PDA

Επιστροφή στο Forum : τυποι



johny16
11-11-06, 12:17
παιδια θελω να φτιαξω εναν ενισχυτη που να περνει σημα απο την παραληλη θυρα του υπολογιστη και να στελνει το σημα ασυρματα σε ενα τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητο αφου βεβαια του ξηλωσω τον παλιο δεκτη! το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης οτι δεν ξερω τι τιμες αντιστασεων πυκνωτων και πηνειων(σε περιπτωση που χρειαστει) να χρησιμοποιησω για ενα τρανζιστορ υψηλων συχνοτητων (2Ν222) και οχι μονο αυτο γενικα πως θα ξερω τις τιμες των εξαρτηματων που θα χρησιμοποιησω για καθε τυπο τρανζιστορ? δλδ για εναν ενισχυτη στα 47ΜΗΖ στο 1 βαττ τι τιμες θα βαλω γιατι δεν θελω μονο να εχω και την συχνοτητα που θελω αλλα και τα καταληλλα βαττ.ειχα ανοιξει το βιβλιο απο το σχολειο μου και σχεδιαζα στον υπολογιστη μου εναν ενισχυτη βιντεο που ειχε μεσα αλλα δεν ελεγε τιμες. στην αρχη εβαλα καποιες τιμες κατι γινοταν αλλα μετα οταν τις αλλαξα ο παλμογραφος δεν εδειχνε τπτ μηπως ξερετε κανεναν συγκεκριμενο τροπο για να βγαζω τις τιμες που θελω για το τρανζιστορ που θελω στην συχνοτητα που θελω και στα βαττ? κριμα δεν ειναι να βαζω τυχαιες τιμες?

GEWKWN
11-11-06, 13:47
γιατι δεν χρισιμοποιεις τον παλιο πομπο
και τον δεκτη που εχει το τηλε/μενο
για την δουλεια το μονο που θα "πειραξεις"
θα ειναι ο πομπος.

johny16
11-11-06, 15:31
ναι καλα το λες αλλα εγω θελω να εχει μεγαλυτερη εμβελια αλλωστε το κανω για εκπεδευτικους λογους.ξερεις πως μπορω να υπολογισω ολα τα παραπανω και με τελεστικο ακομη πως μπορω να υπολογισω τα εξαρτηματα?

chip
11-11-06, 15:53
Δεν είναι ένας απλός τύπος. Πρέπει να διαβάσεις για RF circuit design. Οπότε πρέπει πρώτα να γνωρίζεις βασική θεωρεία ηλεκτρονικών (πχ σχεδίαση απλών ενισχυτών για ήχο) και μετά να διαβάσεις 2-3 βιβλία για rf circuit design. Επίσης θα απαιτηθούν μαθηματικά που μαθένει κανείς στο πανεπιστήμιο (όχι απαραίτήτος δύσκολα) όπως μετασχηματισμό Laplace.
Επίσης το 2N222 δεν πρέπει να είναι RF αλλά audio από γερμάνιο κατασκευής της δεκαετιάς του 60....οπότε όχι οτι καλύτερο για ένα σύγχρονο κύκλωμα.

johny16
11-11-06, 17:41
οκ εχεις δικιο για ενισχυτες ηχου ναι γνωριζω τα βασικα αλλα πως να στο πω για να καταλαβεις ρε παιδι μου εχω ενα κυκλωμα που στελνει μια πληροφορια μεσω καλωδιου αυτο που εγω θελω ειναι αντι για καλωδιο να το κανω ασυρματο δλδ να βαλω εναν ενισχυτη με ενα κυκλωμα l/c στην εξοδο και να το εκμπεμπει σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα με μια συγκεκριμενη ισχυ. δλδ να στελνω απο την παραλλη θυρα μεσω ενος interface τις συγκεκριμενες εντολες θα περνανε απο εναν D/A και μετα θα πηγαινουν σε εναν ενισχυτη και thats all.μαλλον κανω λαθος ε? α! και το 2Ν222 το ειπα στην τυχη γιατι απο τι ξερω ειναι τρανζιστορ υψηλων συχνοτητων.

johny16
14-11-06, 20:10
μαλλον λεω μ***κιες ε?

lynx
14-11-06, 20:35
ολλα αυτα που ζητας ειναι πολυπλοκα...και οπως σου ειπε και ο chip πρεπει να διαβασεις πολυ για να τα κανεις
μονος σου...εσυ λογικα χρειαζεσαι ενα ετοιμο σχεδιο και να το υλοποιησης...

johny16
14-11-06, 22:06
το βρηκα θα παρω ενα μπομπο και ενα δεκτη 2 καναλιων και θα κανω την δουλεια μου!