PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείται κύκλωμα για τροφοδοτικό



Alogatos
11-11-06, 01:41
Σαν είσοδο θα έχει 12V (απο μπαταρία αυτοκινήτου) και σαν έξοδο θέλουμε να έχει 12V σταθεροποιημένο , 1,5V σταθεροποιημένο και αν υπάρχει δυνατότητα 14V σταθεροποιημένο....

Πρόκειται για ένα θερμόμετρο για αυτοκίνητο το οποίο το αγόρασα έτοιμο,έχει αισθητήρα για In και για Out

Κάνοντας μια ψιλομετατροπή κατάφερα να το ενσωματώσω στο κοντέρ του αυτοκινήτου αλλά υπάρχουν τα 2 προβλήματα
1)δεν έχει φωτισμό - του τοποθέτησα 6 LED SMD (σαν αυτά που έχουν τα κινητά) στο οποίο κύκλωμα θέλει σταθερή τάση 12V αλλά και με 14V δουλεύουν πιο έντονα
2)επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω έχω ενσωματώσει το θερμόμετρο στο κοντέρ και επειδή αυτό δουλεύει με 1,5V μπαταρία δεν γίνεται όταν ξεμένει απο μπαταρία να ανοίγω όλο το κοντέρ για να του αλλάξω μια μπαταρία :(

gsmaster
11-11-06, 11:11
Εφόσον τα 12-14V που θες είναι μόνο για τον φωτισμό δεν χρειάζεται να είναι σταθεροποιημένα.
Τα led πως τα σύνδεσες?

Για το 1,5V θα βάλεις σε σειρά μια αντίσταση 1kΩ με δυο διόδους 1Ν4001 ή 4148 και στα άκρα των διόδων θα πάρεις περίπου 1,4V

+12V
|
|
\
/ 1kΩ
\
/
|
|_______________ ~1,4V
|
_|_
\ / diode
_V_
|
|
|
_|_
\ / diode
_V_
|
|
|
GND_______________gnd

Alogatos
11-11-06, 13:32
gsmaster σε ευχαριστώ καταρχάς, σήμερα το πρωί κάνοντας διάφορα πειραματάκια διαπίστωσα όταν τα led είναι 5 και με τάση 16V φωτίζουν υπέροχα με 12V φωτίζουν λιγότερο.....μήπως μπορώ με κάποιο τριμερακι ι κάποιο ποτενσιόμετρο να ρυθμίζω την τάση τους??? βασικά δεν ξέρω αν γίνεται να έχω 16V αντί για 12V :( :( :(

Επειδή δεν είμαι και πολύ της ηλεκτρονικής και δεν έχω παρα πολλές γνώσεις σε παρακαλώ αν μπορείς σχεδίασε μου σε μια εικόνα.....ευχαριστώ εκ των προτέρων

jakektm
11-11-06, 14:35
Για να λες ότι με 16 βολτ φωτίζουν υπέροχα, τότε τα έχεις συνδέσει σε σειρά, οπότε στο καθένα (αν δεν έχεις προηγουμένως αντίσταση) θα πέφτουν περίπου 3.2 βολτ . Η τιμή είναι παράπάνω απο την κανονική (στα περισσότερα leds βάζουμε 1,5-2.5βολτ).Οπότε καπου στα 12 βολτ εισαι καλα.

dal_kos
11-11-06, 15:31
Ισως να εχεις βαλει μεγαλη αντισταση πριν απο τα led... δοκιμασε να την αλλαξεις με καποια μικροτερη ;)[καλυτερα να τα συνδεσεις σε σειρα με ενα τριμμερακι και να αρχισεις να κατεβαζεις σιγα-σιγα την αντισταση του ;) ]