PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση κεραίας



SSJ5
02-12-06, 17:50
Σκέφτομαι να πάρω καινούρια κεραία για την τηλεόραση (από αυτές που τις βάζεις στην ταράτσα του σπιτιου). Βρήκα μια γύρω στα 50 ευρώ η οποία πιάνει και δορυφορικά κανάλια (δεν θυμάμαι μάρκα, θα μάθω και θα σας πω).

Η κεραία έχει 50 ευρώ και μου λένε ότι αν θέλω μπορούν να μου την εγκαταστήσουν αυτοί με 65ευρώ!!!!! :shock:
Γιαυτό σκέφτομαι να τη βάλω μόνος μου. Εϊναι τπτ δύσκολο.
Φαντάζομαι το πως θα τη στηρίξω είναι δικό μου θέμα, ανάλογα με το σπίτι κλπ.
Απλώς δεν ξέρω τι γίνεται με αυτά τα καλώδια που πάνε σε ένα κουτί και από κει μοιράζονται στις τηλεορασεις...

Lykos1986
02-12-06, 17:54
Δεν υπάρχει περίπτωση μια κλασική κεραία τηλεόρασης να πιάνει και δορυφορικά κανάλια. Εκτός και αν εννοείς δορυφορικό πιάτο με σύνδεση NOVA που πιάνει και ελληνικά κανάλια.

SSJ5
02-12-06, 18:38
Εμμ... Λάθος. Ήθελα να πω ψηφιακά κανάλια... Όπως αυτά τα καινούρια της NET

ggr
02-12-06, 19:07
Μαλλον επεσες σε "πονηρους", χωρις τον αποκωδικοποιητη δεν μπορεις σε καμμια περιπτωση να πιασεις τα επιγεια ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ. Οσο για την τιμη των 50Ε την βρισκω επισης υπερβολικη αφου μπορεις να κανεις την δουλεια σου εξισου καλα με μια των 15Ε τουλαχιστον , αν εισαι στην περιοχη της Αθηνας και εχεις οπτικη επαφη με Παρνηθα η Υμηττο κτλ. Λυπαμαι ειλικρινα με καποιους τυπους που χρησιμοποιουν ενα σωρο παραμυθια προκειμενου να πουλησουν κατι , χωρις να καταλαβαινουν οτι τελικα εκτιθονται οι ιδιοι. Σε συμβουλευω να κανεις μια ερευνα αγορας και να εισαι σιγουρος οτι θα βγεις κερδισμενος και καλυτερα ενημερωμενος.

antonis_p
02-12-06, 19:10
μην παρεις τιποτα,
δεν αλλαζει τιποτα,
ιδια μπαντα ειναι....

Lykos1986
02-12-06, 19:10
Πολύ σωστή η απάντηση του ggr!!!

SSJ5
02-12-06, 19:36
Βασικά η κεραία που είναι τώρα στην οικοδομή είναι πολύ ότι ναναι.
Έχει 8 χρόνια, έχουν φτιάξει και κάτι άκυρα πουλιά φωλιά πάνω στην κεραία κλπ

antonis_p
02-12-06, 19:38
βαλε πρωτα τον δεκτη σου
σε αυτη που υπαρχει,
και μετα βλεπεις... το πολυ-πολυ να κανεις εξωση στα πουλια....