PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδρομητικές υπηρεσίες και Ελευθερία λόγου



NUKE
27-11-06, 17:58
Split απο: Κουτι Pringls κεραια? (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4547)
Εγω ειμαι κατα του να πρεπει να πληρωνεις για την γνωση(βλεπε βιβλια που πρεπει να αγορασεις τοσο ακριβα που τελικα ειναι απαγορευτικα για εναν νεο), κατα του να πληρωνεις κατι παρα πολυ ακριβα για να κερδιζουν καποιοι εκατομμυρια(βλεπε ταινειες, σπορτ, τραγουδια) και υπερ του να μιλαμε για οτιδηποτε (καθως εχουμε αυτο το συνταγματικο διακαιωμα) και απο εκει και περ ο καθενας αποφασιζει πως θα πραξει.

Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...

Lykos1986
27-11-06, 18:04
Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...

Μου άρεσε αυτό που είπες…

gsmaster
27-11-06, 19:06
Αλλα μονο και μονο επειδη γραφτηκα σε αυτην την σελιδα εχοντας δει τους ορους το σεβομαι οτι δεν πρεπει να μιλαμεγια αυτα.Ομως για σκεφτειτε:Τελικα αυτοι που εχουν τα λεφτα μας εχουν περιορισει και αυτο το δικαιωμα...

Σε κανέναν δεν αρέσουν οι νόμοι και οι κανόνες. Μακάρι να μην χρειαζόταν να υπάρχουν κανόνες, αλλά διστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Γενικά μιλάω...

antonis_p
27-11-06, 23:01
αγαπητοι φιλοι,
ολα τα προηγουμενα, ειτε προκειται για υπηρεσιες ειτε για προϊοντα,
φυσικα και δεν μπορουν να διατιθονται ελευθερα,

ειναι σαν να εχει καποιος απο εσας ενα καταστημα
και να αποφασισει να διαθετει τα προϊοντα ελευθερα,
ειναι αυτο δυνατον; Πως υπαρχει αναλογα η απαίτηση να τα χαιρεστε ελευθερα;

Το οτι υπάρχει καποιο NOVA και καποιοι προσπαθουν να το δουν ελευθερα
ειναι σαν το σινεμα που στα παιδικα μας χρονια
ανεβαιναμε στα γειτονικα δεντρα και βλεπαμε καποια ταινια.

Ολα πλεον εχουν την τιμη τους, ακομα και οι παραλιες
που κακως εχουν και αυτες την τιμη τους.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
οσοι ειστε εναντια στην "γνωση" με χρεωση,
εχετε εκδωσει και μοιρασει καποιο βιβλιο τσαμπα σε καποιους;

Ειναι γεγονος οτι ολη η χωρα, ακομα και οι δημοσιοι οργανισμοι
δουλευουν με κλεμμενο λειτουργικο,
ολοι ακουμε πειρατικα mp3,
βλεπουμε σπασμενα δορυφορικα,
ας μην το κανουμε και δικαιωμα...

Εγω αν ημουν βενζινας δεν θα ανεχομουν να κανουν βολτες
με την κλεμμενη βενζινη απο μενα.

Το οτι καποιοι κερδιζουν απο την επενδυση τους,
δεν δειχνει να ειναι καταδικαστεο,
εγω πχ εχω επιλεξει να μην βλεπω filmnet,
δεν αξιωνω ομως να το βλεπω τζαμπα,

αυτα μονο για να διαφωνισω με αυτες τις λογικες.

chip
28-11-06, 00:42
Αντόνη τα είπες πολύ καλά.
Άλλωστε ένα βιβλίο που είναι πανάκριβο συνήθως είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο πουλά μικρό αριθμό αντιτύπων και έτσι έχει ακριβό κόστος για συγγραφή και για ανάγνωση.
Όσο για τα κωδικοποιημένα κανάλια, γιατί κανείς δεν σκεφτεται ότι τα κανάλια αυτά απασχολούν 100δες ή και χιλιάδες εργαζόμενους.. πληρώνουν υπέρογκα ποσά για διακαιώματα προβολής, πιθανότατα πληρώνουν τέλη ακόμα και στην ΕΡΤ για να έχουν δικαίωμα εκπομπής, πληρώνουν ρεύμα, συνδρομές στο OTE για μεταφορά τηλεοπτικού σήματος διαθέτουν πανάκριβο εξοπλισμο...κλπ....? Ακόμα το οτι έχουν κέρδος δεν είναι καταδικασταίο και ακόμα περισσότερο υπάρχουν και φορές που δεν έχουν κέρδος αλλά παθητικό. Αναρωτιέμαι αν κάποιος από αυτούς που υποστηρίζουν την πειρατική λήψη θα είχε την ίδια γνώμη αν εργαζόταν ο ίδιος ή ο πατέρας του σε μία τέτοια εταιρεία.
Και φυσικά το μόνο που δεν μπορό να ακούω είναι περι θέμα γνώσης... στο πως θα σπάσει κανείς έναν αποκωδικοποιητή... γιατί είναι παιδαριώδες να πούμε οτι μαθαίνει κάποιος ηλεκτρονικά αν του πουν κόψε την τάδε γραμμή του τυπωμένου και βάλε ένα πυκνωτάκι στο τάδε τσιπάκι.

NUKE
28-11-06, 00:52
Εγω δεν ειπα πως ειναι κακο να υπαρχει τιμη σε ολα αυτα.

Ειπα απλα τα εξης:

Οτι οι ιδιοι μας ωθουν στον να τους κλεβουμε αφου βρισκουν τον κοσμο στην 'αναγκη' και βαζουν πολυ ηψηλες τιμες οχι για να βγαλουν καποιο μικρο κερδος που σιγουρα πρεπει να βγαλουν ως επιβραυευσει για την δουλεια και τις υπηρεσιες που προσφερουν αλλα για να πλουτισουν παιρνοντας πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζουν.(Δεν ξερω αν με καταλαβαινεται.Δεν ειμαι καλος στην εκθεση).

και το βασικοτερο που μιλησα και για δικαιωμα αλλα νομιζω καταλαβες λαθος

οτι για πιο λογο μας επιβαλουν να μην μιλαμε για τον τροπο που μπορουμενα τους κλεψουμε?μπορω να λεω οτι θελω ετσι δεν ειναι?Και δεν προσβαλω κανεναν εχοντας σκεφτει και πει ενα σχεδιο για να κλεψω καποιον.Το θεμα ειναι να μην το πραξω.
Δηλαδη αν πω τωρα:Θα βρω ενα ελικοπτερο, θα το προσγειωσω μπροστα απο μια τραπεζα, θα ανατιναξω με Semtex το χρηματοκιβωτιο και θα παρω οσα χρηματα μπορω απο εκει διαφευγοντας με το ελικοπτερο.
Ειμαι παρανομος τωρα που ειπα αυτο?Νομιζω πως ειμαι μαλλον αστειος.Αλλα αν το πραξω, τοτε παρανομω και το καταδικαζω.(Ελπιζω να γινομαι κατανοητος).

aeonios
28-11-06, 01:28
Μπορούμε και κάτι καλύτερο από το να τους διαφημίζουμε/ανυψώνουμε με την όποια "κλοπή/αγορά" μια υπηρεσίας που δεν μας εκφράζει στο κάτω κάτω.

Αν δούμε τις υπηρεσίες τους ως ανάγκη παίζουμε το καταναλωτικό παιχνίδι τους αν υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο υπάρχει.

Κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτε χωρίς συνδρομητική τηλεόραση. Ιδιαιτερα όταν υπάρχουν και δωρεάν εναλλακτικές λύσεις.

Να τους γράψουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας και ας ασχοληθούμε με πιο ενδιαφέροντα πράγματα και ας μην αγοράζουμε/ασχολούμαστε με τις υπηρεσίες τους.

Αν είναι τόσο κακοί μόνο έτσι τους καταδικάζουμε στην αφάνεια κ στο να κατεβάσουν τα ρολά τους...αν τους κλέβουμε γινόμαστε ίδιοι και χειρότεροι από δαύτους!

Δεν τα λέω μόνο για τα μονοπώλια στην τηλεόραση αυτά αλλά ιδίως για τις μουσικές βιομηχανίες που πλουτίζουν σε βάρος των καλλιτεχνών οι οποίοι δεν αναζητούν εναλλακτικές μεθόδους προώθησης της μουσικής τους.....και προπάντων οταν πλουτίζουν εις βάρος της τσέπης μας. Εχει υπολογιστεί πως αν πάψουμε να ψωνίζουμε για τρεις μέρες διεθνώς από τα δισκοπωλεία τη μουσική τους θα αναγκαστούν να κατεβάσουν τις τιμές. Το ίδιο περίπου παίζει και στα καύσιμα/ενέργεια που τα πληρώνουμε πανάκριβα!

Χάρη εσύ ιδίως που πιστεύω πως έχεις ευαισθησία στο παραπάνω θέμα θα μπορείς να καταλάβεις απόλυτα το concept!

antonis_p
28-11-06, 09:27
Αν δούμε τις υπηρεσίες τους ως ανάγκη παίζουμε το καταναλωτικό παιχνίδι τους αν υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο υπάρχει.
Κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτε χωρίς συνδρομητική τηλεόραση. Ιδιαιτερα όταν υπάρχουν και δωρεάν εναλλακτικές λύσεις.
Να τους γράψουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας και ας ασχοληθούμε με πιο ενδιαφέροντα πράγματα και ας μην αγοράζουμε/ασχολούμαστε με τις υπηρεσίες τους.
Και εγω με την σειρα μου συμφωνω με τους προηγουμενους και στεκομαι σε αυτα που διαβασα απο τον Νικ.
Χωρις να δηλωνω οτι ειμαι εντελως αθωος, προσπαθω να μην μπαινω στην λογικη οτι μου ανηκει οτιδηποτε,
αν και δεν εχω ακουσει αγορασμενη μουσικη απο τον καιρο που πληρωνω internet, και αν δεν πληρωσα ποτε μου για software και λειτουργικο, απο εκει και περα προσπαθω να ειμαι εξω απο τα καταναλωτικα "παιχνιδια" που εχουν γεμισει την ζωη μας. Σκεφτομαι οτι απο τον καιρο που ημουν εφηβος μεχρι σημερα που ειμαι πατερας εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα. Πολλες υπηρεσιες εχουν γινει μερος της καθημερινοτητας μας και τελικα δουλευουμε για αυτες. Πολλες απο αυτες θα μπορουσαν απροβληματιστα να μην υπηρχαν και να μην αλλαζε σε τιποτα η ζωη μας, σκεφτητε (και προσθεστε και αλλα): κινητο, filmnet, nova, adsl, ps2-xbox... απο αυτα μονο κινητο πληρωνω και σκεφτομαι να το κοψω και αυτο, οκ, το ειδα, το επαιξα, καιρος ειναι να παει απο εκει που ηρθε.... Πλεον μου δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο αυτα που μου λυνει (με βρισκει η γυναικα μου οταν δεν πρεπει...).
Και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν υπαρχει καν θεμα πειραματισμου με το πειραγμα των συσκευων, πλεον τα πειραγματα γινονται με patches και δεν ανοιγεις καθολου τον δεκτη. Ισως τελικα το γεγονος οτι ολα αυτα "κλεβονται" ευκολα, συσκευες και software να μην ειναι τυχαιο, μπορει και να ειναι θεμα εθισμου, αντε να αλλαξω λειτουργικο μετα απο 10 χρονια windows, προφανως καποια στιγμη θα αναγκαστω να τα αγορασω, κατι το οποιο ειναι το φυσιολογικο πχ στην Αμερικη, εκει σε μαζευει το FBI!!! Ακομα και για τα mp3 μπαινουν μεσα!!! Η αγορα εδω ειναι μικροτερη και η αυθαιρεσια δεδομενη, θα ασχοληθουν αργοτερα με εμας.
Αλλου μπορουμε να κανουμε περισσοτερα και αλλου λιγοτερα, παντως ειναι ανοησια να μην κανουμε τιποτα. Τα καυσιμα ειναι αλλο θεμα Νικ, παντως σημερα που θα παω στο κεντρο, αν και υπαρχουν στην οικογενεια 2 αυτοκινητα και 1 μηχανακι, θα παω με τρενο.

aeonios
28-11-06, 11:26
Τα καυσιμα ειναι αλλο θεμα Νικ, παντως σημερα που θα παω στο κεντρο, αν και υπαρχουν στην οικογενεια 2 αυτοκινητα και 1 μηχανακι, θα παω με τρενο.

Οταν έμενα στο Παρίσι σε κάποιο προάστιο είχα μείνει αναυδος που όλοι κάνανε ωτοστοπ για να πάνε στο κέντρο. Εδώ εμείς λέμε πως δεν κάνουμε γιατί έχουμε δήθεν εγκληματικότητα αλλά έστω και λίγοι μήνες σε κάποια ευρωπαική πρωτεύουσα θα μας πείσει πως εδώ είναι παράδεισος στον τομέα της ασφάλειας των πολιτών.
Ο λόγος του ώτοστοπ είναι πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρά να πας με το αμάξι σου στο κέντρο και να είσαι μόνος σου. Γιαυτό και οι γείτονες κανονίζουν και πάνε εναλλάξ με το αμάξι του καθενός πχ τη δευτέρα ο ένας και την τρίτη ο άλλος κτλ.

Οταν πήγαν να το κάνουν εδώ πέσανε πάνω τους να τους φάνε οι καρχαρίες του καρτέλ εμπορίας αυτοκινήτων. Γιατί δεν γίνεται να έχεις μόνο ένα αυτοκίνητο αφού κ η κουτσή μαριώ έχει τρία.

Κατά τα άλλα βιώνουμε μοναδικά την ελευθερία μετακίνησης στην Ελλάδα όταν η κάθε συντεχνία κλείνει τους δρόμους για την διαδήλωση της και απολαμβάνουμε υπέροχες τραπεζικές συνδρομές του χαμηλότερου ευρωπαικού επιτοκίου για να πάρουμε και ένα ακόμα αμάξι - πως να κυκλοφορούμε όταν είναι τα μονά στο κέντρο !

gsmaster
28-11-06, 12:01
Εγω δεν ειπα πως ειναι κακο να υπαρχει τιμη σε ολα αυτα.

Ειπα απλα τα εξης:

Οτι οι ιδιοι μας ωθουν στον να τους κλεβουμε αφου βρισκουν τον κοσμο στην 'αναγκη' και βαζουν πολυ ηψηλες τιμες οχι για να βγαλουν καποιο μικρο κερδος που σιγουρα πρεπει να βγαλουν ως επιβραυευσει για την δουλεια και τις υπηρεσιες που προσφερουν αλλα για να πλουτισουν παιρνοντας πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζουν.(Δεν ξερω αν με καταλαβαινεται.Δεν ειμαι καλος στην εκθεση).
...
Νομίζω μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς συνδρομητική τηλεόραση όπως είπε και ο aeonios πιο πάνω.




...
και το βασικοτερο που μιλησα και για δικαιωμα αλλα νομιζω καταλαβες λαθος

οτι για πιο λογο μας επιβαλουν να μην μιλαμε για τον τροπο που μπορουμενα τους κλεψουμε?μπορω να λεω οτι θελω ετσι δεν ειναι?Και δεν προσβαλω κανεναν εχοντας σκεφτει και πει ενα σχεδιο για να κλεψω καποιον.Το θεμα ειναι να μην το πραξω.
Δηλαδη αν πω τωρα:Θα βρω ενα ελικοπτερο, θα το προσγειωσω μπροστα απο μια τραπεζα, θα ανατιναξω με Semtex το χρηματοκιβωτιο και θα παρω οσα χρηματα μπορω απο εκει διαφευγοντας με το ελικοπτερο.
Ειμαι παρανομος τωρα που ειπα αυτο?Νομιζω πως ειμαι μαλλον αστειος.Αλλα αν το πραξω, τοτε παρανομω και το καταδικαζω.(Ελπιζω να γινομαι κατανοητος).

Συγνωμή δηλαδή, να σου φέρω ένα παράδειγμα, να μου πείς τι θα έκανες.
πχ
Έχεις εσύ πχ στο σπίτι/μαγαζί σου συναγερμό με κωδικό...
Έχω κι εγώ έναν τρόπο (λέμε τωρα) να γνωρίζω τι κωδικό έχεις κάθε φορά, και τον διαδίδω πχ μέσω ιντερνετ.
Εσύ τι θα έκανες?
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν παρανομώ, αφού δεν σου έχω κλέψει τίποτα. Δεν θα με κυνηγούσες? Θα προτιμούσες κάθε μέρα να βλέπεις να σε κλέβουν?

stendor
28-11-06, 14:48
ωραίο θέμα.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένα ζήτημα ηθικής τάξεως, δεδομένου οτι για παράδειγμα η microsoft τα πρώτα χρόνια των windows διένεμε ένα επιμελημένα α-κλείδωτο λογισμικό με στόχο να κυριαρχίσει στην αγορά και σήμερα(αφού κυριάρχησε) ποιεί τον προαγωγό.

Συμφωνώ με όλες τις απόψεις που κατατέθηκαν και προσθέτω οτι οι έλληνες καταναλωτές πληρώνουν τα ίδια προϊόντα ή τις ίδιες υπηρεσίες πολύ ακριβότερα από άλλοεθνείς καταναλωτές, ακόμα και τους ευρωπαίους εταίρους μας.
Στη ρουμανία(μάλιστα στη ρουμανία) οι υπηρεσίες διαδικτύου και ακόμα και το mobile-laptop gsm internet είναι μια φθηνή καθημερινή υπηρεσία που μπορεί να απολαμβάνει οποιοσδήποτε, τα δε συνδρομητικά είναι προσιτά.

Ασφαλώς και ως προγραμματιστής δεν θα ήθελα να κυκλοφορουν δικά μου προγράμματα που ανέξοδα κάποιος ξεκλείδωσε, όταν καταναλώνεις πολλές εργατώρες για να παράγεις ένα λογισμικό αλλά έχω την εντύπωση οτι εάν ένα πρόγραμμα έχει "λογική τιμή" ουδείς θα έμπαινε στη διαδικασία. Κόστος 150 ευρώ για λειτουργικό σύστημα είναι πολλά για τον έλληνα και δη τον φοιτητή, κόστος 20-30 ευρώ για να αγοράσεις ένα cd είναι εξωφρενικό. Εάν οι εταιρείες πούλαγαν τα μουσικά cd 5-10ευρώ ουδείς θα αντέγραφε.

Αλλά περισσότερο αυτό είναι ένα πρόβλημα της ούτως ή άλλως στρεβλής ελληνικής οικονομικής πραγματικότητας. μιά φτωχή χώρα που μπήκε στην νομισματική ένωση με αλχημείες στα λογιστικά του κράτους, ανέλαβε τη διοργάνωση των ολυμπιακών αγώνων με αποτέλεσμα να δανειστεί υπέρογγα ποσά από ξένους για να καταναλώσει δικά τους προϊόντα(το μόνο ελληνικό προϊόν είναι η μίζα)αποτέλεσμα:120% του ΑΕΠ εξωτερικό χρέος, για ποιά ανάπτυξη μιλάνε; Τα χρήματα από το πιο βαρύ και παράλογο φορολογικό σύστημα του κόσμου πάνε στα χρέη και οχι στην έρευνα και αναπτυξη.

Στην περίπτωση των βιβλίων τη λύση θα μπορούσαν να την δώσουν οι βιβλιοθήκες εάν λειτουργούσαν σωστά και με πρόγραμμα. Για παράδειγμα, σε μια προσπάθεια δημοτικής βιβλιοθήκης που έγινε στο Μαρκόπουλο, αγοράζονταν βιβλία με τις προτιμήσεις του όποιου υπαλλήλου και όχι με τις συλλογικές προτιμήσεις των μελών.Αποτέλεσμα, να αποκτήσει η βιβλιοθήκη θεματολογία που θα ζήλευε η μητρόπολη της ελλάδας αλλά παντελώς ανίκανη να στηρίξει τεχνολογικά θέματα.Στη δε βιβλιοθήκη του ανοικτού πανεπιστημίου, είναι τόσο ευέλικτη η διαδικασία που, στην σπάνια περίπτωση που θα καταφέρεις να δανειστείς βιβλίο,με τα χρήματα που θα δώσεις στο courier αγοράζεις το ίδιο το βιβλίο.

φίλοι μου ο κόσμος τρέχει με 200χλμ/ώρα και εμείς πάμε με 20. υποθηκεύσανε το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας. η μόνη ελπίδα για κάποιον είναι να σπάσει τους όποιους δεσμούς, να φύγει από την ελλάδα και να πάει σε κάποια χώρα που σέβεται τους πολίτες της. και δεν είναι απίθανο να δούμε ένα μεγάλο κύμα μετανάστευσης, γιατί όταν το κεφάλαιο μεταναστεύει, ακολουθεί ο πληθυσμός.

συγνώμη αν σας κούρασα.

NUKE
28-11-06, 15:54
gsmaster νομιζω δεν μιλαγαμε μονο για τηλεοραση, την οποια δεν εχω κιολας καθως δεν μου χρειαζεται αλλα για λογισμικο,cd μουσικης, βιβλια.Και το ειπα απο την αρχη αλλα αμεσως μου την ειπατε συγκεκριμενα για την τηλεοραση η για βιβλια που βγαινουν 10 φορες μονο για να βγουν τα εξοδα.Ομως δεν ειναι ετσι παντα.Νομιζω οτι με καλυψε απολυτα ο stendor με αυτα που ειπε.

Τωρα για το δευτερο που ειπες θα φροντιζα να βρω εναν τροπο για να μην βρισκεις τον κωδικο.Αν το ηξερα δικαιωμα μου ειναι να το που οπου θελω.

Παντως νομιζω οτι πρεπει οι περισσοτεροι να συμφωνησουν σε αυτα που ειπε ο stendor.Ειναι ακριβως αυτο που θελω να πω.


Παρολα αυτα πραγματικα δεν εχω σκοπω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν απο εσας.Με εχετε βοηθησει ολοι παρα πολυ και πραγματικα κρεμομαι απο τα χειλια σας η μαλλον απο τα δακυλα σας...

Απλα ειπα την αποψη μου.Και λαθος μου που την ειπα σε ασχετο θεμα(περι κεραιας pringles).

ptisi110
28-11-06, 22:33
Κοίτα, ελευθερία του λογου ειναι να λες αυτο που σκεφτεσαι χωρις κρινεσαι απο κανενα μεσα σε ηθικα πλαισια. Αν δεν ειχαμε ελευθερια του λογου θα 'πρεπε με καθε ομιλια πολιτικου να πεταμε ντοματες :lol: . Το να υπαρχουν αντικρουόμενες αποψεις ειναι πολυ καλο και μεταφραζεται σε '' δεν ανεχομαι να σκεφτονται αλλοι για μενα και δεν ανεχομαι να μου επιβαλουν πραγματα και να καθομαι απλα θεατης, ρομποτακι διχως αποψη.'' Χαλαρωσε οι αποψεις ειναι για να λεγονται και να κουβεντιαζονται. Παντως ολοι θελουμε ο κοπος μας να ανταμείβεται χωρις να αναφερομαι στον οικονομικο τομεα παντα.

GEWKWN
28-11-06, 22:52
παιδια θα γραψω και εγω την αποψη μου σε αυτο
το λεπτο θεμα και ουσιαστικα αυτο πυο θα
υποστιριξω ειναι οτι ουσιαστικαγιναμαστε με
τον τροπο που μασ προωθουν(εμεις φταιμε)
καταναλωτικοι "μαλα**ς" γιατι πολυ
απλα τη "συνδρομη" την θελουμε χωρις
ουσιαστικα να την χρειαζομαστε.
Για το θεμα του κινιτου τηλεφωνου
παλυ εμεις φταιμε, γιατι να αλαζουμε
συσκευες ανα ενα εξαμηνο;
Γιανα δειχτουμε στους φιλους-ες
μας;Ε καλα κανουν οι εταιριες
που ο σκοπος τους ειναι το κερδος
να το εκμεταλευονται αυτο.
Σκοπος τους απο την στιγμη που
ιδρειονται ειναι το κερδος.
Τα Cd ηχου τωρα ειναι κατι
πολυ "π**στικ* " διοτι απο τις
εισπαξεις μονο ενα 10% παει στον
"καλιτεχνη"(οπωσ θεωρει ο καθενας
αυτη την λεξη) και το υποοιπο 90%
υποτηθετε οτι παει για νεους καλιτεχνες
αρα ουσιαστικα εγω πιστεβω οτι το max
για ενα μουσικο cd ειναι πεντε ευρο
Η Microsoft τωρα κανει και αυτη με την σειρα της
την αθεμιτη πολιτικη της για το κερδος.
Πιστευετε οτι αν ηθελε δεν θα "κλειδωνε"
πραγματικα τα προιοντα της;
τι να κανει ενα προγραμμα που δεν σπαζεται
ενας χρηστης που δεν εχει οικονομικες
συναλαγες (μαλλον linux θα ειχε)
Ετσι με την π**στικη υποστιριξη
και την διακασια crash που εχουν τα
πραγραμματα στο εσωτερικο τους
γινεται η δουλεια για την εν λογο εταιρια.
τελικα πιστευω παιδια οτι στην ουσια
τιποτε δεν εινια κλειδομενο οπως
πιστευουμε απλα μασ κανουν να νομιζουμε
οτι ειναι κλειδωμενο και αφου νομιζουμε οτι το
χρειαζομαστε να το κοιταμε απο την πλευρα μας
για να το σπασουμε(νομιζουμε οτι το σπαμε,
ειναι ειδη σπασμενο).
ενα παραγειγμα ειναι τα ps2 οπου για να παιξεις μια
"κοπια" θες ενα chip που αν ψαξετε θα δειτε
οτι στην ουσια το πουλαει η sony.
Τα παιχνιδια τα φιαχνουν αλλοι κατασκευαστες
και το ποσοστο της sony απο αυτο το μερος ειναι πολυ
μικρο. Αυτη ομως την συσκευη την πουλησε και αν αυτη
την πουλησε το κερδος το εβγαλε και για τι να μην πουλισει και το
chip που θα την κανει να πουλησει παραπανω συσκευες
με την χρηση της φαντασιας των αγωραστων οτι το σπανε
Αρα μεγαλυτερο κερδος για την ιδια.
Με το παραδειγμα για την Σονυ υποστιριζω οτι τελικα
Ολα ειναι στο μυαλο μας και αφου ο σκοπος τους ειναι να το εκμεταλευτουν
για κερδος καλα κανουν.
Πχ αν δεν ειχε συνδομιτες το nova ή θα εκλεινε ή θα κατευαζε τις τιμεσ του.
εγω προσωπικα πιστευω το δευτερο.
τωρα αν εγω με την σειρα ειμαι παρανομος αυτο παιδια πιστευω το καταλαβατε
απο τα γραφωμενα μου(ναι).

Υσ1: με τον ορο crash που ανεφερα παραπανω εννοω την διαδικασια εκεινη
που τα windows καταστρεφονται χωρις λογο σαν ανα υπαρχει μια
random generator που αν παραγει τον σωστο νουμερο στην εκηνιση
γραφει "σκουπιδια " σε λειτουργικα μερη των windows γιανα τα καταστρεψει και
αντε παλι format.
Φιλικα Γιωργος.

aeonios
28-11-06, 23:05
Η Microsoft τωρα κανει και αυτη με την σειρα της
την αθεμιτη πολιτικη της για το κερδος.
Πιστευετε οτι αν ηθελε δεν θα "κλειδωνε"
πραγματικα τα προιοντα της;
τι να κανει ενα προγραμμα που δεν σπαζεται
ενας χρηστης που δεν εχει οικονομικες
συναλαγες (μαλλον linux θα ειχε)
.

Για την ιστορία Γιώργο η M$ έβαλε μυαλό όταν στα 90'ς κλείδωσε κάποια tracks για πρώτη φορά στην ιστορία της σε μια αρχαία έκδοση office για mac (σε floppies). Eίναι ιστορική η αποτυχία στις πωλήσεις του προϊόντος τους και μετά από αυτό κατάργησαν την προστασία....για ευνόητους λόγους ! :twisted:

antonis_p
28-11-06, 23:26
ελευθερία του λογου ειναι να λες αυτο που σκεφτεσαι χωρις να κρινεσαι απο κανενα
λαθος φιλε, ελευθερια της εκφρασης και του λογου ειναι να μπορεις να εκφραζεσαι, οχι ομως και να μην κρινεσαι απο κανενα, οταν εκφραζεις την γνωμη σου, προφωρικα ή γραπτα, αυτοματα μπαινεις στην διαδικασια να κριθεις απο ολους αυτους στους οποιους αναφερεσαι. Ο πολιτικος που προανεφερες, μιλα για να κριθει και να συγκριθει και στο τελος αν πεισει, τοτε να ψηφιστει.

δεν ανεχομαι να σκεφτονται αλλοι για μενα και δεν ανεχομαι να μου επιβαλουν πραγματα και να καθομαι απλα θεατης
Το αδυναμο σημειο, η Αχιλλειος πτερνα της Δημοκρατιας, ειναι οτι ολοι εχουν αποψη, αντιθετα με την αρχαια Αθήνα οπου δεν ψηφιζαν ολοι, εδω αποφασιζουν για το μελλον μου-μας ανθρωποι που δεν ειναι σε θεση να ξεχωρισουν δυο γαϊδουριων αχυρα. Για αυτο και παρατηρειται το φαινομενο να απορριπτονται ανθρωποι αξιολογοι και να μπαινουν στην βουλη ηθοποιοι, τραγουδιστες, μοντελα, ο ταξιαρχος Θεοχαρης και η Σεληνη! αυτο το λεμε Δημοκρατία; virtual Δημοκρατια ή το πανηγυρι της απογευματινης ζωνης της τηλεορασης!!!!!
Απο τετοια θλιβερη διαδικασια,καποιος που σεβεται τον χρονο του και τον εαυτο του, δεν μενει παρα να απεχει.
"η δημοκρατία είναι μία αξιολύπητη πίστη στην ομαδική σοφία τής ατομικής άγνοιας" (H.L. Mencken)

GEWKWN
29-11-06, 11:43
Κοίτα, ελευθερία του λογου ειναι να λες αυτο που σκεφτεσαι χωρις κρινεσαι απο κανενα μεσα σε ηθικα πλαισια. Αν δεν ειχαμε ελευθερια του λογου θα 'πρεπε με καθε ομιλια πολιτικου να πεταμε ντοματες :lol: . Το να υπαρχουν αντικρουόμενες αποψεις ειναι πολυ καλο και μεταφραζεται σε '' δεν ανεχομαι να σκεφτονται αλλοι για μενα και δεν ανεχομαι να μου επιβαλουν πραγματα και να καθομαι απλα θεατης, ρομποτακι διχως αποψη.'' Χαλαρωσε οι αποψεις ειναι για να λεγονται και να κουβεντιαζονται. Παντως ολοι θελουμε ο κοπος μας να ανταμείβεται χωρις να αναφερομαι στον οικονομικο τομεα παντα.

Κοιτα η ελευθερια λογου ειναι κατι πολυ μπερδεμενο.
Για παραδειγμα, αυτο που ανεφερες για τους πολιτικους:
Εχουμε υποχρεωση να τους κρινουμε (οχι ντοματες)
σε επιπεδο εκλογων, γιατι πολυ απλα εχουμε υποχρεωση
να αποδεχτουμε το αποτελεσμα των εκλογων,
(Εγω παντα σε προσωπικο επιπεδο δεν τους γουσταρω)
πρεπει ομως να το σεβαστω το αποτελεσματων εκλογων.
Εμεις Φταιμε Ρε Για τους πολιτικους.
Το να κρινεσαι απο τον καθενα ειναι σωστο
και σα σου περιργαψω μια κατασταση που ο καθενας
θα λεει οτι θελει και δεν του λεει κανενας τιποτα
ποιος θα τον εμποδισει να κανει οτι θελει;
μετα εχουμε χαος!

Ακομα και στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ της αναρχιας
υπαρχουν κανονες που περιωριζουν τις ελευθεριες
στην αρχη της ελευθεριας του αλλου ατομου .

Γι' αυτο και εχουμε καποιους κανονες.
τωρα αν οι κανονες αυτοι ειναι ετσι ωστε
τους εκμεταλευονται "καποιοι" ,παλι δυστηχως
παιδια εμεις φταιμε που τους "αφηνουμε" να το
κανουν.
Στο χερι μας ειναι να το αλαξουμε αυτο
Χωρις να ημαστε στα ακρα(ΞΥΛΟ,ΦΟΝΟΙ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ)
Αν καποιος λεει "μαμακιες" και δεν του πεις τιποτα
θα το ξανακανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
Δηλαδη του γλειφεις τα *ΡΧ*Δ**.
Παιδια θα ηθελα να γραψω και αλλα
πολλα για την ελευθερια του λογου
και τον νομο 2792 που μιλαει για
ελευθερια γενικα του ατομου και την προστασια του
απο καταστασεις κρισης απο ατομα που δεν πρεπει
αλλα θα ξεφυγω αρκετα και πιθανο να προσβαλω
ατομα και να βαλω το φορουμ σε περιεργες
διαδικασιες πραγμα που δεν θελω.
Παντως οι κανονες αν εφαρμοζωνται με σωστο
τροπο ειναι προς το συνφερον μας .
Φιλικα Γιωργος.

NUKE
29-11-06, 17:53
Συμφωνω σχεδον σε ολα απο αυτα.Και πιστευω οτι θα μπορουσαμε να κανουμε μια τετοια σηζητηση καθως θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικη.

Μονο μην αρχισουμε να τσακονομαστε, φοβαμαι...

ptisi110
29-11-06, 19:36
Φίλε αντωνη συμφωνω μαζι σου οτι οταν μπεις στην διαδικασια να πεις κατι τοτε αυτοματα δινεται σε ολους το δικαιωμα να σε κρινουν. Οταν ομως μπεις εσυ στην διαδικασια να κρινεις κατι τοτε η αποψη σου περναει σε δευτερη μοιρα χωρις να υπολογιζεται απο κανενα. Τοτε λοιπον εγω και ο καθενας γιατι να κρινοματε και καποιοι αλλοι απλα να κανουν οτι θελουν χωρις να υπολογιζουν τπτ? Οσον αφορα τον τρπο εκλογης ενος πολιτικου που περιγραφεις σκεψου ποσοι στη βουλη ειναι πολιτικοι για να δεις πως ο τροπος εκλογης δεν γινεται με βαση τον πολιτικο λογο και το σχεδιο που ετοιμαζει στην περιπτωση εκλογης του αλλα πολυ απλα στην δημοτικοτητα του και τις γνωριμιες του(οπως πολυ σωστα ανεφερες με ηθοποιους και τραγουδιστες). Στην σημερινη Ελλαδα ολοι εχουν αποψη αλλα λιγοι ειναι αυτοι που βγαίνουν να την καταθεσουν, οι περισσοτεροι ειναι απόντες και αυτο φαινεται και απο τις εκλογες. Και στην τελικη καλα κανουν γιατι οι στους ''πολιτικους'' αξιζει μοναχα η αγνοια μας. Αλλα και αυτη δεν θα λυσει το προβλημα..

GEWKWN
29-11-06, 21:34
Και στην τελικη καλα κανουν γιατι οι στους ''πολιτικους'' αξιζει μοναχα η αγνοια μας. Αλλα και αυτη δεν θα λυσει το προβλημα..

Οχι και ετσι ρε παιδια δηλαδη να τους αφησουμε
να κανουν οτι θελουν με μας;
Φιλικα Γιωργος.

antonis_p
29-11-06, 22:58
αντε και να μην τους αφησεις,
τι μπορεις να κανεις;
Το μαγαζακι ειναι καλα στημενο, δουλευει καλα και ετσι
θα συνεχισει να δουλευει.

Στην αρχαια Αθηνα (600 π.Χ.) ειχαν δικαιωμα ψηφου οι τρεις πρωτες
απο τις τεσσερις κοινωνικες (οικονομικες) ταξεις.
1.Πεντακοσιομέδιμνοι, 2.Ιππείς, 3.Ζευγίται και 4.Θήτες (μισθωτοί εργάτες)
Και βεβαια Μόνο άρρενες ενήλικοι που είχαν ολοκληρώσει τη διετή
(από τα 18 μέχρι τα 20) στρατιωτική τους θητεία είχαν το δικαίωμα να συμμετάσχουν και να ψηφίσουν στη συνέλευση.
Δεν ειμαι σιγουρος για το σκεπτικο αυτης της λογικης.
Ισως ο νομοθετης να σκεφτηκε
οτι φρονιμο θα ηταν να αποφασιζουν για το καλο της πολης
αυτοι που με τις ικανοτητες τους βελτιωσαν τα δικα τους οικονομικα.

Οπως σε μια εταιρια δεν αποφασιζουν ολοι για το μελλον της,
αλλα προφανως αυτοι που εχουν τα προσοντα για αυτο,
ετσι και οι Αθηναιοι δεν εδιναν το δικαιωμα της ψηφου στον καθενα.

Αντιθετα τωρα, ολοι αυτοι που η κριση τους δεν ειναι ικανη
να διακρινει το συμφερον του κρατους
αλλα ειναι ευκολο κοπαδι στα χερια του ικανου γιδοβοσκου,
εχουν το δικαιωμα της ψηφου, στην πραγματικοτητα με ηλιθια κριτηρια
επιλεγουν μεταξυ τραγουδιαρας και ηθοποιου
και ολοι μαζι χαιρομαστε για την δημοκρατια μας και την δυναμη του κυριαρχου (χα χα χα) λαου!

Φιλε Γιωργο, πες μου τωρα πού χωραει η δικη σου θεληση...
Οταν η γιαγια μου, η γιαγια σου και πολλες γιαγιαδες
ψηφιζουν την ταξιαρχο Θεοχαρη,
γιατι απλα τον συμπαθησαν μεσα απο την σειρα που πρωταγωνιστει,
πιστευεις οτι μπορει κατι να αλλαξει;

Οταν ενας πετυχημενος δημαρχος (ετσι λενε) αντικατασταθηκε απο
εναν πετυχημενο μπασκεμπωλιστα, τι φανταζεσαι οτι θα ακολουθησει;
Προφανως οι αλλοι, στις επομενες εκλογες να προσπαθησουν να τον "χτυπησουν"
με τον Χαριστεα και θα πηγαινει ετσι...

aeonios
30-11-06, 01:54
Στην αρχαια Αθηνα (600 π.Χ.) ειχαν δικαιωμα ψηφου οι τρεις πρωτες
απο τις τεσσερις κοινωνικες (οικονομικες) ταξεις.
1.Πεντακοσιομέδιμνοι, 2.Ιππείς, 3.Ζευγίται και 4.Θήτες (μισθωτοί εργάτες)
Και βεβαια Μόνο άρρενες ενήλικοι που είχαν ολοκληρώσει τη διετή
(από τα 18 μέχρι τα 20) στρατιωτική τους θητεία είχαν το δικαίωμα να συμμετάσχουν και να ψηφίσουν στη συνέλευση.
Δεν ειμαι σιγουρος για το σκεπτικο αυτης της λογικης.
Ισως ο νομοθετης να σκεφτηκε
οτι φρονιμο θα ηταν να αποφασιζουν για το καλο της πολης
αυτοι που με τις ικανοτητες τους βελτιωσαν τα δικα τους οικονομικα.

... Κοίτα να δεις πράγματα ! Θα έτριζαν τα κόκκαλα του νομοθέτη αν έβλεπε πως αρκετοί από όσους εκλέγονται είτε είναι Ιψ είτε Ι5 είτε δεν υπηρέτησαν και αν υπηρέτησαν όπλα έχουν δει μόνο στο description κάποιας μίζας !!!!

ptisi110
30-11-06, 02:12
Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. μετα σου λεει ισοτητα και π@π@ριες. Αν ο μπαμπας το φυσαει το παραδακι, το αγορακι του στη χειροτερη θα παει στρατο για 1 βδομαδα με 3 μερες τιμητικη και 4 αναρωτικη αδεια. Οχι οτι το κανουν ολοι αλλα οι περισοτεροι δεν θελουν ο γιος τους μετα το χαρβαρντ να παει στρατο. Δεν κολλάει στην υψηλη ταξη που ανηκουν. Και συ γιε καθε ελληνα κακομοιρη αντε στη σκοπια γερμανικο.

Danza
30-11-06, 04:02
Να πω και εγώ την γνώμη μου.. γενικα δεν ασχολούμαι με πολιτική, αλλά συμφωνω με το θέμα μπασκετμπολίστας και λοιπά, δεν μπορώ να εμπιστευτώ πλέον άτομα που είναι εντελώς άκυρα σε οποιονδήποτε χώρο, ειναι τοσο απλό που ο καθένας μπορεί να παει για δήμαρχος η για οτιδήποτε. στο θέμα του σπαστηριού τώρα, όλοι έχουμε απο αυτά τα .exe ακόμα και μεγάλες δημόσιες υπηρεσίες λειτουργούν με σπασμένο λειτουργικό όπως είπε ο φίλος παραπάνω και μετά μας λένε οι ιδιοι που τα διοχετέυουν να μην τα σπαμε, να μην ακούμε πειρατικά να μην να μην να μην! στάσου ρε φίλε εσυ εμένα με ρωτάς αν έχω να δώσω τα λευτά που θές για να ακούσω ενα cd ή να παρω ένα πρόγραμμα να κάνω σωστά την δουλειά μου? δηλαδή τα προνόμια τα έχουν λίγοι και εκλεκτοί και οι υπόλοιποι να παμε να χε****με?? όσο δεν μου δίνεις τον μισθό που χρειάζωμαι να καλύψω τις ανάγκες μου και να επαρκεί να αγοράσω τα προιόντα σου με συγχωρείς αλλά έτσι θα συνεχίσω και όσο δεν μου δίνεις δουλειά γιατι συγνώμη που είμαι 20 και δεν έχω προυπηρεσία όπως μου λές έτσι θα συνεχίσω. και με έστειλες στρατό κύριε κράτος, εμένα γιατι με ανάγκασες να γυρίζω όλη την Ελλάδα και τον άλλο που σε είχε καλό του φιλαράκι ο μπαμπάς του τον είχες όλη την θητεία λίγα λεπτά μακριά απο το σπίτι του? γιατι με ανάγκασες να χτίζω ενα στρατόπεδο για να μου δώσεις 5 μέρες άδεια ενώ στον άλλο του έδωσες 30 και δεν έκανε τίποτα? γιατί αυτούς που δεν σε υπηρέτησαν τους δίνεις όλα τα προνόμια και εμένα με κρατάς στην απ'έξω που σε υπηρέτησα? βρές εναν μ*λ@κ@ κυρία Ελλάδα απο αυτούς που σε εκμεταλεύωνται μια ζωή και σε ξεπουλάνε και δεν έκαναν τιποτα καλό για τα παιδιά σου να μου απαντήσει αυτά τα γιατί και αν έκανα λάθος συγνώμη

GEWKWN
30-11-06, 11:45
καταρχην το θεμα ειναι να μην εχουμε την
λογικη "και τι να κανουμε εμεις;"
σε ενα εργο για να μην λεω δικα μου λογια
αναφερει οτι η κυβερνηση πρεπει να φοβαται
τους πολιτες.
Τωρα αν οι γιαγιαδες με την "ανεγκεφαλη"
συμπεριφορα τους φταινε, δεν ειναι λογος αυτος
να λεμε οτι αυτες φταινε και μεις την ουρα μας
εξω!
δεν λεει ρε παιδια. κλασικοι Ελληνες
φταινε οι παντες εκτος εμας .
Ρε Ξυπνηστε !!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορει να ηταν οι προγονοι μας υπευθηνοι
για καποιες καταστασεις απλα απο την
στιγμη που γιναμε(με το καλο) 18
Εχουμε και εμεις ευθηνη για την κατασταση
και αν εχουμε την λογικη και τι να κανουμε
εμεις τοτε θα δυαιωνιζεται αυτη η κατασταση για παντα
και θα λενε οι απογονοι μας πως εμεις φταιμε.
Σε ενα περιοδικο διαβασα για ενα βιβλιο που ειχε
για θεμα μια κατασταση που σε εκλογες
το ποσοστο του λευκου ηταν 50%
και τα δυο κομματα κανανε μια κρυφη συναντηση
εξω απο την Αθηνα για να δουν ποιος εκανε
αυτη την "προδοσια" (αν το δεις απο την πλευρα τους).
μπορει εκεινη την στιγμη παιδια να κανανε κυβερνηση
(οπως την κανανε),αλλα σε τεσσερα χρονια θα ειχαν παλι
εκλογες και ενα 50% ηταν απροδιοριστο. Τι θα κανανε;
Δυο επιλογες:
1) Θα υπηρετουσαν το λαο με την ελπιδα να ξαναβγουν
2) Θα τα παρατουσαν

το δευτερο το αποκλειω διοτι σε μια τετοια περιπτωση θα
ρισκαραν να βγουν στη φορα οι πιθανες "ΑΤΑΣΤΑΛΙΕΣ"

Με αυτο το παραδειγμα καταρχην δεν θελω να παρεξηγιθω
σαν αναρχικος(αναφορα σε προηγουμενο μυνημα για την αναρχια),
ειμαι απλα ενας πολιτης που ΑΠΑΙΤΩ αυτοι που ειναι στην βουλη
να υπηρετουν την χωρα.
Σε ενα εργο υποστιριζει ενας οτι η Κυβερνηση ειναι αυτη που πρεπει
να φοβαται τους πολιτες!!!!
Συνφωνω απολυτα !!!!!!!!!!
Αυτο φιλοι δεν μπορει να γινει "μπαμ και κατω",δεν γινεται!!!
Απλα δηλωνοντας την Αντιθεση σου σε "στερεοτυπα"που δυστηχως
τα πρωτα δυο απλα αλλαζουν και τα υπολοιπα απλα κρατουν την θεση τους
κανεις να σκευτουν οτι το 10 , 15 , 20 , 25 % δεν τους ψηφισε και μπορει να
τους ανατρεψει καθε στιγμη.
Αυτο παιδια ειναι το κλειδι και οσο αναφορα τις γιαγιαδες δεν θα ειναι για παντα
η δικια μας γενια στο μελλον θα παρει την θεση τους.
Παντως δεν τους αδικω για αυτη την επιλογη τους
γιατι ρε παιδια τα ατομα που ζουν απομονομενα
δεν εχουν κανενα αλλο απο την τηλεοραση!!!!!!!!!!!!!!
Οποιος εχει τα κοτσια να συνηδητοποιεισει τι κανουμε στους
παπουδες και στις γιαγιαδες στα γεραματα τους, θα καταλαβει
οτι δυστηχως και παλι εμεις φταιμε για την κατασταση τους
με την μοναδικη τους επιλογη για οικογενια που δεν ειναι αλλη απο την τηλεοραση
Στα λιγα μου χρονια καταλαβα (παντα υποκιμενικα , και δινοντας μου την δυνατοτητα
να κανω λαθος) οτι το να ασχολεισαι μετα κοινα "μονο πικρες θα σου φερει"
Απλα εχει την "γλυκα" του να κανεις οτι πρεπει και ρε φιλε να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου
και να παραδεχεσαι τισ Π*Π*ΡΙΕΣ που κανεις σε ολα τα επιπεδα τουλαχιστο στον εαυτο σου.
Στην σχεση με μια Γυναικα απλα κανεις αυτο που πρεπει
τωρα αν θα "πει" κατι η γυναικα δεν εχει σημασια διοτι παντα αναποδες ειναι :wink: :wink: :wink:
Αυτο πρεπει να κανουμε και στην Ζωη να κανουμε το σωστο
και να μην περιμενουμε να μασ το αναγνωρισουν( μαλλον φθονο θα εχουμε).
Δεν εχουν ολοι τα κοτσια να παραδεχτουν την Π*Π*ΠΙΑ τους.
Φιλικα Γιωργος.