PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις πάνω σε switching τροφοδοτικό...



Lykos1986
06-12-06, 12:44
Στο παρακάτω κύκλωμα έχω κάποιες απορίες. Η πρώτη είναι για τις δύο γειώσεις, αυτές που είναι μέσα στους κόκκινους κύκλους. Όπως βλέπουμε είναι δύο, μία που μοιάζει σαν χτένα και μια άλλη που έχει ένα τρίγωνο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τι θέλει να πει με αυτό. Η πρώτη υπόθεση που έκανα είναι πως απλά θέλει να ενώσουμε τα δύο σημεία και απλά δεν τράβηξε μια νέα γραμμή στο σχέδιο. Η δεύτερη υπόθεση είναι αυτήν που λέει ότι η γείωση που μοιάζει σαν χτένα θα πρέπει να πάει στο σασί, αφού από ότι ξέρω τέτοιο συμβολισμό έχουμε όταν χρησιμοποιούμε σασί. Εσείς τι λέτε;;;

Η δεύτερη απορία έχει να κάνει με τον πράσινο κύκλο, το φίλτρο. Δεν έχει κανένα στοιχείο πάνω του και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να βάλω. Απ΄ ότι ξέρω δεν υπάρχουν και πολλοί τύποι αλλά κάποιον θα πρέπει να επιλέξω…

eebabs2000
06-12-06, 14:07
Από τι καταλαβαίνω οι γειώσεις πάνε χωριστά! Τώρα για τη τιμή του φίλτρου δεν έχω ιδέα, αλλά το έχω δει μέσα σε τηλεοράσεις και σε οθόνες υπολογιστών. Μοιάζει με μετασχηματιστή.

gsmaster
06-12-06, 14:12
Το πράσινο είναι διπλό τσόκ για τα 220, βρίσκεις άνετα.
Για τις γειώσεις πιθανότατα με την χτένα να εννοεί την γείωση του δικτύου, δεν νομίζω να παίζουν και μεγάλο ρόλο.

Lykos1986
06-12-06, 14:17
Μπα, δεν εννοεί την γείωση του δικτύου. Αυτό είναι σίγουρο.


Όσο για το φίλτρο, ξέρω πως μπορώ να το βρω πολύ εύκολα αλλά νομίζω πως είναι δύο τρεις τύποι. Το θέμα είναι πιο να διαλέξω!

nikoskourtis
13-12-06, 04:36
Τη χτενα μπορεις να τη βαλεις στο σασι αν θες, και το σασι να το γειωσεις στη γειωση της μπριζας (οπως γειωνουμε ολες τις συσκευες). Ειναι η γειωση (-) των 5V. Αν θες το τροφοδοτικο σου να ειναι floating τοτε αφηνεις ασυνδετη τη χτενα.
Την αλλη γειωση μην την βαλεις στο σασι σε καμια περιπτωση.

Lykos1986
13-12-06, 11:44
Οπότε απλά ενώνω τις δύο γειώσεις με το τρυγονάκι μεταξύ τους. Μετά παίρνω τις άλλες δύο γειώσεις που μοιάζουν με χτένα και τις στέλνω στην γη. Έτσι δεν είναι; Ελπίζω να δουλέψει και να μην αλλάζω ασφάλειες στο σπίτι!!!

vayeros
13-12-06, 12:53
Η γειωση με το τριγωνακι ειναι η ενεργος γειωση του παλμοτροφοδοτικου και υπαρχει ταση στο σημειο αυτο.Προσεχε μην λαμπαδιασεις τιποτα.Καλυτερα αστο οπως ειναι...

nikoskourtis
13-12-06, 17:28
Τα ιδια λεμε ολοι. Τα τριγωνακια τα ενωνεις μεταξυ τους και πουθενα αλλου γιατι εχουν την ταση του δυκτιου. Τη χτενα στη γη (προαιρετικα).


Να σου πω την αλληθεια δεν καταλαβαινω Τι νοημα εχει ο πυκνωτης των 2kV (δεν εχω δει σε αλλο παλμοτροφοδοτικο, ουτε κι εγω βαζω στα δικα μου).

Τι θα το κανεις αυτο το παλμοτροφοδοτικο; Ρωταω για να ξερω μηπως πρεπει να ειναι floating.

Lykos1986
13-12-06, 19:01
Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν θα το κάνω τίποτα!!! Είναι ένα βασικό που παράγει το πρόγραμμα Viper που έχει η εταιρία ST για σχεδιασμό παλμοτροφοδοτικών. Το θέμα είναι πως πάντα έτσι παράγει τα σχέδια όσον αφορά τουλάχιστον τις γειώσεις.

chip
15-12-06, 10:47
Αυτοι οι πυκνωτές μπένουν πάντα (έχω να ασχοληθώ από τα τέλη του 90 με παλμοτροφοδοτικά και δεν θυμάμαι τον λογο σίγουρα). Απ΄ οτι θυμάμαι είναι για να μήν είναι float το SWITCHING κoμμάτι του παλμοτροφοδοτικού και με τον τρόπο αυτό μειώνονται παρεμβολές emi και προστατεύεται και το κύκλωμα γιατί δεν είναι πλέον float το προτεύον με το δευτερεύων (αλλα διατηρείτει η γαλβανική απομόνωση) οπότε δεν μπορεί να προκύψει μεγάλη διαφορά δυναμικού μεταξύ πρωτεόντος και δευτερεύοντος άρα και σπινθήρας μέσα στον μετασχηματιστή.

chip
15-12-06, 18:19
Ξέχασα να πώ οτι οι πυκνωτές που χρησιμοποιούνται στη θέση αυτή πρέπει να είναι εξαιρετικά υψηλής ποιότητας και για το σκοπό αυτό κατασκευάζονται πυκνωτές ειδικά γι αυτή τη χρήση. Είναι οι πυκνωτές τύπου Y. Συνήθως πάνω στον πυκνωτή αναφέρονται οι πιστοποιήσεις που έχει ο πυκνωτής από διάφορους οργανισμούς γι αυτή τη χρήση (πχ πιστοποίηση από TDV)
Επίσης τους διακρίνει κανείς εύκολα στα παλμοτροφοδοτικά γιατί έχουν γαλάζιο ή ποροτκαλί γυαλιστερό χρώμα και μοιάζουν με μεγάλους κεραμικούς (αλλά είναι από συνθετικό υλικό).
Όι πυκνωτές αυτοί πρέπει να είναι υψηλής ποιότητας ώστε να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα βλάβης- βραχυκυκλώματός τους.. που θα έφερνε την τάση δικτύου πάνω στο κύκλωμα του χρήστη.

nikoskourtis
16-12-06, 05:05
Οκ! δεν το ειχα σκεφτει!

Fuzzee
25-06-10, 12:32
Έχετε παρατηρήσει ποτέ προβλήματα θορύβου σε αυτά τα παλμοτροφοδοτικά?
Έχω ένα παρόμοιο κύκλωμα με το παρακάτω

http://www.st.com/stonline/products/support/smps/tools/tutorial/vintro.htm

και συνεχώς ακούγεται ένα τσιρτσίρισμα να το πω χουρχούρισμα , διαλέξτε ο καθένας ότι θέλει. Έχετε καμία ιδέα που μπορεί να οφείλεται?

υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε λάθος τιμές των πυκνωτών ή των αντιστάσεων?

Έχω την εντύπωση ότι ακούγεται μέσα από το viper (το οποίο καίγεται και αρκετές φορές).

Οτιδήποτε μπορείται να φανταστείτε θα με βοηθούσε πραγματικά!

Ευχαριστώ!

fmav
25-06-10, 14:27
Έχετε παρατηρήσει ποτέ προβλήματα θορύβου σε αυτά τα παλμοτροφοδοτικά?
Έχω ένα παρόμοιο κύκλωμα με το παρακάτω

http://www.st.com/stonline/products/support/smps/tools/tutorial/vintro.htm

και συνεχώς ακούγεται ένα τσιρτσίρισμα να το πω χουρχούρισμα , διαλέξτε ο καθένας ότι θέλει. Έχετε καμία ιδέα που μπορεί να οφείλεται?

υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε λάθος τιμές των πυκνωτών ή των αντιστάσεων?

Έχω την εντύπωση ότι ακούγεται μέσα από το viper (το οποίο καίγεται και αρκετές φορές).

Οτιδήποτε μπορείται να φανταστείτε θα με βοηθούσε πραγματικά!

Ευχαριστώ!

Ο θόρυβος στα παλμοτροφοδοτικά ακούγεται από τον μετασχηματιστή. Οφείλεται σε δύο αιτίες. Η πρώτη είναι αιτία κυκλώματος και συγκεκριμένα του κυκλώματος αντιστάθμισης βρόχου ανάδρασης (δες και στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51096&page=1), το οποίο πρέπει να είναι σωστά υπολογισμένο, ώστε να μην υπάρχουν ταλαντώσεις οι οποίες ακούγονται στον ΜΣ.
Η δεύτερη αιτία και πολύ συνηθισμένη είναι το διάκενο του πυρήνα του μετασχηματιστή. Όταν το διάκενο είναι μικρό ή δεν υπάρχει, υπάρχει πιθανότητα ο πυρήνας του ΜΣ να μπαίνει σε κορεσμό και να δημιουργεί αυτόν τον θόρυβο. Λύση είναι να βάλεις εσύ λίγο διάκενο παραπάνω, βάζοντας φέτες χαρτιού ανάμεσα στα κομμάτια του πυρήνα (εφόσον το επιτρέπει η κατασκευή του ΜΣ. Τοροειδείς πυρήνες δεν επιδέχονται αλλαγές καθώς το διάκενο είναι fixed, ενώ αντίθετα πυρήνες τύπου Ε μπορούν εύκολα να τροποποιηθούν). Προσοχή θέλει μόνο να μη γίνει το διάκενο πολύ μεγάλο, καθώς θα χάσει σε δυνατότητα μεταφοράς ισχύος ο ΜΣ.

ultra
25-06-10, 15:33
Από τι καταλαβαίνω οι γειώσεις πάνε χωριστά! Τώρα για τη τιμή του φίλτρου δεν έχω ιδέα, αλλά το έχω δει μέσα σε τηλεοράσεις και σε οθόνες υπολογιστών. Μοιάζει με μετασχηματιστή.

To πρωτο φιλτρο δεν ειναι μετασχηματιστης.
Ειναι CMC (common mode choke). Σκοπος του ειναι να εξουδετερωνει το ενα τυλιγμα τον θορυβο του αλλου. Στην συγκεκριμενη εφαρμογη η καρκασα εινα χωρισμενη στην μεση, με το ενα τυλιγμα απο την μια μερια και το αλλο απο την αλλη. Αυτο γινεται για να εχουμε την μεγιστη δυνατη απομονωση μεταξυ των τυλιγματων, μια και υπαρχει ταση δικτυου.
Σε αλλες περιπτωσεις, που δεν εχουμε υψηλη ταση, μπορουμε να τυλιξουμε την καρκασα byfilar-δηλαδη ξεκιναμε να τυλιγουμε και τα δυο συρματα μαζι, ετσι ωστε να βρισκεται παντα το ενα διπλα στο αλλο.

ultra
25-06-10, 15:38
Από τι καταλαβαίνω οι γειώσεις πάνε χωριστά! Τώρα για τη τιμή του φίλτρου δεν έχω ιδέα, αλλά το έχω δει μέσα σε τηλεοράσεις και σε οθόνες υπολογιστών. Μοιάζει με μετασχηματιστή.


Αυτοι οι πυκνωτές μπένουν πάντα (έχω να ασχοληθώ από τα τέλη του 90 με παλμοτροφοδοτικά και δεν θυμάμαι τον λογο σίγουρα). Απ΄ οτι θυμάμαι είναι για να μήν είναι float το SWITCHING κoμμάτι του παλμοτροφοδοτικού και με τον τρόπο αυτό μειώνονται παρεμβολές emi και προστατεύεται και το κύκλωμα γιατί δεν είναι πλέον float το προτεύον με το δευτερεύων (αλλα διατηρείτει η γαλβανική απομόνωση) οπότε δεν μπορεί να προκύψει μεγάλη διαφορά δυναμικού μεταξύ πρωτεόντος και δευτερεύοντος άρα και σπινθήρας μέσα στον μετασχηματιστή.
Ακριβως ! Συμφωνω απολυτα !

herctrap
06-11-10, 08:10
μια δικια μου απορια περι παλμοτροφοδοτικου

με λιγα λογια

φορτιζεις με παλμους μεσω των Mosfet τους πυκνωτες?
οταν η ταση τους πεσει απο την ταση που πρεπει (3,3 , 5 , 12) αγει το Mosfet και φορτιζει ο πυκνωτης
και οταν εχει την ταση που πρεπει δεν φορτιζει?


*Ενας πυκνωτης που τον φορτιζουμε στα 5V εχει κατευθειαν 5V και αυξανονται τα F που περιεχει
ή απλα αυξανονται τα Volt οποτε ειναι εφικτο το παραπανω?