PDA

Επιστροφή στο Forum : "Αυτοκόλλητα" για κουτιά κατασκευών



Lykos1986
02-12-06, 19:20
Ξέρετε που μπορώ να φτιάξω κάτι ειδικά "αυτοκόλλητα" για να μπαίνουν μπροστά στις κατασκευές; Ο όρος που χρησιμοποιώ δεν είναι ο σωστός αλλά μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω. Κάτι για παράδειγμα σαν αυτό που είναι στην φωτογραφία. Βολεύει πάρα πολύ αφού μπορείς να κόψεις το αλουμίνιο ή το πλαστικό από το κουτί της κατασκευής σου χωρίς να σε απασχολούν και πάρα πολύ οι ατέλειες στο κόψιμο και μετά περνάς από πάνω αυτό το "αυτοκόλλητο" και είσαι μια χαρά. Μπορείς να κάνεις και ότι σχέδιο θες. Ρώτησα βασικά σε κάποια βιβλιοπωλεία της γειτονιάς μου αλλά δεν είχαν ιδέα.

Άγγελος
02-12-06, 19:40
λετρασετ λεγετε η λυση σου και θα βρεις σιγουρα στο πλαισιο. βγαινουν πανω στο σημειο που θες απλα ακουμποντας το απανω και μουτζουρωνοντας το με ενα μολυβι. οπου κανεισ λαθος το σβηνεις με οινοπνευμα και ριχνεις σπρευ γυαλιστικο για να μην φυγει ποτε!

Lykos1986
02-12-06, 19:42
Κάτσε γιατί δεν το κατάλαβα και καλά!!! Μήπως έχεις καμία σελίδα για να το δούμε; Δεν θα μπορούσε να εκτυπωθεί;;;

gsmaster
02-12-06, 19:56
O Άγγελος λέει για κάτι σαν χάρακα που έχει μέσα κενά, και βάζεις μαρκαδοράκι ή μολύβι και κάνεις το γράμμα που θες.

Εναλλακτικά μπορείς να εκτυπωσεις σε διαφάνεια, ή σε αυτοκόλλητο χαρτί (υπάρχει αυτοκόλλητη διαφάνεια?) και να το βάλεις.
Ακόμα μπορείς να πάς σε μαγαζιά που βγάζουν αυτοκόλλητα για επιγραφές κτλ και να τα φτιάξεις εκεί

Ξέρω ότι υπάρχει μια βιοτεχνία εδώ στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν ξέρω περισσότερα. Δες στις διαφημίσεις του ελέκτορ.

pet
03-12-06, 00:12
υπάρχουν και τα χαρτιά τύπου press n peel (τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ cpm 6.0 της magic touch)
που κάνουν θερμική εκτύπωση (με έγχρωμο laser priter για χρώμα) [αλλά νομίζω no white για εκτύπωση σε μαύρο
εκτός κ αν βγάζει λευκό ο εκτυπωτής].

επειδή είναι θερμική η μεταφορά βγαίνει πολύ δύσκολα πχ τρίψιμο, και αν του βάλεις βερνίκι με τίποτα

αυτοκόλητα σου τυπώνουν παντού αλλά δεν είναι ποιοτική λύση, μετα απο καιρό κάνει φουσκάλες κλπ,
πχ κανα τροφοδοτικό ξέχνα το

αν αυτό που φτιάχνεις είναι ακριβό κ θες να είναι πολύ περιποιημένο το πας σε cnc και στο χαράζουνε/τρυπάνε
(με το αρχείο autocad στο χέρι πάντα) (υπάρχουν μαγαζιά που σου πιάνουν τον ω γιαυτό και άλλα σε λογικές τιμές)

sigmacom
03-12-06, 03:52
Αυτοκόλλητες προσόψεις από βυνίλιο, όπως ήδη είπε ο Γιάννης, στον Ελέκτορ διαφημίζονται αρκετοί που εκτυπώνουν τέτοιες. :)

Ιωάννης
03-12-06, 13:51
Gmaster υπαρχη αυτοκολιτη διαφανια. Lykos1986 το καλυτερο για να χρισιμιποιισεις ειναι το χρτινο αυτοκολιτο τ οθεμα ει ναι οτι διαβρονεται ευκολα. Εγω μπορω να τυποσω αυτοκολιτα (πλαστικα αυτοκολιτα εννοω) αλλα και μπορω να σου κοψω PVC ετσι ωστε να σχιματιζονται γραματα και ετσι να μπορεις να βαψεις με σπρει (τα αυτοκολιτα τυπονονται με ιδικη μπογια που πιανει στο πλαστικο αυτοκολιτο αυτο γινετε με μεταξοτυπια)

Lykos1986
03-12-06, 18:22
Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κλασικά αυτοκόλλητα αλλά δεν μπορούσα να τα εκφράσω αλλιώς! Τα είπα έτσι γιατί ήξερα πως από την πίσω πλευρά τους έχουν αυτοκόλλητο για να κολληθούν. Η απάντηση του sigmacom για τα αυτοκόλλητα βινιλίου νομίζω πως είναι η πιο σωστή!

Lykos1986
13-12-06, 11:49
Στο Ελέκτορ βρήκα μερικούς. Ξέρετε μήπως κάποιος από αυτούς βγάζει μεμονωμένα κομμάτια; Τιμή ίσως;

Lykos1986
24-01-07, 11:20
Μήπως υπάρχει αυτό το υλικό σε φύλα Α4 για να τα εκτυπώσω με τον εκτυπωτή μου; (ο εκτυπωτής είναι laser)

gsmaster
25-01-07, 01:55
Αυτό πάντως που εχει ένα τροφοδοτικό που έχω (ΤΕΙ) φαίνεται σαν να είναι διαφάνεια και είναι εκτυπωμένη απο την πίσω πλευρά. Αν ξεκολλήσεις μια γωνία και το ξύσεις θα καταλάβεις.