PDA

Επιστροφή στο Forum : Surface mount soldering iron...



Lykos1986
05-11-06, 11:52
Δείτε αυτό εδώ: http://www.engadget.com/2006/03/07/how-to-make-a-surface-mount-soldering-iron/

Λέτε να κάνουμε καμία δοκιμή; Το θέμα είναι αν βρούμε κανένα από τα κολλητήρια που χρειάζεται με πολλέ watt!

gsmaster
05-11-06, 12:56
Είχα δει παλιότερα αυτόν τον οδηγό http://www.dansworkshop.com/SMT%20Hot%20Air%20Pencil.shtml αλλά δεν είχα σκεφτεί να χρησιμοποιήσω τέτοιο κολλητήρι. Ίσως το δοκιμάσω κάποτε.

gsmaster
01-12-06, 21:56
Έχει ο Μουτσιούλης στη Βασ.Ηρακλείου που πήγα σήμερα κολλητήρι με φούσκα TECSOL με τιμή 95 ευρωπουλάκια παρακαλώ.

Και μιας και πέρναγα έξω απο ένα pet shop πήρα και μια αντλία των 6 ευρώ λάστιχο και ένα πράγμα σαν βανα είναι που ρυθμίζει την ροή.

Αυτά τα νέα μου για το θέμα. :)

ΥΓ μεταφέρθηκε στην ενότητα κατασκευές.

Lykos1986
01-12-06, 22:07
Πλάκα μου κάνεις!!! 95Euros!!!!!!!!! Και τι να την κάνεις μετά την αντλία αν κάνει 95Euros;;; Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει 95Euros. Με τόσα παίρνεις σταθμό Weller! Μήπως ήθελες να πεις 9.5Euros;;;

gsmaster
01-12-06, 22:32
Όχι καλά έγραψα και καλά διάβασες, (ενενήντα πέντε ευρώπουλα) αφού το συζητήσαμε κι όλας και μου λέει είναι TECSOL, είναι καλή μάρκα υποτίθεται, αλλά πρώτη φορά την ακούω..

Την αεραντλία την πήρα να την έχω, που θα πάει, θα βρώ και κολλητήρι.

...
Τώρα που κοιτάω το έχει και στον κατάλογο του, του 2005 σελίδα 36 με τιμή 96ευρώ (τόσο πρέπει να μου είπε) Τέσπα, βλέπω ότι έχει και ανταλλακτικά για ένα αυτόματο που έχει..... χμμμ....

Lykos1986
01-12-06, 22:34
Καλά πές του!!!

Killo_Watt
02-12-06, 01:10
Τέτοιο κολλητήρι έχει η smartkit και σε πολύ καλύτερη τιμή ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά καμία σχέση πιθανός να είναι και το ίδιο δεν θυμάμαι μάρκα….

Πάντως πολύ καλή ιδέα και ήμουν έτοιμος να πάρω το joy της philiphs που έχει 40ευρο και είναι ουσιαστικά μια απλή τρόμπα αλλά θερμαινόμενη… (για το μοντέλο δεν είμαι σίγουρος αν είναι έτσι…)Εννοώ να κανείς το αντίστροφο για αποκόλληση για να μην μπερδευόμαστε…

Lykos1986
02-12-06, 09:33
Σίγουρα υπάρχει τέτοιο κολλητήρι σε πολύ πολύ πολύ καλύτερη τιμή.

Τα είχε πάρει το μάτι μου κάποτε σε ένα μαγαζί και θυμάμαι πως έκανε κάπου στα 15Euros. Φαινότανε και ποιοτικό κιόλας. Θα βρούμε κάτι δεν μπορεί… Στο κάτω κάτω θα πάμε σε κανένα Radio Shak και θα το πάρουμε από εκεί. Εξάλλου από εκεί το πήρε και ο κατασκευαστής.

MHTSOS
02-12-06, 15:29
Ρε παιδιά μην πετάτε τσάμπα λεφτά. Εγώ με 80? πήρα πιστόλι θερμού αέρα από το praktiker. Έχει ψηφιακά ρυθμιζόμενη θερμοκρασία από 50 ως 650 βαθμούς και 2 σκάλες αέρα.

Lykos1986
02-12-06, 16:20
Κοίτα, αν εννοείς τα μεγάλα πιστόλια που είναι για τελείως άλλες δουλειές, τότε δουλειά δεν κάνεις ή τουλάχιστον κάποτε θα την πατήσεις πολύ άσχημα. Τα πιστόλια που λες ή τουλάχιστον αυτά που κατάλαβα ότι λες, ζεσταίνουν όλο το μέρος της πλακέτας με συνέπεια πολλές φορές να φεύγουν από την θέση τους και τα άλλα εξαρτήματα. Δεν είναι και τόσο βολικό. Αυτό που λέμε εμείς ή τουλάχιστον αυτά που είναι για smd έχουν πολύ περιορισμένη δέσμη αέρα.

gsmaster
02-12-06, 19:23
MHTSE μιλάμε για συνολικό κόστος πιθανότατα κάτω απο 20 ευρώ

μέχρι στιγμής έχω δώσει μόνο 7,5 ευρώ για την αντλία+λάστιχο+έναν ρυθμιστή.

Lykos1986
02-12-06, 19:39
Και φυσικά έχει πολύ δίκαιο σε αυτό που λέει ο gsm. Άντε και να δώσεις και κανένα 30Eυρο!!!

MHTSOS
02-12-06, 23:56
@Gsmaster Εγώ αναφερόμουν στα 95 Ευρώ και οτι σίγουρα δεν συμφέρει να πάρεις ένα εξειδικευμένο σταθμό. Στον Τριδήμα μου είχαν πει 225 Ευρώ για το φθηνότερο πιστόλι αέρα TELE. Όσο για το αυτοσχέδιο με την αντλία αέρα που έχει στο site έχε υπόψην οτι δεν κάνει για να ξεκολάς μεγάλα ολοκληρωμένα. Μπορεί να κάνει για ολοκληρωμένα SO8, αλλά για ολοκληρωμένα με πολλα pin ή καποια που έχουν πολλές γειώσεις δεν νομίζω οτι έχει αρκετή θερμότητα να τα ξεκολήσει.

@Lykos1986 Για αυτά ακριβώς τα πιστόλια αέρα λέω και πίστεψέ κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Σίγουρα έχουν φτιαχτεί για άλλη δουλειά αλλά μπορείς να κολήσεις και να ξεκολήσεις σχεδόν τα πάντα με αυτό. Μπορεί να ζεσταίνουν όλη την πλακέτα αλλά αν δεν υπάρχουν ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, ολοκληρωμένα BGA με ρυτίνη ή μαλακά πλαστικά τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Και αν έχεις πάντα τον αέρα σε γωνία 90 μοιρών με την πλακέτα τότε ούτε τα εξαρτήματα φεύγουν. Και μάλιστα με αυτόν τον αέρα μπορείς να ξεκολήσεις και να κολήσεις πλαστικούς κονέκτορες χωρίς να λιώσεις το πλαστικό. Αυτό μόνο με σταθμό υπερύθρων μπορεί να γίνει αλλιώς ο οποίος κοστίζει 3000 Ευρώ. Είμαι τεχνικός κινητών και έχω δουλέψει και με τέτοιους αέρες και με αυτούς που λές με την συγκεντρωμένη δέσμη αέρα και με σταθμό θερμού αέρα. Αν ξέρεις να τους χρησιμοποιείς μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου. Αν δεν ξέρεις μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ζημιά.

gsmaster
06-12-06, 21:31
Κάτι κατάσφερα σήμερα, δεν είχα τι να κάνω και έπαιξα λίγο με τα παλιά μου κολλητήρια. Θέλει ακόμα δουλειά βέβαια αλλά είμαστε σε καλό δρόμο.

Πήρα την αντίσταση ενός κλασσικου κολλητηριού που η μύτη του μπαίνει μέσα στο στέλεχος, σαν ένα καρφί ένα πράμα, και απ έξω είναι η αντίσταση που την ζεσταίνει. Εγώ έβγαλα την μύτη και με μια μικρή πατέντα προσάρμωσα ένα σωληνάκι χαλκού στο οποίο μπήκε το λάστιχο της αεραντλίας. Στο μέσα μέρος της αντίστασης έβαλα σύρμα κουζίνας για να μειώσει την ροή του αέρα, και να τον ζεστάνει. Ο αέρας τώρα βγαίνει απο το πίσω μέρος της αντίστασης εκεί που κανονικά είναι τα καλώδια.

Τώρα επεδή το κολλητήρι που εγχειρήθηκε ήταν καμμένο, κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει να του αλλάξω την αντίσταση για να το κάνω να παίζει στα 12V. Δεν θυμάμαι γιατί, αλλά το παράτησα. Τέσπα τώρα είχε πάνω χοντρό σύρμα απο αντίσταση (μάλλον είναι απο σεσουάρ αν θυμάμαι καλα) που ζεστάινει αρκετά καλά τον αέρα. Το ίδιο μπορεί να γίνει χωρίς να αλλαχτεί η αντίσταση, αλλά θα παίζει στα 220V και δεν θα το προτιμούσα.

Θα βάλω και φωτογραφίες μόλις φορτίσει η φωτογραφική. :)

gsmaster
07-12-06, 20:52
Συνέχεια πειραματων σήμερα... κάτι κατάφερα, σε χαλκοσωλήνα ~5mm πάχος τύλιξα στην άκρη του την αντίσταση. Πρώτα έβαλα ένα μονωτικό απο κάτω για να μην βραχυυκλώνει και όλα καλα. Στο σημείο που είναι η αντίσταση, στο μέσα μέρος, έβαλα σύρμα κουζ'ινας, για να κόβει την ροή και να ζεσταίνει καλύτερα τον αέρα. Το λάστιχο της αεραντλιας μπήκε στο άλλο άκρο του χαλκοσωλήνα (~12cm μακρυά) αλλά δεν ήταν αρκετό, ζεσταίνεται πολύ και χαλαρώνει.
Θα μου πείτε τώρα πως το πιάνω αυτό το πράγμα, ας είναι καλά η πένσα μου...

Το αποτέλεσμα απο απόδοση κάτι λέει, ξεκόλλησα μέχρι 8pin TSOP σχετικά εύκολα. Απο κατανάλωση ....πάνω απο 90W, το τροφοδοτικό 30V-3A το γονάτιζε.

Αυτά

ΥΓ:Ξέρει κανείς πόσο έχει η σολντερίνη σε υγρή μορφή? και που θα βρούμε?

Lykos1986
07-12-06, 21:14
Μόλις που ετοιμαζόμουνα να σου πω αν γέμισε η κάμερα!!!! Ευτυχώς για σένα όμως πρόλαβες να κάνεις το post!!! :D

Μου άρεσε αυτό που έκανες αλλά θέλει δουλειά ακόμα. Κάνω και εγώ μερικά πειράματα αλλά θα έχεις νεότερα την άλλη εβδομάδα.

PS: Αν δεν χρησιμοποιήσεις χαλκοσωλήνα που έχει σχεδόν την καλύτερη θερμική αγωγιμότητα και βάλεις κάποιο άλλο μέταλλο τότε θα κερδίσεις πολλά λεπτά παραπάνω λειτουργίας χωρίς να χαλαρώσει το λάστιχο (μόνο χαλαρώνει; Δεν καίγεται).

PS2: Τι λίτρα ανα λεπτό διακινεί η αντλία που πήρες;

gsmaster
07-12-06, 21:30
Για την αντλία δεν ξέρω και πολλά (Mouse Air pump M-102) δεν ξέρω και πολλά, ξέρω μόνο ότι είχε και πιο μικρή να πάρω, αλλά και λίγο πιο δυνατή να ήταν δεν θα με χαλαγε. Την εγχείρησα έχει μέσα έναν ηλεκτρομαγνήτη που μετακινεί έναν βραχίονα που πιέζει μια φούσκα... απλά πράγματα.

Να μην βάλω χαλκοσωλήνα αλλά πως θα συνδέσω το διαφορετικό κομμάτι σωλήνα, με κόλληση δοκίμασα σε μια άλλη απόπειρα, αλλά σε λιγότερο απο ένα λεπτο ξεκόλλησε. Σκέφτομαι να πάω να πάρω κάμποση χαλκοσωλήνα και να την κάνω σπείρες για να χάνει όσο νάναι. Επίσης έχω και άλλη μια ιδέα πάλι με χαλκοσωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου, αλλά δεν μπορώ να την εκφράσω. Θα χρησιμοποιήσω όμως πάλι μύτη απο κολλητήρι μέσα στην χαλκοσωλήνα.

Όπως και νά χει όμως πρέπει να βρώ έναν τρόπο να συγκεντρώνεται η ροή του αέρα σε ένα σημείο, ή τουλάχιστον να πηγαίνει ομοιόμορφα, γιατί τώρα πάει όπως νάναι. Δεν γίνεται να κολλήσω τίποτα μπροστά στην μύτη, θα πρέπει να είναι βιδωτό, θα πρέπει να βρούμε κολλητήρι με φούσκα.

gsmaster
08-12-06, 01:55
Λοιπόν μετά απο κάποιες ώρες δουλίτσας, κάτι κάλό βγήκε.

Η αντίσταση στη θέση της πάνω στο κολλητήρι, το ένα άκρο παίρνει ρεύμα απο την μύτη του κολλητηριού, το άλλο άκρο της περνάει μέσα απο το σωληνάκι αέρα και βγαίνει απο το πίσω μέρος. Στο κομμάτι που ενώνεται με το πλαστικό χρειάστηκε λίγη πατέντα, βασικά εκεί είναι και όλη η πατέντα.
Για να μπεί το λάστιχο στο μεταλλικό στέλεχος του κολλητηριού χρησιμοποίησα ακόμα μια φορά χαλκοσωλήνα την οποία για να την συνδέσω με το κύριο μέρος χρησιμοποίησα ένα κομματάκι πλακέτα και αρκετή φλαντζόκολλα, που έτυχε να έχω πρόχειρη... Η πλακέτα κολλήθηκε με το χαλκοσωλήνα (με κλασσικό κολλητήρι) και εφάρμοσε ανάμεσα απο το πλαστικό και το μεταλλικό μέρος του κολλητηριού.

ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΜΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ ΤΩΝ 220V Εγώ το έκανα μετατροπή σε χαμηλή τάση για να είμαι σίγουρος, Χρησιμοποιώ τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενο περιορισμό ρεύματος 30V-3A