PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλήτικο adsl



homo mathematicus
29-11-06, 15:22
Που λέτε εχουμε adsl 768kbps και το γ***μένο κατεβάζει το πολυ με 50-40kb/s. Εδώ να πω οτι πριν 2 βδομαδες σκότωνε πιάνοντας 80!!!!!!!!!!. Εχουμε το router US Robotics μοντελο 9107Α αλλα δεν φταίει αυτό γιατι και με usb modem τα ίδια......... Τέλος είπε ο Οτε οτι η γραμμη έχει πρ'οβλημα..... αλλα αν δεν φτάσει (το πρόβλημα) στο 1/10 της ταχύτητας που πρέπει να έχετε δεν μπορούμε να το δεκτούμε σαν βλάβη...... Τέλος απο τη μερια του ISP μας λένε οτι η γραμμη ειναι ok..........
Tι κάνουμε τώρα?????????????????
:help: :head: :hammer: :hammer: :head: :head: :hammer: #-o

aeonios
29-11-06, 18:04
Η ταχύτητα εξαρτάται από πολλά πράγματα και δεν είναι πΟΤΕ σταθερή. Από την άλλη κανένας provider δεν εγγυάται την ελάχιστη ταχύτητα μετάδοσης.
Δες και αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809

Danza
29-11-06, 19:06
Παιδιά στην Ελλάδα ζούμε.. ολο το λεκανοπέδιο και όλη η χώρα ειναι υπερφορτωμένη με adsl και τα δίκτυα απο τον οτέ ειναι φτιαγμένα ''στο πόδι''... μην περιμένουμε να έχουμε το μέγιστο των απαιτήσεων.. (προσωπική μου άποψη)

homo mathematicus
29-11-06, 22:03
Max 38kb/s downloading αυτή τη στιγμή.....ούτε στην 384 δεν κατέβαζε τόσο χαμηλά........ έσχος......................... για να δουμε το ιδιωτικο δικτυο της tellas στα 4Mpps....................................... :arrow: :arrow: :arrow:

ptisi110
29-11-06, 22:11
Εμενα με ονομαστικη ταχυτητα 127ΚΒ κατεβαζει το πολυ με 100 και το χειροτερο ειναι οτι μερικες φορες σταματαει να κατεβαζει. σαν να κανει απεργια το μοντεμ :hammer:. Τωρα τελευταια παρουσιαστηκε και το εξης προβλημα, δεν μπορει να συγχρονιστει με την adsl γραμμη.

homo mathematicus
29-11-06, 22:25
Εμενα με ονομαστικη ταχυτητα 127ΚΒ κατεβαζει το πολυ με 100 και το χειροτερο ειναι οτι μερικες φορες σταματαει να κατεβαζει. σαν να κανει απεργια το μοντεμ :hammer:. Τωρα τελευταια παρουσιαστηκε και το εξης προβλημα, δεν μπορει να συγχρονιστει με την adsl γραμμη.

Πέτα τα usb modem που μπουκώνουν και είναι ολο προβλήματα και βάλε router να σωθείς. :wink:

PCMan
29-11-06, 23:49
Αααααχ, αυτά που περνάτε εσείς δεν είναι τίποτα....

lynx
29-11-06, 23:53
Πέτα τα usb modem που μπουκώνουν και είναι ολο προβλήματα και βάλε router να σωθείς. :wink:

το δικο μου που ειναι router και το εχω συνδεσει μεσω USB γιατι δεν "μπουκωνει" ?

τι εννοουμε "μπουκωνει" και τι στοιχεια υπαρχουν που να αποδειξουν οτι υπαρχει προβλημα οταν
δουλευεις μεσω USB?

homo mathematicus
30-11-06, 14:28
Πέτα τα usb modem που μπουκώνουν και είναι ολο προβλήματα και βάλε router να σωθείς. :wink:

το δικο μου που ειναι router και το εχω συνδεσει μεσω USB γιατι δεν "μπουκωνει" ?

τι εννοουμε "μπουκωνει" και τι στοιχεια υπαρχουν που να αποδειξουν οτι υπαρχει προβλημα οταν
δουλευεις μεσω USB?

Οταν δούλευα με usb modem με το που άνοιγα το e-mule δεν μπορούσες ουτε μια ιστοσελίδα να δεις, άσε που μετα απο το πολύ μια ώρα μπούκονε, κόλλαγε και έκανε αποσύνδεση......Τώρα με ρούτερ δεν κανει αποσυνδέσεις και 10 ώρες να κατεβάζεις τα αντερά σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:
Μόνο που η κ@λο ταχύτητα μας τα χαλάει λίγο (προφανώς θέμα του πΟΤΕ)

dal_kos
30-11-06, 15:45
Homo βαλε σε παρακαλω λιγοτερα εικονιδια στο πρωτο σου μηνυμα διοτι χαλας τη σελιδα και μου βγηκαν τα ματια για να διαβασω τι λετε :(

Οσο αφορα το μοντεμ, κι εγω router εχω και μαλιστα πολυ καλο[fritz!box] αλλα που και που ειτε δε το βλεπει ο υπολογιστης, ειτε δε συνδεεται [το router ειναι συνεχως online....] Το εχω συνδεδεμενο μεσω USB. Αλλα επειδη τα προβληματα οφειλονται στον Η/Υ μου και εμφανιζονται μονο τους δυο τελευταιους μηνες, υποθετω πως καπου αποσυντονιζεται απο το πρωτοκολο USB ;) Οποτε ισως το ιδιο προβλημα να εμφανιζεται γενικοτερα οποτε τα συνδεουμε μεσω USB :idea:

Φιλικα,
Κωστας

aeonios
30-11-06, 15:52
Επειδή η σελίδα πλάτιαζε πολύ αφαιρέθηκαν μερικά emoticons του φίλου μας Μιχάλη.Πιστεύω και έτσι πιο μινιμαλιστικά το νόημα της απόγνωσης περνάει (και με το κάθε δίκιο του)

radioamateur
30-11-06, 18:52
Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν παρουσιάζουν τα usb modem ως μεμονωμένες συσκευές.Τα προβλήματα παρουσιάζονται από τη στιγμή που ο υπολογιστής ως hardware δεν λειτουργεί κανονικά λόγω κακής ποιότητας υλικών, ρύθμισης & συναρμολόγησης και όταν φορτώνεται το λογισμικό γενικά και αόριστα χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν η ιδιαιτερότητα κάθε υπολογιστή.Έχουν δει κυριολεκτικά πολλά τα μάτια μου...

johny16
30-11-06, 19:35
κατσε τι ρολο παιζει η ρυθμιση των συσκευων τοσο αναγκαιο ειναι? εγω τα συρναμολογησα (1η λυκειου πηγαινα τοτε) ασχετα εαν εχω κανει καποιες φορες format για πες τι ακριβως γινεται πανω κατω με την συρναμολογηση?

radioamateur
30-11-06, 20:58
Αρκούμαι να αναφέρω ότι κακή ρύθμιση & συνδυασμός hardware & software ισοπεδώνουν την απόδοση του υπολογιστή.Η ακριβή ρύθμιση απαιτεί βαθειά γνώση, συνεχή & επαρκή εκπαίδευση που δυστυχώς λείπει από την πλειοψηφία αυτών που υποτίθεται ότι ασχολούνται με τις νέες τεχνολογίες στην Ελλάδα.Διαπίστωση...