PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπη 12 volt σε 230V



glegolas
23-11-06, 22:07
γειά σας..!!!θέλω να φτιάξω ένα UPS και εχω μια μπαταρία αυτοκινήτου...θέλω λοιπον να φτίαξω έναν φορτιστή για την μπαταρία και ενα κύκλωμα το οποιο να μου αφξάνει την τάση απο 15 σε 230 volt...οποιος μπορεί ας βοηθήσει....ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!

PCMan
23-11-06, 23:38
Μαζί σου εγώ! Θέλω να το κάνω απο καιρό, αλλά τώρα άρχισα να σκέφτομαι να πάρω ένα της πλάκας και να αλλάξω μετασχηματιστές κτλ. για να γίνει ΤΕΡΑΣ.
Γινεται?

chip
23-11-06, 23:52
Πιο κοντά στην πραγματικότητα είσαι PCMan. Διάλεξε όμως ένα με ημιτονική έξοδο ώστε να έχει στην έξοδό του συμβατικό μετασχηματιστή. Λογικά αν αλλάξεις τα Mosfet εξόδου και τον μετασχηματιστή θα είσαι σχεδόν OK. Ϊσως πάλι να πρέπει να μην έχει AVR (δεν είμαι σίγουρος για το πως δουλεύει-υποθέτω οτι έχει αυτομετασχηματιστή και έλέγχει την λειτουργία του με triac) γιατί τότε θα μπλέκονται τα πράγματα.

PCMan
24-11-06, 00:18
Τί είναι ημιτονική έξοδος? Πως θα καταλάβω ότι την έχει?

Τι είναι το AVR?

Βρήκα αυτό http://hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=1939 και είναι το πιό φτηνό που έχω βρεί. Τωρα για το τι έχει μέσα θα σας γελάσω.
Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Αντε και είναι ενταξει και ταιριάξει άλλος μετασχηματιστής. Αν η πλακέτα πάνω της έχει προστασία στο να μην αφήνει να περάσουν πάνω απο πχ.650VA τί κάνω?

chip
24-11-06, 09:19
Τα φθηνά δεν βγάζουν ημιτονική έξοδο. Αυτά που βγάζουν το λένε. (sine output) Σημαίνει οτι η κυματομορφή εξόδου είναι ημίτονο (όπως το ρεύμα της ΔΕΗ). Τα άλλα βγάζουν τετράγωνο η τραπέζιο.
AVR είναι σταθεροποιητής τάσης. Αν η ΔΕΗ δώσει 200V στην έξοδο θα έχεις 220 και αν η ΔΕΗ δώσει 260 στην έξοδο θα έχει πάλι 220.
Αυτο που είπες για έλεγχο ισχύος έχεις δίκιο. Το πιθανότερο είναι οτι θα έχει. Θα μετρά το ρεύμα. Είναι σχετιικά εύκολο να εντοπίσεις το κύκλωμα και θα πρέπει ανάλογα το κύκλωμα να του αλλάξεις κάποια αντίσταση.
Ειτε θα δείς κάποια αντίτσταση ισχύος και από εκέι μετράτε το ρεύμα είτε καποιο είδος μετασχηματιστή που παραπέμπει σε επαγωγική μέτρηση ρεύματος και όχι σε chock η μετασχηματιστή ελέγχου των mosfet. (Νομίζω έχω δεί τέτοιο μετασχηματιστή σε UPS της MGE.)
Πάντως αν δεν έχεις ιδιαιτερη εμπειρία στα ηλεκτρονικά αστο γι αργότερα οταν θα έχεις περισσότερη...

PCMan
01-12-06, 03:37
Επαναφέρω το θέμα.

Έχει κανείς κανένα νεότερο? Βρήκατε κάποιο φτηνό UPS που να βγάζει ημιτονική έξοδο?

Εγώ βρήκα ένα αλλά έχει 3763.78 €....(130 κιλά είναι το γαϊδούρι..) http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=983&cat=26
Λίγο ακριβό για μ'ένα :P

chip
01-12-06, 13:57
υπάρχουν πολύ φθηνότερα με 200-300 ευρό.

Danza
01-12-06, 15:03
Σωστά υπάρχουν πολύ φθηνότερα... δεν το βρίσκω απαραίτητο να έχει μεγάλη ισχύ. με 3000ε μπορείς να τροφοδοτείς ενα ολόκληρο σπίτι απο ένα ups :shock:

τι συσκευές θέλετε να τροφοδοτείτε με ups?

PCMan
02-12-06, 10:38
Που είναι όμως το φθηνότερο? Δεν βρήσκω τίποτα.

Βασικά το θέλω για το pc κτλ. και μετά φωτισμός, ηλ. συσκευές κτλ.

Όλα αυτά αφού το πειράξω..

nikoskourtis
05-12-06, 03:35
Για το pc δε θες ημιτονικη εξοδο. Αν εφτιαχνα για το pc κατι τετοιο θα εφτιαχνα ενα switching τροφοδοτικο σαν αυτο http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2685
με εξοδο 310 βολτ συνεχες. Μπορουν να λειτουργησουν τηλεορασεις, υπολογιστες, ακομα και καποιες ηλ. συσκευες με κινητηρα universal. Οσες ηλεκτρονικες συσκευες εχon switching trofodotika λειτουργουν και με συνεχες.

chip
05-12-06, 09:32
nikoskourti σωστά αυτά που λές αλλά ο φίλος glegolas ζήτησε να πάρει ένα ups και να κάνει μετατροπή με αλλαγή μετασχηματιστή κλπ.. και να αυξήσει την ισχύ του. Για το λόγο αυτό πρότεινα ups με ημοτονική έξοδο ώστε να χρησιμοποιεί συμβατικό μετασχηματιστή και να είναι εφικτή η κατασκευή/μετατροπή από έναν ερασιτέχνη.

chip
05-12-06, 09:33
Συγνώμη o PCMan Μίλησε για μετατροπή.

gsmaster
05-12-06, 13:31
Ναι αλλα πρέπει να ελέγχεις κάθε φορά αν το τροφοδοτικό της συσκευής είναι κατάλληλο να δεχτεί 310 DC, αλλιώς μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

chip
05-12-06, 20:58
Τι εννοείς gsmaster. Υποτίθεται οτι είναι UPS με ημιτονική έξοδο (κορυφή 310) οπότε βγάζει ρεύμα ίδιο με της ΔΕΗ (220 RMS) οπότε συνδέεται με οποιαδήποτε συσκευή 220V. Αντίθετα αν είναι με τετραγωνική κυματομορφή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε συσκευές που δεν έχουν switching τροφοδοτικό

gsmaster
05-12-06, 22:22
Ναι chip, αλλα ξαναδιάβασε το μήνυμα του nikoskourtis, μιλάει για παλμοτροφοδοτικό με έξοδο DC.

nikoskourtis
06-12-06, 04:22
Εγω μιλησα κυριως για pc και κατ επεκταση για αλλες συσκευες που δουλευουν και σε συνεχες. Νομιζα οτι το ζητουμενο ειναι η κατασκευη ενος ups για pc.

chip
06-12-06, 09:54
Δικιο master! Συγνώμη!

glegolas
09-01-07, 17:20
μέτα απο λίγο ψάξιμο στο θέμα βρήκα αυτό...http://users.otenet.gr/~athsam/12vdc_to_220vac_converter.htm...παρακαλώ οποιος μπορεί να του ρίξει μια ματιά και να μου πώς γινεται(αν είναι εφικτό)να "ανεβάσω" τα watt εξόδου του κυκλώματος...

pet
09-01-07, 17:27
γιατί δεν παίρνεις έτοιμο απο το praktiker?

antonis
10-01-07, 00:14
απο το ελεκτορ 500w καποια στιγμη ανεβαζω και το τυπομενο γιατι εχω προβλημα με το σκανερ

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
10-01-07, 10:09
Μήπως είναι εύκολο να ξέρουμε το τεύχος του ελέκτορ;

nikoskourtis
22-01-07, 12:31
Αυτο που λεει ο antonis δεν ειναι τιποτα αλλο απο το παλμοτροφοδοτικο που υπαρχει στο forum για μετατροπη απο 12 βολτ σε +-30 ( http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2685 ) με αλλαγμενο το δευτερευον και με προσθηκη feedback.

Αυτου του τυπου http://users.otenet.gr/~athsam/12vdc_to_220vac_converter.htm οι μετατροπεις απο 12 σε 220 βγαζουν εναλλασομενο αλλα δεν ειναι τοσο καλοι γιατι δεν εχουν feedback και απο τα σκαμπανεβασματα της τασης καταπονουμε το τροφοδοτικο του υπολογιστη, της τηλεορασης του video. Η ταση τους παιζει πολυ αναλογα με το φορτιο (μπορει να πεσει και 50 volt οταν βαλεις φορτιο) . Αντιθετως αν φτιαξουμε παλμοτροφοδοτικο με feedback τοτε αυτο θα μας δινει ακριβως 320VDC. Αρα δε θα εχουμε καταπονισεις στο τροφοδοτικο της ηλεκτρονικης μας συσκευης.

NUKE
27-02-07, 01:16
Οποιος μπορει ας ριξει μια ματια σε αυτην την εικονα να μου πει αν μπορω να βγαλω μερικα 2ν3055 ετσι ωστε να εχω λιγοτερα Watt.Θα ηθελα να χρεισημοποιει 4 αν γινεται.Πως θα το κανω?

http://hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=1393

Ευχαριστω

PCMan
02-04-07, 23:33
Πήρα σήμερα ένα inverter απο τα Plus. 300W λέει continius power και 600W peak power.
Καλά τα λέει αλλά ενα κολλητίρι έβαλα πάνω των 180W και δούλευε για 1-2δευετρόλεπτα, μετά έκλεινε.
Το πήρε κανείς άλλος? Πως θα ανεβάσω την ισχύ του και αν γίνεται να ανέβω και πάνω απ'τα 300W?

Δεν το άνοιξα αλλα απ'ότι είδα απέξω, έχει 6 MOSFET.

chip
03-04-07, 09:48
Μήπως η μπαταρία που το τροφοδότησες ήταν μικρή? ή δεν είχε πολύ φορτίο? Αν συναίβενε κάτι τέτοιο θα έπεσε η τάση της κάτω από κάποια τιμή και το inverter σταμάτησε να δουλεύει είτε γιατί δεν μπορούσε με τόσο χαμηλή τάση είτε γιατί είναι φτιαγμένο να σταματά με τη σκέψη οτι αν σου αδειάσει εντελώς την μπαταρία δεν θα ξεκινά το αυτοκίνητο...(αν δούλευε σε αυτοκίνητο)

chip
03-04-07, 09:53
Δύσκολο, πιστεύω, να ανεβάσεις την ισχύ του...είναι σα να φτιάχνεις ένα από την αρχή... λογικά πρέπει να προσθέσεις τρανζίστορ ή να βάλεις μεγαλύτερα (μετά ισως να μην επαρκεί η ψύξη) να μικρήνεις τις αντιστάσεις ελέγχου ρεύματος...να αλλάξεις μετασχηματιστή...
Επίσης αν εργάζεται σε υψηλή συχνότητα για να δημιουργήσει τα 320+ V θα χρειαστεί νέες διόδους ανορθωσεις...ενδεχωμένος άλλους πυκνωτές και άλλο φίλτρο.... Λίγα πράγματα έμειναν ίδια...
(μόνο αυτά τουλάχιστον αν θες να εργάζεται σωστά...)

NUKE
03-04-07, 13:02
Παιδια, τρια μνμ παραπανω εχω ρωτησει κατι.Μηπως γνωριζετε κατι?Ευχαριστω

PCMan
03-04-07, 16:07
Μήπως η μπαταρία που το τροφοδότησες ήταν μικρή? ή δεν είχε πολύ φορτίο? Αν συναίβενε κάτι τέτοιο θα έπεσε η τάση της κάτω από κάποια τιμή και το inverter σταμάτησε να δουλεύει είτε γιατί δεν μπορούσε με τόσο χαμηλή τάση είτε γιατί είναι φτιαγμένο να σταματά με τη σκέψη οτι αν σου αδειάσει εντελώς την μπαταρία δεν θα ξεκινά το αυτοκίνητο...(αν δούλευε σε αυτοκίνητο)
Μια χαρά ήταν η μπαταρία, στο αμάξι το έβαλα.


Δύσκολο, πιστεύω, να ανεβάσεις την ισχύ του...είναι σα να φτιάχνεις ένα από την αρχή... λογικά πρέπει να προσθέσεις τρανζίστορ ή να βάλεις μεγαλύτερα (μετά ισως να μην επαρκεί η ψύξη) να μικρήνεις τις αντιστάσεις ελέγχου ρεύματος...να αλλάξεις μετασχηματιστή...
Επίσης αν εργάζεται σε υψηλή συχνότητα για να δημιουργήσει τα 320+ V θα χρειαστεί νέες διόδους ανορθωσεις...ενδεχωμένος άλλους πυκνωτές και άλλο φίλτρο.... Λίγα πράγματα έμειναν ίδια...
(μόνο αυτά τουλάχιστον αν θες να εργάζεται σωστά...)
Κι εγώ αυτό θα έλεγα, να αλλάξω τρανζίστορ ή να βάλω άλλα τόσα παράλληλα(μεσα στο βιβλιαράκι του γράφει ότι τα τρνζίστορ είναι γεφυρωμένα οπότε δεν νομίζω να μπορώ να βάλω κι άλλα πάραλληλα, έτσι?).
Τις αντιστάσεις ελέγχου ρευματος? Για να μην καταλαβαίνει ότι τραβάω περισσότερο ρεύμα απ'ότι θα έπρεπε ε?
Μετασχηματιστή που θα βρώ τέτοιο? Είναι σαν αυτούς που έχουν τα τροφοδοτικά των pc.
Στο βιβλιαράκι του γράφει ότι δουλευει στα 300V, κάτι τέτοιο(όταν του δίνω ρευμα και έχω το πολύμετρο συνδεμένο στην έξοδο, ξεκινάει απο τα 210V ανεβαίνει μέχρι τα 250 και μετά σταθεροποιέι στα 210 περίπου. Αυτο σε διάστημα 2-3δευτερολεπτων.).

chip
03-04-07, 18:38
Πρέπει να γεφυρωθούν με τον τρόπο που είναι τα άλλα γεφυρωμένα. Πιο μικρές αντιστάσεις για να καταλαβαίνει σα μέγιστο το νέο ρεύμα που θα μπορεί να δώσει με τα επιπλέον τρανζίστορ.
Μετασχηματιστή δεν θα βρείς! Πρέπει να το τυλίξεις ο ίδιος και το δυσκολότερο να υπολογίσεις σπείρες, διάκενα κλπ...
Το πολύμετρό σου εκτός και είναι κανένα πολύ ακριβο...και διαθέτει ένδειξη true rms.. δεν μπορεί να μετρήσει σωστά την τάση του inverter γιατι το πολύμετρο έχει φτιαχτεί για να μετρά ημιτονικές τάσεις και όχι τετραγωνικές.