PDA

Επιστροφή στο Forum : "Πλαστικοποιηση Πλακετών" ?



joke
22-11-06, 21:11
καλησπέρα εχω ζαλήσει λίγο το forum με τις ερωτήσεις μου όμως είμαι ακομά στην αρχή και έχω διάφορες απορίες.
έχω τυπώσει διάφορα ολοκληρόμενα αλλα θέλλω να τα πλαστικοποιήσω για προστασεία, έχω το Plastiκ 70.Επειδεί στην πλακέτα πρεπει να γίνουν πολλές τρύπες κα συνδέσεις και σε μέγεθος είναι σχτικά μικρη θα πρέπει πρώτα να την περάσω με το σπρέι,μετα να τριπύσω και μετά να ξίσω τα σημεία που πρέπει να γίνουν οι κολλήσεις ή μπορω να την περάσω με το σπρεύ μετα τις κολλήσεις?
:?:

Lykos1986
22-11-06, 23:01
Πρώτα θα την τρυπήσεις, μετά θα την κολλήσεις, μετά θα την καθαρίσεις και τέλος θα ρίξεις το σπρέι.

joke
22-11-06, 23:07
ναι όμως αμα ρίξω το σπρει μετά τοτε οι κολλήσεις και σύρματα δεν θα πάρουν και αυτά χρώμα?

gsmaster
23-11-06, 00:59
Κοίτα στις οδηγίες του σπρέυ που έχεις, αυτό που χρησιμοποιώ εγώ δυαλύεται άν πας να κολλήσεις και δεν δημιουργεί πρόβλημα. ΟΚ βγάζει λίγο καπνό, αλλά τίποτα άλλο. Οπότε εγώ ψεκάζω αμέσως μετά το τρύπημα.

Lykos1986
23-11-06, 10:46
Δεν ψεκάζω μετά το τρύπημα για τον λόγο ότι μετά δεν μπορώ α καθαρίσω την πλακέτα από τα υπολείμματα της κόλλησης. Και αυτό γιατί το καθαριστικό που χρησιμοποιώ καταστρέφει την πλαστικοποίηση. Οπότε δουλεύω με τον τρόπο που είπα πιο πάνω.


PS:
Εκτός από τον καπνό που λέει ο gsm (που μάλλον είναι ελάχιστος) το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι και η μυρωδιά της καμένης πλαστικοποίησης. Άσε δεν σου λέω τίποτα…

pet
23-11-06, 13:50
Κοίτα στις οδηγίες του σπρέυ που έχεις, αυτό που χρησιμοποιώ εγώ δυαλύεται άν πας να κολλήσεις και δεν δημιουργεί πρόβλημα. ΟΚ βγάζει λίγο καπνό, αλλά τίποτα άλλο. Οπότε εγώ ψεκάζω αμέσως μετά το τρύπημα.

μπορείς να πεις πιο spray είναι>?

gsmaster
23-11-06, 15:24
http://digitool.ru/products_pictures/PLASTIK_m.jpg
Και εδώ τα χαρακτηριστικά του http://www.cramolin.de/lackeen.htm (Το πρώτο είναι)

pet
04-01-07, 15:15
καλησπέρα στα ξεχασμένο topic.

gsmaster αν κοιτάξεις μια εμφανισμένη πλακέτα με φως απο πίσω
θα δεις μικρές τρυπίτσες (ας δώσουμε κ μια επιστημονική ονομασία:
microholes ;-) ) στους δρόμους. Καλό το spray για μόνωση και προστασία
το πήρα και το χρησιμοποιώ όμως καλό είναι να περνάς τους δρόμους
κ μία με το κολητήρι.

gsmaster
04-01-07, 23:28
Καλό είναι δεν λέω, αλλά 1ον είναι δύσκολο αν είναι πολλοί οι διάδρομοι και κοντά μεταξύ τους, και 2ον στις περισσότερες εφαρμογές τα "microholes" δεν επηρρεάζουν την λειτουργία του κυκλώματος.

pet
04-01-07, 23:39
δες και τον οδηγό κατασκευής προτελευταίο ποστ

gsmaster
05-01-07, 00:24
Μάλλον αναφέρεσαι στην επικασσιτέρωση, ας το συζητήσουμε εκεί.