αλλά θα την ανεβάσω για να δούμε.

eebabs2000
27-10-06, 23:36
Μήπως το τυπωμένο είναι σκαναρισμένο και προσπαθείς να το βγάλεις στη διαφάνεια; Μόνο τότε μου το κάνει εμένα αυτό!
Αν όχι, το πρόβλημα στο παρουσίαζε απ' την αρχή που πήρες τον εκτυπωτή;

Lykos1986
27-10-06, 23:45
Το κύκλωμα δεν είναι σκαναρισμένο. Το έχω σχεδιάσει εγώ. Στην αρχή ήταν όλα ΟΚ. Τώρα τελευταία μου τα κάνει αυτά τα κόλπα. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα του εκτυπωτή. Μάλλον η διαφάνεια φταίει, αφού αν πρόσεξες στο αρχικό post μου είπα πως αν εκτυπώσω το ίδιο κύκλωμα σε απλό χαρτί τότε όλα είναι ΟΚ όσες φορές και αν το εκτυπώσω.

eebabs2000
27-10-06, 23:48
Επειδή και 'μένα τα ίδια ακριβώς μου κάνει όταν είναι σκαναρισμένο γι' αυτό το είπα. Σε κανονικό χαρτί όλα μια χαρά και σε διαφάνεια χάλια... Μήπως έβαλες το λεπτό ριζόχαρτο;

Lykos1986
27-10-06, 23:50
Εννοείς ριζόχαρτο για διαφάνεια;;; Αν ναι, τότε όχι. Χρησιμοποιώ τις κλασικές διαφάνειες για laser εκτυπωτή.

Στο χαρτί (το κλασικό χαρτί, αυτό που έχουν και τα φωτοτυπάδικα) είναι όλα τέλεια!!!


Το κακό είναι πως έχω συνηθίσει στην αποχάλκωση μέσο διαφανειών και δεν θέλω να αρχίσω την αποχάλκωση με σιδέρωμα. Γιατί αν ακολουθήσω την δέυτερη μέθοδο δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αφού όπως είπα στο χαρτί είναι όλα τέλεια!

eebabs2000
28-10-06, 00:02
Εννοώ αυτό το λεπτό ριζόχαρτο που είναι σαν ένα σακουλάκι ή τα νάυλον που βάζουν μέσα από τα κύρια χοντρά χαρτιά για να φυλάνε τα τρόφιμα! Εκεί είναι πολύ δύσκολο να πιάνει καλά το μελάνι.

Ούτε και΄γω την έχω δοκιμάσει την άλλη μέθοδο και δε ξέρω.

gsmaster
28-10-06, 13:24
Μην χρησιμοποιήσεις καμιά απιλογή για διαφάνειες, κτλ.... δεν χρειάζεται τπτ, απλά χειροτερεύουν τα πράγματα....

Καμια φορά συμβαίνει και σε μένα, τώρα που το τονερ μου είναι στα τελευταία του πιο συχνά. Βγάλτο και κούνα το λίγο μπορεί να στανιάρει.

Lykos1986
28-10-06, 18:11
Θα το κάνω και θα δω. Αν δεν καλυτερέψει τότε θα αρχίσω να… σιδερώνω!!!

Lykos1986
02-11-06, 20:27
Ξέρετε πως λέγονται κάτι διαφάνειες που μοιάζουν σαν ριζόχαρτό;;; Έχει την υφή του ριζόχαρτου αλλά έχει το πάχος κλασικού χαρτιού. Ξέρετε που θα βρω;;;

gsmaster
02-11-06, 20:39
Είχα βρει σε ένα βιβλιοπωλείο εκεί που έμενα παλιά, μάλιστα θυμάμαι δεν τις είχε σε Α4, και έπρεπε να τις κόψω...


Λογικά στα χαρτικά του πλαισίου πρέπει να έχουν.
....
Ναι έχουν http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=11&category=951

Δοκίμασε και πές μας αποτελέσματα...

Lykos1986
02-11-06, 20:42
Θα πάω να πάρω αύριο κιόλας και θα δω αποτελέσματα…

Lykos1986
04-11-06, 09:05
Ξέχασα να ενημερώσω! Πήγα χτες στο πλαίσιο και ρώτησα για τα παραπάνω χαρτιά. Μου είπανε πως όλα αυτά που έχουν είναι για μελάνι και δεν κάνουνε για laser εκτυπωτή γιατί μπορεί να χαλάσεις το toner….