PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος FM 0,5



joke
04-12-06, 18:22
χτες το μεσιμέρι δεν είχα τίποτα να κάνω και κάθησα και έκανα με μαρκαδόρο το παρακάτω κύκλομα link: http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/circuits.htm .
Πώς μπορω να συνδέσω μικροφοωνο στον πομπό(θα πρέπει να βάλω μια θύρα μικροφώνου η κάτι άλλο;).Επίσης το τριμεράκι πρέπει να συνδεθεί μόνο με το μικρόφωνο?Επίσεις αναφέρει οτι εχει εμβέλεια 400+μέτρα κεραια μπορει να γίνει κάτι τέτιο μονο με 0.5W;

AKIS
04-12-06, 19:19
ειναι σχετικο αυτο.
εξαρτατε απο την κεραια,την περιοχη,το υψος και κατα ποσο ειναι καθαρη η μπαντα..
αν εισαι επαρχια τοτε τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα

πριν κανα μηνα με 0,5 βατ καλυπτα τουλαχιστον το μισο αλιαρτο

joke
04-12-06, 20:16
εντάξει αυτο δέν με απασχολεί και πολυ γιατι το έφτιαξα για πηραματικούς σκοπούς και αν το χρησημοποιήσω θα είναι σε εσωτερικό χωρο.Το πρόβλημα είναι το μικρόφωνο

joke
08-12-06, 19:55
sorry είχα βάλει λάθος link to σψστο ειναι http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt5.html
Δεν έχω καταλάβει τι γίνετε με την είσοδο μικροφώνου αμα κάπιος μπορει ας ρίξει μια ματια στο κύκλομα.

chip
09-12-06, 09:50
Εκεί που λέει mike βάλε ένα μικρό μεγαφωνάκι 0,2W. (ή μικρότερο) (οσο μικρότερ τόσο καλύτερα-με 0,5 ίσως δεν δουλέψει).
Επίσης μπορείς να βάλεις και κρυσταλικό μικρόφωνο.
Αν δεν βρίσκεις τίποτα από τα δύυ πές μας τι μικρόφωνο έχεις (αν είναι πυκνωτή έχει 2 ή 3 πόδια?).

joke
09-12-06, 17:18
ευχαριστώ όμως υπάρχει ακόμα ενα πρόβλημα τα δύο τρανζιστοράκια με το όνομα 7001 δέν υπάρχουν πουθενά ξέρει κανεις με τί μπορει να αντικατασταθούν?

tzitzikas
10-12-06, 18:45
ε βαλε για Q3 το BC547 η το 2n2222 και για Q4 το 2Ν4427 η το 2Ν2219
NPN ειναι ολα αυτα

joke
10-12-06, 21:15
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

fkdpbpar
20-02-07, 13:10
Τι κεραία μπορώ να βάλω?

joke
20-02-07, 15:45
Εγω οταν το χρησημοποιούσα ειχα βάλει απλο συρμα με κερεα μπορει να εχεις και καλύτερο αποτέλεσμα εγω ακουγώμουν πάντος μεσα σε εσωτερικό χωρο καλα και μια δοκημη που έκνα εξω εφτανε γύρο στα 200+ σε χωρο που υπήρχαν μερικα εμπόδια.

fkdpbpar
20-02-07, 22:33
Ευχαριστω joke. Δεν βρήκα πυκνωτές 5pf, τι άλλο μπορω να χρησιμοποιήσω?

lynx
21-02-07, 03:13
Ευχαριστω joke. Δεν βρήκα πυκνωτές 5pf, τι άλλο μπορω να χρησιμοποιήσω?

μπορεις να βαλεις και αλλες τιμες...ομως να ξερεις οτι συγκεκριμενα για τους πυκνωτες που βρισκονται πανω απο το Q3 θα χαλασεις την συχνοτητα που συντoνιζει o πομπος σου...η οποια οπως λεει το σχηματικο
ειναι περιπου 100MHz...

αν θελεις να συντονισεις σε διαφορετικη συχνοτητα ωστε να μπορεις να βρεις και πιο ευκολα πυκνωτες...χρησιμοποιησε
το παρακατω link για να κανεις τους υπολογισμους σου.

http://eweb.chemeng.ed.ac.uk/jack/radio/software/lc-calc.html

οπως βλεπεις στο κυκλωμα αυτοι οι δυο πυκνωτες ειναι σε σειρα και η συνολικη χωρητικοτητα τους βγενει απο τον τυπο
C=C1*C2/(αθροισμα των C1,C2) στην προκειμενη περιπτωση εχεις 2,5pF συνολικη χορητικοτα...βαλε στον calculator 2.5pF και 1μH (που ειναι το πηνιο σου) και θα δεις την συχνωτητα των 100MHz που λεει το σχηματικο. Κανε τα πειραματα σου και θα βρεις την συχνοτητα που σε βολευει και τους πυκνωτες που χρειαζεσαι! :D

ααα ξεχασα! αν θες να παραμεινεις στην μπαντα των FM δεν εχεις πολλες επιλογες με το συγκεκριμενο πηνιο!
εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει να κανεις εκπομπη εκει.. ;)


[EDIT]

Joke γιατι δεν βαζεις ενα απλο πυκνωτικο οπως εχει και το σχεδιο? *νομιζω* μπορεις να συνδεσεις οτι μικροφωνο θελεις! ακομα και προενυσχημενο! αρκει να ρυθμισεις το gain απο το τριμερ.

fkdpbpar
21-02-07, 15:31
Επειδή δεν κατάλαβα, δηλαδή τι πυκνωτές C1, C2 πρέπει να πάρω?

fkdpbpar
21-02-07, 15:41
Έκανα λαθος ερώτηση, συγγνώμη. Δηλαδή τώρα που πήρα C5=5,6pf, που υπάρχει το πρόβλημα? Και κάτι άλλο, με τον πυκνωτή 5,6pf σε ποια συχνότητα θα εκπέμπω? Ποιους πυκνωτές πρέπει να αλλάξω?ευχαριστώ!!!!

lynx
21-02-07, 19:28
Έκανα λαθος ερώτηση, συγγνώμη. Δηλαδή τώρα που πήρα C5=5,6pf, που υπάρχει το πρόβλημα? Και κάτι άλλο, με τον πυκνωτή 5,6pf σε ποια συχνότητα θα εκπέμπω? Ποιους πυκνωτές πρέπει να αλλάξω?ευχαριστώ!!!!

με 5,6pF πυκνωτες και με πηνιο 1μH θα εκπεμπεις στους 95MHz (η χωρητικοτητα 2 πυκνωτων 5,6pF σε σειρα ειναι 2,8pF)
o αλλος πυκνωτης C5 που λες που ειναι? στα 5pF ειναι ο C7,C8,C11

fkdpbpar
22-02-07, 11:43
Εντάξει βρήκα τελικά πυκνωτές, τις αντιστάσεις R5,R8 και τον πυκνωτή C5 τα χρησιμοποιούμε στο κύκλωμα? Μου έφτιαξε ένας γνωστός μου τo L3=aircoil, 8.5 turns air space 1/4 inch diameter, αλλά αυτό έχει τα δύο ποδαράκια του σύρματος, πως θα ενώσω τον πυκνωτή C6 και στην συνέχεια την κεραία. (Θεωρώ δεδομένο ότι το ένα παδαράκι ενώνεται με το τρανζίστορ Q4 και το άλλο με τον θετικό πόλο της πηγής των 12 βολτ). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :D

joke
22-02-07, 14:49
Εγω είxα βαλει τις ποιο κοντηνες τιμες τιμες που βρήκα και ήμουν κοντα στηνονομαστικη συχνότητα .Εσυ θέλεις να εκπέμπεις ακριβός στα 100ΜHz?

fkdpbpar
22-02-07, 19:35
Ναι, αλλά η συχνότητα από ποιους πυκνωτές αλλάζει? (πληροφοριακά). Μου έφτιαξε ένας γνωστός μου τo L3=aircoil, 8.5 turns air space 1/4 inch diameter, αλλά αυτό έχει τα δύο ποδαράκια του σύρματος, πως θα ενώσω τον πυκνωτή C6 και στην συνέχεια την κεραία. (Θεωρώ δεδομένο ότι το ένα παδαράκι ενώνεται με το τρανζίστορ Q4 και το άλλο με τον θετικό πόλο της πηγής των 12 βολτ). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

fkdpbpar
23-02-07, 10:34
Τι έγινε ρε παιδιά θα μου απαντήσει κανείς?

joke
23-02-07, 15:01
H συχνοτητα θα αλάξει αν βάλεις αλλες τιμες στο L2,C7,C8 και ενωειτε αν κοψεις ή προσθέσεις σπειρες στο πηνίο σου.

lynx
23-02-07, 16:27
Ναι, αλλά η συχνότητα από ποιους πυκνωτές αλλάζει? (πληροφοριακά).


σου ειχα πει αυτο...ομως μαλλον δεν το ειδες ε? :D


μπορεις να βαλεις και αλλες τιμες...ομως να ξερεις οτι συγκεκριμενα για τους πυκνωτες που βρισκονται πανω απο το Q3 θα χαλασεις την συχνοτητα που συντoνιζει o πομπος σου...η οποια οπως λεει το σχηματικο
ειναι περιπου 100MHz...

fkdpbpar
23-02-07, 22:27
Ευχαριστώ Whiz, joke. Αλλά η ιστιοσελίδα που μου έδωσες Whiz βγάζεις την συχνότητα για έναν πυκνωτή παράλληλο στο πηνείο, και όχι για δύο, στην περίπτωση που έχω δύο πυκνωτές τι κάνω? Γι' αυτό το λόγο δεν σε κατάλαβα.

fkdpbpar
23-02-07, 23:47
οκ Whiz τώρα είδα το C= c1*c2/c1+c2 . Σε ευχαριστώ. Άλλη μια ερώτηση, η ενδιάμεση λήψη στο πηνίο L3 μετά από ποια σπείρα θα γίνει?(σπείρες 8,4). Δεν βρήκα πηνίο L1= 3,9μH αλλά 3,3 έχει καμιά διαφορά, αν ναι τι μπορώ να κάνω?

lynx
24-02-07, 03:20
Άλλη μια ερώτηση, η ενδιάμεση λήψη στο πηνίο L3 μετά από ποια σπείρα θα γίνει?(σπείρες 8,4). Δεν βρήκα πηνίο L1= 3,9μH αλλά 3,3 έχει καμιά διαφορά, αν ναι τι μπορώ να κάνω?

στο σχηματικο αναφερει 8,5 turn/1,4 diameter προφανως θα ενωει οτι στο 1/4 του μηκους του πηνιου σου, θα παρεις
την ενδιαμεση ληψη...το 1,4 του 8,5 ειναι το 2.1 οποτε θα το συνδεσεις στην δευτερη σπειρα.

Ναι πιστευω οτι εχει διαφορα...δυστοιχος ομως δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις για να σε βοηθησω σε αυτο!
αποτι βλεπω στο σχεδιο απλος αναφερει οτι προκειται για ενα πηνιο που παρουσιαζει μεγαλη αντισταση στα RF
Θα σου προτεινα μια που εχεις αυτο το πηνιο να το δοκιμαζες και να εβλεπες πως θα συμπεριφεροταν.



P.S αληθεια που ειναι οι RFατζιδες???? οραιες κατασκευες κανετε παιδια και ευχαριστουμε που μας τις διχνετε ομως βοηθηστε και εμας που ημαστε νεοι! :?

fkdpbpar
24-02-07, 10:21
Ναι, αλλά δύο σπείρες από ποια μεριά, αυτή του τρανζίστορ ή από την άλλη μεριά ή δεν έχει σημασία?

RFΧpert
24-02-07, 18:17
Μην ασχολεισαι με το συγκεκριμενο κυκλωμα... ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ οπως ειναι στο σχεδιο. Ειναι σχεδον ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ... Θα φας τζαμπα τον χρονο σου και θα απογοητευτεις χωρις πραγματικο λογο...

fkdpbpar
24-02-07, 18:38
Μην μου λες τώρα τέτοια, τον έχεις φτιάξει?

RFΧpert
24-02-07, 18:44
Δεν χρειαζεται παντα να φτιαξεις κατι για να δεις αν δουλευει ενα σχεδιο... Το ιδιο το σχεδιο "μιλαει" απο μονο του αν ξερεις τι κανει τι, και γιατι συνδεεις το χ με το ψ και πως θα καθορισεις την τιμη καθε υλικου...
Αυτο το σχεδιο ειναι εξαρχης ΛΑΘΟΣ και απορω αυτος που το υπογραφει κιολας :P δεν ντρεπεται λιγο :?:
Αστο βρες κατι αλλο και παιξε γιατι σε αυτο ουτε ο ταλαντωτης θα λειτουργησει αλλα ουτε και ο ενισχυτης στο τελος θα παιξει... Θα καις τρανζιστορ και δεν θα ξερεις γιατι, προσπαθωντας να "φτιξεις" κατι που ουτως η αλλως δεν δουλευει ως εχει :!:

fkdpbpar
24-02-07, 18:48
Έτσι και αλλιώς είμαι στο τελικό στάδιο, δεν έχω να χάσω τίποτα.Δεν θα δουλέψει καθόλου ή θα δουλεύει με προβλήματα?

RFΧpert
24-02-07, 18:54
Το εχω ηδη πει πιο πανω αν θα δουλεψει η οχι... Οποιος θελει ακουει και οποιος θελει οχι... Αλλα μετα μην βγαινουν αλλοι και λενε που εινι ο χ και ψ και βοηθηστε...
Παντως μην απογοητευτεις... εξ αιτιας αυτου του σχεδιου...

fkdpbpar
24-02-07, 18:57
Όχι και σε ευχαριστώ, αλλά δεν έχω να χάσω τίποτα

RFΧpert
24-02-07, 19:04
:wink:

fkdpbpar
24-02-07, 19:06
Έχεις να μου προτείνεις κανένα άλλο κύκλωμα πομπού?

RFΧpert
24-02-07, 19:13
Οχι σε τετοιο απλο επιπεδο... Παντως απο την ιδια ιστοσελιδα αυτο θα παιξει βασικα για να αρχισεις να μαθαινεις...
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fmt7.html
Στον C6 βαλε εναν πυκνωτη 3.9pF εως το πολυ 5.6pF

fkdpbpar
24-02-07, 19:20
Η συχνότητα εκπομπής από πια στοιχεία του κυκλώματος καθορίζεται?

RFΧpert
24-02-07, 19:26
C5, C6, L1, Και εσωτερικη χωρητικοτητα Q2 μεταξυ εκπομπου συλλεκτη. Αυτη ομως συνδυαζεται με τον πυκνωτη επανατροφοδοτησεως C6 και επηρεαζει την ιδιοσυχνοτητα του δυκτυωματος C5, L1
Γι αυτο το λογο ο C5 και ο C6 σε μερικα σχεδια ειναι και οοι δυο μεταβλητης τιμης...

fkdpbpar
24-02-07, 19:32
Αν θέλω να εκπέμπω στα 103MHz, τι πυκνωτές C5, C6 και πηνίο L1 να χρησιμοποιήσω? Υπάρχει κάποιος μαθηματικός τύπος?

fkdpbpar
24-02-07, 20:46
Καλά έλεγες το τρανζίστορ Q3 κοντεύει να πάρει φωτιά, άμα βάλεις στο κύκλωμα μια μπανάνα δίπλα θα τη φάει. (ΜΑΙΜΟΥ!!!!!!)

lynx
24-02-07, 21:01
Μην ασχολεισαι με το συγκεκριμενο κυκλωμα... ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ οπως ειναι στο σχεδιο. Ειναι σχεδον ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ... Θα φας τζαμπα τον χρονο σου και θα απογοητευτεις χωρις πραγματικο λογο...

Γεια σου RFXpert! μας λες οτι δεν θα δουλεψει ομως δεν μας εξηγεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...πως περιμενεις
εμεις να μαθουμε και να κανουμε πιο σωστες επιλογες στο μελλον? ο Joke που εφτιαξε το ιδιο project δεν νομιζω να συμφωνει και τοσο με το σημειο της απαντησης σου που εχω κανει bold, αν θες μας εξηγεις καλυτερα... :wink:


@fkdpbpar νομιζω οτι στο σχηματικο ειναι εμφανες απο που περνει την ενδιαμεση ληψη! ειναι απο την πανω πλευρα για ριξε μια πιο προσεκτικη ματια στο πηνιο! :wink:

fkdpbpar
24-02-07, 21:08
Το έφτιαξα αλλά μου πήρε 'φωτια' το τρανζιστορ.

lynx
24-02-07, 21:19
οταν λες σου πειρε φωτια εννωεις οτι καιει πολυ? ή οτι καηκε εντελος?
αν απλος καιει τοτε *μαλλον* σημενει οτι δουλευει στα ορια του και οτι χρειαζεται μεγαλυτερες
τιμες στις αντιστασεις ή ισως μικροτερη ταση τροφοδοσιας... αυτα στα λεω με καθε επιφυλαξη μιας και
εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος.

fkdpbpar
24-02-07, 21:21
Έκαιγε πολύ, αλλά άμα το άφηνα άλλο λίγο, δεν ξέρω και εγώ τι θα είχε συμβεί!!!!

fkdpbpar
24-02-07, 21:22
Άσε που δεν δούλευε

lynx
24-02-07, 21:25
δεν σου δουλεψε τελικα? ο joke στην προτη σελιδα λεει οτι δουλεψε...
μηπως εχεις κανει κανενα λαθος στο κυκλωμα? τα συγκρινες με το σχηματικο? :?:

RFΧpert
25-02-07, 01:07
Λοιπον ο joke σας απεδειξε το ονομα του στην πραξη :!: Whiz θα επρεπε να σου αρκει σαν απαντηση τα οσα εγραψα πιο πριν... Για να μην επεκτεινω την συζητηση στο τροπο που θετεις ερωτηματα η σχολιαζεις την απαντηση μου, λες και εδω εχει υποχρεωση καποιος να σου αναλυσει τα παντα, και να σου αποδειξει οτι η συμβουλη του ειναι σωστη, θα σου πω οτι δεν δουλευει ενα τρανζιστορ σε συνδεσμολογια κοινου εκπομπου με ΓΕΙΩΜΕΝΗ εντελως την βαση του :!: Ριξε λοιπον μια ματια στο σχεδιο προσεκτικα... και βρες πιο τρανζιστορ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ οπως ειναι... Αντε, σου ειπα και τον λογο :idea:
Αλλα για να μην νομιζεις οτι για ενα μονο "ασημαντο" λογο λεω τοσο εντονα οτι δεν θα δουλεψει, υπολογισε που θα ταλαντωση ενα δικτυωμα LC με L=1uH και χωρητικοτητα οση θελεις βαση του εν λογω σχεδιου... Τωρα αυτος που το εφτιαξε και καλα και του λειτουργει ας το κατοχυρωσει κιολας σαν πατεντα, αφου θα αλλαξει πολλα πραγματα στην μεχρι σημερα γνωση των ηλεκτρονικων κυκλωματων :lol: :P :evil: :twisted: :!:

sigmacom
25-02-07, 04:46
Λοιπον ο joke σας απεδειξε το ονομα του στην πραξη :!: Whiz θα επρεπε να σου αρκει σαν απαντηση τα οσα εγραψα πιο πριν... Για να μην επεκτεινω την συζητηση στο τροπο που θετεις ερωτηματα η σχολιαζεις την απαντηση μου, λες και εδω εχει υποχρεωση καποιος να σου αναλυσει τα παντα, και να σου αποδειξει οτι η συμβουλη του ειναι σωστη, θα σου πω οτι δεν δουλευει ενα τρανζιστορ σε συνδεσμολογια κοινου εκπομπου με ΓΕΙΩΜΕΝΗ εντελως την βαση του :!: Ριξε λοιπον μια ματια στο σχεδιο προσεκτικα... και βρες πιο τρανζιστορ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ οπως ειναι... Αντε, σου ειπα και τον λογο :idea:
Αλλα για να μην νομιζεις οτι για ενα μονο "ασημαντο" λογο λεω τοσο εντονα οτι δεν θα δουλεψει, υπολογισε που θα ταλαντωση ενα δικτυωμα LC με L=1uH και χωρητικοτητα οση θελεις βαση του εν λογω σχεδιου... Τωρα αυτος που το εφτιαξε και καλα και του λειτουργει ας το κατοχυρωσει κιολας σαν πατεντα, αφου θα αλλαξει πολλα πραγματα στην μεχρι σημερα γνωση των ηλεκτρονικων κυκλωματων :lol: :P :evil: :twisted: :!:
Προκαταβολικά σόρυ από τους υπόλοιπους για το off-topic...

Φίλε RFXpert, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω τις γνώσεις σου, όπως μάλλον κι εσύ δεν θα μπορούσες να ξέρεις τις δικές μου. Μπορεί στον κύκλο σου να είσαι διαμάντι τεχνικός και να σου βγάζουν το καπέλο όσοι συνεργάζονται μαζί σου, εδώ όμως που οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας κατ' ιδίαν, δεν θα βρείς ίδια αντιμετώπιση. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί κάτι που λες, μόνο και μόνο επειδή το λες εσύ. Θα πρέπει να το τεκμηριώσεις και να μην παίρνεις ως δεδομένο ότι όσα γνωρίζεις εσύ, γνωρίζει ο καθένας εδώ μέσα. Δηλαδή και αμφισβήτιση θα τύχει να "φας", και χίλια δυο άλλα - και το βρίσκω λογικότατο να σου πω την αλήθεια...

Αν θυμάσαι όταν έκανες τα πρώτα σου βήματα στο αντικείμενο, πόσες φορές έφαγες κάπου "κόλλημα" σε κάποιο σημείο με μια κατασκευή, και οι παλαιότεροι γνώστες του "σπόρ" ήταν φειδωλοί εως αρνητικοί στην βοήθεια που τους ζητούσες? Εσύ εν τω μεταξύ, διψούσες να μάθεις. Δεν ήταν πολύ απογοητευτικό? Άθελά σου ίσως, τώρα κάνεις το ίδιο με τον Whiz...

Σόρυ για την κριτική, αλλά με πείραξε αυτό που σημείωσα με bold στα λεγόμενά σου.

joke
25-02-07, 12:29
Παιδια σορυ που αργησα να μπω.Εγω το κυκλομα το ειχα φτιαξει με ενα φυλο πριν απο κατι μήνες και αποτι θυμάμε δουλευε χωρις προβλημα τωρα δεν εχω το κυκλομα όμως θα πάρω ενα τηλ. τον φυλο μου που το έχει για να των ρωτήσω.Παντος εγω δεν ειχα κανένα λογο να πω οτι εφτιαξα το κυκλομα και δουλευε απο τη στιγμη που δεν δουλεύει συγουρα εχει γίνει κατι άλλο.Πάντος αν οντος δεν δουλεύει και το λάθος ήταν δικο μου ζητώ συγνωμη απο τον fkdpbpar αν τον παρέσηρα να το φτιάξει.

RFΧpert
25-02-07, 14:21
Προκαταβολικά σόρυ από τους υπόλοιπους για το off-topic...

Φίλε RFXpert, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω τις γνώσεις σου, όπως μάλλον κι εσύ δεν θα μπορούσες να ξέρεις τις δικές μου. Μπορεί στον κύκλο σου να είσαι διαμάντι τεχνικός και να σου βγάζουν το καπέλο όσοι συνεργάζονται μαζί σου, εδώ όμως που οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας κατ' ιδίαν, δεν θα βρείς ίδια αντιμετώπιση. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί κάτι που λες, μόνο και μόνο επειδή το λες εσύ. Θα πρέπει να το τεκμηριώσεις και να μην παίρνεις ως δεδομένο ότι όσα γνωρίζεις εσύ, γνωρίζει ο καθένας εδώ μέσα. Δηλαδή και αμφισβήτιση θα τύχει να "φας", και χίλια δυο άλλα - και το βρίσκω λογικότατο να σου πω την αλήθεια...

Αν θυμάσαι όταν έκανες τα πρώτα σου βήματα στο αντικείμενο, πόσες φορές έφαγες κάπου "κόλλημα" σε κάποιο σημείο με μια κατασκευή, και οι παλαιότεροι γνώστες του "σπόρ" ήταν φειδωλοί εως αρνητικοί στην βοήθεια που τους ζητούσες? Εσύ εν τω μεταξύ, διψούσες να μάθεις. Δεν ήταν πολύ απογοητευτικό? Άθελά σου ίσως, τώρα κάνεις το ίδιο με τον Whiz...

Σόρυ για την κριτική, αλλά με πείραξε αυτό που σημείωσα με bold στα λεγόμενά σου.

Γεια σου Στελιο...
Πριν κρινεις την απαντηση μου λογικα θα επρεπε να ειχες διαβασει πιο πριν κατι που ειπα... "Οποιος θελει ακουει και οποιος θελει οχι... " Ως εκ τουτου ειχα ηδη διευκρινισει οτι ο καθεις δυναται να εχει την αποψη του και να λαμβανει σοβαρα η οχι την αποψη αλλων, συμπεριλαμβανομενης και της δικης μου... Το σχολιο λοιπον ηταν πολυ απλο... Μην ζητα καποιος εντονα απο αλλους αποψη για κατι, βλεπε

P.S αληθεια που ειναι οι RFατζιδες????
και οταν καποιος απανταει το πιο βασικο ερωτημα "δουλευει η δεν δουλευει και αν πρεπει κατα αρχην να ασχοληθω με αυτο" αρχιζει ενας ανευ ουσιας "περιεργος" σχολιασμος, βλεπε

μας λες οτι δεν θα δουλεψει ομως δεν μας εξηγεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...πως περιμενεις
εμεις να μαθουμε και να κανουμε πιο σωστες επιλογες στο μελλον? ο Joke που εφτιαξε το ιδιο project δεν νομιζω να συμφωνει και τοσο με το σημειο της απαντησης σου που εχω κανει bold...
λες και εγω εχω ρητη υποχρεωση να προβαινω σε αναλυση ισοδυναμων κυκλωματων η πολυ περισσοτερο, υποχρεωσα κανεναν επιβαλλοντας δια ροπαλου την αποψη μου. Αν μαλιστα καποιος εχει πειστει οτι ο 'χ' που ειπε οτι το εφτιαξε εχει δικιο, τι καλυτερο απο το να μην λαβει ως σοβαρη την αποψη μου. Σε αυτη δε την περιπτωση η απαιτηση για περαιτερω εξηγησεις ειναι ανουσια αφου εφοσον ειναι πεπεισμενος περι της ορθοτητος τυπικα θα κρινονται ως περιττες...
Λοιπα σχολια επι τουτου δεν χρειαζονται φανταζομαι... Παρα ταυτα νομιζω οτι ηδη εχω δωσει και βασικη απαντηση στο γιατι θεωρω οτι δεν θα δουλευει (στο οποιο θεωρω οτι συμφωνεις επι της ουσιας καθοτι απ'οτι ξερω οι γνωσεις σου ειναι πλεον του δεοντος αρκετες για ενα τοσο απλο κυκλωμα)... καλυπτοντας σαφως φανταζομαι αυτο που αναφερες περι "αρνητικοτητας" παλαιων "μαστορων" ...

lynx
25-02-07, 16:06
Λοιπον ο joke σας απεδειξε το ονομα του στην πραξη :!:

αν συμβενει κατι τετοιο τοτε πραγματικα λυπαμαι.... :roll:
Ειναι κριμα για τον fkdpbpar να παιδευεται τσαμπα για το τιποτα.
ομως για διαβασε τι λεει λιγο παραπανω ο joke...



Για να μην επεκτεινω την συζητηση στο τροπο που θετεις ερωτηματα η σχολιαζεις την απαντηση μου, λες και εδω εχει υποχρεωση καποιος να σου αναλυσει τα παντα

τι ερωτηματα θετω? (μιλας γενικα και οχι για το συγκεκριμενο thread?)

με τα λεγομενα σου διχνεις οτι αγνοεις εντελος τους λογους υπαρξης των φορουμ...
RFXpert δεν εισαι υποχρεομενος να απαντησεις τιποτα...δεν εισαι καν υποχρεομενος να μπενεις εδω μεσα...



υπολογισε που θα ταλαντωση ενα δικτυωμα LC με L=1uH και χωρητικοτητα οση θελεις βαση του εν λογω σχεδιου...

νομιζω για να βοηθησω τον fkdpbpar εκανα ποστ και εναν calculator...δεν συμφωνεις με το αποτελεσμα?
anyway..αν θελεις και εχεις την ευγενης καλοσυνη και δεν νιωσεις οτι παραβαινεις τις αρχες σου... θα μπορουσες μηπως να μου πεις που θα ταλαντωσει ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες)

RFΧpert
25-02-07, 16:53
Ηδη ξερεις απο καποιον εδω που το εφτιαξε χτες οτι δεν δουλευει καθολου και μαλιστα σου ειπε και πιο τρανζιστορ καιγετε... Δεν χρειαζοταν να αναφερω το γιατι και πως εγω φανταζομαι...
Τ αυπολοιπα ειναι περιττα φανταζομαι, αφου εχεις μαλλον καποια επιβεβαιωση, απο αλλον, των λεγωμενων μου...
Μιλησα για τον τροπο που εθεσες το συγκεριμενο ερωτημα εδω :!: και αργοτερα τον τροπο που μου απευθυνες την ερωτηση περι των λογων μη λειτουργειας... Αλλου δεν ξερω και ουτε καν με απασχολησε τι κανεις...
Οσο για το αν γνωριζω τους λογους υπαρξης φορουμ οπως το παρον η αν ειμαι η οχι υποχρεως παρουσιας σε αυτο μαλλον δεν εισαι αυτος που θα το κρινει η θα μου το εκφρασει με αυτον τον τροπο...

τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω) βεβαιως και καλως εκανες να προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον. Και ουτε αντιβαινει καμμια αρχη μου να σου εξηγησω που θα ταλαντωση ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες). Ακριβως εκει που σου δειχνει το προγραμμα που εχεις... Ο ταλαντωτης αυτος ομως δεν θα λειτουργησει εκει... (στην πραγματικοτητα ΔΕΝ θα λειτουργησει ΩΣ ΕΧΕΙ το ολο σχεδιο, καθολου). Βλεπεις δεν ειναι μονο αυτα τα στοιχεια που υπολογιζουν την συχνοτητα λειτουργειας ενος τετοιου ταλαντωτη... Αλλα αν ακομα θεωρητια πουμε οτι ξεκιναμε και βασιζομαστε μονο σε αυτα θα σου αποδειξω κατι που ειναι αρκετα απλο αλλα θα σε κανει να καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα εκανες ΠΟΤΕ σωστα την δουλεια σου με αυτες τις τιμες για αυτην την συχνοτητα λειτουργεις...
Εχεις λοιπον ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες), σωστα? Αυτο θα σου δωσει συχνοτητα ταλαντωσεως 100,9 μεγακυκλους περιπου (μην μπουμε στα ψιλα τωρα, ε?)...
Προσθεσε τωρα στην χωρητικοτητα 0,2πικο και δες που θα ταλαντωση :!: τωρα αφαιρεσε το ιδιο ποσο χωρητικοτητας και ξανακανε τις πραξεις... Αν ο αποτελεσμα σου απεχει απο την αρχικη συχνοτητα περισσοτερο απο +/- 300 χιλιοκυκλους ο ταλαντωτης σου ειναι ΑΣΤΑΘΗΣ ΘΕΡΜΙΚΑ σε σημειο που ειναι αχρηστος αφου συνεχεια θα αλλαζει απο μονος του συχνοτητα... Αυτο ειναι δειγμα πολυ οξυ συντονισμου που ειναι ιδιαιτερα κρισιμος και τρομερα ασταθης... Αυτα βασικα...
Υπαρχουν και πολλα αλλα που πρεπει να σου αναλυσω για να μαθεις γιατι εντελει ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ουτε θα δουλεψει σψστα ακομα και αν διορθωθει στα χοντρα λαθη του αυτο το σχεδιο... Το βασικο ομως ειναι οτι ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ ΟΥΤΕ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΥΣ :!:

lynx
25-02-07, 17:54
ας τα παρουμε απο την αρχη και θα δεις που θα βγαλουμε ακρη! και ολλα θα ειναι καλα! :D


Μιλησα για τον τροπο που εθεσες το συγκεριμενο ερωτημα εδω :!: και αργοτερα τον τροπο που μου απευθυνες την ερωτηση περι των λογων μη λειτουργειας...

απλα ρωτησα: "που ειναι ή RFατζηδες???" και συνεχισα λεγωντας "οραιες κατασκευες κανετε παιδια και ευχαριστουμε που μας τις διχνετε ομως βοηθηστε και εμας που ημαστε νεοι!".
Ηταν απλος μια κληση για βοηθεια...και οχι για εμενα προσωπικα, αλλα για τον fkdpbpar...πολυ θα ηθελα να μαθω πως το εισπρατεις εσυ...

Επισεις τι σε ενοχλησε ακριβως οταν ειπα: "Γεια σου RFXpert! μας λες οτι δεν θα δουλεψει ομως δεν μας εξηγεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...πως περιμενεις
εμεις να μαθουμε και να κανουμε πιο σωστες επιλογες στο μελλον? ο Joke που εφτιαξε το ιδιο project δεν νομιζω να συμφωνει και τοσο με το σημειο της απαντησης σου που εχω κανει bold, αν θες μας εξηγεις καλυτερα..."



Οσο για το αν γνωριζω τους λογους υπαρξης φορουμ οπως το παρον η αν ειμαι η οχι υποχρεως παρουσιας σε αυτο μαλλον δεν εισαι αυτος που θα το κρινει η θα μου το εκφρασει με αυτον τον τροπο...

δεν εκρινα τιποτα, απλος μια επισημανση σου εκανα! οτι γνωριζω πολυ καλα οτι δεν εισαι υποχρεος να συνησφερεις
με οποιονδηποτε τροπο στο φορουμ...yes! ειναι εντελως στην κριση σου τι θα κανεις και πως θα το κανεις...αρκει βεβαια αυτο που κανεις να ειναι συμφωνο με τους κανονες λειτουργιας του φορουμ.

επειδη διαπιστωνω οτι εισαι αρκετα εξυπνο ατομο...δεν μπορω να πιστεψω οτι οοοολλα τα εχεις παρει διαφορετικα απο οτι τα εννοω, απλα φενεται για τους σκοπους μιας μινι αντιπαραθεσης ηθελες να τα χρησιμοποιησεις για να ενισχυσεις την αποψη σου οτι προκαλεσα και τωρα συνεχιζω να προκαλω... με αποτερο σκοπο τι? να ξεσπασουμε μεσω του φορουμ?!



τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω) βεβαιως και καλως εκανες να προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον. Και ουτε αντιβαινει καμμια αρχη μου να σου εξηγησω που θα ταλαντωση ενα LC

ναι οκ...ειμαι ανθρωπος και εγω δεν μου αρεσουν αυτα που γραφεις...και μου βγηκε λιγο ειρωνια...sorry...

RFΧpert
25-02-07, 19:30
ας τα παρουμε απο την αρχη ...

απλα ρωτησα: "που ειναι ή RFατζηδες???" και συνεχισα λεγωντας "οραιες κατασκευες κανετε παιδια και ευχαριστουμε που μας τις διχνετε ομως βοηθηστε και εμας που ημαστε νεοι!".
Ηταν απλος μια κληση για βοηθεια...και οχι για εμενα προσωπικα, αλλα για τον fkdpbpar...πολυ θα ηθελα να μαθω πως το εισπρατεις εσυ...
Ακριβως οπως και το τελικο για το οποιο και σου ειπα "που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω)"... Δεν ηταν προσκληση εκφρασεως αποψεων η βοηθειας... Ηταν σαφης ο τροπος σου οταν διερωτηθεις "που ειναι ή RFατζηδες???" και απλα το "μαζεψες" ολιγον περιπαιζοντας μεταξυ των παρουσιασεων κατασκευων που κανουν καποιοι και τις απαιτησης σου για "βοηθεια'.... Οι προσκλησεις σε βοηθεια συνηθως δεν περιπαιζουν τον προσκαλουμενο, το εναντιον τουδε...



Επισεις τι σε ενοχλησε ακριβως οταν ειπα: "Γεια σου RFXpert! μας λες οτι δεν θα δουλεψει ομως δεν μας εξηγεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...πως περιμενεις
εμεις να μαθουμε και να κανουμε πιο σωστες επιλογες στο μελλον? ο Joke που εφτιαξε το ιδιο project δεν νομιζω να συμφωνει και τοσο με το σημειο της απαντησης σου που εχω κανει bold, αν θες μας εξηγεις καλυτερα..."
Το ιδιον με προγενεστερως...





Οσο για το αν γνωριζω τους λογους υπαρξης φορουμ οπως το παρον η αν ειμαι η οχι υποχρεως παρουσιας σε αυτο μαλλον δεν εισαι αυτος που θα το κρινει η θα μου το εκφρασει με αυτον τον τροπο...

δεν εκρινα τιποτα, απλος μια επισημανση σου εκανα! οτι γνωριζω πολυ καλα οτι δεν εισαι υποχρεος να συνησφερεις
με οποιονδηποτε τροπο στο φορουμ...yes! ειναι εντελως στην κριση σου τι θα κανεις και πως θα το κανεις...αρκει βεβαια αυτο που κανεις να ειναι συμφωνο με τους κανονες λειτουργιας του φορουμ.
Υπεδειξε μας τωρα και την ασυμφωνια μας με τους κανονες χρησεως του παροντος φορουμ :!: :!: :!: Αχαρακτηριστον το λιγοτερον...



επειδη διαπιστωνω οτι εισαι αρκετα εξυπνο ατομο...δεν μπορω να πιστεψω οτι οοοολλα τα εχεις παρει διαφορετικα απο οτι τα εννοω, απλα φενεται για τους σκοπους μιας μινι αντιπαραθεσης ηθελες να τα χρησιμοποιησεις για να ενισχυσεις την αποψη σου οτι προκαλεσα και τωρα συνεχιζω να προκαλω... με αποτερο σκοπο τι? να ξεσπασουμε μεσω του φορουμ?!
Ευχαριστω για το κομπλιμεντο αλλα ποτε δεν με απασχολησε ποιος ειναι η οχι πιο εξυπνος αφου το θεωρω ιδιαιτερως χαζο επι της ουσιας για πλειστους δε λογους...
Περι ορεξεως δημιουργειας ανουσιας αντιπαραθεσεως το αφηνω ασχολιαστο... Εμπιπτει και αυτο στα προγενεστερα...





τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω) βεβαιως και καλως εκανες να προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον. Και ουτε αντιβαινει καμμια αρχη μου να σου εξηγησω που θα ταλαντωση ενα LC

ναι οκ...ειμαι ανθρωπος και εγω δεν μου αρεσουν αυτα που γραφεις...και μου βγηκε λιγο ειρωνια...sorry...
Απλως θα σημειωσω οτι δεν βλεπω το λογο εκκλησεως συγγνωμης για μονο αυτη μονο την ειρωνεια... Ειναι σαν σου ζητησω συγγνωμη που σε ειπα κυριο αφου πρωτερως σου εψαλλα το απολυτηκιο της Κασσιανης... πιο το νοημα? Σε λεω ξανα κυριο και ολοκληρωνω το ψαλμο...
Μπορεις οπως αλλωστε ο καθενας να εχεις τις αποψεις σου για τα παντα και για ολους. Ο τροπος σου ομως οταν ζητας η θελεις κατι απο αλλους μαλλον θα πρεπει να μην περιπαιζει με λεξεις η νοηματα αυτους που ισως να βοηθησουν...

lynx
26-02-07, 00:14
Ακριβως οπως και το τελικο για το οποιο και σου ειπα "που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω)"... Δεν ηταν προσκληση εκφρασεως αποψεων η βοηθειας... Ηταν σαφης ο τροπος σου οταν διερωτηθεις "που ειναι ή RFατζηδες???" και απλα το "μαζεψες" ολιγον περιπαιζοντας μεταξυ των παρουσιασεων κατασκευων που κανουν καποιοι και τις απαιτησης σου για "βοηθεια'.... Οι προσκλησεις σε βοηθεια συνηθως δεν περιπαιζουν τον προσκαλουμενο, το εναντιον τουδε...


Η φραση: "που ειναι οι RFατζηδες???" αποτι καταλαβαινω ειναι που σε εκανε εξ αρχης να ενοχληθεις...
και ισως και γιαυτο να καθησες και να απαντησεις...ομως που διακρινεις εσυ να περιπαιζω τους rfατζηδες?

εμενα μου φενεται πιο πολυ σαν να θελεις να πεις οτι δεν εχω δικαιωμα να ζητω βοηθεια (στην περιπτωση μας για καποιον αλλο..) και παραλληλα *ισως* αν το θελεις ετσι να γρινιαζω διερωτομενος που ειναι αυτη η βοηθεια? βρισκεις οτι εκφραζω δισαρεσκεια και αυτο για δικους σου λογους σε πειραζει...μου αφαιρεις το δικαιωμα να εκφραζομαι ελευθερα, γιατι?

Αν εγω πιστευω οτι ατομα με τεραστιες γνωσεις μας εχουν γραμμενους κανονικα εμας τους αρχαριους και οτι τα ατομα που
προσπαθουν να βοηθησουν δεν επαρκουν, τι θα κανεις γιαυτο?

θα με επιπληξεις για την αποψη μου?
θα με φημωσεις?
θα προσπαθησεις να με καταλαβεις?



Υπεδειξε μας τωρα και την ασυμφωνια μας με τους κανονες χρησεως του παροντος φορουμ :!: :!: :!: Αχαρακτηριστον το λιγοτερον...

δεν ειναι υποδειξη οπως το λες... γνωστοποιηση ειναι! επισημανση ξερω γω! ο καθενας θελει να το βλεπει οπως του αρεσει τελικα...και φυσικα πεζουμε με τις λεξεις... :D

λεγωντας σου: "αρκει βεβαια αυτο που κανεις να ειναι συμφωνο με τους κανονες λειτουργιας του φορουμ"
θελω να σου πω οτι ναι! γνωριζω και αποδεχομαι οτι εχεις το δικαιωμα να κανεις ή να μην κανεις καποια πραγματα χωρις καποιος να μπορει να σε αποτρεψει ή να σε επιβαλει, αρκει βεβαια να ειναι συμφωνα (η δραση σου) με τους κανονισμους του φορουμ.

Αυτο που χαρακτηρισες υποδειξη... διχνει οτι αναγνωριζω τα δικαιωματα σου και τα ορια αυτων... και σου γνωστοποιησα οτι τα σεβομαι οπως πρεπει και εσυ να κανεις για τα δικα μου..

διαπιστωσα δε οτι αγνoεις οτι το φορουμ περα απο χωρο συζητησεων εχει και εκπαιδευτικο σκοπο και γιαυτο οταν λεμε
κατι θα πρεπει να το τεκμηριονουμε προκειμενου να μην μπερδευουμε τους αναγνωστες του και ιδιαιτερα τους αρχαριους,
εκει σκοπος μου δεν ειναι να σε κρινω οπως ειπες! απλα ηταν μια στιγμιαια διαπιστωση, η οποια δεν ειναι βασιμη τελικα... γιατι στην πορεια διαπιστωνω εκ νεου οτι ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ! (νεο κοπλιμεντο! :D :D)



Ευχαριστω για το κομπλιμεντο αλλα ποτε δεν με απασχολησε ποιος ειναι η οχι πιο εξυπνος αφου το θεωρω ιδιαιτερως χαζο επι της ουσιας για πλειστους δε λογους...
Περι ορεξεως δημιουργειας ανουσιας αντιπαραθεσεως το αφηνω ασχολιαστο... Εμπιπτει και αυτο στα προγενεστερα...

τοτε γιατι διχνεις τοσο εντονα θυγμενος? ο τροπος που αναλυεις σε βαθος της λεξεις μου διχνει οτι ψαχνεις να δημιουργησεις
ζητημα..προσπαθεις να παρουσιασεις οσο πιο προσβλητικο γινεται αυτο που ειπα γιατι?





Απλως θα σημειωσω οτι δεν βλεπω το λογο εκκλησεως συγγνωμης για μονο αυτη μονο την ειρωνεια... Ειναι σαν σου ζητησω συγγνωμη που σε ειπα κυριο αφου πρωτερως σου εψαλλα το απολυτηκιο της Κασσιανης... πιο το νοημα? Σε λεω ξανα κυριο και ολοκληρωνω το ψαλμο...

εγω εκει θελω να ζητησω συγνωμη...και σου εξηγησα γιατι σε προηγουμενο ποστ μου.



Μπορεις οπως αλλωστε ο καθενας να εχεις τις αποψεις σου για τα παντα και για ολους. Ο τροπος σου ομως οταν ζητας η θελεις κατι απο αλλους μαλλον θα πρεπει να μην περιπαιζει με λεξεις η νοηματα αυτους που ισως να βοηθησουν...

δεν στο ειχα πει οτι τελικα θα βγαλουμε ακρη? συμφωνουμε απολυτα! αν βγαλεις βεβαια την δευτερη προταση που δεν περιγραφει αυτο που πραγματικα συνεβει. :D

lynx
26-02-07, 01:09
εγω λεω να τα αφησουμε αυτα...καποιος αλλος καθοταν και πεδευοταν τσαμπα να φτιαξει κατι που τελικα δεν
δουλευει και εμεις εδω εχουμε πιασει την αναλυση των λεξεων... :lol: δεν ειχα σκοπο να προσβαλω κανεναν
και τελικος ειναι πολυ ανουσιο το ολλο θεμα που προεκειψε... :roll:

αν το νιωθεις πιστευω μπορεις να φανεις πολυ χρησιμος για το φορουμ...δεν υπαρχει λογος να κοντραριζομαστε..
anywayz..

gsmaster
26-02-07, 02:03
Ηρεμήστε παιδιά μπορείτε να τα πείτε και με ΠΜ.

radioamateur
26-02-07, 02:47
Δεν στέλνουμε την Εφη Θώδη στο διαγωνισμό της EUROVISION τώρα που έμαθε καλά τα αγγλικά!!!Θα έχει μεγάλη επιτυχιά το κορίτσι!!! :head: :hammer:

babisko
26-02-07, 07:29
Δεν στέλνουμε την Εφη Θώδη στο διαγωνισμό της EUROVISION τώρα που έμαθε καλά τα αγγλικά!!!Θα έχει μεγάλη επιτυχιά το κορίτσι!!! :head: :hammer:

Μα το κορίτσι δεν ξέρει μόνο αγγλικά, ξέρει επίσης και ιταλικά :!: :!: :!:

Νομίζω ότι πρέπει να δωθεί τέλος στην αντιπαράθεση και σαν δυο καλοί φίλοι να δώσετε τα χέρια. Δεν νομίζω από όλα όσα γράφτηκαν, ότι κάποιος είχε πρόθεση να προσβάλει κάποιον. Εξέλλου ο γραπτός λόγος είναι άχρωμος, δεν είναι όπως η ομιλία, στην οποία φαίνεται ο τόνος και η πρόθεση του συνομιλητή.

fkdpbpar
26-02-07, 14:21
Ρε παιδιά τι έγινε? Πιστεύω να μην ήμουν εγώ η αιτία της διαφωνίας σας. Εγώ δεν θέλω να σταθώ στην παραπάνω συζήτηση, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις στα ερωτήματα που σας έκανα. Απογοητεύτηκα λίγο μετά την αποτυχία της κατασκευής, αλλά δεν πειράζει αυτή είναι η μαγεία των ηλεκτρονικών και πιστεύω ότι μέσα από τις λάθος κατασκευές και τις διάφορες δοκιμές μαθαίνεις περισσότερα. Ευχαριστώ και πάλι, θα τα ξαναπούμε μέσα από τις νέες ερωτήσεις μου.

MAKHS
26-02-07, 14:27
Χαλαρα!Ετσι ειναι το διαδικτυο (internet).Ας συνεχισουμε τις κατασκευες μας και τους πειραματισμους.

RFΧpert
26-02-07, 21:33
Ρε παιδιά τι έγινε? Πιστεύω να μην ήμουν εγώ η αιτία της διαφωνίας σας. Εγώ δεν θέλω να σταθώ στην παραπάνω συζήτηση, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις στα ερωτήματα που σας έκανα. Απογοητεύτηκα λίγο μετά την αποτυχία της κατασκευής, αλλά δεν πειράζει αυτή είναι η μαγεία των ηλεκτρονικών και πιστεύω ότι μέσα από τις λάθος κατασκευές και τις διάφορες δοκιμές μαθαίνεις περισσότερα. Ευχαριστώ και πάλι, θα τα ξαναπούμε μέσα από τις νέες ερωτήσεις μου.

Καμμια σχεση με εσενα ολα τα παραπανω... μην ανησυχεις καθολου... Στο ειπα παντως, μην απογοητευτεις εξ'αιτιας αυτου του αχρηστου κυκλωματος... Η χαρα ερχεται παντα στην πρωτη κατασκευη που φτιαχνεις, ακομα και αν εντελει δεν δουλεψει... Η πραγματικη χαρα αλλα και η "αρρωστια" ομως που κολαει εντελει καποιος ειναι με την επομενη κατασκευη του, που λογικα εντελει θα δουλεψει... :wink: και πιστεψε με αυτο που σε απογοητευσε χτες θα το θυμασαι σαν καλη αναμνηση και θα σου προκαλει και λιγο γελιο εντελει, ακομα και μετα απο 30 και χρονια...

ΥΓ Για την Θωδη παντος επειδη την ειχα και σε μαγαζι μου πριν κατι χρονια, σιγουρα θα αποκτουσε "χρωμα" η Ε!...Βροβιζιον. Παντως ειναι καλος ανθρωπος και ισως δεν αξιζει τετοια γελοιοποιηση, αφου υπαρχουν αλλες τραγουδιαρες "μεγαλα" ονοματα που μιλωντας σου διαπιστωνεις οτι θα ηταν χρησιμο εντελει να εχεις μαθει Φινλανδικα τουλαχιστον...

babisko
26-02-07, 22:34
ΥΓ Για την Θωδη παντος επειδη την ειχα και σε μαγαζι μου πριν κατι χρονια, σιγουρα θα αποκτουσε "χρωμα" η Ε!...Βροβιζιον. Παντως ειναι καλος ανθρωπος και ισως δεν αξιζει τετοια γελοιοποιηση, αφου υπαρχουν αλλες τραγουδιαρες "μεγαλα" ονοματα που μιλωντας σου διαπιστωνεις οτι θα ηταν χρησιμο εντελει να εχεις μαθει Φινλανδικα τουλαχιστον...



:ok:

radioamateur
27-02-07, 18:57
Προβλέπω να στέλνουμε στο διαγωνισμό της Eurovision τραγούδια με κλαρίνα με στίχο πολυεθνικό...για να τσιμπάμε ψήφους.Πιστεύω ότι έγινε ένα εμπορικό τρυκ με το Εφάκι... για να πουλήσει κάτι το πολύ extreme ...τύπου Κατέλη...
Είδωμεν...

gsmaster
27-02-07, 23:34
Να υπενθυμίσω ότι ο τίτλος είναι πομπος FM 0,5

radioamateur
28-02-07, 02:19
Το σχέδιο δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Nuova Elettronica το 2002.

ReFas
28-02-07, 13:25
τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω) βεβαιως και καλως εκανες να προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον. Και ουτε αντιβαινει καμμια αρχη μου να σου εξηγησω που θα ταλαντωση ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες). Ακριβως εκει που σου δειχνει το προγραμμα που εχεις... Ο ταλαντωτης αυτος ομως δεν θα λειτουργησει εκει... (στην πραγματικοτητα ΔΕΝ θα λειτουργησει ΩΣ ΕΧΕΙ το ολο σχεδιο, καθολου). Βλεπεις δεν ειναι μονο αυτα τα στοιχεια που υπολογιζουν την συχνοτητα λειτουργειας ενος τετοιου ταλαντωτη... Αλλα αν ακομα θεωρητια πουμε οτι ξεκιναμε και βασιζομαστε μονο σε αυτα θα σου αποδειξω κατι που ειναι αρκετα απλο αλλα θα σε κανει να καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα εκανες ΠΟΤΕ σωστα την δουλεια σου με αυτες τις τιμες για αυτην την συχνοτητα λειτουργεις...
Εχεις λοιπον ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες), σωστα? Αυτο θα σου δωσει συχνοτητα ταλαντωσεως 100,9 μεγακυκλους περιπου (μην μπουμε στα ψιλα τωρα, ε?)...
Προσθεσε τωρα στην χωρητικοτητα 0,2πικο και δες που θα ταλαντωση :!: τωρα αφαιρεσε το ιδιο ποσο χωρητικοτητας και ξανακανε τις πραξεις... Αν ο αποτελεσμα σου απεχει απο την αρχικη συχνοτητα περισσοτερο απο +/- 300 χιλιοκυκλους ο ταλαντωτης σου ειναι ΑΣΤΑΘΗΣ ΘΕΡΜΙΚΑ σε σημειο που ειναι αχρηστος αφου συνεχεια θα αλλαζει απο μονος του συχνοτητα... Αυτο ειναι δειγμα πολυ οξυ συντονισμου που ειναι ιδιαιτερα κρισιμος και τρομερα ασταθης... Αυτα βασικα...
Υπαρχουν και πολλα αλλα που πρεπει να σου αναλυσω για να μαθεις γιατι εντελει ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ουτε θα δουλεψει σψστα ακομα και αν διορθωθει στα χοντρα λαθη του αυτο το σχεδιο... Το βασικο ομως ειναι οτι ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ ΟΥΤΕ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΥΣ :!:

Τη μπακαλιστικη εξηγηση ειναι αυτη??
Ο ενισχυτης σωστα δε θα δουλεψει μιας και δεν παιρνει οδηγηση ( η βαση του τρανσιστορ ειναι ενωμενη με τη γειωση :!: )
το σχεδιο της ταλαντωσης ομως ειναι ενα κλασσικος Colpitts εχωντας σαν προβλημα την σχεδιαση της πολωσης και πολυ λιγοτερο τις τιμες πηνιου και πυκνωτων.
Αν σχεδιαστει η πολωση οπως πρεπει για το καθε συγκεκριμενο τρανσιστορ που θα χρησιμοποιηθει στη ταλαντωση τοτε θα δουλεψει.
Επισυναπτω ενα κυκλωμα που δοκιμαστηκε και μετρηθηκε.
Το πηνιο ταλαντωσης L1 ηταν 13 σπειρες 1εκ. διαμετρο και ειχε μηκος 17χιλιοστα(0,7 με 0,8 μΗ συμφωνα με προγραμματα)
Το πηνιο L2 με διαμετρο 14χιλιοστα 2 σπειρες.
Το κυκλωμα ταλαντωνε στους 82,5 μεγακυκλους με ισχυ στο φορτιο 14dBm (περιπου 25mW) και ολες τις αρμονικες 30dB κατω.
( οι τιμες του πηνιου και των πυκνωτων δεν ειναι οι καλυτερες, μπηκαν μονο απο περιεργεια.. αν θα ταλαντωσει)

RFΧpert
28-02-07, 15:10
τωρα οσον αφορα το συγκεκριμενο που ρωτας (παλι με περιπαικτικο τροπο, αλλα το παραβλεπω) βεβαιως και καλως εκανες να προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον. Και ουτε αντιβαινει καμμια αρχη μου να σου εξηγησω που θα ταλαντωση ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες). Ακριβως εκει που σου δειχνει το προγραμμα που εχεις... Ο ταλαντωτης αυτος ομως δεν θα λειτουργησει εκει... (στην πραγματικοτητα ΔΕΝ θα λειτουργησει ΩΣ ΕΧΕΙ το ολο σχεδιο, καθολου). Βλεπεις δεν ειναι μονο αυτα τα στοιχεια που υπολογιζουν την συχνοτητα λειτουργειας ενος τετοιου ταλαντωτη... Αλλα αν ακομα θεωρητια πουμε οτι ξεκιναμε και βασιζομαστε μονο σε αυτα θα σου αποδειξω κατι που ειναι αρκετα απλο αλλα θα σε κανει να καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα εκανες ΠΟΤΕ σωστα την δουλεια σου με αυτες τις τιμες για αυτην την συχνοτητα λειτουργεις...
Εχεις λοιπον ενα LC με L=1uH και C=2,5pF? (δυο 5pF σε σειρα πυκνωτες), σωστα? Αυτο θα σου δωσει συχνοτητα ταλαντωσεως 100,9 μεγακυκλους περιπου (μην μπουμε στα ψιλα τωρα, ε?)...
Προσθεσε τωρα στην χωρητικοτητα 0,2πικο και δες που θα ταλαντωση :!: τωρα αφαιρεσε το ιδιο ποσο χωρητικοτητας και ξανακανε τις πραξεις... Αν ο αποτελεσμα σου απεχει απο την αρχικη συχνοτητα περισσοτερο απο +/- 300 χιλιοκυκλους ο ταλαντωτης σου ειναι ΑΣΤΑΘΗΣ ΘΕΡΜΙΚΑ σε σημειο που ειναι αχρηστος αφου συνεχεια θα αλλαζει απο μονος του συχνοτητα... Αυτο ειναι δειγμα πολυ οξυ συντονισμου που ειναι ιδιαιτερα κρισιμος και τρομερα ασταθης... Αυτα βασικα...
Υπαρχουν και πολλα αλλα που πρεπει να σου αναλυσω για να μαθεις γιατι εντελει ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ουτε θα δουλεψει σψστα ακομα και αν διορθωθει στα χοντρα λαθη του αυτο το σχεδιο... Το βασικο ομως ειναι οτι ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ ΟΥΤΕ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΥΣ :!:

Τη μπακαλιστικη εξηγηση ειναι αυτη??
Ο ενισχυτης σωστα δε θα δουλεψει μιας και δεν παιρνει οδηγηση ( η βαση του τρανσιστορ ειναι ενωμενη με τη γειωση :!: )
το σχεδιο της ταλαντωσης ομως ειναι ενα κλασσικος Colpitts εχωντας σαν προβλημα την σχεδιαση της πολωσης και πολυ λιγοτερο τις τιμες πηνιου και πυκνωτων.
Αν σχεδιαστει η πολωση οπως πρεπει για το καθε συγκεκριμενο τρανσιστορ που θα χρησιμοποιηθει στη ταλαντωση τοτε θα δουλεψει.
Μπακαλικη εξηγηση... :?: Μου αρεσε αυτο...
Ας δουμε λοιπον τι πραγματικα λενε τα Σουπερ Μαρκετ :!:
Ο ενισχυτης λοιπον μονο δεν θα δουλεψει... οπως ειναι το σχεδιο τωρα :!: (το σημειωνω αυτο καθοτι το εχω τονισει απο την αρχη). Και αυτο γιατι ειναι γειωμενη η βαση του τρανζιστορ του :!: Σωπα :!: Αληθεια? Μηπως το εχω πει, εγω ο μπακαλης, αυτο καμμια δεκαρια μηνυματα πριν :?:
Ο ταλαντωτης ομως κατα τα σουπερ μαρκετ, θα δουλεψει ως εχει το σχεδιο και μαλιστα στην συχνοτητα που λεει :!: Ωραια... Ας δουμε λοιπον τον ταλαντωτη καλυτερα... δηλαδη πιο μπακαλικα κατα αλλους...
Ενα LC μεταξυ συλλεκτη - τροφοδοσιας και πολωσης βασης. Ο κομβος τροφοδοσιας εχει επισης ενα στραγγαλιστικο πηνειο RF (RFC L1=3.9uH) ωστε να επιτρεπει στην υψηλη συχνοτητα που θα παραχθει απο το LC να επανατροφοδοτηση το Q3 απο την βαση του μεσω του πυκνωτη C13 που ειναι παραλληλισμενος με την αντισταση πολωσης R7, ωστε να συντηρειται η ταλαντωση μας. Επισης επιτρεπει και το "κλεψιμο" μερους του παραγομενου σηματος για την περαιτερω επεξεργασια του (απο ενισχυτη πχ οπως ειναι το Q4 θεωρητικως), με την χρηση χωρητικης συζευξης εν το προκειμενο, δηλαδη μεσω του C12 = 1nF (1000pF) :!:
Ολα καλα εδω και αριστα...
Τωρα με ασυνδετο καποιο αλλο σταδιο στον C12 το συστημα θα παραγει μια ταλαντωση (την συχνοτητα αλλα και την σταθεροτητα της θα την δουμε πιο μετα) σε χ συχνοτητα :!: Μπραβο στο Σουπερ Μαρκετ που εδειξε το αυτονοητο...
Τωρα αντι για να συνδεσουμε ενα ενισχυτη, κεραια κλπ μετα τον C12, απλα θα τον γειωσουμε :!: Αλλωστε στο σχεδιο ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΛΕΩ :!: η γειωση στην βαση του Q4 δεν παει μονοδρομικα προς μονο την βαση του φανταζομαι... αλλα θα γειωνει και οτι αλλο ειναι αμεσα συνδεδεμενο πανω της... Ισως βεβαια στα Σουπερ Μαρκετ να ισχυει κατι αλλο, αλλα στα μπακαλικα ισχυει αυτο απο παλια... :!:
Μολις λοιπον γειωσουμε τον C12 θα εξακολουθουμε λετε εσεις στα σουπερ μαρκετ, να εχουμε ακομα ταλαντωση απο το Q3 :?:
Μπακαλικα εντελως λοιπον θα πω ΟΧΙ... και πολυ περισσοτερο επειδη ο C12 θα γινει πλεον χωρητικοτητα αποζευξης ΥΣ (θα φιλτραρει την RF στο σημειο αυτο λειτουργωντας δηλαδη σαν διαρροη η βραχυκυκλωμα για αυτην προς την γη), η βαση του Q3 ΔΕΝ θα επανατροφοδοτειται πλεον, ωστε ανοιγοκεικλοντας εντελει το transistor Q3 να συντηρουνται η ταλαντωσεις στο LC, αλλα λογω της θετικης πολωσης που θα υπαρχει ακομα πανω της θα κραταει συνεχεια το Q3 σε ON κατασταση, οδηγωντας το σε υπερθερμανση και τελικως θερμικη καταστροφη του... :!: :?: :idea:
Τωρα ας παμε παλι λιγο πισω στα μπακαλικα να δουμε αν αυτο το σχεδιο, ΞΕΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΣ την γειωση μεταξυ C12 & βασης του Q4, θα ταλαντωση στους ~100MHz :!: που λεει στην αναλυση ο σχεδιαστης του... :cry:
Ωραια... Μπακαλικα παλι το LC με τις τιμες που δινονται θα ταλαντωση ~100.7MHz, σωστα :?:
Ελα ομως που η συνολικη χρησιμοποιουμενη χωρητικοτητα δεν εχει τελικη τιμη 2.5pF οπως νομιζουν πολλοι και μαλλον απο οτι φανηκε και τα σουπερ μαρκετ :!:
Αλλα τωρα εγω ο μπακαλης να δειξω σε κοτζαμ σουπερ μαρκετ πως, που και γιατι θα ταλαντωση σε ΕΝΤΕΛΩΣ αλλη συχνοτητα το εν λογω κυκλωμα ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥ.... ΠΙΟ ΠΡΙΝ :?:
Ε... οχι :!: Σουπερ Μαρκετ ειναι, θα μαθουν και μπακαλικα καποτε, που θα παει... :?:
(Παντως σχολιο για την σταθεροτητα που εξηγησα, ουτε ακουστηκε απο τα σουπερ μαρκετ... θα ειναι πολυ μπακαλικο αυτο που ειπα φαινεται, και που να ασχοληθουν...)



Επισυναπτω ενα κυκλωμα που δοκιμαστηκε και μετρηθηκε.
Το πηνιο ταλαντωσης L1 ηταν 13 σπειρες 1εκ. διαμετρο και ειχε μηκος 17χιλιοστα(0,7 με 0,8 μΗ συμφωνα με προγραμματα)
Το πηνιο L2 με διαμετρο 14χιλιοστα 2 σπειρες.
Το κυκλωμα ταλαντωνε στους 82,5 μεγακυκλους με ισχυ στο φορτιο 14dBm (περιπου 25mW) και ολες τις αρμονικες 30dB κατω.
( οι τιμες του πηνιου και των πυκνωτων δεν ειναι οι καλυτερες, μπηκαν μονο απο περιεργεια.. αν θα ταλαντωσει)

Αυτο που εβαλες θα ταλαντωση σιγουρα... κανενας δεν λεει το αντιθετο, μπακαλης η σουπερ μαρκετ...
Αλλα γιατι ΔΕΝ ειναι οι καλυτερες τιμες αυτες που εβαλες :?: Αφου ταλαντωνει σωστα οπως φαινεται να πιστευεις, η κανω κανα μπακαλικο λαθος?

ReFas
02-03-07, 08:55
Φιλε RFXpert...
Εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια με οσους ασχολουνται με RF κατασκευες... ομως εσυ με εχεις απογοητευσει, μου εριξες την διαθεση να σε βοηθησω.
Για οσους όμως φανουν χρησιμα λεω...
Το τρανσιστορ ταλαντωσης μπορει να καει οχι επειδη γειωνεται ο πυκνωτης αλλα επειδη δεν ειναι σωστα πολωμενο.
Το κυκλωμα που εβαλα εγω είναι εντελώς ίδιο με το κυκλωμα που συζηταμε και δεν καιγεται ειτε του βάλεις πυκνωτή είτε του βγάλεις.
Δεν καίγεται γιατί έχει την αντίσταση 330Ω στο συλλέκτη και την αντίσταση της πόλωσης της βάσης μετά από αυτήν.
Το κύκλωμα που συζητάμε είναι δυνητικά πιθανό να καεί ακριβώς επειδή έχει μόνο την αντίσταση στη βάση.
Είναι το ίδιο πιθανό να καεί αν βγάλουμε η βάλουμε οποιονδήποτε πυκνωτή η πηνίο.
(για περισσότερα ας κοιτάξει κάποιος για thermal runaway, μεταβολή του β,hFE με την θερμοκρασία, μεταβολή Ic με θερμοκρασία κτλ.)

Για το ποιες τιμές πηνίου και πυκνωτων είναι οι καλυτερες, εξαρταται από το τρανζιστορ από την συχνοτητα από την ταση τροφοδοσιας από τι ισχυ θελουμε να παρουμε κ.α.
Υπαρχουν διαφορα βιβλια που περιγραφουν πολύ η λιγο τον τροπο υπολογισμου
Αλλα και στο ινερνετ φανταζομαι ολο και κατι θα υπαρχει..

Για το αν ξερω σε ποια συχνοτητα θα ταλαντωσει...δες το κυκλωμα που εδωσα, υπολογισε με τις τιμες πηνιου πυκνωτων σε ποια συχνοτητα θεωρητικα επρεπε να ταλαντωσει και διαβασε σε ποια συχνοτητα εγραψα ότι ταλαντωσε τελικα και ισως καταλαβεις αν ξερω..ισως... χλωμο το βλεπω.

Για την άποψη σου περί σταθερότητας συχνοτητας, δεν είναι τεχνικη αποψη , είναι μια δοξασια οποτε τι να σχολιασω?
Είναι θεμα λογικης όχι τεχνικων γνωσεων...δε μπορω να σε βοηθήσω.

Α και κάτι άλλο.. απαντω μόνο για όσους μπορεί να βρουν κατι χρησιμο, όπως και εγω εχω παρει κατι χρησιμο από απαντήσεις άλλων παιδιών.
Αν μου μιλουσες ετσι όπως γραφεις σε κατά πρόσωπο συνομιλία μας θα έπαιρνες άλλες απαντήσεις.

RFΧpert
02-03-07, 11:02
Φιλε RFXpert...
Εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια με οσους ασχολουνται με RF κατασκευες... ομως εσυ με εχεις απογοητευσει, μου εριξες την διαθεση να σε βοηθησω.
Για οσους όμως φανουν χρησιμα λεω...
Το τρανσιστορ ταλαντωσης μπορει να καει οχι επειδη γειωνεται ο πυκνωτης αλλα επειδη δεν ειναι σωστα πολωμενο.
Το κυκλωμα που εβαλα εγω είναι εντελώς ίδιο με το κυκλωμα που συζηταμε και δεν καιγεται ειτε του βάλεις πυκνωτή είτε του βγάλεις.
Δεν καίγεται γιατί έχει την αντίσταση 330Ω στο συλλέκτη και την αντίσταση της πόλωσης της βάσης μετά από αυτήν.
Το κύκλωμα που συζητάμε είναι δυνητικά πιθανό να καεί ακριβώς επειδή έχει μόνο την αντίσταση στη βάση.
Είναι το ίδιο πιθανό να καεί αν βγάλουμε η βάλουμε οποιονδήποτε πυκνωτή η πηνίο.
(για περισσότερα ας κοιτάξει κάποιος για thermal runaway, μεταβολή του β,hFE με την θερμοκρασία, μεταβολή Ic με θερμοκρασία κτλ.)

Αγαπητε Refas
Πιστεψε με οτι και εγω τρεφω ιδιαιτερη συμπαθεια για οσους ασχολουνται με RF, αλλα και γενικοτερα με τα ηλεκτρονικα... Λυπαμαι αν σε απογοητευσα, αλλα δεν θυμαμαι και να σου ζητησα καμμια βοηθεια, οποτε γιατι χαλας την "ζαχαρενια" σου :?:
Οσο για την αποψη σου οτι ο εν λογω ταλαντωτης οπως ειναι το σχεδιο ΤΩΡΑ λειτουργει, και απλα θελει μονο μια αντισταση πολωσεως βασεως διορθωμα και μαλιστα σε σχεση με το τρανζιστορ που θα μπει εκει, μπορει να ειναι μεν σεβαστη, αλλα εγω τουλαχιστον ΔΕΝ θα στην ελεγα "μπακαλιστικη" ακομα και αν θεωρω οτι ειναι απολυτως λαθος, ως ΑΙΤΙΑ μη λειτουργειας του εν λογω ταλαντωτη...
Βεβαιως δεν χρειαζεται να σου υπενθυμισω οτι εσυ θεωρεις οπως προειπες, οτι μονο ο ενισχυητης ΔΕΝ θα δουλευει, ενω ο ταλαντωτης κατ'εσε θα δουλευει, εστω και "ζορισμενος" λοφω πολωσεως...
Τωρα βεβαια εσυ μπορεις να φτιαξεις το κυκλωμα οπως θελεις ως προς την αντισταση πολωσεως που λες, εχοντας παντα πυκνωτη 1nF ως προς γη πανω στον βρογχο επανατροφοδοτησεως του ταλαντωτη οπως εν το προκειμενο ειναι ο C12, και να πιστευεις οτι φταιει η τιμη της αντιστασεως που δεν δουλευει και καιγεται το τρανζιστορ... Και αυτο σεβαστο ειναι, αλλα δεν θα το ελεγα ποτε "μπακαλιστικο", ακομα και αν διαφωνω...



Για το ποιες τιμές πηνίου και πυκνωτων είναι οι καλυτερες, εξαρταται από το τρανζιστορ από την συχνοτητα από την ταση τροφοδοσιας από τι ισχυ θελουμε να παρουμε κ.α.
Τωρα ειλικρινως... Οτι και να πω, δεν θα εχει σημασια. Εχεις δικιο...



Για το αν ξερω σε ποια συχνοτητα θα ταλαντωσει...δες το κυκλωμα που εδωσα, υπολογισε με τις τιμες πηνιου πυκνωτων σε ποια συχνοτητα θεωρητικα επρεπε να ταλαντωσει και διαβασε σε ποια συχνοτητα εγραψα ότι ταλαντωσε τελικα και ισως καταλαβεις αν ξερω..ισως... χλωμο το βλεπω.
Αυτο το χλωμο εντελει ισως ναναι αμφιδρομο ως αποψη, βεβαιως... Παντως καλου κακου ριξε μια ματια σε οτι εχω βαλει σε κυκλο στην εικονα του εν λογω σχεδιου, ισως σου φτιαξουν το "χρωμα"...
Και για να μην παρεξηγουμαστε (εντελως δηλαδη), ειπα και ξαναλεω (βλεπε "επαναληψη, η μητηρ της μαθησεως" κατα πολλους) οτι το κυκλωμα που εβαλες εσυ, σαφως και θα λειτουργει, και μαλιστα εκει που ειπες, αλλα αν θυμαμαι καλα ηταν καπου στους 82.5 Μεγαλυκλους, δηλαδη κατ'εσε μεσα την ραδιοφωνικη μπαντα των FM?



Για την άποψη σου περί σταθερότητας συχνοτητας, δεν είναι τεχνικη αποψη , είναι μια δοξασια οποτε τι να σχολιασω?
Είναι θεμα λογικης όχι τεχνικων γνωσεων...δε μπορω να σε βοηθήσω.

Σωστο, οι δοξασιες :?: ειναι ασχολιαστες... :!: Γιατι τεχνικες αποψεις δεν ειναι οτι, η ανοχη των υλικων στον πραγματικο κοσμο (οχι μονο σε προσωμοιωτες) παιζει τρομερα μεγαλο ρολο, τοσο κατα την λειτουργεια ενος συστηματος, οσο και για την σχεδιαστικη αστοχια επαναλλειψημοτητας κατα την παραγωγη... τωρα τι ειναι αυτο? Μια αλλη δοξασια... μαλλον :!:



Α και κάτι άλλο.. απαντω μόνο για όσους μπορεί να βρουν κατι χρησιμο, όπως και εγω εχω παρει κατι χρησιμο από απαντήσεις άλλων παιδιών.
Αν μου μιλουσες ετσι όπως γραφεις σε κατά πρόσωπο συνομιλία μας θα έπαιρνες άλλες απαντήσεις.

Δεν θυμαμαι οπως προειπα να σου ζητησα κατι... οποτε προς τι το σχολιο... :?:
Οσο για την τελικη φραση σου, φανταζομαι οτι η ανεξαντλητη ευγενεια σου και το ηθος σου απεναντι σε αλλους, ηταν αυτα που σε ωθησαν να γραψεις περι "μπακαλιστικων εξηγησεων" αρχικως... :P Φανταζομαι λοιπον οτι εξεπλαγεις οταν διαπιστωσες οτι σε καταννοω παραυτα και σου απαντησα στην γλωσσα σου... Αλλα δεν χρειαζεται να εκνευριζεσαι για κατι που προηλθε ως φυσικο ακολουθο του τροπου που ευγενως προσπαθεις να προσβαλλεις αλλους...
Τρεμω :lol: :D :P στην ιδεα μιας εκ του συσταδην διαφωνιας μας, καθοτι η ευγενης απειλη σου θα μπορουσε να σε οδηγηση σε δημοκρατικοτατες συμπεριφορες οπως φαινεται... :lol: :P :D

ReFas
03-03-07, 17:29
Από το μόνο που εχω εξεπλαγη ειναι η απιστευτη ικανοτητα σου να ΜΗΝ καταλαβαινεις, μακραν ο καλυτερος σε αυτο.
Λυπησουμε και μη γραψεις αλλο, ειμαι ετοιμος να αυτοκτονησω.
:help:

RFΧpert
05-03-07, 16:46
Πραγματικα με συγκλονισες με τα λεγομενα σου, και ιδιαιτερως την παρακληση σου...
Επειδη στην ζωη μου εχω μαθει να ΣΕΒΟΜΑΙ παντα οποιαδηποτε λογικα τεκμηριωμενη αποψη, τοσο θεωρητικα οσο και πρακτικα, αλλα ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ εχω μαθει να ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ και να μην αφηνω κανενας αναιτια να με προσβαλλει με αερολογιες...

Ταυτοχρονα καταννοω και πιστευω ακραδαντα οτι ουδεις αλανθαστος σε αυτη την πλαση... Θεωρησα λοιπον σωστο να ελεγξω πλεον τα ιδια τα λεγομενα μου, ωστε σε περιπτωση που εχω υποπεσει σε λαθος να ζητησω ειλικρινως συγγνωμη δημοσιως, απο οσους πιθανως "σκιζουν τα ιματια τους" η ακομα χειροτερα θα οδηγουντο σε αυτοκτονικες τασεις εξ'αιτιας της διαφωνιας μας :!:

Για αυτο το λογο αποφασισα να αφιερωσω λιγο απο τον χρονο μου, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ το εν λογω κυκλωμα, ωστε να ελεγξω ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ την λειτουργεια του η μη, κατω απο τις συγκεκριμενες συνθηκες που προκαλεσαν την διαφωνια εξ'αρχης, δηλαδη
(α) ΧΩΡΙΣ πυκνωτη 1nF ως προς γη και
(β) ΜΕ συνδεδεμενο εναν πυκνωτη 1nF ως προς γη στο βρογχο επανατροφοδοτησεως του ταλαντωτη :!:

Κατασκευασα λοιπον τον ταλαντωτη ΜΟΝΟ του, ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ειναι στο αρχικο σχεδιο, βαζοντας στην θεση του Q3 ενα κλασσικο τρανζιστορ 2N2222A :!: Για το συγκεκριμενο τρανζιστορ επελεξα να το πολωσω στην βαση λιγο "σκληρα" (οπως αλλωστε κανει και στο 7001 ο σχεδιαστης :P του εν λογω κυκλωματος) και εβαλα μια αντισταση 47KΩ στην R7 :!: Εβαλα πυκνωτες 6.8pF για τους C7 & C8 και οπως στο σχεδιο αφησα τον C13 = 1nF. Για το L2 χρησιμοποιησα ενα πηνειο 1uH της ΤΟΚΟ ενω αντιστοιχως εβαλα ενα ΤΟΚΟ στο RFC = L1 αλλα λογω ελλειψεως τις τιμης του σχεδιου εβαλα ενα 4.7uH. Πιστευω οτι δεν θα βγει κανενας "ειδημων" να πει οτι αυτο αλλαζει τιποτα στην τελικη λειτουργεια η μη του κυκλωματος... :P :lol:
Τελος συνεδεσα εναν πυκνωτη 1nF στην θεση του C12, δηλαδη στον κοινο βρογχο που σχηματιζουν τα στοιχεια C8, L1, L2, R7, C13 :!: Αυτο τον πυκνωτη αρχικα αφησα ΕΝΤΕΛΩΣ ασυνδετο στο αλλο ακρο του για να δω αν, οπως θα επρεπε αλλωστε, το κυκλωμα ταλαντωνει :!:

Κατοπιν γειωσα το ακρο αυτου του πυκνωτη, και ελεγξα να δω αν εξακολουθουσε να ταλαντωνει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ απο το DC μεχρι τους 500MHz (δηλαδη εστω και σε αλλη, χαμηλοτερη η και υψηλοτερη απο τους 100MHz συχνοτητα) :!:


Σεβομενος την παρακληση καποιων δεν θα πω τα συμπερασματα απο τον εργαστηριακο ΒΑΣΙΚΟ ελεγχο...
Απλα ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΙΚΟΝΕΣ (δηλαδη ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΛΕΞΕΙΣ... :lol: )για απιστους Θωμαδες, κα...
Ο ταλαντωτης με τον πυκνωτη 1nF ασυνδετο αρχικως και κατοπιν με αυτον γειωμενο (οπως ειναι εντελει αν καποιος φτιαξει ακριβως ως εχει το αρχικο σχεδιο)!!! Το LED ειναι απλα ενδεικτικο οτι το κυκλωμα ειναι υπο ταση (για την απιθανη περιπτωση που καποιος κακεντρεχης ισως, αμφισβητησει ακομη και οτι η δοκιμη ειναι πραγματικη!!!)

Η δοκιμη εγινε με ελεγχο σε "κλασσικη ζυγαρια μπακαλη", κατα αλλους :P :P :P



Ελπιζω να μην αυτοκτονησει κανενας παντως... :lol: :!:

RFΧpert
07-03-07, 19:57
Φαινεται εντελει οτι τα "μπακαλικα" οδηγησαν και στην διορθωση του σχεδιου στην ξενη ιστοσελιδα :!: Μαλλον καποιος ειδοποιησε και τον σχεδιαστη :P του κυκλωματος... Μπραβο, για να μην ταλαιπωρουνται ανθρωποι εξαιτιας καποιον "μπακαλιδων"...
:!: :lol:
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/circuits.htm