PDA

Επιστροφή στο Forum : Direct PCB printing...



Lykos1986
05-11-06, 21:04
Μετατροπή ενός inject εκτυπωτή για εκτύπωση πάνω σε PCB:
http://techref.massmind.org/techref/pcb/etch/directinkjetresist.htm

Να μην ήθελε και ζέσταμα μετά!!!

gsmaster
05-11-06, 21:40
Όπως και σου είπα στο meeting πριν λίγες ώρες (μα καλά πότε έφτασες σπίτι...), θα μπορούσε να μπεί ένα σύρμα αντ'ιστασης να θερμαίνει την πλακέτα όπως αυτή βγαίνει απο τον εκτυπωτή.

Πω πω τώρα βλέπω και τις φωτογραφίες και δεν το πιστεύω. Έχω τον μηχανισμό απο αυτόν ή κάποιον παρόμοιο εκτυπωτή. Δυστυχώς δεν ήξερα κάν άν δουλεύει, έχω δυαλύσει το τροφοδοτικό του και δεν θυμάμαι σε τι κατάσταση είναι η πλακέτα του. Δεν είχα τα cardige με τα μελάνια, και έχω κόψει τις καλωδιοταινίες των κεφαλών.... γμτ

Επίσης απο αυτά που διαβάζω νομίζω ότι χρησιμοποιεί ειδικό μελάνι. Θα το διαβάσω όλο και θα επιστρέψω...

Lykos1986
05-11-06, 21:45
Κοιτά, δεν το διάβασα όλο και εγώ γιατί το βρήκα προτού να έρθω στο meting! Σε λίγο θα το ρίξω όλο μια ματιά. Αυτό που λες με την αντίσταση είναι πολύ καλό. Από την άλλη όμως θα μπορούσες να βάλεις ένα απλό πιστολάκι για τα μαλλιά, σε λίγες στροφές και πιστεύω πως θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

PS:
Καθώς περίμενα στην στάση πέρασε ένας φίλος που είχε αμάξι και με πήγε!

gsmaster
05-11-06, 23:54
Καλά, άμα γίνουν όλα τα άλλα αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.
Τελικά ο εκτυπωτής που έχω ξεκοιλιασμένο δεν είναι αυτός του οδηγού αλλά έχι αρκετές διαφορές. Τέσπα έτσι κι αλλιώς δεν δούλευε...

ΥΓ Η συζήτηση μεταφέρεται στην ενότητα: PCB και Κατασκευές.

hlektrologos000
06-11-06, 09:01
καλημερα παιδια ,ειχα προσπαθησει να φτιαξω το ιδιο κολπο με καποιον παλιο lexmark που ειχα και τα κατεφερα σχεδον .
Αλλα ειχα ενα ατυχες συμβαν ...επειδη μεχρι να τον ρυθμιζω για το παχος της πλακετας /να την κεντραρω κτλ δουλευε με ζορι , ο εκτυπωτης μου εκαψε το τροφοδοτικο(παλμοτροφοδοτικο).

Γι αυτο οποιος δοκιμασει κατι παρομοιο καλο θα ηταν να βαλει μια ασφαλεια 500ma -1A στην εξοδο για να ειναι σιγουρος οτι δεν θα παθει τα ιδια με μενα.
Ισως να χαλασει καποιος και ενα κουτακι ασφαλειες αλλα καλυτερο απο το να του καει το τροφοδοτικο.

Panoss
07-11-06, 11:36
Εγώ προσπαθώ να προσαρμόσω ένα HP695C. Αδιάβροχα μελάνια πού θα βρώ? Μπας και ξέρει κανείς?
Εννοώ σε μαγαζί στην Αθηνα, γιατί στο ιντερνετ βρήκα: http://www.inksupply.com/hpkits.cfm

chip
07-11-06, 13:30
δοκίμασε από το REfill 1-2-3 και θα πάρεις χύμα μελάνι κατασκευής UNI-KIT. (60ml το είχα πάρει 11 ή 12ευρώ..τσιμπιμένο αλλά από την πορσελάνη του νυπτήρα δεν φεύγει ούτε με οινόπνευμα ούτε με βενζίνη (έφυγε με χλωρίνη) ). Βέβαια πιστεύω δεν είναι τόσο καλό όσο το μελάνι των αδιάβροχων μαρκαδόρων όπως ο eding2000

Panoss
07-11-06, 15:26
'REfill 1-2-3' είναι το μαγαζί? Διεύθυνση?
'UNI-KIT' το μελάνι? Είναι αδιάβροχο?

Panoss
08-11-06, 10:00
Ok, επικοινώνησα με την '123 Refill' και μου είπαν ότι το μελάνι είναι το κανονικό που έχουν οι εκτυπωτές.
Το έχει δοκιμάσει κανείς το 'UΝΙ-ΚΙΤ'? Είναι αδιάβροχο?

chip
09-11-06, 00:20
Το εχω χρησιμοποιήσει (αλλά μόνο σε χαρτί)
Στη συσκευασία γράφει Smudge & Water Resistant On DuraFirm Paper.
Σε απλό χαρτί πραγματι δεν διαλύεται με το νερό και στο νηπτήρα που μου έπεσε μόνο με χλωρίνη βγήκε ο λεκές αλλα δεν ξέρω αν πραγατι γραφει πανω δε μέταλο και αν είναι εκει αδιάβροχο.
Αν βρο χρονο θα δοκιμασο να τυπόσο πάνω σε κανενα ναυλον ή σε αλουμινοχαρτο αυριο!
Παντος στον εκτυπωτη μου δεν θα το ξαναβάλω γιατι αν όντως δεν διαλύεται εύκολα φοβάμε μην κανει ζημιά στην κεφαλή (όταν θα αλλάξω μελάνι που δεν θα το διαλύει ο διαλύτης του καινούριου μελανιού).

chip
13-11-06, 09:42
Δοκιμασα το Uni-kit μελάνι σε αλουμινόχαρτο και δυστυχώς το μελάνη διαλύθηκε αμέσως με νερό! :cry:

PANOS_
13-11-06, 13:16
Θα μπορουσαμε απλα να εκτυπωσουμε κατευθιαν σε πλακετα φωτοευεσθυτη και μετα στο UV.

Lykos1986
13-11-06, 16:59
Δοκιμασα το Uni-kit μελάνι σε αλουμινόχαρτο και δυστυχώς το μελάνη διαλύθηκε αμέσως με νερό! :cry:

Το αλουμινόχαρτο όμως έχει τελείως άλλη σύνθεση από την επιφάνεια της πλακέτας οπότε ίσως να λειτουργεί καλύτερα. Φυσικά κατάλαβα γιατί έκανες μια δοκιμή πάνω σε ένα τέτοιο υλικό. Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι και το να ζεστάνεις τo PCB σου!

chip
14-11-06, 09:38
Το αλουμινόχαρτο το έιχα περάσει με γόμα ελαφρά ώστε να μην τρέχει το μελάνι πράγμα που βοηθούσε.
Αρχικά το ζέστανα με το σεσουάρ αλλά έδειχνε να απλώνει και να καταστρέφει το μελάνι και σταμάτησα.
Ίσως πάλι το έπρεπε να το αφήσω να στεγνώσει καλύτερα.... αλλά απογοητεύτηκα.....
Την λύση του direct printer την σκέφτομαι κι εγώ χρόνια αλλά αν είναι θέλω να βάλω μελάνι από αδιάβροχο μαρκαδορο, σαν αυτό που έχουν οι edding 2000. ισως να έχουν τα χαρτοπωλεία χύμα αλλά από την άλλη ίσως έχει μεγάλα σωματίδια μελάνης και βουλώνει τα ακροφύσια της κεφαλής.