PDA

Επιστροφή στο Forum : dsl security?



jakektm
07-11-06, 19:26
Η σύνδεση dsl προσφέρει ασφάλεια ως προς τις ανεπιθύμητες κλήσεις? οι οποίες γίνονται εύκολα απο pstn χωρις να παίρνεις χαμπάρι. Η πρέπει να έχεισ ενεργοποιημένη την αντίστοιχη υπηρεσία απο τον οτέ?

goldeneagle
07-11-06, 19:32
H συνδεση dsl προσφερει ασφαλεια σε κλησεις προς αριθμους υψηλης χρεωσης. Οχι δεν χρειαζεται να ενεργοποιησης την υπηρεσια του οτε. Το dsl εχει τελειος διαφορετικη φιλοσοφια απο τις dial-up συνδεσεις.

chris_20
21-11-06, 01:34
Γιατί βρε παιδιά στην pstn άμα ανοίξεις το ακουστικό δέν καταλαβαίνεις οτι το μοντεμ καλεί λάθος?
εγώ έτσι κατάλαβα τον dialer απο patchaki diablo2 που είχα κολλήσει και τη γλίτωσα...

αλλα άμα κολλήσεις dialer άντε βγάλτον μετα ...

electron
21-11-06, 10:44
Για προστασία από dialers και πάσης φύσης κακόβουλα προγράμματα,ένας είναι ο γενικός κανόνας.
Έχουμε εγκατεστημένα στον υπολογιστή μας antivirus,antispyware και τείχος προστασίας,τα οποία φροντίζουμε να ενημερώνουμε διαφορετικά είναι άχρηστα.
Φυσικά την κύρια ευθύνη για το αν θα αρπάξει κάτι ο υπολογιστής την έχουμε εμείς και το τι ψάχνουμε.Όπως λέει και ο λαός δεν πάμε ξεβράκωτοι στα αγγούρια. :wink:

antonis_p
21-11-06, 11:25
Υπαρχει και ενας αλλος κανονας:
Παρε στο 134 στον ΟΤΕ και βαλε φραγη στο τηλεφωνο,
μπορεις να φραξεις οτιδηποτε, εκτος (νομιζω) απο αστικα.

Ετσι το dialer δεν μπορει να κανει τιποτα.

Ολα αυτα μονο για pstn/isdn.

Danza
21-11-06, 13:00
Υπαρχει και ενας αλλος κανονας:
Παρε στο 134 στον ΟΤΕ και βαλε φραγη στο τηλεφωνο,
μπορεις να φραξεις οτιδηποτε, εκτος (νομιζω) απο αστικα.

Ετσι το dialer δεν μπορει να κανει τιποτα.

Ολα αυτα μονο για pstn/isdn.

Το χα κάνει οταν είχα ακόμα ISDN και ακόμα το χω αφήσει έτσι.. ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος :)

chris_20
21-11-06, 16:10
χαχαχαχαχαχ antivirus firewall spyware!


οταν κόλλησα το dialer ηταν του 2003 και το κόλλησα το 2006 ΄
έβαλα 3 antivirus και 3 antispyware ... το βρίκαν τα μισά και δέν μπόρεσε να το βγάλει κανένα τους ....

formataki αμα κολλίσετε dialer γιατί το έβγαζαν και καλα τα αντι. και μετα απο 3 μερες ξαναεμφανιζόταν....

electron
21-11-06, 22:31
Φίλε Χρήστο τα προγράμματα ασφαλείας τα έχουμε για να μην μπει κατι στο σύστημά μας και όχι εκ των υστέρων για να επαναφέρουν 100% την ζημιά,αν και υπάρχουν πολλά εργαλεία για να το επιτύχεις αυτό.

chris_20
22-11-06, 01:54
τί να πω ρε παιδιά ... έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου .,.

ξέρετε ένα αντι. που έχει μία ρώσικη ονομασία?

είναι καλο?

PCMan
22-11-06, 03:05
Το kaspersky λες?

Τον dealer τον ακούς και από το ηχειάκι του modem ή και από το pc speaker.

Α, ποτέ δεν βάζουμε πολλά antivirus μαζί. Ένα και καλό γιατί μετα δημιουργούνται conflicts

chris_20
22-11-06, 03:15
ναι αυτό λεω , είναι καλο?

είναι ελαφρύ ?

speaker εννοώ το ακουστικό του τηλεφώνου ,
γιατί κάποια μόντεμ δέν έχουν ηχειάκι ...

πάντως εμένα δέν μου είχαν κάνει conflict ,,, άλλωστε πήγενα για format ... το conflict θα με έννοιαζε ? :wink:

PCMan
22-11-06, 03:21
Καλό είναι. Καλό και ελαφρύ.
Το έχω και στο κινητό μου.

Ναι ξέρω, μερικά δεν έχουν. Ειδικά τα εξωτερικά.

chris_20
22-11-06, 03:26
εγώ ένα firewall ειχα το zone alarm .. και τελευταία φορά που το ανανέωσα

έκλεισαν όλες οι πορτες του pc ιντερνετ και λαν

δέν ξεμπλόκαρε με τιποτα ούτε με uninstall ..

φορματ.. και απο τότε ΄δεν το ξαναβαλα .. και μ'άρεσε να παρει ..

PCMan
22-11-06, 03:32
Για τα μπάζα έιναι. Δεν με άφησε ποτέ να μπώ στο IRC όσες ρυθμίσεις και να έκανα. Έφτασα σε σημείο να τα κάνω όλα allow και πάλι δεν έμπαινε.
Ε, το σούταρα και έβαλα το AVG.

chris_20
22-11-06, 03:46
α και γώ αυτό έχω , αλλα έχει firewall ? antivirus δεν είναι μόνο?

PCMan
22-11-06, 03:51
Για firewall δεν το έχω ψάξει γιατί έχει το router μου. Πρέπει να έχει όμως

electron
22-11-06, 11:47
Εφόσον έχει το router σου τότε καλά κάνεις και μένεις μ αυτό.Πάντως να πω ότι το zone alarm είναι από τα καλύτερα τείχη της πιάτσας αρκεί να έχει μια ευχέρια με τις ρυθμίσεις του.Όσο για το kaspersky θεωρείται από τα κορυφαία antivirus όμως είναι αρκετά βαρή.Προσωπικά έχω το Avast και μπορώ να σας πως ότι είναι εξαιρετικό και διαθέτει επιπλέον free έκδοση,πολύ ελαφρή και με μικρά καθημερινά updates.Υπάρχουν και τα επίσης αξιόλογα AVG και ANTIVIR.Το Avg να διευκρινήσω ότι δεν κυκλοφορεί κάποιο τείχος προστασίας παρά μόνο antivirus και antispyware.Για το τελευταίο μάλιστα να πώ ότι είναι το πρωην ewido για όσους το γνωρίζουν το οποίο και εξαγόρασε.

heliofotos
22-11-06, 22:12
Παιδιά για το McAfee ποιά είναι η γνώμη σας???

electron
23-11-06, 00:56
Συμπαθητικό θα έλεγα αλλά δεν θα το είχα πρώτο στις επιλογές μου.

chris_20
23-11-06, 01:20
τί έχετε να πείτε για το avg?
γιατι αυτό έχω :P

PCMan
23-11-06, 01:44
electron το δικό μου avg έχει firewall τελικά αλλά το έχω κλειστό

electron
23-11-06, 02:45
Χρήστο το avg είναι καλό και ελαφρή.Pcman προφανώς έχεις την σουίτα του avg που έχει και τείχος.

chris_20
23-11-06, 16:29
εμένα μ'αρέσει γιατι άμα μπείς σε μιά σελίδα που έχει ιό σου το λέει κατευτθείαν !

electron
23-11-06, 19:23
chris_20 όλα κάπως έτσι κάνουν αν φροντίζεις να τα ενημερώνεις.Που να ακούσεις την σειρήνα του avast μολις πιάσει κάτι ύποπτο :)

babisko
23-11-06, 21:18
Antivirus ===> avast 4.7 Home edition (Δωρεάν έκδοση)
firewall ===> Zonealarm 6.5
Browser ===> Firefox 1.5.0.8 (Σήμερα έβαλα την έκδοση 2, θα δούμε τι ψάρια πιάνει η νέα αλεπού). Ο Internet explorer (6) έχει βγει στην σύνταξη εδώ και δυο χρόνια περίπου.
Επίσης ενεργοποιημένο το firewall του router (Thomson speedtouch 585 v6)
Όλα πάνε μια χαρά. Δεν περνάει τίποτε, παρόλο που συχνάζω σε "επικίνδυνα και κακόφημα" στέκια.

Για όσους έχουν ADSL
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε πρόβλημα με dialers αρκεί να προσέξετε το εξής: ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΤΕ την τηλεφωνική γραμμή από το modem που είχατε πριν την ADSL σύνδεση. Όσο και αν σας φαίνεται χαζό και ευνόητο αυτό, υπάρχουν πολλοί που έχουν σύνδεση ADSL και εξακολουθούν να έχουν συνδεμένο το PSTN ή το ISDN modem στην τηλεφωνική γραμμή (δεν εννοώ το ADSL modem ή router). Αφαιρέστε τελείως το modem από τον υπολογιστή σας. Η μόνη περίπτωση που χρειάζεται το modem είναι για να έχετε πρόσβαση στο internet όταν υπάρχει πρόβλημα στο DSLAM που ανήκετε. Ε, τότε μπορείτε να το ξανασυνδέσετε, αλλά στο κάτω κάτω δεν έγινε και τίποτε αν μείνετε και λίγο χωρίς internet. Από εμπειρία που έχω (αρκετή, λόγω δουλειάς) υπάρχουν χρεώσεις λόγω των dialers ακριβώς για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

babisko
23-11-06, 21:33
χαχαχαχαχαχ antivirus firewall spyware!


οταν κόλλησα το dialer ηταν του 2003 και το κόλλησα το 2006 ΄
έβαλα 3 antivirus και 3 antispyware ... το βρίκαν τα μισά και δέν μπόρεσε να το βγάλει κανένα τους ....

formataki αμα κολλίσετε dialer γιατί το έβγαζαν και καλα τα αντι. και μετα απο 3 μερες ξαναεμφανιζόταν....

Αυτό σημαίνει ότι ο υπολογιστής σου έχει "τρύπες" και χρειάζεται επειγόντως μπάλωμα, κοινώς patches.
Δοκίμασε να κάνεις scan με το Noadware (http://noadware.net). Εμένα παλαιότερα (τότε χρησιμοποιούσα Internet explorer) με γλύτωσε πολλές φορές από format.

arkoudi
23-11-06, 23:51
Βάλτε linux να σωθήτε. No antivirus, no spyware, no dialer :)

electron
24-11-06, 01:34
arkoudi είπες σοφή κουβέντα.Όσοι έχετε εξοικιωθεί με αυτό ή απλά θέλετε να σερφάρετε μόνο,βάλτε linux.Δεν χρειάζεται καμια προστασία.

aeonios
24-11-06, 02:08
Τα πράγματα δεν είναι πάντα και τόσο ρόδινα και απλοϊκά...καλό είναι να διαβάζουμε και την άλλη άποψη πριν αρχίσουμε τους αφορισμούς! Αν ήταν μονόδρομος θα είχαν βάλει όλοι Linux και θα τελείωνε εκεί η ιστορία

http://download.microsoft.com/download/9/c/7/9c793b76-9eec-4081-98ef-f1d0ebfffe9d/LinuxWindowsSecurity.pdf

http://www.vnunet.com/vnunet/news/2117482/windows-secure-linux

Kαι τα δύο λειτουργικά έχουν καλά και άσχημα!Είναι θέμα επιλογών και ζυγίσματος αναγκών το τι θα προτιμήσει ο καθένας.

Αν πάτε σε επιλογές με windows δείτε και το avira antivir που ειναι πολύ δυνατό και δωρεάν

http://www.free-av.com/

electron
24-11-06, 03:34
Κανένας δεν μίλησε για ρόδινες καταστάσεις,είναι όμως γεγονός ότι το linux είναι ανοιχτού κώδικα os και συνεπώς οποιαδήποτε αδυναμία του που αφορά την ασφάλειά του αποκαθίσταται πολύ πιο άμεσα από τα windows.Από την άλλη το βασικό για μένα μειονέκτημα του linux είναι ότι δεν υποστήρίζεται από πολλές εφαρμογές και υπηρεσίες.Όλα αυτά τα κρίνω αντικειμενικά μιας και γω,είτε θέλετε από λόγους συνήθειας,είτε για όλα τα παραπάνω δεν θέλω να αποχωριστώ τα windows.Οφείλουμε πάντως να αναγνωρίσουμε την υπεροχή του linux στο θέμα της ασφάλειας.
Σχετικά με το avira antivir αναφέρθηκα και γω πιο πάνω.Ειναι δοκιμασμένο,αξιόπιστο και δωρεάν.

aeonios
24-11-06, 09:34
Γιάννη να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στην πρώτη σου πρόταση και ας δούμε μερικούς μύθους και αλήθειες για το θέμα.

Είναι πολύ διαφορετικό μια οργανωμένη ομάδα προγραμματιστών να δουλέψει σε ένα Patch ασφαλείας σε ένα προϊόν μαζικά παρά μια κατανεμημένη όπως δουλεύουν οι συνάδελφοι αρκετές φορές στην περίπτωση του λογισμικού ανοικτού κώδικα που δουλεύουν στον ελεύθερο χρόνο τους. O ρυθμός με τον οποίο βγαίνουν patches σε windows μηχανάκια είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι ο αντίστοιχος σε linux.Επιπλέον το κόστος συνολικά της λήψης ενός τέτοιου patch είναι μικρότερο και χρονικά και έχει μικρότερο αντίκτυπο σε κόστος για την εταιρία στην περίπτωση των win

http://www.microsoft.com/presspass/features/2005/jun05/06-23WiPro.mspx

Επίσης ο μέσος χρήστης είναι πολύ πιο εύκολο να ενσωματώσει σε windows τις νέες προσθήκες ασφάλειας μια και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε και ούτε να διαβάσει τα manuals που ίσως εσύ και εγώ να διαβάσαμε.

Ισως σε παλιότερες στιγμές αυτό με το θέμα της υπεροχής σε ασφάλεια να ίσχυε όχι όμως πια.

Το θέμα Security έχει απασχολήσει πολύ κόσμο και αναφέρεται σε μηχανάκια χωρίς λογισμικό εφαρμογών πάνω και όχι στα προβλήματα που αποκτάμε λόγω κάποιου λογισμικού όπως φάνηκε από την παραπάνω κουβέντα μας . Σχετικά δείτε εδώ:

http://www.theregister.co.uk/2004/10/22/linux_v_windows_security/

Εξαρτάται λοιπόν πως μετράμε το θέμα ασφάλεια του συστήματος για να πούμε τι είναι πιο ασφαλές και οι γνώμες απλά είναι διχασμένες και εξαρτώνται από το χρώμα γυαλιών που φοράει ο καθένας και το τι ακριβώς μετράμε.

Πάντως από ότι φαίνεται πίσω από την διαμάχη Win$-linux πολλοί αγνοούν και άλλα πιο ασφαλή Λ.Σ. πχ το σύστημα του Mac όπως αυτό εμφανίζεται σε Web περιβάλλοντα που θεωρείται πολύ ασφαλέστερο
http://www.w3.org/Security/Faq/wwwsf1.html

To κόστος τελικα σε μια εταιρία όταν βάλεις σε ένα ευαίσθητο τμήμα της linux μπορεί να είναι πολύ περισσότερο από το να αγοράσεις το αντίστοιχο προϊόν της MS.

http://techupdate.zdnet.com/techupdate/stories/main/0,14179,2901156,00.html

Οπως κατάλαβες δεν είναι δική μου γνώμη μόνο αυτό.Σε αντίθετη περίπτωση θα είχαν βάλει όλοι Linux και θα τελείωνε η ιστορία εκεί.

Γιαυτό και τα windows κοστίζουν γιατί περιλαμβάνουν μέσα την έννοια υποστήριξη. Μπορεί εμάς στο σπίτι να μην μας νοιάζει γιατί αρκετοί έχουν πειρατικά win$ όμως σε μια εταιρία που 1% της ημέρας να είναι εκτός κάποια υπηρεσία της λόγω προβλήματος να της κοστίζει πολλά ευρώπουλα.

Γιαυτό και οι περισσότερες εταιρίες ακόμα δεν επενδύουν στον ανοικτό κώδικα. Η πληροφορική είναι ακόμα δυστυχώς ή ευτυχώς σαν την ζωή ότι πληρώσεις παίρνεις!

Η άποψη για τον ανοικτό κώδικα όπως εμφανίζεται πιο σταθερός/ασφαλής είναι ένας μύθος:

http://www.windowsitpro.com/Articles/ArticleID/93250/93250.html

Αλλος ένας μύθος που γράφτηκε για το ότι δεν χρειάζεται προστασία στο linux από δικτυακές επιθέσεις:

http://www.windowsitpro.com/Articles/ArticleID/93251/93251.htm

Oσο για το avira antivir νόμιζα πως εννοούσες κάτι άλλο με το σκέτο Antivir ! :)

electron
24-11-06, 18:56
Νίκο μάλλον θα διαφωνίσω στην άποψη ότι η Μ$ εκδίδει πιο γρήγορα διορθώσεις σε κενά ασφαλείας.Πολλές φορές έχει αποδειχθεί ότι το κάνει με αρκετή καθυστέριση.Επίσης κάτι άλλο πολύ πιο χειροπιαστό.Πόσες φορές έχεις ακούσει χρήστη του linux να έχει παραπονεθεί ότι κόλλησε κάποιο ιό ή οποιοδήποτε άλλο κακόβουλο πρόγραμμα;Σε κάποιο άλλο φορουμ που συμμετέχω,οι περιπτώσεις με προβλήματα ίωσης από χρήστες windows είναι στην ημερίσια διάταξη,ακόμα και σε πλήρως ενημερωμένα windows,ενώ από χρήστη linux δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα.Στα windows θεωρείται απαραίτητη η ύπαρξη προγραμμάτων ασφαλείας,ενώ στο Linux προαιρετική.Αρα πιστεύω ότι η υπεροχή του τελευταίου είναι όντως πραγματική και επιπλέον έχεις το κέρδος εξοικονόμισης πόρων του συστήματος.
Από την άλλη επαναλαμβάνω ότι το μέγα αρνητικό του Linux είναι ότι δεν υποστηρίζεται από πολλά προγράμματα.

antonis_p
24-11-06, 23:12
Το linux ειναι ασφαλεστερο σε ιους
διοτι ειναι σαφως λιγοτεροι αυτοι που ασχολουνται μαζι του.

κυκλοφορει καποιο στατιστικο
για να δουμε ποσοι το προτιμουν;

Το γεγονος οτι τα windows χρησιμοποιουνται
απο την συντριπτικη πλειοψηφια τον χρηστων,
καταληγει εμεσα να κανει το linux να υπερτερει,
οχι ομως οτι υπευθυνο ειναι το ιδιο το λειτουργικο.

aeonios
27-11-06, 11:35
Καλημέρα και καλή εβδομάδα !

Οταν είχε βγει το worm " Ι love u" το patch ήταν διαθέσιμο από την M$ για download σε 8 ώρες από την επίσημη "ανακοίνωση" του worm.
Και αυτό εδώ δείχνει πως η ταχύτητα κυκλοφορίας patches είναι μεγαλύτερη σε Win$ και debian περιβάλλοντα θάβοντας άλλα:
http://www.eweek.com/article2/0,1759,1557459,00.asp

Επίσης από ότι φαίνεται το linux είναι και το αγαπημένο o.s. των hackers:
http://netsecurity.about.com/b/a/026056.htm

Οσο το λινουξ γίνεται πιο δημοφιλές θα δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα στους χρήστες από ιούς:
http://www.vnunet.com/vnunet/news/2116855/linux-lined-virus-target

Από εκεί και πέρα τι να πρωτοειπωθεί βρε παιδιά για τα στραβά του λίνουξ για τον αρχάριο-μέσο χρήστη;
Οτι πρέπει να έχεις hardware έτους και πριν για κάθε τωρινό distro για να δουλέψει και να δει το hardware σου;Για την Insmod που είναι μέσα στην φιλικότητα κάθε φορά που θές να προσθέσεις κάποιο καινούργιο Module/hardware?Για το χάος με τα dependancies στην εγκατάσταση των προγραμμάτων; ή είναι πιο εύκολο για τον μέσο χρήστη να μπει στο τριπάκι του να κάνει recompile κάποιον kernel για να δει κάτι καινούργιο;και αλλα πολλά.

H μεγάλη διαφορά πιστεύω πως έχει να κάνει με το ότι ένας μέσος χρήστης σε linux συνήθως δεν μπαίνει ως root αντίστοιχα με τον κάθε χρήστη πχ των XP που είναι 90% με administrator account στο pc του οπότε στην περίπτωση αυτή είναι πιο απίθανο το σύστημα να τον αφήσει να κάνει κάποια καταστροφική βλακεία στο σύστημα πέρα από το να κάνει delete αρχεία στο home path.

H ψαλίδα ασφαλείας εναντίον των window$ είναι το γεφύρωμα του χάσματος απέναντι στα δικαιώματα των χρηστών.

Προσωπικά συστήνω το linux σε κάθε άτομο που θέλει να πειραματιστεί κτλ. Πρωτοέβαλα linux το 1993 (με μια 0.χ beta του debian) και από τότε έχω κάποιο μηχανάκι πάντα μαζί μου αλλά ακόμα και σήμερα πιστεύω πως απέχει πολύ από την ωριμότητα άλλων ΛΣ λιγότερο διαδεδομένων - όπως και τα Window$ που απλά είναι πιο φιλικά. Το καλύτερο είναι πιστεύω να τα έχεις και τα δύο....και να δουλεύεις σε όποιο σου κάνει κουκου! :D