PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο για PC



joke
08-12-06, 12:36
Διαβάζω τωρα τα θέματα για τα τροφοδοτικα και μου εχει διμιουργηθει μια απορια. Eίναι δυνατη η κατασκευη ενος τροφοδοτικού για υπολογιστη(ακομα και πολύ λίγων Watt);

joke
08-12-06, 16:54
Για να μήν δημιουργησω καινούργιο θέμα θέλω να ρωτήσω κατι ακόμα έχω ένα πομπό 0.5W που θέλει 12V.Εχω έναν μετασχηματιστη που δίνει απο 1.5 έως 12V και αναφέρει 500μΑ 6VΑ(Max) υπάρχει περίπτωση να κάψει τον πομπό ;(ο πομπος δεν νομίζω να θέλει παραπάνω απο 200μΑ)

AKIS
08-12-06, 17:30
να σου καψει το πομπο το βλεπω πολυ δυσκολο ομως προσεχε μη καψεις τον μ/σ λογω περισσοτερης καταναλωσης του πομπου σε σχεση με αυτο που δινει ο μ/σ

GEWKWN
08-12-06, 18:09
να κατασκευασεις τροφοδοτικο
για υπολογιστη δεν αξιζει διοτι
καταρχην ειναι δεν εχει κοστος ενα ετοιμο
(μπορεις να βρεις με 15 ευρο).
το να κατασκευασεις σε τεχνολογια παλμοτροφοδοτικου
ενα τροφοδοτικο δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις τα παντα
σε εξαρτηματα.
Στο κατω - κατω ενα τροφοδοτικο υπολογιστη μπορει
να λειτουργησει σαν ενα εργαστηριακο τροφοδοτικο
με την καταλληλη γεφυρα στην συνδεση του.

joke
08-12-06, 19:44
οκ ευχαριστώ. Πάντος δεν πιστεύω να μου καει ο μετασχηματιστής γιατι αποκλείετε ο πομπος να ¨ρουφάει¨παραπάνω απο την τάση που δίνει δείνει ο μ/ς.

gsmaster
08-12-06, 20:08
Εχω έναν μετασχηματιστη που δίνει απο 1.5 έως 12V και αναφέρει 500μΑ 6VΑ(Max)

Μάλλον εννοείς 500mA, έχει διαφορά. Αν είναι έτσι (που έτσι είναι), δεν έχει πρόβλημα

joke
08-12-06, 20:50
ναι ο μετασχηματιστης δίνει 500μΑ έκανα λαθος διατύπωση. thanks

joke
08-12-06, 20:51
σορρυ mA

EMUDELTA
20-12-06, 21:37
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι καινουργιος στο site εντελος αρχαριος μα με πολυ μερακι και αγαπη για τα υλεκτρονικα κυκλωματα και της εφαρμογες τους.
Διαβαζοντας αυτο το θεμα και γνωριζοντας την εξελιξη τον πολυμεσων στα αυτοκινητα θετω την εξης λογικη ερωτηση:

Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξουμε ενα τροφοδοτικο για PC που στην εισοδο τροφοδοσιας θα δεχεται 12V DC και θα εχει αποδοση 300W τουλαχιστον.

chip
21-12-06, 09:49
Επειδή όπως λες είσαι αρχάριος θα έλεγα οτι έχει δυσκολία....αλλά για κάποιον που έχει λίγο περισσότερη εμπειρία εκτιμώ οτι είναι εφικτό χωρις μεγάλα προβλήματα.

EMUDELTA
21-12-06, 11:47
Φιλε Chip δεν θα ειχα κανενα προβλημα να δοκιμασω την διμιουργια ενος τετοιου τροφοδοτικου μονο που χρειαζομαι αρκετη βοηθεια απο ολου οσους ειναι ποιο ενημερωμενη με το θεμα.
Ας πουμε οτι εχουμε ενα τροφοδοτικο που δουλευει με 220 μπορουμε να το τροποπιοισουμε η θελει εντελος διαφορετικη διαδηκασια;

chip
21-12-06, 18:51
Ευτυχώς θέλει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Λέω ευτυχώς γιατί είναι πολύ πιο απλό να κάνεις υποβιβασμό στην τάση των 12 V από ότι σε αυτή των 220 και ταυτόχρονα να μην έχεις ανάγκη για γαλβανική απομόνωση. Δυστυχώς πέρα από θεωρητικές συμβουλές δεν μπορώ να σε βοηθίσω πρακιτκά γιατί δεν διαθέτω παλμογράφο (γι αυτό προσπαθώ να φτιάξω έναν :D ) ώστε πχ να δοκιμάσω κάτι και να στο προτείνω και έχω να ασχωληθώ με παλμοτροφοδοτικά από την δεκαετία του 90. Ελπίζω να ενδιαφέρει και άλλους μία τέτοια κατασκευή, και αν τελικά το αποφασίσεις να σε βοηθίσουν και πιο πρακτικά.

EMUDELTA
22-12-06, 12:22
Αυτο που ηθελα να πω με την τροποπιοιση ενος τροφοδοτικου 220 ειναι οτι λογικα η ταση τον 220 μεταβαλετε σε καποιο σημειο στα 12 και σταθεροπιοιτε.Αν εκει αποσυνδεσουμε τοκυκλωμα τον 220 και τροφοδοτησουμε με 12 θα δουλεψει κανονικα;
Φυσικα αντηλαμβανομαι οτι τα 12 που θα τροφοδοτησουμε θα πρεπει να ειναι πληρως σταθερα και με μεγαλη ενταση!
Εσεις τι λετε, εινα εφικτο κατι τετοιο;

GEWKWN
22-12-06, 17:59
φυσικα και οχι, γιατι αν καταλαβα καλα
θελεις να βαλεις στην εξοδο του τροφοδοτικου
+ 12 και να παρεις στην εισοδο 220 εναλασομενο

chip
22-12-06, 18:42
Όχι δεν γίνεται.
Ο μετατροπέας του τροφοδοτικού (που λειτουργεί με τεχνική PWM) έχει κατασκευαστεί για να δουλεύει σε κάποια περιορισμένη περιοχή τάσης στην είσοδο. Δηλαδή θα μπορούσε ενδεχωμένως να λειτουργήσει με είσοδο 180V αλλά όχι και με 12. Άκομα και αν ήταν ανεκτικός σε αυτό ο μετατροπέας αυτός, θα έπρεπε σίγουρα να γίνει παρέμβαση στο κύκλωμα που δημιουργέι την stand-by τάση των 5V γιατί ιδιαίτερα αυτό είναι εξαιρετικά απλό στην λειτουργία του και δεν θα επιτρέπει μεγάλες αποκλίσεις στην τάση εισόδου.

EMUDELTA
22-12-06, 19:54
Ισως να μην μπορεσα να σα περασω την ερωτηση μου σωστα.
Ενα τροφοδοτικο για PC δεχετε 220v στην εισοδο του και μεσα απο τα κυκλωματα του μετατρεπει, λογικα, τα 220v AC σε DC και επιτα τα υποβηβαζει σε +12v +5v +3,3v -12v -5v και οτι αλλο.
Εγω ρωταω εαν εμεις επεμβουμε επανω στην πλακετα του, αποσυνδεσουμε οτι εξαρτημα λειτουργει για την τροποπιοιση απο 220v σε 12v και απο εκεινο το σημιο που στο τροφοδοτικο υπαρχου 12v του δωσουμε 12v DC και φυσικα πλειρος σταθεροπιοιμενα;

chip
23-12-06, 16:42
Σε αυτό απάντησα στο προηγούμενο Post. Δεν γίνεται. Είναι παλμοτροφοδοτικό κατασκευασμένο να μειώνει την τάση κατά ένα ποσοστό και ταύτόχρονα να υπάρχει και σταθεροποιημένη τάση εξόδου.
Εκτος οτι τα κυκλώματα δεν μπορούν να εργαστούν για λόγο τάσης εισόδου/εξόδου=1 δεν γίνεται και λόγω μετασηματιστή.
Ο μετασηματιστής που έχει μέσα το τροφοδοτικό έχει κάποιο λόγο μετασχηματισμού.
Ακόμα και 1:2 ναι είναι (που είναι μεγαλύτερος) τα 12V 8α σού τα δώσει 6 (αντι 12) και επίσης θα σου δώσει 2,5 V (αντι 5) κλπ.. για τις άλλες τάσεις.

gsmaster
24-12-06, 00:59
Πιο εύκολο είναι να το φτιάξεις απο την αρχή, απο το να μετατρέψεις το υπάρχον.

EMUDELTA
24-12-06, 12:12
Ok. Το λυσαμε κι αυτο
Μηπως θα ενδιεφερε κανεναν ενα σχεδιο πλακιετας που εχω μαζι με το τι υλικα που χρειαζονται για να γινει ενα τροφοδοτικο με εισοδο 12vDC και αποδωση 250W?
Επισεις αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως να ξεχωριζω τι ειναι αυτο που βλεπω πανω σε μια πλακετα τι δουλεια κανει και ποιος ο λογος να ηπαρχει εκει.
Υπαρχει περιπτωση να μου παρεχει της πληροφοριες αυτες π.χ. ενα βιβλιο η καποιο προγραμα υπολογιστη;

nickl88
06-09-09, 15:49
φιλε μου εμενα θα ενδιεφερε παρα πολυ αλλα και αν εχεις σχεδια για κατι μεγαλυτερο ακομα καλυτερα....
και μια ερωτηση.
ποση ωρα πανω κατω θα αντεχε ενασ υπολογιστης αν υποθεσουμε οτι ι μπαταρια ειναι 12v kai 7,5mAh

her
06-09-09, 16:19
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετασχηματίσεις τα 12v τις μπαταρίας σε 220v και από εκεί να συνδέσεις το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου.

http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&p=632&ref=pathfinder