PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αναγνώριση κλήσεων



akisbach
16-11-06, 01:16
Καλησπέρα σε όλους,πήρα πρόσφατα ενα τηλέφωνο από το πράκτικερ τύπου γόνδολας(μα....ία έκανα) και για να λειτουργήσει η αναγνώριση κλήσεων θέλει 4 μπαταρίες ΑΑ.Υπάρχει κανα κολπάκι ώστε να τροφοδοτήσω την πλακετίτσα της αναγνώρισης από το τηλεφωνικό καλώδιο?
Ευχαριστώ πολυ

antonis_p
16-11-06, 08:58
πήρα πρόσφατα ενα τηλέφωνο από το πράκτικερ τύπου γόνδολας (μ.....ία έκανα)
η mlk ειναι για την γονδολα ή για το praktiker; Μαλλον για το praktiker...
Αν δεν εχεις πεταξει - καταστρεψει την συσκευασια και την αποδειξη, πηγαινε το πισω, εχε υποψην οτι ολες οι αντιστοιχες συσκευες χρειαζονται τροφοδοσια ειτε για να δουλεψει το display, ειτε για να δουλευουν οι μνημες. Επιπροσθετα οι μπαταριες "κρατανε" για παρα πολυ καιρο.

kyros
16-11-06, 15:02
Δυστυχώς δεν μπορείς να το τροφοδοτήσεις από την τηλεφωνική γραμμή.

akisbach
16-11-06, 15:45
Ευχαριστώ ρε παιδια.μαλλον θα το παω πισω.

GEWKWN
17-11-06, 01:41
κοιτα αυτο ειναι κατι σχετικο
με την καλαλληλη διαταξη
μπορει να παραγει αυτη την ταση με το
καλωδιο του τηλεφωνου
(νομιζω με αντιστασεις και καποιες
διοδους zener οτι μπορει να γινει)
Βεβαια αυτο θελει και την αδεια
του ΟΤΕ για την προσθηκη καθε
εξτρα συσκευης στην τηλεφωνικη
γραμμη περα απο τα γνωστα.
Φιλικα Γιωργος.

gsmaster
22-11-06, 13:16
Οι μπαταρίες κρατάνε κανα 2-3 μήνες. Επίσης μπορείς να βάλεις έναν μετασχηματιστή πρίζας (πακ) και να το τροφοδοτήσεις με 220. Τα περισσότερα τηλέφωνα έχουν βύσμα γι αυτή την δουλειά.

Mr.Linatsa69
19-12-07, 15:04
Δε ξέρω αν κάνω καλά απλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και θα είχε τον ίδιο τίτλο!!!!

Παρατήρησα ότι από τις 3 τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι μόνο η μία δείχνει αναγνώριση! Πήρα ένα καινούργιο τηλ. και όταν το βάζω στο δωμάτιο μου δεν δείχνει τπτ ενώ στην άλλη πρίζα όλα καλά!!! Τι μπορεί να γίνεται??? Άνοιξα τη πρίζα έχει 4 κλέμες (legrand) αλλά μόνο 2 καλώδια έρχονται! Έκανα όλους τους συνδιασμούς αλλά μόνο εκεί έχει σήμα!!! Τι λέτε???

babisko
19-12-07, 15:15
Δε ξέρω αν κάνω καλά απλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και θα είχε τον ίδιο τίτλο!!!!

Παρατήρησα ότι από τις 3 τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι μόνο η μία δείχνει αναγνώριση! Πήρα ένα καινούργιο τηλ. και όταν το βάζω στο δωμάτιο μου δεν δείχνει τπτ ενώ στην άλλη πρίζα όλα καλά!!! Τι μπορεί να γίνεται??? Άνοιξα τη πρίζα έχει 4 κλέμες (legrand) αλλά μόνο 2 καλώδια έρχονται! Έκανα όλους τους συνδιασμούς αλλά μόνο εκεί έχει σήμα!!! Τι λέτε???

Κατά κανόνα όλες οι συσκευές παίρνουν το σήμα στα ποδαράκια 2-3, δηλαδή στα δυο μεσαία. Τώρα, για την αναγνώριση κλήσης, αν έχεις ADSL κοίταξε μήπως οι πρίζες σου στις οποίες δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης περνάνε μέσα από splitter ADSL και είναι συνδεδεμένες στην έξοδο ADSL του φίλτρου (εκεί δηλαδή που συνδέεται το modem /router ADSL). Επίσης πρόσεξε μήπως έχεις βάλει κάποιο φίλτρο ADSL ανάποδα. Τα περισσότερα προβλήματα στην αναγνώριση κλήσεων παρουσιάζονται από αυτές τις αιτίες.

babisko
19-12-07, 15:18
κοιτα αυτο ειναι κατι σχετικο
με την καλαλληλη διαταξη
μπορει να παραγει αυτη την ταση με το
καλωδιο του τηλεφωνου
(νομιζω με αντιστασεις και καποιες
διοδους zener οτι μπορει να γινει)
Βεβαια αυτο θελει και την αδεια
του ΟΤΕ για την προσθηκη καθε
εξτρα συσκευης στην τηλεφωνικη
γραμμη περα απο τα γνωστα.
Φιλικα Γιωργος.

Αυτό είναι αδύνατον, καθότι οι οθόνες χρειάζονται "αρκετό" ρεύμα για τα δεδομένα της τηλεφωνικής γραμμής και αν μπει κάποια τέτοια διάταξη, τότε το κέντρο θα αναγνωρίζει ότι το τηλέφωνο είναι "off hook" (= σηκωμένο ακουστικό), με αποτέλεσμα...

Mr.Linatsa69
19-12-07, 15:26
Έβαλα το καλώδιο του τηλεφώνου κατ'ευθείαν στη γραμμή αλλά πάλι τα ίδια! Έχω σπλιτερ αλλά η συνδεσμολογία φαίνεται κανονική! Τώρα για ανάποδο φίλτρο...δε νομίζω!

Mr.Linatsa69
20-12-07, 14:27
Έβγαλα το σπλίτερ που είχα βάλει στο συναγερμό και μου έδωσε αναγνώριση!!! (το 1 από τα 2 τηλέφωνα που πριν δεν είχαν). Το έβαλα ανάποδα μηπως ήταν εκεί το λάθος αλλά τίποτα!!!

Mr.Linatsa69
20-12-07, 15:05
Τώρα δε ξέρω γιατί αλλά έχει νεκρώσει το ένα τηλέφωνο μαζί με το συναγερμό που είναι!!! HEEEEELP!!!! :shock: