PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοευαίσθητες πλακέτες DS



Lykos1986
04-11-06, 18:59
Λοιπόν χρησιμοποιούσε κανείς φωτοευαίσθητες πλακέτες από τον MAR;;; Παλαιότερα έφερνε τις εξαιρετικές BUNGARD αλλά τώρα φέρνει κάτι άλλες που απλά πάνω τους λένε DS.

Δεν ξέρω την ποιότητά τους αλλά από τις πρώτες δοκιμές αποκόμισα μια απλή άποψη.

ΑΧΡΗΣΤΕΣ!!!

Την πρώτη φορά πήρα 3 πλακέτες σε διαστάσεις 10*16. Χρησιμοποίησα την κλασική μέθοδο της αποχάλκωσης που χρησιμοποιούσα με τις παλιές καλές bungard. Και οι τρεις καμένες!!! Δεν έμεινε ούτε στίγμα χαλκού πάνω της!!! Πήγα πήρα άλλες τρεις. Την πρώτη φορά άφησα την πλακέτα στον μισό χρόνο αλλά και πάλι τίποτα. Την δεύτερη φορά άφησα πάλι την πλακέτα στον μισό χρόνο και έκανα ένα διάλυμα αποχάλκωσης τόσο αραιό που έκανα 14λεπτά να την εμφανίσω ή μάλλον να την καταστρέψω και να φανταστείτε χρησιμοποιούσα διάλυμα περιντρόλ – υδροχλωρικού οξέος!!! Την τρίτη φορά άφησα την πλακέτα στον κλασικό χρόνο και χρησιμοποίησα πάλι το ίδιο αραιό διάλυμα. Το αποτέλεσμα για να μην τα πολυλογώ ήταν πάλι τα ίδια…

Απαίσιες!!!

Αν κανείς τις έχει χρησιμοποιήσει και έχει βρει πως τελικός αποχακώνονται τότε κάντε κανένα post!!!

frogman
04-11-06, 19:30
Αγόρασα εγώ πριν λίγο καιρό από το ΜΑR γερμανικές μου είπε ότι είναι αλλά δεν τις χρησιμοποίησα ακόμα, επίσης μου είπε ότι αυτές θέλουν 2-3 λεπτά για την έκθεση υπεριώδους ακτινοβολίας. Μήπως τις άφησες πολλύ ώρα στο θάλαμο :?:
Μια που είπες για διάλυμα αποχάλκωσης, μήπως μπορείς να μου πεις την αναλογία που χρησιμοποιείς :?: και άν ζεσταίνεις το νερό η αν όχι.

Lykos1986
04-11-06, 19:33
Χρησιμοποίησα 6 πλακέτες συνολικά και καμία δεν βγήκε!!!

Lykos1986
05-11-06, 11:48
Ξέρετε τουλάχιστον κάποιον στην Θεσσαλονίκη που να φέρνει τις πλακέτες BUNGARD ή τουλάχιστον άλλες πλακέτες που να είναι δοκιμασμένες;;;


PS:
Δεν χρησιμοποιώ θάλαμο υπεριώδους αλλά κλασική λάμπα φθορίου 10W σε απόσταση 10cm από την πλακέτα. Μην μου πείτε τώρα πως αυτήν δεν κάνει γιατί έχω αποχαλκώσει με απόλυτη επιτυχία τουλάχιστον 60πλακέτες και είχα αποτυχία σε περίπου 4!!!
Το διάλυμα είναι ένα μέρος νερό, τρία υδροχλωρικό και 1 περιντρόλ. Για νερό χρησιμοποιώ κανονικό από την βρύση χωρίς καμία προεργασία.

johny16
05-11-06, 12:02
ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω κατι εγω χρησιμοποιω λαμπα των 25 watts που μου εδωσαν απο την smart kit ποια η διαφορα απο την υπεριωδη ακτινοβολια?:roll:

chip
05-11-06, 17:08
Τη σχέση έχει το υδροχλορικό στην περίπτωσή σου?
Το πρόβλημα ξεκινά (πιστεύω) από το κομάτι της εμφάνησης.
Όταν βγάζεις την πλακέτα από το καυστικό διάλυμα (πχ καυστικό νάτριο ή κάλιο) η γραμμές πρέπει να έχουν απωτυπωθεί σωστά στο φωτοευαίσθητο! Αν όχι δεν έχει καν νόημα να συνεχίσεις στην αποχάλκωση.
Επίσης ενδέχεται το νέο φωτοευαίσθητο να έχει διαφορετικούς χρόνους έκθεσης ή να έχει παραξενιά στο χημικό εμφάνησης (άλλωστε το καυστικό νάτριο δεν είναι οτι καλύτερο για την εμφάνηση και υπάρχουν ειδικά χημικά για το σκοπό αυτό)
Επίσης οι πλακέτες έχουν φτιαχθεί για να εκτίθενται σε υπεριώδη ακτινοβολία και όχι σε ορατό φως. Αν εμεις τις εκθέτουμε σε οτι έχουμε δεν φτέει ο κατασκευαστής ή ο πολιτής της πλακέτας που δεν δούλεψε σε κάτι διαφορετικό από αυτό που απαιτείται.
Η σωστή λάμπα για έκθεση πλακετών είναι η TLD15W/05 (το 05 ορίζει το μήκος κύματος δηλαδή υπεριώδη στο μήκος κύματος που απαιτούν οι πλακέτες)!!!!!!! (νομίζω η ίδια λάμπα χρησιμοποιείται και από τους τυπογράφους)
Προσωπικά όσες πλακέτες είδα να κατασκευάζονται με λάμπες black light (σε bungard) είχαν κοψίματα και γενικά προβλήματα. Αντίθετα όσες πλακέτες κατασκευάστηκαν με την παραπάνω λάμπα ήταν πιστό αντίγραφο της διαφάνειας. Με film τυπωμένο σε τυπογραφείο εμφανίζεις και γραμμές 8 mil για να κολήσεις και το ποιο πυκνό SMD (πχ FPGA)

Lykos1986
05-11-06, 20:59
Ρε chip μάλλον δεν έχεις καταλάβει το τι λέω!!!

Φυσικά και δεν φταίει το υδροχλορικό αλλά το ανέφερα γιατί απαντάω στο παραπάνω post!!! Οι γραμμές κατά την διαδικασία της εμφάνισης φαίνονται όλες αν δεν φαινότανε θα ήξερα και εγώ πως το πρόβλημα της διαδικασίας είναι πιο πίσω από αυτό το στάδιο. Για την λάμπα που λες κάνεις μεγάλο λάθος. Το φωτοαιαίσθητο υλικό μπορεί να φύγει και με κανονική ορατή ακτινοβολία μόνο που θέλει παραπάνω χρόνο. Όσο για το μήκος κύματος… πλάκα μου κάνεις!!!


Τώρα για τους χρόνους και γενικότερα τις ιδιότητες των καινούργιων πλακετών… φυσικά και γνωρίζω πως θα έχει άλλους χρόνους κτλ κτλ κτλ κτλ και για αυτό έκανα και το παραπάνω post για να πω πως αν κάποιος έχει δουλέψει με αυτές τις πλακέτες να πει και σε εμάς τους “αδαείς” πώς αποχαλκώνονται!!!