PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα βήμα πιο κοντά η κινητή τηλεφωνία εν πτήσει



Radiometer
09-11-06, 01:16
Ντεμπούτο από την Emirates
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/753129_b_162.jpg
Λονδίνο
Οι αερογραμμές Emirates, με έδρα το Ντουμπάι, θα γίνουν στις αρχές του 2007 η πρώτη εταιρεία που προσφέρει στους επιβάτες τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν το κινητό εν πτήσει.

Η Emirates υπέγραψε συμφωνία με τη βρετανική Aeromobile για την τεχνολογία που θα ενσωματωθεί στα αεροσκάφη, μεταδίδει την Τετάρτη το BBC. Η υπηρεσία θα είναι αρχικά διαθέσιμη σε ένα Boeing 777, πιθανώς τον Ιανουάριο.

Αντίστοιχη υπηρεσία έχει ανακοινώσει ότι θα προσφέρει από τα μέσα του 2007 και η βρετανική Ryanair, κατόπιν έγκρισης από τις ρυθμιστικές αρχές.

«Βρισκόμαστε σε επαφή με έναν αριθμό άλλων αεροπορικών εταιρειών για την επέκταση της υπηρεσίας στους στόλους τους» δήλωσε ο πρόεδρος της Aeromobile Ντέιβιντ Πόλτορακ.

Οι επιβάτες που χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο σε πτήσεις της Emirates θα χρεώνονται σε τιμές «συγκρίσιμες με τις διεθνείς χρεώσεις», ανακοίνωσε η αεροπορική εταιρεία.

Προκειμένου να μην ενοχλούνται οι υπόλοιποι επιβάτες, οι χρήστες καλούνται να χρησιμοποιούν αθόρυβη ειδοποίηση με δόνηση, ενώ στην περίπτωση νυχτερινών πτήσεων θα επιτρέπεται μόνο η ανταλλαγή μηνυμάτων.

Σύμφωνα με την Aeromobile, η αγορά της κινητής τηλεφωνίας εν πτήσει θα προσφέρει έσοδα έως και 2,24 δισ. ευρώ το χρόνο έως το 2010.

news.in.gr (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=753129&lngDtrID=252)

Danza
11-11-06, 03:04
Λίγο επικίνδυνο μου φένεται.. μέχρι σήμερα μας έλεγαν οτι τα σήματα των κινητών αποπροσανατολίζουν τις ενδείξεις των αεροσκαφών και άλλα τέτοια και ξαφνικά θα μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε εν πτήση?? :roll:

dal_kos
11-11-06, 15:28
Συμφωνα με οσα εχω διαβασει ολα αυτα που λεγανε ηταν απλα φοβιες και οχι αποδεδειγμενα πραγματα ;) Μπορει να ηταν και για οικονομικους λογους καθως ισως να γνωριζεις ποσο κοστιζει μια κληση απο το τηλεφωνο του αεροπλανου... ;)

GEWKWN
12-11-06, 02:59
εγω δεν ξερω τι γινεται απλα
ελπιζω να υποστηριζει το συστημα
και εταιριεσ εκτοσ τησ χωρας που βρισκεται
πχ ενα κινιτο της otenet σε εναεριο χωρο
της Γερμανιας σε πτηση της Ολυμπιακης
για Σαλονικα-Αθηνα. και βεβαια το
ανοποδο προορισμο.
Φιλικα Γιωργος.

vayeros
12-11-06, 08:54
Ημασταν που ημασταν εθισμενοι με τα κινητα,αν γινει και αυτο αφηστε τα να πανε μετα...Δηλαδη αν ο/η διπλανος αρχισει την παρλα με το κινητο του και μιλαει με μαναδες,γκομενους κλπ θα αναγκαζομαι εγω να τον/την ακουω καθολη τη διαρκεια του ταξιδιου?