PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυνήθιστες χρήσεις διόδων LED, laser κλπ...



Γιώργος Ανώνυμος
30-10-06, 16:22
Αναφέρω επιγραμματικά:

- Πορτατίφ γραφείου (καμμιά 45 leds αν θυμάμαι καλά),
- Καταπολέμιση τριχόπτωσης laser (από 12 μέχρι 56),
- Φακοί και φώτα αυτοκινήτου (φαντάζομαι όχι πορείας, αλλά τα 'μικρά' και πίσω)...

Τελικά τί δουλεύει απο όλα αυτά?

Γνωστή σειρά καταστημάτων είχε λανσάρει το πορτατίφ σε τιμή περί τα 20 Ευρώπουλα, το έχει κανένας δοκιμάσει?

Το laser combo για την καράφλα με πολωμένο φως και άλλες πιθανά 'αρλούμπες' όπως αυτές των κέντων αποτρίχωσης όπου μία δέσμη ηλεκτρικής εκκένωσης ή κάτι παρεμφερές (δεν θυμάμαι την εκπομπή του γνωστού δημοσιαγάφου) την ονομάζουν laser με θαυματουργές ιδιότητες... κοστίζει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και σε επίπεδο αποτελέσματος δεν υπαρχουν νοσοκομειακές δοκιμές που να αποδεικνύουν κάτι... Θα μπορούσε ενδεχομένως να κατασκευαστεί μαζικά με ελάχιστα χρήματα... Και μου το είχε πει ο οδοντίατρος παλιά για τα laser πολυμερισμού ότι εντάξει μην τρελλαίνεσαι, δεν είναι τίποτε περισσότερο από μηχανές στερεοποίησης για τα λευκά σφραγίσματα που δεν είναι ότι καλύτερο για μεγαλύτερες ζημιές στα δόντια...!!!!

Αν κανένας έχει βγάλει καμμία τριχούλα από την χρήση τους ας μας το αναφέρει. Αν είναι έτσι όπως τα λένε θα φτιάξω ένα panel από leds σε στυλ κάσκα μοτοσακό να το φοράω στο κεφάλι μου πριν κοιμηθώ και θα κάνω το μαλλί που θα βγάλω περμανάντ να το παίξω και Τραβόλτα...

Συγχωρέστε το στύλ μου αλλά τα έχω πάρει σκάλπ με όλη αυτή τη διαφήμιση...

Καλή συνέχεια...

gsmaster
30-10-06, 20:52
Στις μεγάλες αίθουσες κινηματογράφου στα σκαλιά έχουν βάλει led για διακριτικό φωτιαμό κατα την ώρα προβολής...

Επίσης ένα led μπορεί να χρησιμοποιήθεί και σαν φωτοδίοδος...

Γιώργος Ανώνυμος
01-11-06, 15:25
Πάντως είναι λίγο παράδοξο το ότι ενώ η τεχνολογία led είναι αρκετά παλιά, τώρα τελευταία έχουν ανακαλυφθεί 'νέες' εφαρμογές. Και θα αναφερθώ στις πιό απλές όπως π.χ. σε φακούς τσέπης με καμμιά 8-αριά leds λευκού φωτός και τρεις μπαταρίες τύπου ΑΑΑ. Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση σε σχέση με τους συμβατικούς φακούς βελτιωμένης λαμπίτσας νήματος πυρακτώσεως δεν ξέρω...

Πάντως θυμάμαι και με τις διόδους laser που κυκλοφορούν για χρήση σε pointers ότι υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερα δυνατές και άρα εκτός προδιαγραφών ασφαλείας που ωστόσο έχουν την πλάκα τους εφόσον δεν χρησιμοποιούνται για αθέμιτους ή επιβλαβείς σκοπούς. Θυμάμαι π.χ. ότι ένας φίλος ηλεκτρονικός αρκετά χρόνια πριν είχε αντικαταστήσει τη δίοδο σε απλό pointer με μία αν δεν κάνω λάθος της Sony που έφεγγε απίστευτα μακριά π.χ. 4-5 τετράγωνα ποραπέρα σε σημείο που δεν μπορούσε κανένας να φανταστεί ότι η πηγή θα μπορούσε να είναι τόσο μακριά (σχετική 'πλάκα' σε φίλο φέγγοντας το ταβάνι του δωματίου του).

Πραγματικά λοιπόν αν υπάρχει λογική περί βελτίωσης π.χ. της τριχοφυίας με χρήση φωτός, εφόσον η επιστήμη έχει βελτιώσει δραματικά την τεχνολογία αυτή, οι σχετικές συσκευές θα μπορούσαν να έχουν αποτέλεσμα...

Τέλος θα θυμηθώ και την περίπτωση χρήση των leds σε πομπό FM αντί της varicap με το πλεονέκτημα της ένδειξης επιστροφής RF στη διαμόρφωση, οπότε η δίοδος άναβε πλην όμως δεν κράταγε και πολύ...!!!

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποιος που να δοκίμασε το πορτατίφ led που είχε λανσάρει η αλυσίδα PL..., ώστε να δω αν αξίζει τον κόπο!!! Και γενικά δεν γνωρίζω τί αξίζει τελικά σε τεχνολογία πορτατίφ διαβάσματος (καθότι σαν τα μάτια μας... τίποτε!!!) δηλ. τεχνολογίες νήματος πυρακτώσεως σε λάμπες λευκού φωτός, μίνι φθορισμού (με μπάλλαστ), αλογόνου, τώρα led και έχει ο Θεός. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι...

Χαιρετώ,
Γιώργος

gsmaster
01-11-06, 23:59
Για προτατίφ γραφείου μακράν καλύτερες είναι οι λάμπες ηλιακού φωτός είναι συνήθως διάφανες μπλέ, εκτός απο κάτι καινούριες της OSRAM (active) που είναι γαλάζιο αδιαφανές.

Όσο για το πότε ανακαλύφθηκαν τα led, μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχαν μπλε και άσπρα led, τα κλασσικά χρώματα που υπήρχαν ήταν πράσινο-κόκκινο-κίτρινο άντε και κανα πορτοκαλί. Και αυτά που υπήρχαν δεν είχαν τόσο μεγάλη ένταση για να φωτίζουν και χρησιμοποιούταν μόνο για ένδειξη, και όχι για φωτισμό.

Γιώργος Ανώνυμος
02-11-06, 14:59
Δηλαδή ισχύει αυτό που λένε ότι το κλασσικό είναι (στις περισσότερες περιπτώσεις) και το καλύτερο και μάλλον ισχύει αυτό στην περίπτωσή μας. Οι λάμπες αλογόνου δηλαδή δεν είναι το ίδιο καλές και δεν ξέρω αν έχεις δει αυτό με led που εκ πρώτης και εμένα δεν μου ακούγεται ότι καλυτερότερο...

Ναι, σίγουρα η τεχνολογία leds έχει βελτιωθεί αλλά θυμάμαι από παλιά κάποια leds λευκά αλλά μάλλον κάνω λάθος στο αν όντως έφεγγαν λευκό φως ή ήταν λευκό το πλαστικό τους...!!!

Χαιρετώ
Γιώργος

Γιώργος Ανώνυμος
15-12-06, 17:23
Τελικά αγόρασα το πορτατιφάκι με τα led λευκού χρώματος, μάπα το καρπούζι, δεν έφεγγε στα 30 εκατοστά και το φως του ήταν κουραστικό ακόμα και για σύντομο διάβασμα, πόσο μάλλον για διάβασμα γραφείου... Ανεπιφύλακτα, ΔΕΝ το συνιστώ... All time classics (λάμπα νήματος πυρακτώσεως λευκού φωτός!!!)...