PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργαστήρια πανεπιστημίων



SSJ5
02-12-06, 12:57
Όπως ξέρετε τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν καλά εξοπλισμένα εργαστήρια για ηλεκτρονική. Μπορεί κάποιος φοιτητής από το πανεπιστήμειο να τα χρησιμοποιεί όποτε θέλει (αρκεί να ενημερώνει κάποιον αρμόδιο) ή μόνο όταν έχει μάθημα εκεί;

gsmaster
02-12-06, 13:46
Στο ΤΕΙ τουλάχιστον που είμαι εγώ, μπορείς μετά απο συνεννόηση με τον υπέυθυνο του εργαστηρίου να δοκιμάσεις κάτι. Εξαρτάται όμως απο την όρεξη του καθηγητή και το τί θέλεις να κάνεις. Αν είναι για μια εργασία της σχολής συνήθως δεν αρνείται κανένας.

johny16
02-12-06, 15:41
οπααααα!εχει ηλεκτρονικη στα πανεπιστημια? μονο μηχανολογος-ηλεκτρολογος υπαρχει απο τι ξερω!

Lykos1986
02-12-06, 16:11
Θέλει να πει εργαστήριο ηλεκτρονικών!!!

Σε αυτό που λέει ο gsm έχει απόλυτο δίκιο. Πάντως πολλοί καθηγητές είναι πολύ συνεργάσιμοι. Άλλοι πάλι…

ptisi110
02-12-06, 21:54
Καλυτερα να του πεις για απογευματακι και μερα που εχει λιγες ωρες μαθημα. Η καλυτερα για σενα αν γινεται να κανονισεις οταν το τμημα που κανει εκεινη την ωρα εχει λιγα ατομα. Γενικα στην αρχη ειναι καλυτερα γιατι ειναι ποιο χαλαρος. Αν δεν γινει κατι ταξε του prive χορο απο ψηλη ξανθια κινεζα απο την ιαπωνια.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vaggelis_cha
02-01-07, 21:05
Όπως ξέρετε τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν καλά εξοπλισμένα εργαστήρια για ηλεκτρονική. Μπορεί κάποιος φοιτητής από το πανεπιστήμειο να τα χρησιμοποιεί όποτε θέλει (αρκεί να ενημερώνει κάποιον αρμόδιο) ή μόνο όταν έχει μάθημα εκεί;

Στο δικό μου (Πολυτεχνείο Κρήτης) ήταν αρκετά εργαστήρια τα οποία είχαν πολιτική να έχουν και προπτυχιακούς σε ώρες κενές οι οποίοι μπορούσαν να κάνουν κάποιες προσωπικές εργασίες και Projects.

Στο δικό μου είχα πρόσβαση σε γεννήτριες συχνοτήτων, πολύμετρα, εργαστηριακά τροφοδοτικά, παλμογράφους, spectrum analyzers, logic probes και logic analyzers.

Ήταν αρκετά καλή φάση. Μάλιστα όσοι ενδιαφέρονταν μπορούσαν να γίνουν μέλη της ομάδας του εργαστηρίου και να έχουν και κλειδιά και 24ωρη πρόσβαση. Το αντάλλαγμα ήταν κάποιες μικρές δουλίτσες (π.χ. συντηρήσεις, διανομή σημειώσεων και άλλα τέτοια).