PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτροσόκ!



natho
06-12-06, 23:58
Καλησπέρα παιδία! Μιλούσα με εναν φίλο μου στο τηλέφωνο και μου είπε για ενα φοβερό παιχνίδι που είδε σε ένα σπίτι ενός συμφοιτητή του!!!!!! Λοιπόν υπάρχει μία συσκευή με τέσσερα χερούλια( τέσσερα είναι τα άτομα που μπορούν να παίξουν) όταν ανάψει ένα λεντάκι που έχει η συσκευή προσπαθείς να πατήσεις όσο πιο γρήγορα ενα κουμπάκι που βρίσκεται στο χερούλι που σου αντιστοιχεί. ο παίκτης που έχει τα πιο αργα αντανακλαστικά................. την πάτησε!!!!!!!! τον "χτυπάει" το ρεύμα!!!!! μπορουμε να βρούμε κάποια κατασκευή (απλή αν γίνεται) ωστε να προπονηθούμε στα αντανακλαστικά μας??? ευχαριστώ!!!

gsmaster
07-12-06, 00:45
χα χα καλό... το κομμάτι του ηλεκτροσόκ μπορείς να το κάνεις εύκολα, τώρα πως θα το κάνεις να επιλέγει ποιός θα "φάει" το ηλεκτροσόκ ...


Λίγο επικύνδυνο παιχνιδάκι όμως... γιατί απο άνθρωπο σε άνθρωπο έχει διαφορετική αίσθηση, αυτό που σε κάποιον είναι ευχάριστο τσίμπημα, σε κάποιον μπορεί να είναι ισχυρό τίναγμα.

hlektrologos000
07-12-06, 07:11
Χωρις παρεξηγηση ,και να ηξερα δεν προκειτε να σε βοηθουσα να κατασκευασεις κατι τετοιο.

Διοτι 1 στο εκαταμυριο να υπαρξει καποιο ατυχημα εκτος απο τις τυψεις που θα κουβαλας μια ζωη θα εχεις και ποινικες κυρωσεις
και οποιος σε βοηθησε επισις.

Σιγουρα υπαρχουν καλυτερα παιχνιδια και ακινδυνα .

Υ.Γ υπερβολικος ισως ....αλλα ο φοβος φυλαει τ' ερημα......

Lykos1986
07-12-06, 13:59
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά!!! Πλάκα μου κάνετε!!!

Και αφού το βαρεθείτε μετά τι κάνετε; Πάτε στην επόμενη έκδοση που είναι η ρώσικη ρουλέτα;;;

baladofatsas
07-12-06, 16:19
Καλα μην τρελαινεστε δεν ειναι τοσο τραγικο!Δεν ειπε για 220 ο ανθρωπος!

Danza
07-12-06, 16:44
συμφωνώ.. ισα ίσα μια μικρή τάση ίσα να σε τσιμπήσει.. οχι να σου σηκώσει τα μαλλιά :lol:

chip
08-12-06, 09:44
Το έχουμε ξαναπεί δεν σκοτώνει η τάση αλλά το ρεύμα και η ενέργεια. (τα Joule)
Και πως ξέρεται να ρυθμίσετε πιο ποσό είναι ακίνδυνο για όλους τους ανθρώπους?
Το κύκλωμα είναι πολύ εύκολο αλλά συμφωνό με τον ηλεκτρολόγο.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-12-06, 10:00
Κάπου έχει αναφερθεί εδώ ότι ένας σπουδαστής έμεινε στον τόπο ακουμπώντας με τους αντίχειρες τους ακροδέκτες ενός ωμόμετρου!!!! Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός οποιουδήποτε έστω και σε χαμηλές τιμές τάσης.

johny16
08-12-06, 14:57
οπααα αυτα ειναι ακραια φαινομενα με το ωμομετρο! ωστοσο πιστευω οτι δεν βλαπτουν καποιον μερικα mili η microampere ειδικα οταν ειναι χαμηλη ταση το πολυ 3 βολτ αλλωστε θυμαμαι και ενα θεμα που ειχε ανοιχτει με την ταση και το ρευμα και πως μπορει να σε σκοτωσει!

Lykos1986
08-12-06, 16:04
οπααα αυτα ειναι ακραια φαινομενα με το ωμομετρο! ωστοσο πιστευω οτι δεν βλαπτουν καποιον μερικα mili η microampere ειδικα οταν ειναι χαμηλη ταση το πολυ 3 βολτ αλλωστε θυμαμαι και ενα θεμα που ειχε ανοιχτει με την ταση και το ρευμα και πως μπορει να σε σκοτωσει!


Κοίτα, αν η τάση είναι στα 3V ούτε που θα καταλάβεις τίποτα. Για να καταλάβεις ότι κάτι έγινε θες πολύ παραπάνω volt.

Danza
08-12-06, 16:33
Θα πώ ενα παράδειγμα.. πχ εγώ που ανακατεύωμαι με ηλεκτρικά φορτία κλπ μια μέρα κρατούσα εναν μετασχηματιστή στο χέρι και ξεχνιέμαι και τον βάζω στην πρίζα. το αποτέλεσμα ήταν να με χτυπήσει λιγο.. (δεν τα καταλαβαίνω και ιδιαίτερα τα 220 αμα είναι για 1-2 δευτερόλεπτα). ο ξαδερφός μου ακούμπησε το χέρι του σε τροφοδοτικό 70 βολτ και τινάχτηκε... και θέλω να καταλήξω στο ότι εμένα μπορει να μην είναι τπτ αλλά στον άλλον μπορεί να μείνει στον τόπο..

GEWKWN
08-12-06, 17:44
παιδια η αντισταση του σωματος
ειναι διαφορετικη για καθε ατομο
και αν υπαρχει μια ονομαστικη
τιμη για πιθανους υπολογισμους
ειναι μια μεση τιμη .
Τοπωσ αντιλανβανεται κανεις την ταση
και το ρευμα ειναι σχετικο για καθε ατομο.
κατα βαση τα "ευσωμα" σωματα "κινδυνευουν"
πιο πολυ.
Φιλικα Γιωργος.

Paris
08-12-06, 20:38
Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο η επιφάνεια επαφης καθως και η υπαρξη νερου ή ιδρώτα.

natho
10-12-06, 01:59
επειδη ειδα οτι η κουβεντα πήγε αλλου, να παρομιασω το ρευμα που σε χτυπάει είναι περιπου ισο με αυτο που βγαζει ο πυκνωτης που εχουν οι αναπτηρες! ευχαριστώ! δε θελω να σκοτωσω κανενα φιλο μου!!!! :roll:

tzitzikas
10-12-06, 19:49
η επιστημη λεει οτι ταση a.c πανω απο 50 βολτ θεωρειται επικινδυνη. νομιζω τοι τα ορια για d.c ειναι 80 βολτ.
αποκλειεται καποιοσ να εμεινε στον τοπο με ταση των ακροδεκτων του ωμομετρου .
εμενα με εχει κτυπησει 3 φορες πιανωντας φαση 230 βολτ μονο και μια φορα ακομα πιανωντας φαση 230 βολτ και με το αλλο χερι ακουμουσα στο μεταλικο κουτι ενος πομπου. το τελευταιο κτυπημα ηταν και το πιο ισχυρο. μουδιασε το ενα χερι μου για αρκετα λεπτα. αλλον φανταζομαι μπορει να τον αφηνε στον τοπο. εξαρταται απο την αντισταση του σωματος και απο πιο δρομο περναει το ρευμα. το χειτοτερο ειναι με το αριστερο χερι-δεξι ποδι. περναει μεσα απο την καρδια.
τωρα οσον αφορα την επικινδυνοτητα εξαρταται απο το ρευμα που μπορει να αποδωσει η πηγη. ετσι μια κεραια μεσαιων κυματων οταν ο καιρος δεν ειναι καλος μπορει να αποθηκευσει φορτιο που αντιστοιχει σε δυναμικο αρκετων kv και να προκαλεσει ηλεκτρικη διασπαση διακενου αερος τουλαχιστον 0,5cm. φυσικα αν την ακουμπησεις θα υποστεις ενα ισχυρο σοκ αλλα δεν κινδυνευεις μια και η αποθηκευμενη ενεργεια ειναι μικρη.

αν θελεται να φτιαξεται ενα τετοιο παιχνιδι παρτε ηλεκτρολυτικους 50μf που να αντεχουν ταση και να τους φορτιζεται με μια συνεχη ταση π.χ 200 βολτ η και παραπανω (ε μη το παρακανεται και με 1000 βολτ). πιανωντας τους ακροδεκτες εχεται ενα ισχυρο αλλα ακινδυνο χτυπημα. εχω "δοκιμασει" εκφορτισεις πυκνωτων μεχρι 850 volt ταση χωρις να παθω τιποτα.
δε το συνιστω βεβαια το παιχνιδι εκτος αν καποιος εχει βιτσιο να τρωει ηλεκτροσοκ

lynx
10-12-06, 21:26
το ρευμα που σε χτυπάει είναι περιπου ισο με αυτο που βγαζει ο πυκνωτης που εχουν οι αναπτηρες!

παιδια αληθεια η ηλεκτρονικοι αναπτυρες ξερετε πως δουλευουν? τι ειναι αυτο που εχουν μεσα και το πατας και κανει κλικ κλικ.... :?

athalex
10-12-06, 21:47
Είναι πιεζοηλεκτρικοί.
Έχουν ένα κρύσταλλο μέσα που όταν τον χτυπάς παράγει τάση.
Αυτήν την τεχνολογία την χρησιμοποιούνε τώρα και στα αυτοκίνητα

joke
25-12-06, 21:14
Αμα καποιος ενδιαφερεται ακομα για το ηλεκροσοκ ας δει αυτο http://lookfwd.doit4me.gr/ge99149/electronics/shock/index.htm βέβαια εγω δεν το βρισκω και πολυ διασκεδαστικο να σε χτυπάει το ρευμα αλλα γουστα ειναι αυτα.


Παντος συμφωνω με τους προηγουμενους σε οτι εχει σχεσει με την επικυνδηνότητα του ρευματος.

KarlBarks
25-12-06, 22:09
για το ωμομετρο που σκοτωσε φοιτητη "χωρις να γνωρίζω " λογικα θα ηταν ηλεκτρικο και οχι με μπαταρια !!!!

joke
26-12-06, 13:20
Οτι και να ηταν το ωμομετρο δεν δικαιολοουσε τετιο αποτελεσμα.Βέβαια κάποιες συσκευές δεν τηρούν ούτε καν τους βασικούς κανόνες ασφαλείας και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρές ζημιές .Εμένα πριν λίγο καιρό χωρίς λόγο μόλις έβαλα το κολλητήρι στην πρίζα έβγαλε ένα τεράστιο σπινθήρα και έπεσε το ρεύμα σε όλο το σπίτι όταν το άνοιξα είδα ότι τα δυο άκρα του καλωδίου που κατέληγε στη πρίζα τα προστάτευε από βραχυκύκλωμα μόνο ένα μικρό κομμάτι ταινίας η οποία μάλλον είχε ξεκολλήσει.